Prima pagină OFF TOPIC NEURONU` ZAMBARET

Faze haioase , bancuri , video funny , divertisment , imagini si poze hazlii . Sa rada si neuronu` in tine .....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Gramaticale..

Mesajde Florin Dobre » 08 Feb 2014, 07:34

Donbazil scrie:Sal'tare!
Florine iti multumesc pentru corectarea lucrarii, - dar acolo "chear" cred ca-i corect..... :lol:

...."Chear așa, curat așa, bine zicĭ (cînd e exclamativ, acc. e pe chear, cînd nu, nu formează locuțiune, și acc. e pe așa: e chear așa cum îțĭ spun). Ba că chear (iron.), da, da! bine zicĭ! curat! curat așa! Chear atuncĭ, în orĭ-ce caz, chear dacă, orĭ-ce ar fi, chear așa să fie: Zicea că mă va ucide! Chear atuncĭ, tot nu trebuĭa să-ĭ spuĭ! Chear din senin"...

Insa pentru ca n-am chef de polemici ti-as aduce si tie si celorlalti colegi in atentie o chestie:

Citeste postarile colegului kiloz. E ungur si scrie cu destule greseli dar fraza, ideile, modul de exprimare simplu, clar, nealambicat, nu te fac sa treci cu vederea micile imperfectiuni?.....
Cel care are ceva de spus daca o face simplu si clar, fara bla,bla-uri, este mult mai apreciat decat acela care inveleste nimicul in cuvinte frumoase.....Parerea mea!
Te salut si astept sa ne vedem..., si sa ne strangem mainile. :)
Sal'tare!
Militianu' batran.... :lol: :lol: :lol:

Aveti dreptate Donbazil. Mesajul conteaza...ideea. Forma...deh, tot omul greseste.
Postarea mea a fost o glumita in context. Nu m-am putut abtine, ca era prea calda. Am mizat pe umorul lu' matale.
Mi-ar face placere sa va strang mana.
Sanatate!
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Gramaticale..

Mesajde mellis » 13 Noi 2015, 16:26

Lectia de gramatica - se apropie sarbatorile ...
Gift in engleza = Cadou
Gift in germana = Otrava
Ghiftuit in romana - Care a mâncat extrem de mult, excesiv; îndopat, îmbuibat.

Cuvantul romanesc vine de la "cadou" sau din germana ;)?
Stim ca romanul are o slabiciune pentru "excesiv".
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Gramaticale..

Mesajde proapis13 » 13 Noi 2015, 17:11

Se pare ca Ghiftuit este cuvant neaos.... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Gramaticale..

Mesajde Donbazil » 16 Noi 2015, 22:06

Sal'tare!

Sie sprechen Deutsch?... :lol: :lol: :lol:

Originea cuvântului românesc "ghiftuire", care înseamnă "umplutura se cu alimente până la un pas de greață" este considerat a fi cuvântul german "[Ver] giftung", care înseamnă "intoxicare". De asemenea, originea "ghiftui" este cuvântul german "[ver] giften". Etimonul pentru cuvântul "zvecui" (un cuvânt folosit de un cizmari sensul ", să se întindă pielea de pe pantof ultima") este considerat a fi german "zwecken", care are sensul "sa se intinda (piele) de fixare cu cuie mici ".http://www.diacronia.ro/en/indexing/details/A536
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Gramaticale..

Mesajde mellis » 17 Noi 2015, 02:29

Seara buna,
Am stat vreo 6 luni prin Bavaria - mai mult imi place sa ascult nemtoaicele si sa beau bere decat sa vorbesc.
Multumesc pentru lamurire - deci nu este un dar..o masa imbelsugata ;)..cate vise spulberate..
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Gramaticale..

Mesajde peterneamt » 17 Noi 2015, 09:45

Donbazil scrie:Sal'tare!

Sie sprechen Deutsch?... :lol: :lol: :lol:

Originea cuvântului românesc "ghiftuire", care înseamnă "umplutura se cu alimente până la un pas de greață" este considerat a fi cuvântul german "[Ver] giftung", care înseamnă "intoxicare". De asemenea, originea "ghiftui" este cuvântul german "[ver] giften". Etimonul pentru cuvântul "zvecui" (un cuvânt folosit de un cizmari sensul ", să se întindă pielea de pe pantof ultima") este considerat a fi german "zwecken", care are sensul "sa se intinda (piele) de fixare cu cuie mici ".http://www.diacronia.ro/en/indexing/details/A536

Sau .....Mănânc la mine......mă doare sufletul,
Mănânc la tine......mă doare burta ! :D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Gramaticale..

Mesajde Donbazil » 17 Noi 2015, 23:44

mellis scrie:Seara buna,
Am stat vreo 6 luni prin Bavaria - mai mult imi place sa ascult nemtoaicele si sa beau bere decat sa vorbesc.
Multumesc pentru lamurire - deci nu este un dar..o masa imbelsugata ;)..cate vise spulberate..
Sanatate.



Sal'tare!

Luciane, ai sa te obisnuiesti.....
Acuma cat esti tanar, e normal sa iti placa sa "asculti" nemtoaicele si nici cu lectiile de "limbi" nu-i o problema, deci cu-adevarat: vise spulberate :lol: ....
Cand ajungi la varsta mea, te multumesti cu beutul berii si masa cat mai imbelsugata - si astea-s realitati :lol: .....


Peterneamt.....Ca orice neamtz!.....Din Oltenia!
Prefera sa mance la mine pana-l doare burta.... :lol:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Gramaticale..

Mesajde Donbazil » 29 Mar 2016, 21:45

Salut!

Pentru ca-i prea multa liniste p'aici....

"Unele dintre cuvintele folosite greşit în vorbirea curentă nu există în dicţionar, în timp ce altele, în special neologismele, sunt pronunţate greşit din obişnuinţă sau din ignoranţa vorbitorului.
ŞTIRI PE ACEEAŞI TEMĂ „Iaşul sau Iaşiul?“ - o dispută lingvistică istorică între nordul şi s...
1. “Inopinant”- forma corectă a cuvântului este inopinat şi înseamnă, conform Dicţionarului Explicativ al Limbii Române (DEX), “neprevăzut”, “neaşteptat”, o acţiune la care nu te gândeşti.
2. “Bleumaren”- forma corectă a cuvântului este “bleumarin”. Termenul a fost împrumutat din limba franceză (bleu marine) şi precizează nuanţa de albastru închis.
3. “Flebeţe” este forma greşită a cuvântului “febleţe” (înclinaţie, slăbiciune, atracţie pe care o simte cineva pentru o persoană, o activitate -DEX 1998). În ultima vreme, specialiştii au constatat că numărul celor care folosesc greşit cuvântul preluat din limba franceză este destul de mare.
4. “Vroiam”. Potrivit Dicţionarului ortografic, ortoepic şi morfoologic (DOOM), cele două verbe din limba română care exprimă voinţa sunt “a vrea” şi “a voi”, nu “a vroi”, deci formele corecte sunt “vream” şi “voiam”.
5. “Bacnotă”. Corect este “bancnotă”, dar foarte mulţi vorbitori de limba română folosesc forma greşită atunci când se refera la banul de hârtie.
6. “Repercursiune”- forma corectă este “repercusiune”. Dacă în cazul cuvântului “bancnotă” mulţi dintre vorbitori au tendinţa să excludă o literă, în cazul cuvântului “repercusiune” apare în plus, în mod greşit, un R.
7. “Monstră” –forma corectă a cuvântului este “mostră”, dar foarte multi vorbitori de limba română obişniesc să folosească forma greşită, care include în plus litera N.
8. “Hilar”- forma corectă a cuvântului este “ilar” atunci când este folosit cu sensul de “amuzant”, “hazliu”. Cuvântul “hilar” are mai multe sensuri, unul dintre acestea este specific anatomiei şi se referă la “hil”, “porţiunea de la suprafaţa unui organ pe unde pătrund vasele sangvine şi nervii” -DEX 2009..
9. “Renumerat” – forma corectă a cuvântului este “remunerate” (a retribui, a plăti).
10. “Dragele mele” – formularea corectă este “dragile mele”. Forma feminină a adjectivului “drag” este “dragă”, iar pluralul cuvântului este “dragi”, nu “drage”.
11. “Aşează”. Forma corectă a verbului “a aşeza” la indicativ prezent, persoana a III –a, singular, este “aşază”, nu “aşează”. Conjugăm el, ea (se) aşază, nu el, ea (se) aşează.
12. “Servici”. Acest cuvânt nu există în DEX, forma corectă este “serviciu”.
13. “Nu fii corupt”. Forma corectă este “nu fi corupt”, căci imperativul negativ se formeaza cu infinitivul verbului a fi. Doar forma de conjunctiv negativ a verbului, persoana a II-a, singular, se scrie cu doi ii: “tu să nu fii “
14. “Ţigare”. Potrivit DEX, corect este “ţigară”, nu “ţigare”. Greşit este şi “ghiuvetă”, forma corectă a cuvântului fiind “chiuvetă”.
15. “Mi-ar place” –forma corectă este “mi-ar plăcea”. Modul conditional- optatitiv se formează din terminaţiile aş, ai, ar, am, aţi, plus infinitivul verbului (a plăcea). Verbele la infinitiv care au terminaţia –ea îşi păstrează forma şi la conditional-optativ.

Citeste mai mult: adev.ro/o4qb3m
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Gramaticale..

Mesajde Donbazil » 29 Mar 2016, 22:20

. ;)
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Politia in actiune

Mesajde Shrek » 10 Apr 2016, 20:43

Omul cat traieste invata! Ma refer la mine si nu este o rusine! Uite, daca ma inveti gramatica, pot sa te invat cum sa scapi de amenzile la radar!
Cu toate astea, nu pot decat sa ma bucur ca domnia voastra, are rabdare sa imi citesca postarile, chiar si pentru a gasi greseli de .....gramatica!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Gramaticale..

Mesajde Donbazil » 14 Apr 2016, 22:30

Salut !
Fişiere ataşate
scoala.jpg
scoala.jpg (11.54 KiB) Vizualizat de 16565 ori
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Gramaticale..

Mesajde Domn_sergiu » 15 Apr 2016, 10:36

Problema e cu evreii aia care au scris dictionarele si care capuseaza Academia Romina .De pilda cuvintul cioc este sunet preluat din natura unde ciocanitoarea cicanea cu ciocu prin copaci.Dunareanul ala care acu 3500 de ani a batut primul fierul a inventat unelte pt asta.Dar a trebuit sa astepte pina la venirea ungurilor sa afle de la ei ca scula cu care batea se numeste ciocan.
Domn_sergiu
 
Mesaje: 27
Membru din: 24 Oct 2012, 18:40

Re: Gramaticale..

Mesajde Mircea_63 » 15 Apr 2016, 11:39

Domn_sergiu scrie:Problema e cu evreii aia care au scris dictionarele si care capuseaza Academia Romina .De pilda cuvintul cioc este sunet preluat din natura unde ciocanitoarea cicanea cu ciocu prin copaci.Dunareanul ala care acu 3500 de ani a batut primul fierul a inventat unelte pt asta.Dar a trebuit sa astepte pina la venirea ungurilor sa afle de la ei ca scula cu care batea se numeste ciocan.


Sergiule, nu reusesc sa imi dau seama daca e vorba de o fina ironie sau ...nestiinta. :?

Cuvantu "ciocan" zici ca e de provenienta maghiara? :lol: `tui "kalapacsiul" ma-sii. Ungurii ii zic kolopaci. Nu prea seamana cu... ciocan. Intreaba si tu un...covaci ca asta da, este de origine maghiara. :D

Ce-i ala covaci?.... fierar din transilvania. :idea:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Gramaticale..

Mesajde Domn_sergiu » 15 Apr 2016, 11:53

Eu am cautat in dex online de unde vine in romina cuvintul ciocan.ala cu care batem cuie.
Domn_sergiu
 
Mesaje: 27
Membru din: 24 Oct 2012, 18:40

Re: Gramaticale..

Mesajde Mircea_63 » 15 Apr 2016, 12:05

Ala cu care batem cuie, e de origine slava. Celalat... e de origine pur romanesca. :lol:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Gramaticale..

Mesajde Domn_sergiu » 15 Apr 2016, 12:27

Scuze dexu zice ca vine din slave.dar tot aia e.Inca una : sunetul zgir .Pisica zgirie si lasa urma respectiva.Un fierar pe care il cunosc numea zgirieci acul de trasat.Si sa ne imaginam pe unu in vechime care zgiria pe un os sau pe o piatra .Intrebat ce face a raspuns : zgiriu .care a devenit scriu.Daca sint adevarate astea din urma oare cine au scris primii?
Domn_sergiu
 
Mesaje: 27
Membru din: 24 Oct 2012, 18:40

AnteriorUrmătorul

Înapoi la NEURONU` ZAMBARET



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori