Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde asd2 » 13 Iun 2016, 09:04

Nu foloseste rame. Ramele de care vorbesti le foloseste doar la cresterea de matci.
asd2
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2016, 07:35

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde asd2 » 13 Iun 2016, 09:07

Tipul e un meserias. Cand ajungi la un asemenea nivel toata mententanta stupinei devine foarte simpla. Gandeste-te cat timp scutesti numa din faptul ca nu mai faci rame, nu mai insarmezi, nu mai pui foite, nu mai restrangi cuiburi etc. etc.
asd2
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2016, 07:35

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde purana » 13 Iun 2016, 09:23

asd2 scrie:Nu foloseste rame. Ramele de care vorbesti le foloseste doar la cresterea de matci.

A da ? Nu stiam...
purana
 
Mesaje: 10
Membru din: 09 Mar 2016, 10:27
Localitate: Zalau

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde purana » 13 Iun 2016, 09:33

asd2 scrie:Tipul e un meserias. Cand ajungi la un asemenea nivel toata mententanta stupinei devine foarte simpla. Gandeste-te cat timp scutesti numa din faptul ca nu mai faci rame, nu mai insarmezi, nu mai pui foite, nu mai restrangi cuiburi etc. etc.


Pai asta e si unul din motive pt care caut sa tin albine asa, eu nu am avut albine pana acum da nici nu am chef de toata nebunia aia cu rame. Initial vroiam sa tin in cosuri da apoiasta mi se pare mult mai buna ca ai un minim acces in stup dacae nevoie fara sa trebuiasca sa le omori. Nici corpurile nu le am facut de 21de inalte ca trebuia sa lipesc doua scanduri laolata, am vazut rusii aia ce aveau corpuri pe 11cm asa le am facut si eu, asa mi se pare si mai flexibila toata treaba, plus ca faguri sunt si mai mici au sanse mai putine sa se rupa.
purana
 
Mesaje: 10
Membru din: 09 Mar 2016, 10:27
Localitate: Zalau

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde asd2 » 13 Iun 2016, 09:48

Bravo. Esti un baiat destept. E nebunie sa investesti bani in albine, ca vezi ce se intampla: de la an la an tot mai rau.
asd2
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2016, 07:35

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde asd2 » 13 Iun 2016, 09:52

Stai linistit in privinta fagurilor. Sunt suficient de rezistenti. O sa vezi.
asd2
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2016, 07:35

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde mellis » 13 Iun 2016, 17:39

Idee pt rama Warre fara a mai lipi ceara..
Am folosit 2 leaturi de 1 cm cu foita intre ele, prinse cu cui..rama este veche de cativa ani (nu trageti)- nu am apucat sa le folosesc ..
Daca va ajuta - economiseste timp la lipitul foitelor..
Sanatate
Fişiere ataşate
RamaWarre2.jpg
RamaWarre.jpg
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde vulpea » 13 Iun 2016, 19:57

in loc sa mai folosesti cuie,poate 'reusesti' sa folosesti capse ordinare pentru hartie pe post de 'scoabe' batute in capetele leaturilor de 1 cm,dupa ce ai strans leaturile la maxim dupa ce ai pus foita de fagure(recomandabil e sa mai bati o 'scoaba' deasupra la mijlocul leaturilor(scoabe in 3 'puncte'/pozitii). eu asa as face si asa intentionez sa adopt,de anul asta,o metoda de a inlatura complect insarmarea ramelor.voi reveni,promit,cu poze cu acest 'stil' de lucru.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde asd4 » 25 Aug 2016, 12:38

Un avantaj al warre-ului intr-un an prost ca asta: comasarea rezervelor de miere, fata de ME la care aceasta e amestecata cu puiet si dispersata destul de mult prin stup. Am putut scoate 4 rame de miere din el fara probleme(dezlipit de margini), pe care apoi le-am zdrobit si strecurat rapid. Restul de ceara amestecata cu miere l-am dat la lins. Deocamdata am 2 stupi de astia si daca nu ar fi asa mare bataie de cap as trece tot pe warre.
asd4
 
Mesaje: 46
Membru din: 05 Aug 2016, 07:34

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde nicu » 25 Aug 2016, 20:49

daca ai mai multe caturi cum stii unde este puiet si unde este miere pentru extras?
vremea vine...vremea trece...sa nu uitam ca suntem muritori.
cumpar intelepciune...
nicu
 
Mesaje: 69
Membru din: 09 Mar 2011, 23:09
Localitate: bucuresti stupina in calarasi

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde nicu » 25 Aug 2016, 20:50

nicu scrie:daca ai mai multe caturi cum stii unde este puiet si unde este miere pentru extras?
caturile neavind rame.
vremea vine...vremea trece...sa nu uitam ca suntem muritori.
cumpar intelepciune...
nicu
 
Mesaje: 69
Membru din: 09 Mar 2011, 23:09
Localitate: bucuresti stupina in calarasi

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde asd4 » 26 Aug 2016, 07:31

Daca e cladit corect se pot dezlipi fagurii de marginile catului si le poti scoate ca orice rama mobila. Mai era ceva puiet pe centru pe care l-am lasat, adaugand acest corp dedesubtul cuibului. O sa le fac hranire de completare.
asd4
 
Mesaje: 46
Membru din: 05 Aug 2016, 07:34

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 30 Aug 2016, 07:28

nicu scrie:daca ai mai multe caturi cum stii unde este puiet si unde este miere pentru extras?

La Warre mierea se depune de sus in jos.Daca la ultimul cat de sus nu are miere, nu are deloc.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde asd4 » 30 Aug 2016, 07:31

Mai e si grutatea corpului care spune multe. Ce am facut eu e neortodox... am zis sa scot cateva borcane de miere pentru familie. Am pus o galeata de sirop in loc :)
asd4
 
Mesaje: 46
Membru din: 05 Aug 2016, 07:34

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde vulpea » 30 Aug 2016, 18:47

adoptati 'stilul' lui mellis la leatul superior si 'stilul' meu(o 'ideie' de leat) la leaturile laterale si veti avea toate avantajele 'din lume' la warre.si ca sa fiu mai bine inteles,faceti un f.mic leat lateral ca sa ghidati albina sa nu lipeasca fagurii de peretii lazii si asta la fiecare corp.veti reusi astfel ca fagurii sa nu fie lipiti nici macar intre 'leaturile' lui mellis.in acest fel nu o sa mai trebuiasca sa mai taiati nici un fagure si nici sa mai insarmati ceva.si nu o sa mai trebuiasca sa mai folositi nici acele 'diagonale' de sprijin pentru fagurii lui warre.urasc 'stilul',chiar si al lui Warre,de a distruge in final fagurii construiti de albine si asta numai pentru placerile noastre.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde asd4 » 31 Aug 2016, 07:46

La 2 stupi nu conteaza stilul. :)
asd4
 
Mesaje: 46
Membru din: 05 Aug 2016, 07:34

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori