Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Ce trebuie sa stii cand proiectezi un stup din lemn?

Mesajde eugenhadan » 08 Apr 2016, 20:53

Buna tuturor,
nu sunt apicultor,mi-am pierdut speranta ca voi fi atras de aceasta frumoasa indeletnicire de pe la 14 ani cand lucram in stupina alaturi de tatal meu....de fapt de cand mai mult alergam de groaza intepaturilor...

Vremurile bune s-au dus,stupina nu mai e....insa vreau sa intru in contact cu aceasta zona de activitate. Lucrez in domeniul prelucrarii lemnului si pot sa recuperez o parte din deseul rezultat la fabricarea altor produse de lemn,prin constructia de stupi.

Am decis sa ma inscriu aici pt a intelege mai bine nevoile si asteptarile celor care practica apicultura.

Sincer nu sunt chiar novice,am discutat in urma cu cateva luni cu 2 apicultori semiprofesionisti si am construit 2 modele de stupi,optimizati in masura in care am inteles ca vor fi folositi atat de stupar cat si de albinele care-l locuiesc. Insa cred ca e nevoie de mai mult de atat,pe net gasesc diverse modele de stupi si ma intreb care-i cel mai potrivit ? Gasesc modele asemanatoare la preturi diferite...nu stiu daca un model comercial este si cel mai practic...nu stiu exact ce se vrea de la un stup si daca toti apicultorii lucreaza cu aceleasi reguli.

In concluzie m-ar ajuta cateva sfaturi care sa ma ajute sa proiectez un stup ideal,sau poate mai multe modele ideale pt diversele metode de stuparit.

Tatal meu folosea stupi orizontali si ii tinea doar in gradina casei,prietenii mei mi-au recomandat modelul Dedant pt pasturala cu spatii de colectare cat mai mari...deja sunt confuz!

Voi ce modele folositi si de ce ?
Ce accesorii obligatorii sunt necesare ? gen hranitor/rama antivaroua/urdinis de vara-iarna...etc
Cum testati la achizitie un stup ? (umiditate lemn/rezistenta lipiri)
Care-i durata de viata normala pt un stup ?
La ce nevoi trebuie sa raspunda feroneria ? Preferati manere scobite in carcasa sau manere aplicate ? La transport ce accesorii folositi ?

Va multumesc anticipat pentru sfaturi !
Eugen
eugenhadan
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Apr 2016, 20:13

Re: Ce trebuie sa sti cand proiectezi un stup din lemn?

Mesajde proapis13 » 09 Apr 2016, 09:06

Bun venit pe forum... :!:
Initial topicul te trimite cu gandul la unul care proiecteaza un stup de lemn si nu la unul care il copiaza...
Pentru a cunoaste ce vrea Apicultorul trebuie sa te informezi,asa ca,spor la citit...

stupul ideal
viewtopic.php?f=19&t=391&p=5301&hilit=stupul+ideal#p5083

Stupul ideal pentru PAVILION
viewtopic.php?f=19&t=540&p=293049&hilit=stupul+ideal#p223850

Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit
viewtopic.php?f=4&t=3474&p=291448&hilit=stupul+ideal#p291448

Stupul lui Antonescu - MEA
viewtopic.php?f=4&t=2875&hilit=stupul+ideal#p85187

Si mai sunt,stupul orizontal,Layens,topbar,hexagonal,multietajat,multietajat redus,etc,etc,etc,....... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin


Re: Ce trebuie sa sti cand proiectezi un stup din lemn?

Mesajde tuturicius » 09 Apr 2016, 13:44

Fa o chestie pe care doar un tamplar apicultor o intelege.
VErifica cu umidometrul umiditatea transei de scandura pe care o ai in lucru si debiteaza fetele de corpuri in fnctie de umiditate. Ia in calcul ca la mine, la corpuri de 3/4, iarna scandura uscata a acumulat din nou umiditate pana la 17%. Am facut probe si, scandura la 17 umiditate, la un corp de 3/4, vara,, cand se usuca la loc, scade 3 mm. LLa 16% scade 2 mm si la 15% scade un mm. La 14% asa ramane. Ideea e ca vara sa ai distanta de 6-7-8 mm intre ramele din corpuri suprapuse. Iarna, cand se umfla lemnul distanta se va amri dar atunci nu mai conteaza asa mult. vara fac ele puntile de ceara unde distanta e prea mare. 3 mm plus-minus intre rame in apicultura inseamna destul de mult.
Sau invers - proiectezi la corpuri facute iarna distanta la 7 mm si vara de trezesti ca mai ai doar 4.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad


Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori