Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: centrifuga

Mesajde andrei_d » 29 Iun 2016, 22:22

Intre speteaza inferioara si ax sunt cam 6 cm. Diam cazan 62,5 cm, diam cos 58 cm, raza cos 29 cm, rama ME 23 cm. Rezulta 6 cm.
Cosul nu are ax pe mijloc, loc este pentru maxim 12 rame ME dar eu o sa pun numai 8.
Totul se rezuma la diametrul cazanului si la raportul din cutia de pinioane.

Am vazut centrifuga radiala cu rama lipita de axul cosului si scotea mierea fara probleme.
andrei_d
 
Mesaje: 111
Membru din: 27 Dec 2013, 11:22
Localitate: Ploiesti

Re: centrifuga

Mesajde un OM » 29 Iun 2016, 22:27

Ce saga mare si cu dimensiunile astea. Acum ai majorat dimensiunile butoiului la 62,5. Te apropii in cazul asta de ce spune d-l Vidcan de cei 10 cm pana la ax.
Totusi cei de la combinat zici ca au butoiul de 65. Cica dimensiunea conteaza. Totusi zambetul de la urma...unei zile de munca face toti banii.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: centrifuga

Mesajde cristi_vidican » 30 Iun 2016, 08:58

Un Om,
Eu am calculat gresit si totusi am iesit mai aproape de realitate :lol:

@andrei_d
Referitor la dinstanta fata de centru a ramei...
Parerea mea este ca la o asemenea distanta, la actionare manuala, nu va merge.
Am radial pe 10 r 1/2 - cosul are 63 cm diametru.
Actionare mecanica cu motor.
Trebuie ceva viteza si timp sa scoata bine.
Sa nu mai vorbim de o extractie la rapita/salcam pe frig
Dar, cel mai bine te lamuresti daca incerci
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: centrifuga

Mesajde ignatov andrei » 01 Iul 2016, 18:44

cristi_vidican scrie:Un Om,
Eu am calculat gresit si totusi am iesit mai aproape de realitate :lol:

@andrei_d
Referitor la dinstanta fata de centru a ramei...
Parerea mea este ca la o asemenea distanta, la actionare manuala, nu va merge.
Am radial pe 10 r 1/2 - cosul are 63 cm diametru.
Actionare mecanica cu motor.
Trebuie ceva viteza si timp sa scoata bine.
Sa nu mai vorbim de o extractie la rapita/salcam pe frig
Dar, cel mai bine te lamuresti daca incerci


Am radial 20 rame 1/2, actionare manuala. Diametrul: 63cm!
Actionarile sunt: electrice, hidraulice....
La tine, de care e motorul... cu fum...?!? :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: centrifuga

Mesajde andrei_d » 17 Iul 2016, 16:31

Centrifuga extrage bine, diametrul nu este prea mic si nici nu trebuie spatiu de 10 cm la mijloc. Nici motor nu trebuie.
Nu am observat nici o diferenta intre viteza de rotatie a cosului la tangentiala vs. radiala, ambele incep sa scoata mierea din celule la aceeasi turatie. Caseta de pinioane nu trebuie inlocuita.
Ramele sunt golite in proportie de 95%, la fel ca la tangentiala. Si portiunea de fagure dinspre leatul inferior este golita.


Spre deosebire de tangentiala:
- nu sare cand se pun in cos rame usoare si grele
- nu rupe faguri, poate extrage si cineva fara experienta
- timp de lucru de 5 ori mai scurt
=============================
Pentru altii care vor sa modifice o tangentiala in radiala, verificati numai sa incapa in cos doua rame diametral opus. Daca incap, cosul se modifica foarte usor si gata treaba.
Centrifuga ca in imagini gasiti cu 600 de lei + 40 transport + 60 lei materialul pentru facut picioare si capace centrifuga. Total 700 lei. Exista si o varianta mai scumpa care are deja picoare si capace.
De pe cos am taiat balamalele casetelor reversibile si am sudat apoi acele suporturi pentru ramele de 3/4. Suporturile sunt facute din cornier 20x20x2 si bucati de sarma de 6 mm folosite ca limitatoare. Atat.

Alte detalii pentru cine e interesat:
Nu incap rame de 1/1 radial in aceasta centrifuga. In Ucraina, o centrifuga de-asta costa cam 3-400 de lei pentru cei care stati pe aproape. Caseta de pinioane si suportul manivelei sunt facute dintr-un plastic tare, e foarte bun ca material, nu vad rostul unei casete metalice. Pinioanele sunt din otel, sistem normal. Butoiul este din inox alimentar, cosul este din fier vopsit, canaua din aluminiu. Fundul butoiului este prins prin ambutisare si silicon tranparent. Cu toate astea daca pun in el 20 de litri de apa, se umezeste in 12 locuri. Cand are miere, ramane uscat, nu sunt probleme. Daca se vrea ca fundul sa fie etans, se poate turna ceara topita la imbinare.

1.JPG

2.JPG

Imagine
andrei_d
 
Mesaje: 111
Membru din: 27 Dec 2013, 11:22
Localitate: Ploiesti

Re: centrifuga

Mesajde Alexandru.Chisinau » 17 Iul 2016, 23:43

Mulțumim frumos de informație, poze ș.a. :)
Sănătate!
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: centrifuga

Mesajde andrei_d » 22 Iul 2016, 13:22

Nu-mi multumi ca n-ai pentru ce. Am vorbit dupa ce am extras numai 2 magazii. Astazi am extras inca 10 magazii si mi-am schimbat complet parerea. Rupe faguri albi intr-o fericire si nu extrage complet, miere ramane cam 15% in fagure. Concluzia e ca am vorbit PROSTII.

Rezolvarea bruta e:
1: pentru fiecare rama ar trebui un gratar care sa tina fagurele sa nu se mai rupa
2: caseta de pinioane trebuie inlocuita cu una de turatie mai mare

Astea doua sunt niste complicatii care nu imi plac si nu inteleg cum alte centrifugi aproape identice functioneaza corect. Mai caut...
Daca ajuta pe cineva informatia asta, raportul din cutia de pinioane este 2,5:1(cos:manivela).
andrei_d
 
Mesaje: 111
Membru din: 27 Dec 2013, 11:22
Localitate: Ploiesti

Re: centrifuga

Mesajde andrei_d » 22 Iul 2016, 13:57

Am gasit asta pe forumul vechi, scris de utilizatorul "sandu":

"Centrifugile radiale se fac cu diametre mari ale bazinelor pentru ca trebuie sa respecte urmatoarea regula.De la ax pina la rama trebuie sa fie minim 15cm altfel nu se stoarce mierea pe partea inferioara a ramei.Se accepta minim 10 cm, sub acesta distanta nu mai ai ce face cu centrifuga decit sa rupi ramele nu sa storci mierea.Va spun asta pentru ca am vindut niste centrifugi care aveau diametrul de 65cm si aveau 8 locase pentru 8 rame pe radial.La ramele de 1/2 era ok dar la ramele de 3/4 trebuia invirtit mai tare si se cam rupeau ramele.Toate spuse de beneficiarii lor.Atunci am renuntat la comercializarea lor si am marit bazinul la 70cm."

Asta spunea si cristi_vidican o pagina mai in spate, ca trebuie minim 10cm. E cam clar.
andrei_d
 
Mesaje: 111
Membru din: 27 Dec 2013, 11:22
Localitate: Ploiesti

Re: centrifuga

Mesajde Alexandru.Chisinau » 22 Iul 2016, 15:18

Mi se pare că orice om trebuie mulțumit pentru efortul depus. Poate omul greșește dar totuși trebuie apreciată buna intenție și munca depusă.
Am văzut prin net cum unii pun prin părți la rame niște gratii hanneman din plastic, tăiate după dimensiunile fagurelui și prinse cu două benzi elastice, apoi le introduc în extractor și extrag fără să rupă fagurii. Eu am încercat dar mi s-a părut că pierd mult timp până pun și scot acele gratii. Dar după cum țin minte fagurii nu se rupeau. Dar nici nu am practicat mult această metodă.
Apropo, vorbeam cu un apicultor ucrainean cu studii superioare în domeniul apiculturii și l-am întrebat de extractor radial. El mi-a zis că ai noștri (ucrainenii) nu știu să facă extractori radiali. Zicea el că italienii fac extractori radiali buni dar sunt scumpi. Și mi-a explicat că ramele trebuie să stea în extractor puțin înclinate ci nu drept vertical căci celulele nu sunt construite pe faguri drept orizontal și fagurul trebuie să fie puțin înclinat ca mierea să se extragă ușor și fagurii să nu să se rupă. Mi-a zis că există și un unghi de înclinare anumit, care este el, eu nu știu, dar nu trebuie să fie nici mai mare nici mai mic unghiul de înclinare.
Eu sunt mic nu știu nimic, dar ce am auzit și am văzut v-am împărtășit. :)
Sănătate.
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: centrifuga

Mesajde CristianBee » 22 Iul 2016, 23:17

andrei_d scrie:Am gasit asta pe forumul vechi, scris de utilizatorul "sandu":

"Centrifugile radiale se fac cu diametre mari ale bazinelor pentru ca trebuie sa respecte urmatoarea regula.De la ax pina la rama trebuie sa fie minim 15cm altfel nu se stoarce mierea pe partea inferioara a ramei.Se accepta minim 10 cm, sub acesta distanta nu mai ai ce face cu centrifuga decit sa rupi ramele nu sa storci mierea.Va spun asta pentru ca am vindut niste centrifugi care aveau diametrul de 65cm si aveau 8 locase pentru 8 rame pe radial.La ramele de 1/2 era ok dar la ramele de 3/4 trebuia invirtit mai tare si se cam rupeau ramele.Toate spuse de beneficiarii lor.Atunci am renuntat la comercializarea lor si am marit bazinul la 70cm."

Asta spunea si cristi_vidican o pagina mai in spate, ca trebuie minim 10cm. E cam clar.


Nu stiu ce sa spun aici DAR ...eu am o centrifuga Finans radiala 12R 3/4 ( tangential 4R 1/1 ) iar distanta de la axul ei pana la speteaza inferioara a ramei sunt 60 mm si merge brici . Eu o am fixata in beton acasa , am grija sa pun ramele in mod echilibrat si apoi apa , paie si bataie .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: centrifuga

Mesajde csaa » 21 Aug 2016, 15:53

Am vazut ca, de ceva timp, a aparut un tip de centrifuga ieftina (700-750 lei), tangentiala, pentru 4 rame, reversibila, din inox. Are careva de pe aici asa ceva? Cum se comporta?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: centrifuga

Mesajde un OM » 21 Aug 2016, 21:20

Bre, cand aud de lucruri ieftine si bune, ma cam ia cu amuzament. Ar fi bine daca ai si pipai grosimea peretelui, daca ai si vedea cum functioneaza, dar ma indoiesc.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: centrifuga

Mesajde csaa » 21 Aug 2016, 21:24

Stiu. Si mie mi se pare ciudat, de aia am intrebat daca are cineva.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: centrifuga

Mesajde cristi_vidican » 22 Aug 2016, 10:01

O centrifuga, daca te-ai asezat cu stupina, o cumperi pt multi ani.
Asa ca ar fi bine sa iei una buna. Cunosc cativa care au luat ieftin, s-a stricat, apoi au cumpărat ceva de calitate. Deci, cumpar-o pr aia buna de la inceput
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: centrifuga

Mesajde Gicuta » 23 Aug 2016, 15:00

Centriguga din imagine nu e buna. Distanta dintre ax si partea inferioara a ramei este foarte mica. Jumatate din rama din imagine ramane plina de miere din cauza fortei centrifuge prea mici langa ax. Aveti grija cand cumparati centrifuge radiale. Toate cele bune!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: centrifuga

Mesajde cantemir » 24 Aug 2016, 21:15

Gicuta scrie:... Distanta dintre ax si partea inferioara a ramei este foarte mica. Jumatate din rama din imagine ramane plina de miere din cauza fortei centrifuge prea mici langa ax.


Forța centrifugă e aceeași de la axa axului pana la marginea marginii!

Fenomenul spus de tine e real, desigur! Dar...
Altceva voiai să spui! Sau altfel! ...Fizica, deh!

...Și ca să nu mă pui să mă justific, spun de pe acum: e vorba de viteza (noi ii spunem viteza periferica). Un punct din axul elicei unui elicopter are viteza zero si un alt punct din vârful palei are viteza sunetului. Ambele se învârt cu aceeași turație. Asupra ambelor puncte acționează aceeași forță centrifuga!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 23 vizitatori