Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde Mircea_63 » 05 Apr 2016, 12:24

thomas scrie:Nu mare mi-a fost mirarea sa vad astazi pe net o reclama, cu o mare crescatorie de matci dintr-o zona din Romania cu o poza de te lasa perplex: o rama full de oua. Nust daca avea 2 coronite in colturi de 5cm patrati. Stau si ma intreb: sa fie photoshop, sa fie realitate? Zic o fi realitate. Dar ma macina alt gand. Daca regina aia oua full, adica 99,9 din rama 1/1, insemna ori ca pe ramele de provizii aduce zeci de kg de miere cu precizie militara ca sa intretina puitul, ori moare de foame.


thomas, te-ai gandit ca deasupra acelei rame exista sau va fi pusa in cel mai scurt timp o alta rama? O astfel de rama e o mica bijuterie. Albinele vor verticaliza fara prea multe rugaminti, avand nevoie de miere langa puiet. In mod sigur nu e photoshop! Exista frecvent astfel de rame.
In ce priveste calitatea matcii, altceva trebuia sa observi: celulele sunt compacte, sau e rama pestrita si apar si celule goale? De asemenea nu confunda termenul de calitate a matcii cu calitatile albinei ce va ecloza. Poate fi o matca grozava, ponteaza ca mitraliera si compact, dar familia sa nu fie foarte buna culegatoare, instinct de igiena scazut etc
Daca matca ponteaza asa, iar urmasele sunt culegatoare si vrednice, foarte bine. Oricum, crescatorul si-a facut treaba, restul tine de rasa.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde cristi_vidican » 05 Apr 2016, 12:37

Un vecin are vaci. Principiului său de cumpărare a vacii este: să fie mică, să nu mănânce mult. :o
Bunica, când mă punea să caut cățel, că murise câinele nostru, îmi zicea: să fie mic, ca să mănânce puțin. :lol:

Îmi dau seama că Carpatina (sic!) noastră s-a adaptat perfect la caracterul poporului român.
Trăiască matca ce adună miere și o ține acolo, fără să facă puiet.
Trăiască matca care generează populație puțină la iernat.
Trăiască matca ce explodează de la 3 rame primăvara.

Să trăim și noi! Să moară BK și tot ce o mai exista, dacă nu face coroane cât palma pe puiet!
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde cucubau » 05 Apr 2016, 12:59

thomas scrie:rama full de oua. Nust daca avea 2 coronite in colturi de 5cm patrati. Stau si ma intreb: sa fie photoshop, sa fie realitate? Zic o fi realitate. Dar ma macina alt gand. Daca regina aia oua full, adica 99,9 din rama 1/1, insemna ori ca pe ramele de provizii aduce zeci de kg de miere cu precizie militara ca sa intretina puitul, ori moare de foame.
Spuneti ce vreti, dar eu n-as vrea o asa regina. Mai buna o rama cu coronita de o palma, decat o rama plina de puiet. Daca asa regine exista, cum pot oua atat de perfect?

Acrii or fi strugurii?
Cantitaea de miere adunata de o famile de albine este proportionala cu patratul masei populatiei din acel stup.
Populatia unui stup deasemeni este proportionala cu prolificitatea matcii.Alfel spus cu cat matca este mai prolifica cu atat familia respectiva aduna mai mult.
Sunt situatii in care desii cantitatea de puiet este foarte mare familia respectiva sa nu aiba suficienta populatie pentru a participa la cules. In aceste situatii vinovata nu este matca ci stuparul.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde thomas » 05 Apr 2016, 20:36

ma indoiesc ca o astfel de rama full compacta, fara ouat pestrit, sa aiba deasupra ei inca o rama cu miere sau puiet si miere. Repet, rama e dadant 1/1 nu me sau alte variatiuni. Da, poate e facuta poza in plin sezon, dar o matca care oua asa ar insemna sa aibe cel putin vreo 2 caturi 1/1 sau 3/4 si asa ceva n-am vazut pana acum in realitate, si umblu destul prin tara..
Din ce am studiat si experimentat, o matca ce oua ceva de genul nu aduce si miere la fel si consuma la greu. Pare un nonsens, dar asa e. Si totusi, e ca la fotbal.. dai un gol unic o data in viata. Nu cred ca astfel de matci sunt ceva obisnuit la respectivii crescatori. Cred ca e doar inselaciune sub forma de marketing.
Nu am stupi nemaipomeniti, dar matcile mele au maxim 3/4 ouat din rama. Niciodata coroana nu e mai mica de o palma+marginile si daca au ce culege, se ridica si la 15-20 kg pe cules. Ceea ce e ok pt mine.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde CristianBee » 05 Apr 2016, 21:50

Thomas : ai scapat pianul pe scari :lol: . Pozele pot fi inselatoare daca nu stii in ce conditii a fost facuta ( starea stupului ) si cum a fost manageriat acel stup .
Uite aici un exemplu : http://www.beesource.com/forums/showthr ... ost1252002
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde CristianBee » 05 Apr 2016, 21:53

cristi_vidican scrie:Un vecin are vaci. Principiului său de cumpărare a vacii este: să fie mică, să nu mănânce mult. :o
Bunica, când mă punea să caut cățel, că murise câinele nostru, îmi zicea: să fie mic, ca să mănânce puțin. :lol:

Îmi dau seama că Carpatina (sic!) noastră s-a adaptat perfect la caracterul poporului român.
Trăiască matca ce adună miere și o ține acolo, fără să facă puiet.
Trăiască matca care generează populație puțină la iernat.
Trăiască matca ce explodează de la 3 rame primăvara.

Să trăim și noi! Să moară BK și tot ce o mai exista, dacă nu face coroane cât palma pe puiet!



Mai este o axioma a stuparului roman : sa manace putin in primavara dar sa aibe o dezvoltare fulminanta :lol: .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde thomas » 05 Apr 2016, 21:56

stupul de pe beesource moare de foame..dar are puiet si populatie
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde CristianBee » 05 Apr 2016, 22:29

Cum ai ajuns la concluzia ca stupul moare de foame ?
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde thomas » 06 Apr 2016, 07:15

orice stup normal, are si miere pe rama, ala nu are. cu ce hraneste puietul daca n-ai cules? furaje?
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde CristianBee » 06 Apr 2016, 09:03

:D Te-ai uitat cu atenție la acele poze sau nu ? Acelea sunt ramele ce au aproape in totalitate puiet ( celule neconforme , putin nectar si polen dar strictul necesar pentru o perioada scurta ) pentru ca marea majoritate a rezervelor sunt dupa diafragma ! . Uitate atent si ai sa vezi ca au fost grupate 4R la peretele lazii ( au puiet ) mai apoi vine o diafragma si dupa aceea vin ramele ce au miere si polen in ele . Acel apicultor a lasat cuibul pe 10 R cum tragem noi sa il incheiem acum in primavara .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde cucubau » 07 Apr 2016, 11:20

Ori ce crescator care se respecta pe el si in acelasi timp isi respecta si clientii cauta sa faca un produs de calitate .
Legat de sistemele de crestere si exploatare a albinelor se intalnesc linii pretabile pentru sistemul orizontal si linii pretabile pentru sistemul vertical.
Cele din urma ridica foarte repede mierea in cat , nu aglomereaza inutil spatiul de ouat , se dezvolta foarte repede in perioada de iarna primavara , poate realiza productii foarte mari de miere . Inconvenientul este ca sunt predispuse spre roire daca nu au spatiu suficint atunci cand au nevoie de el.
Matcile a caror familii se preteaza a fi exploatate in sistem orizontal sunt de regula matci cu prolificitate medie . Ponteaza uniform regulat fara salturi, cea ce face ca dezvoltarea sa fie lenta si uniforma .

Referitor la aspectul ramei de care spune Thomas , In perioada de primavara-vara astfel de rame sunt foarte des intalnite la stupii verticali in centrul cuibului, pline de puiet fara urme de miere.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde thomas » 07 Apr 2016, 20:13

La toate rasele sau numai la hibrizi?
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde CristianBee » 08 Apr 2016, 08:53

La toate rasele . Te referi probabil la metiși nu la hibrizi . Una este una alta este alta .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde akmm » 08 Apr 2016, 09:04

CristianBee scrie:La toate rasele . Te referi probabil la metiși nu la hibrizi . Una este una alta este alta .

Ba eu cred ca e unul si acelasi lucru.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde CristianBee » 08 Apr 2016, 10:52

Eu stiu ca in domeniul cresterii si selectiei matcilor sunt folosite urmatoarele notiuni :
1) Rasa pura
2) Hibrizi - 2a - genetici
- 2b - inter-rasiali = metisi
3) Mongrelul
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde Mircea_63 » 08 Apr 2016, 11:50

thomas scrie:La toate rasele sau numai la hibrizi?


La toate albinele!

thomas, ti-au spus si alti colegi... exista frecvent astfel de rame, sunt binevenite, uneori si apicultorul munceste la obtinerea ramei, prin descapacirea coronitei. Intr-un stup vertical o astfel de rama duce la verticalizare rapida.
In plus, este un semn ca matca este prolifica.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori