Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Ce ati face daca ati mai avea o zi de trait?

Mesajde popescu eugen » 20 Mai 2015, 17:56

Cu stima!Nu am spus ca mai am o zi de trait colegu.Si am spus mai mult metaforic"as putea sa spun" asta a fost exprimarea.Ca as putea sa ma gandesc la orice.Am spus la final ce ar fi cred in dorinta mea cel putin.Boala mea nu e vindecabila si statistica da o speranta de viata de 76 de luni ca medie , din care eu sunt la jumate.Sau trebuia sa fiu impachetat si pus pe stand by daca nu ma lua fii-miu in IT ca acasa muream cu zile de 1 an.Nu accept compatimiri, asta imi dauneaza mai rau ca boala.Nu am nimic cu cel care a deschis topicul, dar e putin infantila intrebarea.Oamenii reactioneaza f diferit.Mie cand mi-a spus diagnosticul n-am inteles nimic.Nu am intrebat doctorul.A intrat fata la el dupa ce-am iesit pt ca dr e profu ei.Cand a iesit ea m-a luat pe departe si i-am zis sa-mi spuna direct.Am acceptat ce imi da Dzeu sa trag si nu am clipit un ochi.Ce ai putea sa faci in fata copilului tau care e la medicina in anu 5 si care sta cu ochiu pe tine sa vada cum reactionezi.Oricum ar fi nu e cea mai placuta noutate despre tine pe care poti s-o afli.Eu nu expun cazul meu decat pt ca e unul autentic si real.Si vreau sa spun ca in fata acestui fapt gandesti un pic altfel ca inainte si mai ales diferit de la om la om.Ce este important e sa nu ne preocupe prea mult intrebarea asta.Multi isi doresc sa-si cunoasca viitorul dar eu care am trecut prin viata si acum si prin experienta aceasta care nu o are toata lumea pot spune ca e bine asa cum a fost lasata lumea sa nu stii ce te asteapta .Uneori ar fi bine dar asta e,nu poate fi impacata si capra si varza.Sanatate va doresc si profitati de ea.
popescu eugen
 
Mesaje: 37
Membru din: 28 Mar 2011, 08:24
Localitate: IASI

Re: Ce ati face daca ati mai avea o zi de trait?

Mesajde luminita_sp » 14 Sep 2015, 02:57

As cere iertare celor dragi,carora cu siguranta le-am gresit de-a lungul vietii,si apoi lui Dumnezeu.
luminita_sp
 
Mesaje: 2
Membru din: 14 Sep 2015, 02:37

Re: Ce ati face daca ati mai avea o zi de trait?

Mesajde paul » 14 Sep 2015, 12:49

luminita_sp scrie:As cere iertare celor dragi,carora cu siguranta le-am gresit de-a lungul vietii,si apoi lui Dumnezeu.

O fi si asta o treaba ... sa te inregistrezi pe un forum de apicultura la primul cantat din noapte al cocosului si sa te infingi direct in topicul ... vine o zi cand totul se va sfarsi ! :o
Luminito, sau cum te vei fi chemand, esti sigur(a) ca ... esti bine ? 8-)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Ce ati face daca ati mai avea o zi de trait?

Mesajde gica.mosu » 14 Sep 2015, 19:31

....Oare C.V Tudor si-o fi pus aceasta intrebare.....D-zeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace :!: :mrgreen: ....Mare om...pacat :!: :mrgreen:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Ce ati face daca ati mai avea o zi de trait?

Mesajde cantemir » 14 Sep 2015, 19:58

M63-ule! Tu ai inițiat topicul asta, tu sa-i faci ceva! Ca o sa-mi strice și ultima zi din viață! :D
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Ce ati face daca ati mai avea o zi de trait?

Mesajde dorindafi » 14 Sep 2015, 20:01

cantemir scrie:M63-ule! Tu ai inițiat topicul asta, tu sa-i faci ceva! Ca o sa-mi strice și ultima zi din viață! :D

nu-ti dori ceace nu mai poti intoarce :)
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Ce ati face daca ati mai avea o zi de trait?

Mesajde Mircea_63 » 14 Sep 2015, 20:10

Sa traiesti Cantemire! :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Ce ati face daca ati mai avea o zi de trait?

Mesajde Bambucha » 15 Sep 2015, 20:07

Moral e sa iertam... dar sa si uitam?

"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Ce ati face daca ati mai avea o zi de trait?

Mesajde Bambucha » 05 Dec 2015, 16:08

As saluta zambind toti cunoscutii si calatorii din tren, mi-as cere scuze ca nu am avut mai mult timp sa petrec cu ei, la prima statie urmand sa cobor, si m-as aseza undeva pe iarba verde de luna mai. Apoi as contempla soarele pana la asfintit!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Ce ati face daca ati mai avea o zi de trait?

Mesajde teinegru64 » 05 Dec 2015, 17:28

Bambucha scrie:As saluta zambind toti cunoscutii si calatorii din tren, mi-as cere scuze ca nu am avut mai mult timp sa petrec cu ei, la prima statie urmand sa cobor, si m-as aseza undeva pe iarba verde de luna mai. Apoi as contempla soarele pana la asfintit!

Superb..Dar stiu ca dupa asfintit urmeaza intuneric.Daca nu reusesc sa dau ortu'popii la timp...se pune ca iubesc luna mai ??? :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Ce ati face daca ati mai avea o zi de trait?

Mesajde nicus » 05 Dec 2015, 18:06

Sunteti chiar optimisti daca voi credeti ca sotiile o sa va lase in ultima zi .. sa faceti ce va doriti ..
In fine, poate aveti norocul sa va gaseasca in pastoral. Atunci da! ;)
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Ce ati face daca ati mai avea o zi de trait?

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 05 Dec 2015, 19:26

Ieu asi dormi oleaca ca mult am muncitu in asta viata si greu mam caznit sa reusesc sa deviu om .
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Ce ati face daca ati mai avea o zi de trait?

Mesajde mellis » 06 Dec 2015, 01:13

Cat de adânc, intens...cat suntem de mici..si cat de puțin...
Un minut poate trece repede fără să-l băgam in seama sau poate fi un univers, o imagine sau un gând trăit intens..
O zi poate fi mult..după ce gati sarcinile date de sotie ( tare Nicus)..un minut poate fi o veșnicie...si poți să-l pui pe "repetat"
Aud des - aștept weekend, ora h, sa treacă ziua..o fi bine..de la cine trece?
Sărbătorile sunt trăite intens, apoi pana la Mai..mai vedem..
La multi ani Nicolaie..Astai..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Ce ati face daca ati mai avea o zi de trait?

Mesajde akmm » 09 Dec 2015, 12:36

Sa-ti privesti copuilul pe cruce un minut si gata, ai aflat cat inseamna...
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Ce ati face daca ati mai avea o zi de trait?

Mesajde proapis13 » 11 Iun 2016, 21:24

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Fişiere ataşate
13321700_1808722749358667_677710245393184749_n.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Ce ati face daca ati mai avea o zi de trait?

Mesajde akmm » 13 Iun 2016, 08:49

Adica peste 50 ani o sa fie aici ca in Germania acum?Sau acum e cum era in Germania in 1966?
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori