Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde Hunbee » 04 Iun 2016, 21:50

Dle alexandru,
Cu prostimea mai bine nu te pui. Culeg ele albinele si pe noua locatie.
Doar ca toata povestea e cam ciudata, si va sugerez sa considerati alte motive pt comportamentul satenilor.
Adica 8 stupi si tot satul va reclama? Cam ciudat.
Poate nu albinele sunt problema.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde ionel07196555 » 05 Iun 2016, 19:11

Hunbee scrie:Dle alexandru,
Cu prostimea mai bine nu te pui. Culeg ele albinele si pe noua locatie.
Doar ca toata povestea e cam ciudata, si va sugerez sa considerati alte motive pt comportamentul satenilor.
Adica 8 stupi si tot satul va reclama? Cam ciudat.
Poate nu albinele sunt problema.

Pe lumea asta sunt multi sclerozati.
Am si sint in aceiasi situatie pe una din vetre si ma rog de ei sa nu mai vina la mine la poarta sa mearga la primarie sa faca reclamatie si nu vor doar latra si mai pun vase cu otrava si insecticid la robinetu cu apa.
astept sa ma reclame si apoi trebue sa vina si cu o solutie primaria + o hirtie ca am voie sa am in curte 5 stupi sau 100 si atunci se termina circu dar nu vor sa mearga .
eu nu am probleme cu intepatu sau atacuri de albina ci cu mizeria primavara .
vatra e foarte buna pentru menta si amorfa .
Cei mai vocali sau rai de gura sint 1 are garaju 0.5 m in drum { ulita ] il astept .
atlu are gardu mutat in ulita 0.30 m il astept .
altu sa bagat cu de la sine putere 2.5 m pe propietete mea [ acum 25 de ani ] actele vorbesc dar nu am avut timp de el sa fac cartea funciara [ mostenire ] .
pina sa ingradesc acum 6 ani fiecare a facut ce a vrut pe acolo si acum e rau ca nu pot sa mai arunce ce vor sa faca ce vor .
ionel07196555
 
Mesaje: 192
Membru din: 19 Noi 2012, 21:51

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde Mircea_63 » 05 Iun 2016, 19:59

ionel07196555 scrie:
altu sa bagat cu de la sine putere 2.5 m pe propietete mea [ acum 25 de ani ] actele vorbesc dar nu am avut timp de el sa fac cartea funciara [ mostenire ] .


Citeste despre uzucapiune...si taie-l de pe lista. :roll:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde Alexandru.Chisinau » 05 Iun 2016, 23:56

Shrek scrie:Sandel, vino neica în Banat! Aici este loc pentru toata lumea daca iti place munca si ai 7ani de-acasa! Totusi nu inteleg de ce acei săteni nu te-au acceptat!? Poate ar fi trebuit sa descarci un butoi mai mare si sa le povesteste c este plin cu samahoanca! Atunci erai prietenul lor cel putin pana se dumiresc ei ce si cum!
Eu bănuiesc ca nu ne-ai spus chiar toata povestea! Asa îi?


Vă salut. Mulțumesc de invitație, trebuie de cercetat mai bine și de văzut ce mai fac pe viitor.
Deci în mare parte v-am spus totul. Dacă scriu fiecare mișcare mă tem că nimeni nu e cointeresat să citească. Mai am în satul unde locuiesc eu (la gazdă) niște vecini de altă denominație, cult, ramură creștină ce slujesc în biserică și nu știu de ce consideră ne apărat necesar să zică ceva urât nouă, creștinilor după Evanghelie. Seara careva îmi mai stingea lumina de la contor, de pe stâlp ș.a. lucruri urâte pe care nu doresc să le scriu. Dumnezeu să fie cu dânșii și să le ajute să devină oameni buni.

Multă sănătate!

Cu apreciere,
Alexandru
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde Alexandru.Chisinau » 06 Iun 2016, 00:03

Hunbee scrie:Dle alexandru,
Cu prostimea mai bine nu te pui. Culeg ele albinele si pe noua locatie.
Doar ca toata povestea e cam ciudata, si va sugerez sa considerati alte motive pt comportamentul satenilor.
Adica 8 stupi si tot satul va reclama? Cam ciudat.
Poate nu albinele sunt problema.


Eu bănuiesc că din cauză că sunt pocăit mă iubesc așa de mult unii săteni și mai e un motiv: prin ograda mea (adică casa la care stau) este o cărărușă pe care coboară la șosea vreo 10 persoane zilnic și se tem de albine și le urăsc. :? :(

Sănătate!
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde Catalin Ene » 06 Iun 2016, 11:27

Oameni rai gasim peste tot...depinde cum ne este norocul si ce vecini avem.

Si eu a trebuit sa-mi mut stupina din cauza vecinilor, desi era o zona foarte buna...si aproape de Bucuresti (la socrii).

Daca era sa discutam pe lege ii tineam mult si bine in curte, pt ca aveam tot conform legii.

Dar decat sa stau in fiecare week-end sa ma cert cu doi vecini "binevoitori" mai bine imi vedeam de treaba.

Mentionez ca pt mine apicultura este mai mult hobby si mai putin o afacere, iar cand stateam si ma certam saptamanal cu ei numai hobby nu era :).

Acum am stupii la bunici, sunt mai departe...la 100 km...dar stau linistit psihic.
Catalin Ene
 
Mesaje: 88
Membru din: 29 Noi 2013, 13:46
Localitate: Bucuresti/Ciocanesti (Calarasi)

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde Alexandru.Chisinau » 06 Iun 2016, 19:38

Catalin Ene scrie:Oameni rai gasim peste tot...depinde cum ne este norocul si ce vecini avem.

Si eu a trebuit sa-mi mut stupina din cauza vecinilor, desi era o zona foarte buna...si aproape de Bucuresti (la socrii).

Daca era sa discutam pe lege ii tineam mult si bine in curte, pt ca aveam tot conform legii.

Dar decat sa stau in fiecare week-end sa ma cert cu doi vecini "binevoitori" mai bine imi vedeam de treaba.

Mentionez ca pt mine apicultura este mai mult hobby si mai putin o afacere, iar cand stateam si ma certam saptamanal cu ei numai hobby nu era :).

Acum am stupii la bunici, sunt mai departe...la 100 km...dar stau linistit psihic.


Da, vă înțeleg foarte bine.
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde ionel07196555 » 14 Iun 2016, 22:12

Mircea_63 scrie:
ionel07196555 scrie:
altu sa bagat cu de la sine putere 2.5 m pe propietete mea [ acum 25 de ani ] actele vorbesc dar nu am avut timp de el sa fac cartea funciara [ mostenire ] .


Citeste despre uzucapiune...si taie-l de pe lista. :roll:

Multumesc .
ionel07196555
 
Mesaje: 192
Membru din: 19 Noi 2012, 21:51

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde aliusa » 16 Iun 2016, 00:07

daca ai nevoie de ajutor suna-ma 0732767376 sint din burla langa milisauti
sant si eu incepator in apicultura,mai mult citesc ce scriu alti eu nu prea postez
aliusa
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Ian 2014, 22:21
Localitate: radauti suceava

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde Alexandru.Chisinau » 16 Iun 2016, 16:10

Bine, mulțumesc de ajutor. O să am în vedere. Și un bine ai venit pe forum (văd că îi primul comentariu pe forum).
Multă sănătate!

Cu apreciere,
Alexandru
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde Alexandru.Chisinau » 29 Aug 2016, 15:06

Vă salut.
Întrebarea mea e: cum poți practica liniștit apicultura când apar astfel de probleme ? :( http://jurnaltv.md/ro/news/2016/8/28/al ... -10238120/
Cazul din videou a avut loc recent în Republica Moldova.
Sănătate!
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde Cristian IONITA » 29 Aug 2016, 15:15

pai e simplu .... tine de bun simt .... nu aglomerezi zona indiferent de cat esti sau nu acoperit de hartoage.

in mod clar in acel sat albinele au deranjat vecinii .... ca deranjul este atat de mare inca sa fie justificata evacuarea .... de discutat
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde csaa » 29 Aug 2016, 19:05

ionel07196555 scrie:
Mircea_63 scrie:
ionel07196555 scrie:
altu sa bagat cu de la sine putere 2.5 m pe propietete mea [ acum 25 de ani ] actele vorbesc dar nu am avut timp de el sa fac cartea funciara [ mostenire ] .


Citeste despre uzucapiune...si taie-l de pe lista. :roll:

Multumesc .

Citeste despre uzucapiune si ia-ti inapoi terenul. Colegul greseste grav interpretand asta ca fiind uzucapiune.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde lucky5strike » 29 Aug 2016, 19:19

Alexandru.Chisinau scrie:Vă salut.
Întrebarea mea e: cum poți practica liniștit apicultura când apar astfel de probleme ? :( http://jurnaltv.md/ro/news/2016/8/28/al ... -10238120/
Cazul din videou a avut loc recent în Republica Moldova.
Sănătate!


I-auzi: "sa duca albinele in padure si sa plateasca impozit!" Da chiar asa... mama lui de exploatator al nervilor cinstitilor sateni. Afara din sat cu capitalistu'!
...

Treaba e ca nenea a investit ceva pe acolo. Dar cred ca l-a durut in paispe de vecini. S-ar zice ca a intrat pe direct cu suta... de familii. Nu asa se face.

Duci in toamna asta 20-30 bucati. Mai opresti, mai dai binete, o gluma, un sfat, un kil de branza. Si... te opresti la 50-60.

Mai mult, mai scarpini la buzunar... si la belele d-astea.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Ajutor, mă dau afară din sat. Ce zice legislația?

Mesajde andrei_calinescu » 30 Aug 2016, 10:01

Haoleu, ce gura au muierile alea , muica.

Am avut in primavara la rapita un caz similar. La stupina 1 unde sunt 75 fam de productie, a fost intepata nepoata unui vecin, fetita la 7-8 anisori.
A doua zi dimineata bunicul a iesit cu ea la poarta sa mi-o arate, fetita mai avea jumatate de cap in plus.
Evident am reactionat, am platit medicamentele din reteta, cateva borcane cu miere bunicului care din fericire era cooperant(e drept ca am dialogat indelung ca sa calmez spiritele).
Dar in primul rand in ziua respectiva am suprainaltat gardul cu respectivii vecini si am aplicat plasa verde de protectie.
Dupa acestea, zero probleme, iar vecinii au gradina mare unde lucreaza zilnic, la bustul gol.

Asta ar trebui sa faca si moldovenii, plasa de protectie si gard mai inalt. Nu se vede asa ceva acolo si oamenii devin suspiciosi cand vad atatia stupi. E un proverb cu "oala acoperita...."
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Anterior

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori