Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Impiedicare roit

Mesajde gica.mosu » 14 Mai 2016, 05:40

Scurt si la obiect:
--stup de 12r1/1 cu cat 1/2,cand il umple cu puiet si miere mai bagi unul intri corp si c1....
-cand au puiet de trantori larvar,dupa aprox 21 de zile faci egalari(ai7-8r cu puiet in cuib) cu r cu puiet intri "bogati" si" saraci"..de regula inainte de salc 1...Daca au poterase s-au botci ouate se face rocada intri stupi-caturi(un cules bun),divizare fam,s-au roi prin stolonare(6-8r cu puiet si albine +r cu miere si r cu pastura si pus cat) cu conditia ca stolonii sa fie mutati pi alta vatra(cu matca imperecheata s-au nefecundata pt a nu pierde din albina la zb de recunoastere),Tb umblan la "GENA",selectie cu matci cu instinct de roire redus s-au fara finalizare...si alteleee...Spor-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Impiedicare roit

Mesajde cristi arad » 15 Mai 2016, 19:45

Sa dea Dumnezeu ca dupa salcam sa-mi intre toti stupii (pe 3 corpuri) in roit si sa ma pot organiza sa fac noile familii bune pana la floarea soarelui. N-ar fi rau deloc.
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: Impiedicare roit

Mesajde mariusenko » 16 Mai 2016, 11:44

Ieri am incercat metoda cu scuturatul albinelor din stup si ruperea botcilor, la un stup. A mers destul de greu...metoda aplicata prima data, multa albina(corp 1/1 +cat). Dupa ce le-am scuturat eu..a durat ceva pana s-au moshcait ele si au adunat nectarul ce a sarit din faguri in timpul scuturarii, pana le-am lasat sa se linisteasca, a venit ploaia si le-a prins afara, pe un capac de stup, pe care le scuturasem. Noroc ca nu a plouat foarte tare si foarte mult si noroc ca mare parte s-au adapostit sub capac. Dupa ce s-a oprit ploaia, am luat capacul si le-am bagat pe sus prin cat. Au si murit ceva dar sub 5% zic eu. Sunt curios daca s-a "racorit" si se ia de treaba sau tot o sa-i mai arda de roit dupa aceasta terapie soc...
Stationar, Dadant, 10 si 12 rame, cat 3/4
mariusenko
 
Mesaje: 40
Membru din: 27 Apr 2016, 10:51
Localitate: Ploiesti - stupina Vladeni Dambovita

Re: Impiedicare roit

Mesajde mariusenko » 19 Mai 2016, 09:53

Rog raspuns urgent la aceasta problema. Am trei botci in stup - cele din pozele incarcate. Ce parere aveti? Sunt de schimbare linistita sau de roire. Sunt doar trei botci in tot stupul, nu mai sunt alte larve sau oua in alte cupe, foarte putin puiet larvar sau oua de 1-2 zile, mult spre f. mult puiet capacit, destul de multa albina(familie de putere medie socotesc eu). Pe mine ma contrariaza botca de pe rama cu doua botci, cea care este in varful ramei. Deci ce parere aveti, ce este?
Fişiere ataşate
Fotografie0023.jpg
Stationar, Dadant, 10 si 12 rame, cat 3/4
mariusenko
 
Mesaje: 40
Membru din: 27 Apr 2016, 10:51
Localitate: Ploiesti - stupina Vladeni Dambovita

Re: Impiedicare roit

Mesajde mariusenko » 19 Mai 2016, 09:54

Aceasta este a doua rama avand o botca de salvare, capacita. Celelalte doua de pe rama de mai sus sunt necapacite
Fişiere ataşate
Fotografie0024.jpg
Stationar, Dadant, 10 si 12 rame, cat 3/4
mariusenko
 
Mesaje: 40
Membru din: 27 Apr 2016, 10:51
Localitate: Ploiesti - stupina Vladeni Dambovita

Re: Impiedicare roit

Mesajde vslsilviu » 19 Mai 2016, 14:42

Am avut o situatie asemanatoare; cum a iesit le-a "tocat" pe cele 2 intarziate... daca ne aratai o imagine si cu toate ramele - de sus - eram mai sigur; eu banuiesc ca sunt de schimbare linistita; de cati ani ai matca acolo?
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: Impiedicare roit

Mesajde mariusenko » 19 Mai 2016, 15:18

vslsilviu scrie:Am avut o situatie asemanatoare; cum a iesit le-a "tocat" pe cele 2 intarziate... daca ne aratai o imagine si cu toate ramele - de sus - eram mai sigur; eu banuiesc ca sunt de schimbare linistita; de cati ani ai matca acolo?

Buna intrebare! Familia respectiva am cumparat-o acum doi ani cand era de fapt roi; matca nemarcata. Omu' a zis ca matcile(am cumparat mai multe roiuri) sunt 2013-2014. Acu...d-zeu cu mila. Si cum zici, ca era bine sa pozez mai multe rame?
Stationar, Dadant, 10 si 12 rame, cat 3/4
mariusenko
 
Mesaje: 40
Membru din: 27 Apr 2016, 10:51
Localitate: Ploiesti - stupina Vladeni Dambovita

Re: Impiedicare roit

Mesajde mariusenko » 19 Mai 2016, 15:21

Cu rama ce contine doua botci necapacite as face un roi; am inteles ca matcile de schimbare linistita sunt foarte bune calitativ. Se si vede, zic eu, dupa cat sunt de mari. Nu e pacat sa se piarda? Recunosc ca nu stapanesc domeniul legat de roire/crestere matci/schimbare linistita; bineinteles ca eu ma tem sa nu-mi roiasca cu atatea regine in stup
Stationar, Dadant, 10 si 12 rame, cat 3/4
mariusenko
 
Mesaje: 40
Membru din: 27 Apr 2016, 10:51
Localitate: Ploiesti - stupina Vladeni Dambovita

Re: Impiedicare roit

Mesajde ignatov andrei » 19 Mai 2016, 16:21

mariusenko scrie:Cu rama ce contine doua botci necapacite as face un roi; am inteles ca matcile de schimbare linistita sunt foarte bune calitativ. Se si vede, zic eu, dupa cat sunt de mari. Nu e pacat sa se piarda? Recunosc ca nu stapanesc domeniul legat de roire/crestere matci/schimbare linistita; bineinteles ca eu ma tem sa nu-mi roiasca cu atatea regine in stup



Fa roi cu matca stupului, nu cu botcile!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Impiedicare roit

Mesajde cucubau » 19 Mai 2016, 22:54

mariusenko scrie:Aceasta este a doua rama avand o botca de salvare, capacita. Celelalte doua de pe rama de mai sus sunt necapacite

Botca pare de salvare , dar se vede si un pic din europa.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Impiedicare roit

Mesajde mariusenko » 25 Mai 2016, 09:14

cucubau scrie:
mariusenko scrie:Aceasta este a doua rama avand o botca de salvare, capacita. Celelalte doua de pe rama de mai sus sunt necapacite

Botca pare de salvare , dar se vede si un pic din europa.

Cred ca ai vrut sa spui de schimbare linistita
Stationar, Dadant, 10 si 12 rame, cat 3/4
mariusenko
 
Mesaje: 40
Membru din: 27 Apr 2016, 10:51
Localitate: Ploiesti - stupina Vladeni Dambovita

Re: Impiedicare roit

Mesajde cucubau » 25 Mai 2016, 16:40

Botcile de schimbare linistita sunt atasate de suprafata fagurelui si nu in prelungirea celulelor de lucratoare.
Mai explicit , botcile de schimbare linistita sunt construite de lucratoare si matca ponteaza in ele , iar la cele de salvare , albinele construiesc botci prin reformatarea celulelor de lucratoare in care deja se afla larve.
Aspectul puietului impestritat nu-ti spune nimic?
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Impiedicare roit

Mesajde mellis » 15 Ian 2017, 02:45

De la stup termosolar am ajuns la metoda cehului pt împiedicarea roitului..
"O nouă metodologie de tratare a coloniilor, folosind perturbarea controlată a strategiei lor de reproducere stabilă evoluționar"
Traducere:
https://translate.google.com/translate?hl=&sl=en&tl=ro&u=http%3A%2F%2Fthermosolarhive.com%2Fen%2Fnew-methodology-treatment-colonies-using-controlled-disruption-evolutionarily-stable-reproduction-strategy%2F

Sursa
http://thermosolarhive.com/en/new-methodology-treatment-colonies-using-controlled-disruption-evolutionarily-stable-reproduction-strategy/

Concluzia are la baza lucrarea sa de "căpătâi"...Doctorat..
Comentariu de sfârșit...
"Jan Raja - 05/31/2016 la 22:18
Eric, în cazul în care colonia ridică mai mult de 30 000 de drone în timpul unui sezon, niciodată nu roiuri. În acest moment, drone au aceeași importanță în răspândirea genelor coloniei ca genele roiului și, prin urmare, colonia nu caută să se răspândească genele sale prin roire.
Cu toate acestea, pentru a explica pe deplin problema ar dura mai multe pagini de text de specialitate. Este tema tezei mele, ea se bazează pe 7 ani de cercetare. Mai mult pot fi găsite , de exemplu , aici:
http://thermosolarhive.com/wp-content/uploads/2016/05/Biologia-Antiswarming-behaviour.pdf
"
Tradusă..
https://translate.google.com/translate?hl=&sl=en&tl=ro&u=http%3A%2F%2Fthermosolarhive.com%2Fwp-content%2Fuploads%2F2016%2F05%2FBiologia-Antiswarming-behaviour.pdf
Ce spuneti, mai castrați trântori??
Sanatace..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Impiedicare roit

Mesajde mellis » 15 Ian 2017, 03:16

Simplu..
"Prin urmare , cauza principală a roire este eliminată prin creșterea excesivă a trântorilor. Trântorii vor absorbi toată energia de reproducere a coloniei și , astfel , a salva apicultorului timp, efort și bani, ca roire nu va avea loc. "
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Impiedicare roit

Mesajde mellis » 15 Ian 2017, 03:49

De citit și
http://thermosolarhive.com/en/beekeeper-not-drone-comb-previous-year/

Traducere
https://translate.google.com/translatehl=&sl=en&tl=ro&u=http%3A%2F%2Fthermosolarhive.com%2Fen%2Fbeekeeper-not-drone-comb-previous-year%2F&sandbox=1

Asta cam da peste cap cărților apicole..Lărgim cuibul cu rame de trântori..
7 ani de studiu...Cred că încerc saturarea trântorilor in acest an...
Sanatace..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Impiedicare roit

Mesajde daffid mihailov » 15 Ian 2017, 10:32

Daca varoa prefera celule de trantor, nu-i oare mai bine sa ii lasam ca si magnet sa nu capuseze celulele de lucratoare, care le slabeste inca din stadiu de larva si le transmite si virusi?
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori