Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stimulare primavara

Mesajde vasilefi » 04 Apr 2016, 08:39

daca vrei sa creasca rama da sirop 2:1
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Stimulare primavara

Mesajde balu » 04 Apr 2016, 22:47

punga peste plasa e stas
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Stimulare primavara

Mesajde Kingraa » 05 Apr 2016, 11:04

Da, dar oare nu e prea lichid 1/1 ? O să o înțepe doar în partea de jos și mi-e frică să nu curgă . Vasile deja apucasem să fac o tura de 1/1 și o să o dau asta.
În legătură cu intercalarea ramei pentru clădit, ceva sfaturi se poate ?
Mulțumesc.
Kingraa
 
Mesaje: 52
Membru din: 27 Sep 2015, 21:53
Localitate: Campia Turzii

Re: Stimulare primavara

Mesajde Mircea_63 » 05 Apr 2016, 12:47

Kingraa scrie:În legătură cu intercalarea ramei pentru clădit, ceva sfaturi se poate ?
Mulțumesc.


Se poate...
Daca atunci cand ridici capacul observi ca toate ramele sunt bine acoperite, adica stupul e bine populat, atunci:
Iei o rama cu foita si o intercalezi intre ultima rama cu puiet si urmatoarea care ar trebui sa fie cu miere. Este preferabil ca foaia sa fie stropita cu sirop. Este util in acest sens un pulverizator.

Alte amanunte: e mai bine sa tii cont de prognoza meteo si de vreme in general. Daca e vreme calduroasa si se anunta tot asa, largesti. Daca se anunta frig si ploi, mai bine mai astepti.
Comparativ cu sezonul din vara, desi poti avea puiet capacit, dezvoltarea poate sa nu fie atat de exploziva pe cum te astepti. Inca e multa albina batrana care "asigura" si mortalitate pe masura. Asadar nu dai navala cu largirea, ca nu e cum pare, iar un cuib mai larg duce la un cuib mai rece si albina cu viata mai scurta. Pe de alta parte, nici sa franezi ponta matcii. Aici e mersul pe sarma si experienta isi spune cuvantul!

Cu toate astea... fa ce faci, observa si nu te stresa. Nu le vei mai pierde de acum, oricum nu din cauza asta. Asa ca ...observa. Iti va prinde bine pe viitor.
Daca tot le-ai dat rama la crescut, nu uita si recompensa: sirop in hranitor!
Spor sa ai! :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Stimulare primavara

Mesajde Kingraa » 05 Apr 2016, 14:30

Detaliat si pe intelesul meu.

Mircea_63 scrie:Iei o rama cu foita si o intercalezi intre ultima rama cu puiet si urmatoarea care ar trebui sa fie cu miere.

Aici am o necunoscuta. Care este considerata ultima rama cu puiet ??? Am pus o poza mai inainte. Rama neagra e intercalata bine ?? Prima de la stanga e cu miere si pastura, apoi urmeaza 3 ouate si inca una cu miere mai putina. Ramele se numara de la stanga la dreapta, normal (atunci nu e bagata bine rama) ??? Sau se numara dinspre mijlocul stupului spre exterior (atunci rama e bagat bine) ?? Nu radeti de mine ca e serioasa treaba.

Mircea_63 scrie:Daca tot le-ai dat rama la crescut, nu uita si recompensa: sirop in hranitor!
Spor sa ai! :D

Sigur, am pregatit sirop 1/1 si le dau 200ml azi, maine pauza, apoi iar dau si tot asa.
Kingraa
 
Mesaje: 52
Membru din: 27 Sep 2015, 21:53
Localitate: Campia Turzii

Re: Stimulare primavara

Mesajde cucubau » 05 Apr 2016, 18:28

De numarat poti sa le numeri si de la stanga la dreapta si invers. Dar ca sa iti fie mai usor incepi de la diafragma. Departezi diafragma si examinezi rama de laga ea. Daca pe acea rama este puiet , aceea este considerata ultima rama si ca urmare intercalezi FA intre acea rama si diafragma. Daca pe acea rama nu este puiet , o departezi si examinezi rama urmatoare. Daca pe acea rama este puiet aceea este ultima rama cu puiet , daca nu mergi in continuare pana gaseti o rama cu puiet.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Stimulare primavara

Mesajde Kingraa » 05 Apr 2016, 18:38

Bun. Am inteles. Deci eu n-am procedat corect. Am sa rectific. La mine, dupa diafragma prima rama are ceva miere pe ea, dar putina, si apoi urmeaza 3 rame ouate, apoi am intercalat rama pentru crescut si se termina cu o rama plina cu miere si pastura. Am sa iau rama si o s-o mut intre ultima cu puiet si cea cu miere putina.
Multumesc mult de lamuriri chiar daca am fost offtopic.
Kingraa
 
Mesaje: 52
Membru din: 27 Sep 2015, 21:53
Localitate: Campia Turzii

Re: Stimulare primavara

Mesajde balu » 05 Apr 2016, 22:34

poti lasa rama asa cum ai pus-o , tot aia ii :)
ca incepator, sa nu spargi cuibul
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Stimulare primavara

Mesajde kiloz » 05 Apr 2016, 22:56

Kingraa scrie:Sigur, am pregatit sirop 1/1 si le dau 200ml azi, maine pauza, apoi iar dau si tot asa.


Cu cantitatea asta no sa ai sansa sa cladest faguri.Sau dai zilnic sau marest doza- dai dublata!Siropul inbunatatestel cu ceva extract de plante+otet sau sare de lamiie.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Stimulare primavara

Mesajde Kingraa » 06 Apr 2016, 07:30

Ok. Mulțumesc amândurora.
Kiloz, cu oțet ?? Știu că oțetul nu le place. Am să dau zilnic câte 200 ml.
Kingraa
 
Mesaje: 52
Membru din: 27 Sep 2015, 21:53
Localitate: Campia Turzii

Re: Stimulare primavara

Mesajde Gabysgg » 06 Apr 2016, 14:12

Kingraa scrie:Ok. Mulțumesc amândurora.
Kiloz, cu oțet ?? Știu că oțetul nu le place. Am să dau zilnic câte 200 ml.

Otetul schimba PH siropului (la fel si sarea de lamaie)
Avatar utilizator
Gabysgg
 
Mesaje: 286
Membru din: 08 Mar 2011, 08:03
Localitate: Corbeanca -Ilfov

Re: Stimulare primavara

Mesajde Kingraa » 06 Apr 2016, 19:40

Aaa, asta stiam, pai fac reteta lui nea' Gica. Credeam ca in "ceaiul" de care zicea kiloz cu care sa imbunatatesc siropul, ar trebuie sa bag alt otet. M-am lamurit.
Kingraa
 
Mesaje: 52
Membru din: 27 Sep 2015, 21:53
Localitate: Campia Turzii

Re: Stimulare primavara

Mesajde kovacslg » 30 Mar 2017, 22:45

Vor veni 4 zile cu temperaturi ridicate, peste 20 gr. (in majoritatea zonelor)

Salcia a trecut, a dat mult polen (si ceva nectar vreo 2 zile), incepe / este inflorit caisul, corcodusul .

In aceste conditii, in urm. zile se recomanda stimularea cu sirop sau nu?

Azi am vorbit cu cativa apicultori si clar sunt 2 tabere, cei care stimuleaza si sunt adeptii siropului in cantitati mai importante si ceilalti care folosesc siropul pt a rezolva doar cazuri de avarie, si in general evita utilizarea siropului in cantitati mari.

Posibile argumente pro:
- va intra polen, deci stimularea e eficienta
- temparaturi diurne si nocturne ridicate, deci familiile pot gestiona siropul in conditii bune (luat, ventilat, etc)
- e perioada de consum ridicat in raport cu ce ofera natura ca si nectar
Posibile argumente contra:
- in zilele ce urmeaza va intra destul nectar, asa ca aportul nostru e doar ''munca'' in plus la albine
- siropul este prelucrat majoritar de albine din generatia de iernare, astfel viata lor se scurteaza ( si cateva zile conteaza enorm)
- generam umiditate dupa o iarna grea provocand conditii pt nosema (aparitie sau intensificare)

Unii pun sirop de 2 saptamani in cantitati mici si doar la familii cu putine rezerve, altii regulat la 2-3 zile cate 200-400 ml la toate familiile, altii asteapta sa se schimbe generatiile si doar atunci vor incepe sa dea sirop, altii pun doar turte proteice si rame dupa diafragma si eventual 3-4 sarje de sirop cand sunt perioade fara cules, si putini care nu stimuleaza cu sirop deloc, fiecare familie se dezvolta numai din resursele din flora.

Care este parerea dvs?
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Stimulare primavara

Mesajde mellis » 31 Mar 2017, 00:35

Salut,

Am inceput cu sirop - am dar doar doua ture - am vazut cantitatea de nectar venita de afara si polenul si este un teren sensibil.
Albinele mai au miere destula din toamna - exceptand cativa roi mai tarzii.
Am oprit pe moment siropul si astept sa vad cum merge vremea.
Pomii sunt o minunatie - afara tare cald, cam vantos, au inflorit ciresii, prunii timpurii, caisii, corcodusii-s cam trecuti.
" palumbus " / porumbarul este imbracat in mare haina de primavara.
https://ierburiuitate.wordpress.com/tag/maracine/
Sanatace.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Anterior

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 5 vizitatori