Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde Alexandru.Chisinau » 28 Mai 2016, 23:47

Vă salut stimați apicultori.
Mă confrunt cu o situație nu chiar plăcută și am urgent nevoie de ajutor. Pe scurt: m-am mutat cu traiul într-un sat din zona Milișăuți - Dănilă (nu mai specific denumirea deocamdată) tot cu stupi și familii de albine. Vecinul (care și el e apicultor cu 3 stupi) s-a plâns din prima zi (adică azi) la primar că am venit cu albinele mele (7 familii la momentul acela). Primarul mi-a venit cu jeepul la poartă și mi-a zis că trebuia să vin din prima zi la el ca să-mi facă un act (defapt azi, sâmbăta și era prima zi de când am venit) și m-a rugat să intru luni la orele 8:00 la el. Mesajul trist pe care mi la zis e că albinele trebuie mutate în afara satului căci fac probleme. A încheiat zicând că există o lege în acest sens și că o să-mi prezinte totul luni. S-a întors iute și a plecat cu automobilul său. Are primarul dreptul să mă scoată afară din sat ? Dacă mă scoate din sat deja pot să-mi iau rămas bun de la stupi căci mi-i fură fără paznic iar să-i păzesc nu-i rentabil. Acțiunile au loc în fierbințeala alegerilor locale ce se așteaptă în câteva zile practic.
Mulțumesc anticipat de ajutor.
Sănătate și voie bună.

P.S. azi mi-am făcut roiuri (căci roiau familiile) și au crescut la număr stupii cu albină.
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde proapis13 » 29 Mai 2016, 08:46

Citeste Legea Apiculturii si te dumiresti ce si cum...
Primarul are si el dreptate,legea precizeaza clar ca inainte de a amplasa stupina
trebuie sa depui o comunicare la primaria pe raza careia doresti sa deplasezi stupii ...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde Hunbee » 29 Mai 2016, 09:31

Stai dmle linistit.
Primaru sa mearga la plimbare cu jipu' lui, iar colegu albinar sa seada bland.
Tine stupii la minim 5 m de limita de proprietate, drumuri poduri etc, sau punei dupa gard de 2 m.
Asta cu anuntatu primarului ai facuto. A fost la tine ,Acum stie.
Astai buna, scandal pt cativa stupi. Daca veneai cu 80 mai intelegeam stresu.
Spunei la primar sa vada de apa, canal drumuri locuri de munca, nu sa streseze omu cu 5 stupi.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde cristian bh » 29 Mai 2016, 11:50

La noi in tara sau in rep Moldova?
Pt ca la noi in tara,m-as mira !
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde ignatov andrei » 29 Mai 2016, 15:06

cristian bh scrie:La noi in tara sau in rep Moldova?
Pt ca la noi in tara,m-as mira !


Cine mai stie...?!? Ieri tipa dupa ajutor, iar azi, fiind un pic de praznic (sarbatoare), isi odihneste gura, c-o fi
ragusit (numa' sa nu-i raspunda ecoul, bata-l vina)...! ;)
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde Alexandru.Chisinau » 29 Mai 2016, 16:55

ignatov andrei scrie:
cristian bh scrie:La noi in tara sau in rep Moldova?
Pt ca la noi in tara,m-as mira !


Cine mai stie...?!? Ieri tipa dupa ajutor, iar azi, fiind un pic de praznic (sarbatoare), isi odihneste gura, c-o fi
ragusit (numa' sa nu-i raspunda ecoul, bata-l vina)...! ;)



Vă salut.
Deci drama are loc în România, sat românesc (nu dau deocamdată denumirea) ce e amplasat între Suceava și Rădăuți.
Ignatov Andrei, mă iertați dar eu nu obișnuiesc să țip. Duminica obișnuiesc să merg la adunarea căci sunt pocăi, asta-i treaba. Dimineața am verificat topicul și nimeni nu poștase nimic. Acum am mai verificat o dată după adunare și odihnă și am găsit cele de mai sus la ce vă mulțumesc. Acum din nou mă duc la adunare și revin cu ajutorul Domnului mai târziu.
Apropo, eu am sunat la primăria din satul Merești (unde am căsuța mea) și aceea mi-au zis că după ce aduc albinele să vin la ei nu până la amplasarea albinelor.
Mulțumesc anticipat.
Multă sănătate tuturor!

Cu apreciere,
Alexandru
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde Shrek » 29 Mai 2016, 17:34

Daca mai vine primaru' săptămâna asta spune-i ca ai voturi în cutii! Si ca sunt vizitate de albine pentru înmulțire....... Daca el vrea sa rămână fara voturi sa le scoată din sat!
Sa ne tii la curent cu stirile!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde Mircea_63 » 29 Mai 2016, 17:50

Alexandre, ia legatura cu o televiziune de scandal. Primarele abuzeaza de functie, iar acum in prag de alegeri, nu cred ca-i convine scandalul.
Ia legatura cu contracandidatul lui si cere ajutor.
Ia telefonul cu tine si inregistreaza, fara sa stie primarul, apoi citeste legislatia si fa plangere penala, DNA etc, dar nu te lasa.
Pocaiti de-ai tai nu exista in acel sat? Apeleaza si la Biserica voastra. Insista pe ideea ca te sicaneaza pe motive religioase. Adica vecinul ortodox poate tine albine, iar tu pocait, nu.

Daca vrei sa intorci totusi si celalalt obraz si baiul e ca le-ai adus inainte de inscriere, ia-le inapoi, du-le undeva, inscrie-le si apoi adu-le din nou.

LE. Sa-ti spuna exact ce articol de lege ai fi incalcat!

Da cate un borcan cu miere celorlalti vecini, mai putin aluia cu stupii. :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde Marius Adrian » 29 Mai 2016, 19:52

Am cateva nelamuriri, Esti cu 5 stupi in pastoral in Romania?!! Sau te-ai mutat in Romania?
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde cristi_vidican » 29 Mai 2016, 19:54

Alexandru,
Cu riscul de a isca o discutie despre pocaiti... Tu fii pocăit si cauta sa traiesti in pace. Vezi ce poti sa faci.
Ca sa am pace cu vecinul, am dus stupii de la mine din gradina. Domnul mi-a purtat de grija intr-un mod minunat.
Nici acum nu e mai usor, dar încerc cu vorba buna. Când nu reusesc, las de la.mine
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde danielmihai » 29 Mai 2016, 23:33

Interesant primarul asta...in plină campanie se împiedica de 10 stupi!Inseamna ca tu nu poti vota in comuna si vecinul da,altfel cred ca va saluta din mers. :lol: Cere-i vatra sa pui stupii daca nu te lasa in sat! :?
Avatar utilizator
danielmihai
 
Mesaje: 269
Membru din: 24 Oct 2012, 11:18
Localitate: Alexandria

Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde Alexandru.Chisinau » 29 Mai 2016, 23:57

Salutare stimați colegi.
Deci parcă sau limpezit apele la primărie. A vorbit prezbiterul bisericii locale la telefon cu primarul cu care era vecin cândva și cel din urmă a cedat și m-a lăsat în pace. Ce să mai zic, sper să nu intervină altele probleme. Plănuiesc să mai servesc vecinii cu câte un kg de miere sau miere cu nuci, sau căpăceală ș.a.
Apropo, vecinii m-au întâmpinat cam cu așa vorbe în primele ore pe când descărcam niște stupi goi: vezi sălcânașul ăsta? eu l-am plantat! și albinele tale vor veni să-mi culeagă nectarul meu! dule de unde le-ai adus, mai departe de aici (albini nici nu aveam pe atunci). Apoi au mai urmat unele cuvinte înjositoare ș.a. vorbe ce nu trebuiau spuse. Asta e, mă acomodez cu încetul cu traiul în România. :) Fiecare sat și fiecare familie cu obiceiurile lor și cu educația lor.
Mulțumesc tuturor de comentarii, mai scriu dacă apar careva întrebări.
Sănătate și pace cu vecinii!
Cu apreciere,
Alexandru
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde Hunbee » 30 Mai 2016, 12:57

Popor primitor, nu? Tie mai mare dragul de el...
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde delorin I » 30 Mai 2016, 13:43

Niste barbari..educati sau nu...niste barbari! Sincer imi pare rau de ceea ce aud...Legal nu pot sa-ti faca nimic! Dar ca unul aflat in cautarea unei alte vetre desi sunt la marginea campului pe terenul sotiei...Cred! Vai de capul nostru! Tocmai vorbeam la telefon cu un coleg apicultor aflat in Lunca Dunarii unde, un smecher Stoica Daniel- colonel in rezerva se pare, fost comandant de politie de frontiera, se pare ca ar face legea pe acolo, iar colegul nostru urmeaza dupa 3 zile sa se mute!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde Danielu » 30 Mai 2016, 14:03

Mie nu-mi plac incurajarile astea cu borcanul de miere. Omul dupa ce ca are cativa stupi, poate nici nu a vazut pana acum miere de la ei lasand-o albinele. E asa o traditie ciudata, sa dai niste miere vecinului sa-l imbunezi. Oare cand ii sare gaina lui la tine in curte si i-o dai inapoi, el iti da niste oua? In fine, daca chiar nu se poate si e musai, un borcan de la M** ******* e prea bun, sigur nu stie sa aprecieze o miere naturala.

Cat despre vecini... peste tot este la fel indiferent ce ai face. Si cand te muti la bloc, in primele zile te iau in primire toti mosii si toate babele, sa vada ei ce hram porti, unde lucrezi, ce si cum castigi daca se poate. Daca faci si renovari, e clar.
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde daffid mihailov » 30 Mai 2016, 22:05

Nu stiu in ce sat ai picat. Ori te-au vazut om bun si te-au luat de fraier, ori rad de tine. Bai frate, fii mai cu sange ca daca apuci sa pleci in pastorale nu o sa ramai cu atitudinea asta nici o zi intr-un loc. Ce primar? E curtea ta. E proprietate privata, esti la 10m de drum, daca nu faci gard de 2, m si gata. Iar primarul e obligat sa ia act si sa treaca in tegistul agricol. Dacs ai miere pt tot satul atunci e treaba ta. Citeste legea.

Nu iti trebuoe nici un ordin de deplasare sau comunicate ca doar tu estinpe vatra nu in pastoral.

Fara atitudinea asta de slugs, ca de-aia s-au invatat prost. E primar nu patronul satului. Un simplu functionar.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Următorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori