Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Prindere roi

Mesajde Attila » 10 Feb 2015, 22:01

Buna! Sunt si eu un apicultor incepator.Anul trecut (2014) am achizitionat 2 familii de albine si am facut inca 3 roiuri, in fine.Cum fac naveta cu scoala ajung acasa in fiecare zi pe la 3-4, intrebarea mea ar fi daca pot prinde cumva roii naturali cand sunt plecat, cu niste capcane sau atarnand roinita intr-un copac si roiul sa se stabileasca acolo si cand vin sa il scutur doar.Astept sfaturi,multumesc!
P.S.:prefer roii naturali pt ca au o putere f mare de construire a foitelor de ceara si de asemenea se dezvolta f repede.
Attila
 
Mesaje: 2
Membru din: 10 Feb 2015, 21:41

Re: Prindere roi

Mesajde Florin Dobre » 10 Feb 2015, 22:05

In general roiul primar nu pleaca din prima la padure.
Când vii de la scoala iti arunci un ochi prin pomii din jurul stupinei.
Cu roii secundari e mai cu cantec. Astia au tendinta sa nu stea prea mult la prima baza. :idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Prindere roi

Mesajde Attila » 10 Feb 2015, 23:53

Pai stupina, daca ii pot zice asa e in curte.eu citisem pe un site ca se agata roinita intr-un copac pe langa stupina se pulverizeaza cu proposil cu alcool si eventual se freaca cu lamaita si este ca un magnet pt roiuri, multumesc pentru raspuns!
Attila
 
Mesaje: 2
Membru din: 10 Feb 2015, 21:41

Re: Prindere roi

Mesajde un OM » 11 Feb 2015, 08:21

Posibilitatea sa gasesti un roi in cutia pregatita de tine exista, insa este foarte mica. Daca vei gasi totusi un roi, cu matca batrana, posibilitatea sa gasesti alte roiuri creste. Urmatoarele roiuri sunt atrase de feromonii ramasi de la primul roi.
Sfatul meu este sa urmaresti stupii prin vizite regulate si sa iei masuri inainte de roire. Pierzi mult mai mult asteptand roirea decat prevenind acest fenomen.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Prindere roi

Mesajde akmm » 06 Mai 2015, 09:34

Luni am cules primul meu roi din acest an.Batea un vant de toata frumusetea, tocmai bine sa urci in corcodus.
Evident roiul era asteptat si nu a fost o roire scapata.
Fişiere ataşate
IMG439.jpg
O parte din roi este deja pe rama din butoi.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Prindere roi

Mesajde puiuws » 20 Iun 2015, 15:38

Buna! Cum se poate returna un roi stupului mama,avand in vedere ca nu mai am lazi goale pentru a forma o noua familie.Va multumesc
puiuws
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Apr 2012, 11:26

Re: Prindere roi

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 20 Iun 2015, 18:08

Cum? Ca vreau si eu sa stiu.
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Prindere roi

Mesajde jenica67 » 22 Iun 2015, 21:54

Redarea roiului familiei de baza este simpla, folosind metoda unirii a doua familii cu ziarul. Problema este ca intai, sa rezolvi problema familiei de baza, de a o scoate din frigurile roitului, ca alfel va roi din nou. Familia de baza a roit din cauza unui dezechilibru, care prin unire il vei reface foarte rapid. Mai bine ar fi ca roiul sa il pui in apropiere, sa il lasi sa aiba matca imperecheata, sa se dezvolte si sa il unesti cu familia de baza mai tarziu, in perioada cand familiile nu mai sunt predispuse la roire, obtinand astfel o familie foarte puternica peste iarna.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Prindere roi

Mesajde balu » 21 Iul 2015, 23:03

La barza chioara..., am gasit si eu intr-o cutie aflata in fata unui stup cu matca batrina un roi pe o rama aflata acolo ,crescuse el si niste limbi mici , dar cind am ridicat capacul s-au rupt. Matca ouase toata rama.
Matca batrina prezenta in stup, si o alta tinara care incepe sa se ingrase.In multi stupi am gasit mama si fica, uneori pe aceiasi rama, si in urma cu citiva ani, mureau matcile de batrine, fara sa le inlocuiasca, de unde m-am pricopsit cu o gena...
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Prindere roi

Mesajde lucky5strike » 29 Ian 2016, 23:20

Scuturarea faina a unui roi de la inaltime.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Prindere roi

Mesajde jr2 » 03 Feb 2016, 02:21

Catre Attila: pentru a prinde roii care parasesc stupii,se foloseste o substanta numita swarm catch,care in principal cuprinde secretia glandei Nasanov-de sinteza bineinteles.CUm se folosoeste: la o distanta de 200 M de stupina se amplaseaza un stup cu 3-4 rame cu faguri claditi,dar fara hrana in care se planteaza o fiola nedeschisa de swarm catch. Ce se intampla: inainte de roire cercetasele cauta un loc unde sa se stabileasca roiul definitiv,distanta cam la 200 de metri de stupul din care vor roi.in cautarea lor vor gasi aceasta capcana cu un feromon al hranei,unde vor dirija intregul alai.Am folosit asa ceva cu bune rezultate.
jr2
 
Mesaje: 161
Membru din: 11 Ian 2013, 15:53

Re: Prindere roi

Mesajde csaa » 04 Apr 2016, 22:52

Am cumparat de la targul din Bucuresti o cutie cu ”ABEJAR”, repelment cica. A mai folosit cineva? Daca da cu ce rezultate? Merita sa pierd timpul cu el sau sa pierd doar banii?
Mulumesc pentru raspunsuri!
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Prindere roi

Mesajde Mircea_63 » 04 Apr 2016, 23:04

csaa scrie:Am cumparat de la targul din Bucuresti o cutie cu ”ABEJAR”, repelment cica. A mai folosit cineva? Daca da cu ce rezultate? Merita sa pierd timpul cu el sau sa pierd doar banii?
Mulumesc pentru raspunsuri!


Daca e repelent... asta inseamna ca alunga albinele. Probabil e vorba de o confuzie. :roll:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Prindere roi

Mesajde Florin Dobre » 04 Apr 2016, 23:08

Nu cred in povestea cu licoarea de prins roi. :idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Prindere roi

Mesajde csaa » 04 Apr 2016, 23:24

Mircea_63 scrie:
csaa scrie:Am cumparat de la targul din Bucuresti o cutie cu ”ABEJAR”, repelment cica. A mai folosit cineva? Daca da cu ce rezultate? Merita sa pierd timpul cu el sau sa pierd doar banii?
Mulumesc pentru raspunsuri!


Daca e repelent... asta inseamna ca alunga albinele. Probabil e vorba de o confuzie. :roll:

Da, am incurcat termenii. Scuze!
L-a folosit cineva?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita


Următorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori