Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Reteta faguri artificiali

Mesajde ivanski » 12 Iun 2016, 21:27

Bună ziua!
Am cumpărat o matriță manuală și vreau să fac faguri artificiali. Rugămintea mea este dacă mă puteți ajuta cu o rețetă de preparare. Adică rețete despre soluția de ungere a matriței și a cerii. Mai ales o rețetă de preparare a cerii, dacă se toarnă simplă sau în amestec cu parafină. La încercările care le-am făcut (din ceară pură), fagurii rezultați erau casanți.
Vă mulțumesc!
Avatar utilizator
ivanski
 
Mesaje: 11
Membru din: 09 Aug 2012, 20:10

Re: Reteta faguri artificiali

Mesajde Donbazil » 12 Iun 2016, 23:56

Salut!

Eu, pe vremuri, cand am invatat cum se fac fagurii cu mpresa de mana, foloseam zer. Intr-un lighean mare pui zerul si dupa ce scoti foita din presa, de fiacare data scufunzi presa in zer....Sau torni cu o cana si clatesti toata suprafata, dupa care-l golesti....Poti incerca si cu zeama de cartofi cruzi dati prin razatoare si apoi storsi bine si zeama strecurata....Trebuie sa ai multa rabdare la treaba asta si de aia-i mai bine s-o faci iarna la caldurica....Acuma-s multe altele de facut.... :) :)
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Reteta faguri artificiali

Mesajde ivanski » 13 Iun 2016, 07:17

Mulțumesc pentru răspuns! Aș mai dori să știu dacă foloseai parafină sau altă substanță în amestec cu ceara, pentru a crește maleabilitatea foiței de fagure. Eu am încercat cu ceară pură și iese casantă.
Avatar utilizator
ivanski
 
Mesaje: 11
Membru din: 09 Aug 2012, 20:10

Re: Reteta faguri artificiali

Mesajde teinegru64 » 13 Iun 2016, 09:28

Pana iti faci ,,mana'' un 10% parafina .Cu timpul vei ,,simti'' temperatura ...si vei renunta la parafina.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Reteta faguri artificiali

Mesajde balasbebe » 14 Iun 2016, 06:09

Daca topesti faguri normal au destula parafina sa nu mai adaugi. Mana de lucru piate ca este suficienta.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau


Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori