Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Furtisag de Toamna si de Primavara

Mesajde Marius Adrian » 23 Mar 2016, 20:16

Ne departam de subiect. La tine nu a fost furtisag. Eu am banuit de la inceput ca e vorba de varooa.
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Re: Furtisag de Toamna si de Primavara

Mesajde bmdna » 23 Mar 2016, 21:17

ILISANU scrie:Salutare, revin cu detaliile cerute, multumindu-va pentru timp si bunavointa!


@ asd -> Paduchi am avut f putini si am facut doar tratament cu Ecostop / EKOCTOP...acele benzi pe care le-am pus pe rame de la sfarsit de Septembrie pana acum in Primavara. Nu vreua sa folosesc fumigatie cu Varachet si alte chimicale, o sa-mi insusesc mai degraba tehnica folosirii de AO si sau uleiuri esentiale. Tot pt a le spori imunitatea, curatenia si agresivitatea fata de Varroa, am pulverizat apivirol la fiecare vizitare, pe fiecare rama in parte. Pe hartiile de control n-am avut cazaturi > de 4, 5 paduchi; Am mai rupt si alveole de trantori pt a verifica prezenta si erau curate larvele.

Acum concluziile sunt mult mai clare pt mine acum, cresc vina la 100% ... va multumesc Domnilor!

Domnule, felicitari ca nu vrei sa folosesti chimicale. Problema e ca simpla vointa de a nu folosi chimicale nu ajunge, aceasta nu face decat sa condamne bietele albine. Pulverizarea cu apivirol, din pacate, nu ajuta la reducerea populatiei de paduchi. In cazul in care nu doresti sa folosesti chimicale, trebuie folosita o schema alternativa bine pusa la punct. Si astfel de alternative exista. In cazul de fata, cand ai inceput albinaritul in aprilie, parerea mea e ca singura cale cu care ai fi salvat cele doua fragmente de familie era un tratament serios cu varachet. Din aceasta primavara ai fi putut sa aplici alte metode.

Sa incepi apicultura cu o singura familie nu este o greseala. In cazul de fata daca ai fi inceput si cu 10, rezultatul era acelasi, din pacate. Stupi goi. Varroa trebuie luat in serios. Recomandarea mea pentru sezonul urmator este fie sa folosesti un tratament antivarroa serios, probat, fie sa gasesti pe cineva sa te indrume. Daca vei continua cu paleative mi-e teama ca rezultatul va fi acelasi.
bmdna
 
Mesaje: 74
Membru din: 02 Oct 2014, 12:34
Localitate: Piatra Neamt

Re: Furtisag de Toamna si de Primavara

Mesajde cucubau » 24 Mar 2016, 13:32

Apicultura a fost, este si va fi o provocare pentru toti cei care isi desfasoara activitatea in domeniul apicol.
Pentru inceput pentru oricine isi incepe activitatea in domeniul apicol trebuie sa mearga pe calea batatorita de cei cu experienta. Dupa ce isi insuseste tehnicile si modul de lucru uzuale la momentul de fata abia apoi poate trece la tehnici noi , tehnici care de multe ori se dovedesc ineficiente in raport cu clasicul.
In cea ce priveste varroua, ca sa poti sa experimentezi metode de combatere non chimice trebuie mai intai sa poti sa cunosti in ori ce moment gradul de infestare cu paduchi.
Paduchele este vizibil cu ochiul liber , dar nu pentru toata lumea , in afara de prezenta vizibila a paduchilor pe albine sau foile de control exista si alte indicii care trebuie sa iti dea de gandit.
Pe langa paduchi mai exista si boli , boli ce pot fi fatale coloniilor de albine. Dupa paduchi urmeaza ca grad de periculozitate nosemoza . Acolo unde exista nosemoza automat apare si Loca Europeana urmata de septicemie .
Poate ti-ar fi de folos sa vezi "Bolile si daunatorii albinelor - Dr. I. Ograda"
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Furtisag de Toamna si de Primavara

Mesajde asd » 24 Mar 2016, 15:04

Se poate merge pe o varianta mult mai simpla: selectia naturala.

Coloniile cu probleme regreseaza(pentru un incepator e mai greu sa isi dea seama de asta). Infestarea cu paduchi se manifesta prin aceasta regresie si prin aspectul impuscat al puietului.

Cel mai bine e sa iti permiti pierderile prin crearea unui stoc de nuclee de rezerva cu matci tinere anual astfel incat sa nu iti bati capul cu toate ragaliile in incercarea de a le salva. Am aplicat acest principiu si la gaini si merge foarte bine. Gainile mele nu primesc medicamente niciodata. La inceput mai mureau insa de cativa ani mor doar de moarte buna(vulpi, ulii, caini, topor, etc.:)) :lol:
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Furtisag de Toamna si de Primavara

Mesajde ILISANU » 24 Mar 2016, 18:59

Multumesc din nou tuturor.

Ca sa inteleg mai bine, furtisagul a fost declansat pe fond de prezenta varroa excesiv?

Toti fagurii au fost goliti si rosi, descapaciti fara a mai ramane vreo urma de miere sau polen in ei.

Apreciez mult sfaturile voastre si mi le voi insusi in noua incercare.

Spor in toate si albinute sanatoase!
"Timpul le scoate pe toate la lumina"
Avatar utilizator
ILISANU
 
Mesaje: 61
Membru din: 21 Apr 2015, 17:30
Localitate: Bucuresti - Sat Fagetu, Prahova

Re: Furtisag de Toamna si de Primavara

Mesajde cucubau » 25 Mar 2016, 21:03

ILISANU scrie:Multumesc din nou tuturor.

Ca sa inteleg mai bine, furtisagul a fost declansat pe fond de prezenta varroa excesiv?

Toti fagurii au fost goliti si rosi, descapaciti fara a mai ramane vreo urma de miere sau polen in ei.

Apreciez mult sfaturile voastre si mi le voi insusi in noua incercare.

Spor in toate si albinute sanatoase!

Furtisagul cel mai sigur s-a produs pe fondul unei famili slabite , bolnave incapabila sa se apere.
Cauza poate fi paduchii, poate fi nosemoza , pot fi ambele.
Mai poate fi o cauza existenta unor neetanseitati la capac sau crapaturi sparturi ale stupului prin care albinele hoate sa patrunda in stup in zona unde exista miere fara a fi acoperita de albine.
O alta cauza ar putea fi inaltimea urdinisului , daca urdinisul este prea inalt peste 1 Cm , exista varianta ca albinele hoate sa patrunda in stup direct din zbor sa treaca de albinele ce stau de garda si sa declanseze furtisagul.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Furtisag de Toamna si de Primavara

Mesajde mellis » 25 Mar 2016, 23:48

ILISANU scrie:- urdinisul era spre 3 cm,
- am hranit proteic cu turta ca sa profit de 2 sapt de vreme buna (prognozate)
- am mai curatat ramele de resturile de turta de serbet si bucatele mici au ramas pe langa si sub stup (avand fund AV)


Daca aveau miere - 2 rame - de ce le-ai tot deranjat cu turta si proteica - a fost asa cald cum au prognozat?
In timp ai sa vezi ca se poate si fara turta - pregateste-le bine de catre toamna cu sirop.
Ia mai multe familii - in una umbla ca acum sau ba - si macar una las-o linistita fara sa o deranjezi cu hraniri / stropiri pe rama iarna ;( !!?!?!? Aici zic ca ai cam participat activ la imbolnavirea coloniei.
In aug preferabil sirop si ai sa vezi ca se poate fara deranj si turte comerciale.
Invata din greselile tale dn pacate, citeste despre boli si albine si invata de la ele cat poti. Nu te lasa.
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

pierdere matca

Mesajde gdanioan » 28 Mar 2016, 12:00

Salutare...tuturor...!!
As dori sa pun o intrebare celor avizati..celor experimentati:
-la un control de rutina in aceasta perioada...dar si in ziua stimularii stupilor din dotare...observ dupa 2 saptamani de control lipsa puietului dintr-un stup.
Evident cred ca am pierdut matca...
Acum solutia: sa dau rama de puiet in acel stup sa-si traga botca sau sa cumpar matca si sa o integrez in stup??!!??
La mine in zona gasesc matca de vanzare...
Multumesc anticipat de raspunsuri!!


Edit: cred ca am gresit aria..dar nu mai reusesc sa mut/sterg mesajul...Scuze!
...Si piatra se sparge daca o lovesti mereu....
Avatar utilizator
gdanioan
 
Mesaje: 14
Membru din: 03 Iun 2015, 09:36
Localitate: Iasi

Re: Furtisag de Toamna si de Primavara

Mesajde lucky5strike » 28 Mar 2016, 15:16

Ce putere are unitatea?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Furtisag de Toamna si de Primavara

Mesajde gdanioan » 28 Mar 2016, 16:20

lucky5strike scrie:Ce putere are unitatea?

Doream o tehnica mai buna...matca cumparata..sau...
Unitatea e de vreo 35 stupi...stiu...la citirea raspunsului meu...voi primi un raspuns..de unificare...!
Ma interesa ..la aceasta data daca pot da rama cu puiet sa-si faca singuri botca/matca...sau sa cumpar matca!
Doar atat..din cele 2 ..care e mai buna..nu o a 3-a ( :D ).
...Si piatra se sparge daca o lovesti mereu....
Avatar utilizator
gdanioan
 
Mesaje: 14
Membru din: 03 Iun 2015, 09:36
Localitate: Iasi

Re: Furtisag de Toamna si de Primavara

Mesajde rihmond » 28 Mar 2016, 18:36

Ia domne matcă.
Avatar utilizator
rihmond
 
Mesaje: 290
Membru din: 14 Mar 2013, 09:13
Localitate: turnu magurele

Re: Furtisag de Toamna si de Primavara

Mesajde danielmihai » 28 Mar 2016, 19:31

gdanioan scrie:
lucky5strike scrie:Ce putere are unitatea?

Doream o tehnica mai buna...matca cumparata..sau...
Unitatea e de vreo 35 stupi...stiu...la citirea raspunsului meu...voi primi un raspuns..de unificare...!
Ma interesa ..la aceasta data daca pot da rama cu puiet sa-si faca singuri botca/matca...sau sa cumpar matca!
Doar atat..din cele 2 ..care e mai buna..nu o a 3-a ( :D ).

Unitatea e familia in cauza,daca ai peste 5rame bune de Albina caută matca,daca e pe 3 unește-l. ;)
Avatar utilizator
danielmihai
 
Mesaje: 269
Membru din: 24 Oct 2012, 11:18
Localitate: Alexandria

Re: Furtisag de Toamna si de Primavara

Mesajde bmdna » 28 Mar 2016, 19:37

Sa pui acum o rama cu oua din alt stup nu te va ajuta cu nimic. Regina care va iesi nu va avea cu cine sa se imperecheze. Nu vor fi trantori mature sexual. Sa iei o matca din alta parte ar putea fi o solutie mai buna. Acum depinde de cand stupul respectiv nu mai are matca. Daca nu mai are matca de mult si e spre bezmeticire (sau e deja bezmetic), s-ar putea ca daca iei matca sa ti-o omoare si dai bani de pomana. Eu daca as fi in situatia asta as astepta o zi calda si as scutura tot stupul. Albina va intra la vecini si-i va intari. Ar merita sa incerci sa-i dai matca daca e o familie exceptionala, de la 7-8 rame in sus. Dar... stuparul decide.
bmdna
 
Mesaje: 74
Membru din: 02 Oct 2014, 12:34
Localitate: Piatra Neamt

Re: Furtisag de Toamna si de Primavara

Mesajde ILISANU » 28 Mar 2016, 20:21

mellis scrie:
ILISANU scrie:- urdinisul era spre 3 cm,
- am hranit proteic cu turta ca sa profit de 2 sapt de vreme buna (prognozate)
- am mai curatat ramele de resturile de turta de serbet si bucatele mici au ramas pe langa si sub stup (avand fund AV)


Daca aveau miere - 2 rame - de ce le-ai tot deranjat cu turta si proteica - a fost asa cald cum au prognozat?
In timp ai sa vezi ca se poate si fara turta - pregateste-le bine de catre toamna cu sirop.
Ia mai multe familii - in una umbla ca acum sau ba - si macar una las-o linistita fara sa o deranjezi cu hraniri / stropiri pe rama iarna ;( !!?!?!? Aici zic ca ai cam participat activ la imbolnavirea coloniei.
In aug preferabil sirop si ai sa vezi ca se poate fara deranj si turte comerciale.
Invata din greselile tale dn pacate, citeste despre boli si albine si invata de la ele cat poti. Nu te lasa.
Sanatate.


Multumesc mellis!
"Timpul le scoate pe toate la lumina"
Avatar utilizator
ILISANU
 
Mesaje: 61
Membru din: 21 Apr 2015, 17:30
Localitate: Bucuresti - Sat Fagetu, Prahova

Re: pierdere matca

Mesajde Florin Dobre » 28 Mar 2016, 21:04

gdanioan scrie:Acum solutia: sa dau rama de puiet in acel stup sa-si traga botca sau sa cumpar matca si sa o integrez in stup??!!??

Eu l-as unifica cu unul mai slab dar vanjos sau l-as imparti la coloniile invecinate. :idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Furtisag de Toamna si de Primavara

Mesajde lucky5strike » 28 Mar 2016, 21:09

Dar mai cu fereala, ca pe caldurile astea... si la stadiul actual, nu mai merge asa pe directe, risti sa dai in maceluri.

Unifica indirect, cu un ziar, ceva.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori