Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde peterneamt » 25 Mai 2016, 01:22

mellis scrie:A fsacut cineva acest tratament chiar si preventiv?
Nae, unde ești, îți duc dorul..
Sănătate!

Eu ! Efecte la consumul moderat : stare de bine ; îngălbenirea dinților ; muncă multă la spălarea paharului și dezlegarea la limbă.... :D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde mellis » 25 Mai 2016, 01:34

Cum ar fi mai bine administrat siropul cu propolis? Punga peste rame? Hranitorul cam isi ia dreptul lui de propolis si nu aceasta este ideea tratamentului.
Multumesc.
Sanatate
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde peterneamt » 25 Mai 2016, 01:43

Nici cum. Tinctura de propolis diluată cu apă se face lăptoasă....... dar apoi propolisul decantează și se depune pe pereții recipientului ! ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde cucubau » 30 Mai 2016, 21:43

Primavara aceasta atat de capricioasa , cules aproape deloc, ploi prea multe , frig pe timpul noptii a facut ca in familiile mai slabute sa apara goluri printre puietul capacit. Problemele vor aparea cat de curand.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde mellis » 02 Iun 2016, 17:34

peterneamt scrie:Nici cum. Tinctura de propolis diluată cu apă se face lăptoasă....... dar apoi propolisul decantează și se depune pe pereții recipientului ! ;)

Ziua buna,
Ar fi o solutie sa se puna direct in rama? Exista vreo problema cu decantarea pe pereti?
Din cate am observat albinele recupereaza propolisul de pe marginea lazilor sau ramele ce raman prin zona lor.
Din cate stiu Pab lucreaza in cercetare si am incredere in ce spune.
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde cucubau » 30 Apr 2017, 13:18

Iernarea 2016-2017 poate fi considerata drept "Lucrare practica pentru evaluarea cunostintelor practice si teoretice in apicultura".
Din pacate foarte multi apicultori au picat acest test.
Numitorul comun a fost nosemoza. Cine a realizat prezenta la timp a trecut testul , ceilalti : o parte au castigat multa experientra , si alta parte inca mai invatata.
Daca in cea ce priveste identificarea familiilor afectate de nosema pare sa se faca cu dificultate , identificarea celor afectate de LE ar trebuii sa fie destul de simpla .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges


Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde cucubau » 19 Iun 2018, 17:12


Loca europeană este prezentă aproape în ori ce stupină. Focar....??? Mi se pare un termen mult prea exagerat pentru situația apiculturii din România.
Faptul că putini sunt apicultorii care recunosc prezența bolii în stupinele d-lor, sau poate faptul că sunt și mai puțini cei ce recunosc simptomele de boală este altă poveste.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde catalin_CJ » 10 Aug 2018, 20:05

Un sfat va rog . Am loca europeana comfirmata de DSV si la Bucuresti miau zis si ce tip de bacterie si genom am . Am omorit 11 stupi si leam dat fac la rame si albina care mi se pareau afectati pe restu cum ii tratez si rmele de caturi cum le dezinfectez ? am rame noi de 2 ani in caturi sa topesc 4000 de rame de cat nui o solutie. Ramele de cuib le voi schimba la anul.
catalin_CJ
 
Mesaje: 84
Membru din: 13 Mar 2013, 21:34

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde yuonyuon » 10 Aug 2018, 21:57

loca e boala a puietului , de ce sa omori albina?
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde Adi Hodis » 11 Aug 2018, 14:04

catalin_CJ scrie:Un sfat va rog . Am loca europeana comfirmata de DSV si la Bucuresti miau zis si ce tip de bacterie si genom am . Am omorit 11 stupi si leam dat fac la rame si albina care mi se pareau afectati pe restu cum ii tratez si rmele de caturi cum le dezinfectez ? am rame noi de 2 ani in caturi sa topesc 4000 de rame de cat nui o solutie. Ramele de cuib le voi schimba la anul.

Ai omorit 11 stupi si ai ars si ramele. :shock:

De LE se poate scapa FARA sa omori albinele si nici fagurii nu trebuie arsi toti.

Vezi cat costa cartea Bolile albinelor - de Wolfgang Ritter, ca o sa gasesti in ea si alte "salvari".
Deasemenea, gasesti info si in paginile anterioare si pe forumul vechi, 3xforum stuparitul.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde cucubau » 11 Aug 2018, 19:12

catalin_CJ scrie:Un sfat va rog . Am loca europeana comfirmata de DSV si la Bucuresti miau zis si ce tip de bacterie si genom am . Am omorit 11 stupi si leam dat fac la rame si albina care mi se pareau afectati pe restu cum ii tratez si rmele de caturi cum le dezinfectez ? am rame noi de 2 ani in caturi sa topesc 4000 de rame de cat nui o solutie. Ramele de cuib le voi schimba la anul.

Bine ai venit !
Felicitări pentru faptul că ai conștientizat prezența unei bolii și nu ai dat vina pe regine .
L.E. estre o boală comună ordinară întâlnită în toate stupinele.
Dacă practici apicultură organică trebuie să desfiintezi tooooți spiiii. Dacă te doare la bască de stupăritul bio totul se rezolvă cu o serie de tratamente convenționale cu .....streptomicină.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde yuonyuon » 11 Aug 2018, 20:55

spargeti cuiburile , si o sa aveti detoate.... sau mai nou am vazut ca se da puietul capacit la centrifuga.....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde catalin_CJ » 11 Aug 2018, 22:20

Nu am reusit sa extrag mierea si nu puteam risca sa extind boala in stupina , nu dau antibiotic pina numi extrag cei al meu. Ma itereseaza o substanta anume acidu acetic glacial daca pot dezinfecta ramele cu el? Au si matcile o vina , am observat ca Bucfastu e cam predispus la bolile puietului am care sunt afectati de puet in sac , carpatine mai putin . Depinde mult de instinctu igienic al familiei ,cartea lui Wolfgang Ritter o am dar acolo zice cu ce dar nu si cum , mai spune ca medicu vetreinar ar trebui sa te indrume ai nostri sunt praf , nici macar cel de la DSV care a venit in stupina nu a stiut ce e de facut mia dat doar sfatul sa tratez cu oxi acuma si la primavara sa scimb ramele sa le hranesc suplimentar.
catalin_CJ
 
Mesaje: 84
Membru din: 13 Mar 2013, 21:34

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde yuonyuon » 11 Aug 2018, 22:55

catalin_CJ scrie:Nu am reusit sa extrag mierea si nu puteam risca sa extind boala in stupina , nu dau antibiotic pina numi extrag cei al meu. Ma itereseaza o substanta anume acidu acetic glacial daca pot dezinfecta ramele cu el? Au si matcile o vina , am observat ca Bucfastu e cam predispus la bolile puietului am care sunt afectati de puet in sac , carpatine mai putin . Depinde mult de instinctu igienic al familiei ,cartea lui Wolfgang Ritter o am dar acolo zice cu ce dar nu si cum , mai spune ca medicu vetreinar ar trebui sa te indrume ai nostri sunt praf , nici macar cel de la DSV care a venit in stupina nu a stiut ce e de facut mia dat doar sfatul sa tratez cu oxi acuma si la primavara sa scimb ramele sa le hranesc suplimentar.
toate bolile : puiet varos, puiet in sac , loca etc apar din cauza racirii cuibului. si lipsa hranei , dar in mod sigur de la spart cuiburi.
e normal ca Bk sa fie mai afectat ca oua mai mult , sa intinde pe toate ramele daca are loc . daca mai ai si funduri AV . de tratat ,tratezi tu, dar trebuie sa te gandesti si cum de ai ajuns sa ai bolile acestea in stupi.. .

nu este exclus ca si matcile sa fie problema

ramele cu puiet afectat se elimina . fierbi cera avezi tu dar nu le mai pui in stupi ... iati gandu sa tratezi ramele
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde cucubau » 12 Aug 2018, 13:57

catalin_CJ scrie:cartea lui Wolfgang Ritter o am dar acolo zice cu ce dar nu si cum , mai spune ca medicu vetreinar ar trebui sa te indrume ai nostri sunt praf , nici macar cel de la DSV care a venit in stupina nu a stiut ce e de facut mia dat doar sfatul sa tratez cu oxi acuma si la primavara sa scimb ramele sa le hranesc suplimentar.

Pe aceeași temă cu ceva timp în urmă http://www.forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=8&t=6583#p302734
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori