Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde jonny_it » 28 Iun 2016, 15:23

asd2 scrie:Nu foloseste nimeni regine AI in productie pentru simplul fapt ca sunt mai proaste.


Da, numai in Romania reginele imperecheate artificial sunt mai proaste :lol:

Am cateva care sunt destul de batrane si inca tin familiile puternice. Uite una de 4 ani.
Daca le umple si pe astea 2 o sa fie 4 caturi pe anul asta(sunt cam pe jumatate acum, dar inca au cules) si nu a plecat nicaieri de pe vatra.

Imagine
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde asd2 » 28 Iun 2016, 15:29

Sincer aud pentru prima data ca se folosesc in productie. Eu stiam ca sunt folosite ca regine de prasila. Atat. Ma documentez si mai vedem.
asd2
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2016, 07:35

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde Cristian IONITA » 28 Iun 2016, 15:35

jonny_it scrie:
asd2 scrie:Nu foloseste nimeni regine AI in productie pentru simplul fapt ca sunt mai proaste.


Da, numai in Romania reginele imperecheate artificial sunt mai proaste :lol:

Am cateva care sunt destul de batrane si inca tin familiile puternice. Uite una de 4 ani.
Daca le umple si pe astea 2 o sa fie 4 caturi pe anul asta(sunt cam pe jumatate acum, dar inca au cules) si nu a plecat nicaieri de pe vatra.

Imagine



faina treaba .... dar am o intrebare .... cate regine ai imperecheat artificial? .... si din acestea cate au "performat"? ..... eventual poate ne spui si comparativ cu reginele imperecheate natural.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde lucky5strike » 28 Iun 2016, 15:38

Cristian IONITA scrie:
lucky5strike scrie: .... E drept ca va iau un pic de sus. Pentru ca apicultura e joc cu bile in aer si... imi rezerv considerentul ca voi nu prea stapaniti bilutele astea la nivelul la care discut eu. ....


dragul meu .... ca o nulitate in apicultura ce ma aflu imi permiti te rog sa-ti atrag atentia ca daca se doreste dialog este de datoria celui mai de "sus" sa se coboare la nivelul celor de mai jos .... ca sa fie cat de cat o minima intelegere .... sa nu se joace fiecare doar cu bilele proprii.
te rog de la inaltimea nivelului tau sa ne explici cum reusesti sa cresti 3 tipuri de regine pe aceeasi vatra :D

Este simplu, nu crestem 3 tipuri de regine pe aceeasi vatra. Multumit? ;)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde Cristian IONITA » 28 Iun 2016, 15:42

oki .... si nu uita sa stergi bine lingurita
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde lucky5strike » 28 Iun 2016, 15:45

Pe seara, parca as vrea sa mai citesc si eu pe aci. Ceva mai apicol, n-ai si tu de zis? :roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde jonny_it » 28 Iun 2016, 15:46

Cristian IONITA scrie:faina treaba .... dar am o intrebare .... cate regine ai imperecheat artificial? .... si din acestea cate au "performat"? ..... eventual poate ne spui si comparativ cu reginele imperecheate natural.


Am imperecheat regine artificial doar ca experiment, destul de putine, din lipsa de timp in special. In schimb am cumparat multe pana acum si le-am folosit in stupina.
Sincer sunt adeptul imperecherii naturale in zone controlate, in colaborare cu un ocol silvic am facut si treaba asta, si zic eu ca a iesit ce trebuia. Mai nou caut o zona in Vaslui/Iasi unde sa pot face imperecheri controlate. Posibil sa nu gasesc, vedem ..

Am nevoie de regine de productie, fara sa ma complic foarte mult, nu ma axez pe selectie, las pe altii mai buni sa faca asta, eu fac doar multiplicare si testare. Pe selectie colaborez/cumpar de la cine trebuie. :)

O regina imperecheata artificial daca nu este schimbata in prima luna dupa introducerea in familie nu o sa fie schimbata prea curand. Daca au probleme(se fac si greseli la imperechere) de obicei ori nu o primesc ori apar botci de schimbare linistita in 1-2 saptamani.

Totusi si la reginele imperecheate natural se intampla asta, mai rar dar se intampla.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde Cristian IONITA » 28 Iun 2016, 15:48

lucky5strike scrie:Pe seara, parca as vrea sa mai citesc si eu pe aci. Ceva mai apicol, n-ai si tu de zis? :roll:


regret stimabile .... ceva mai ales apicol la nivelul bilelor dumintale nu au cum sa indraznesc sa sper ca este posibil a fi spus.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde Ioan Guist » 28 Iun 2016, 21:09

Colegi, cat de curand am sa vin cu un mesaj, un inscris sau un punct de vedere mai ...apasat.Din pacate pe multi prieteni si colegi simpatici am sa-i indepartez definitiv.
De dragul lor , mai bine zis si de dragul lor am sa-mi calc pe suflet si am sa postez acest mesaj.Multa lume e retinuta si neimplicata in a posta informatii si realitati din dorinta de a nu ...deranja lumea apicola d epe net.

Am sa trec acest prag.

PS nu dau un termen ca suntem cu totii prinsi in campanie, insa nu va trece mult timp.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde tuturicius » 30 Iun 2016, 12:07

lucky5strike scrie:Acuma serios, astept si eu un rapuns la treaba asta cu puntile de ceara, se poate?

CINE face asa ceva?

:roll:

Nu te stii la faza cu puntile.
Le cureti intr-un stup, daca ai chef, bineinteles, le curata si DM cand are chef, ideea e daca le refac inapoi in 3zile sau in trei luni.
Vorbesc din vazute nu din auzite.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde lucky5strike » 30 Iun 2016, 16:15

Mai copii (apicol vorbind...) :

Aveti familii de va fac punti de ceara odata la 3 sapta...luni? Nici o problema. Aduceti-le la mine in batatura si le fac eu sa scoata punti zilnic.

Dupa un an de stat la mine, le luati inapoi, dar la voi probabil se intoarc la naravul vechi... :roll:

:lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde lucky5strike » 30 Iun 2016, 16:18

Cristian IONITA scrie:
lucky5strike scrie:Pe seara, parca as vrea sa mai citesc si eu pe aci. Ceva mai apicol, n-ai si tu de zis? :roll:


regret stimabile .... ceva mai ales apicol la nivelul bilelor dumintale nu au cum sa indraznesc sa sper ca este posibil a fi spus.


Nici nu ai avea cum. Chiar imi puneam problema cu cati ani inapoi sa ma dau... ca "sa intelegi ce vreau sa zic"...

Mda... :twisted:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde jonny_it » 30 Iun 2016, 16:25

lucky5strike scrie:Mai copii (apicol vorbind...) :


Tatal stuparilor! :D

Puntile alea de ceara incurca rau de tot. Le tai odata, le tai de 2 ori dar la un numar mare de familii pierzi mult timp. ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde lucky5strike » 30 Iun 2016, 16:32

Ei, as...

Ca sa nu avem punti de ceara, ne trebuiesc 3 conditii:

- sfantul 8 mm;
- lipsa cules;
- lipsa matca...

De acord?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde tuturicius » 30 Iun 2016, 17:14

Tati, da-le-n pisici de punti, nu-ti mai bate capul cu ele :P
Nu isi alege nimeni vreo rasa anume de albine pentru puntile alea. Ele doar vin la pachet cu alte caractere bune cand iti iei o matca la a carei genetica s-a lucrat serios. Asa ca vrei, nu vrei, strangi din dinti si o iei cu tot cu cresterea diminuata de punti :lol:
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde cucubau » 30 Iun 2016, 17:57

Unde dai ...si unde crapa!
Printre criteriile de selectie exista si " modul cum cladesc" , mai pe intelesul " celor multi" sunt depunctate familiile ce cladesc neuniform .
Asa zisele punti de ceara sunt defapt faguri claditi perpenticular pe foile de faguri introduse la cladit .
Sunt punctate cu punctaj maxim familiile ce cladesc faguri perfect paraleli in conditiile in care distanta dintre centrele fagurilor este marita mult peste normal (situatia fagurilor de cat 41-45mm.
Sa nu uitam ca :
-glandele cerifere fac parte din organismul albinei ;
-exista o periada din viata fiecarei albine cand glandele sunt active in anumite conditii;
-secretia de ceara este un fel de necesitate fiziologica.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori