Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Roinita pe 6 rame ....... stup de productie?

Mesajde Gicuta » 04 Apr 2014, 14:12

amadeusmbi scrie:http://www.youtube.com/watch?v=wmu8S4n1gnw#!
Ceva de genul!?

Asta seamana mai degraba cu un WARRE :) E altceva.
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Roinita pe 6 rame ....... stup de productie?

Mesajde Gicuta » 04 Apr 2014, 14:22

Eu am iernat o familie in nucleu de 6 rame cu cat (3/4), din cauza faptului ca familia nu era suficient de dezvoltata pentru a fi iernata in 2 corpuri de 3/4 (multietajat). Nucleul este facut de mine din PFL cu pereti dubli (vopsit). Comportare foarte buna si dezvoltare foarte buna in aceasta primavara. Voi incerca anul acesta ideea dvs. In cazul meu nu sunt probleme mari cu stabilitatea. Toate cele bune
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Roinita pe 6 rame ....... stup de productie?

Mesajde mihai33 » 25 Sep 2014, 09:28

eu pun la bataie 12 familii,pe care urmaresc sa le folosesc in sistem 6 plus 6 pt laptisor,....plus inca 169 de roi primavaratici...la care le adaug caturi cand au umplut lada...si sa vedem ce iese.

am aici un prieten italian,..care foloseste sistemul asta,..el spune ca este mai multumit cu 7 rame...ceea ce mi-a spus si ma pus pe ganduri,...roinitele lui aduceau miere,...si bagau in cat,..iar caturile mele erau deja la sulf....aceeasi zona, reginele lui facute de mine,..nu spun ca fetele mele stateau,..dar blocau cuibul si nu vroiau sa mai urce nimici cat..eu din cuib nu extrag.

l-am intrebat de rezervele de hrana din cuib,..raspunsul a fost simplu,...daca nu au le bag sirop,..mierea costa.

am mai vazut cativa italieni care deja folosesc sistemul...poate o fi bun!
Apicultura este o arta, multi pot desena, dar putini isi pot vinde lucrarile!!!
mihai33
 
Mesaje: 232
Membru din: 06 Dec 2011, 01:56
Localitate: italia

Re: Roinita pe 6 rame ....... stup de productie?

Mesajde MIHALACHE » 25 Sep 2014, 21:32

Am ancercat anul acesta cu un roi si ar fi trebuit si catul 4
Fişiere ataşate
08092014325.jpg
Avatar utilizator
MIHALACHE
 
Mesaje: 168
Membru din: 23 Sep 2012, 16:28
Localitate: MIHAILESTI-GIURGIU

Re: Roinita pe 6 rame ....... stup de productie?

Mesajde mihai33 » 28 Sep 2014, 21:38

sunteti amabil sa ne explicati pas cu pas dezvoltarea roiului,..fata de un roi care s-a dezvoltat orizontal?..ms
Apicultura este o arta, multi pot desena, dar putini isi pot vinde lucrarile!!!
mihai33
 
Mesaje: 232
Membru din: 06 Dec 2011, 01:56
Localitate: italia

Re: Roinita pe 6 rame ....... stup de productie?

Mesajde MIHALACHE » 29 Sep 2014, 20:57

Roiul meu a fost pe 6R ME si de la anceput a primit si 2R de puiet regina nu a fost anperecheata ,dupa 12 zile am vazut primele oua si ramele era 50% cu miere am pus al 2 lea corp cu 2R de jos cladite si 4R cu f.a. si jos am pus 2R f.a.dupa 2 saptamani aveam jos 4R de puiet si 2 cu miere fetele interioare sus 2R cu oua si larve mici ramele cladite si coronite mici de miere si ceva polen la urmatorul control dupa 2 saptamani avea 4R cu puiet jos si 4Rcu puiet sus ramele marginase cu miere si polen anca mai era loc pe fetele marginase au beneficiat de ceva cules de la tei si la floarea soarelui am fost nevoit sa folosesc si corpul al 3 lea ridicand R marginase din corpul 2 pe care l-em anlocuit cu 2 R cladite dar goale si 4 R cu f.a. dupa ce Floarea soarelui sa trecut avea cele 6 R din catul 3 pline cu miere capacita si 3/4 din catul doi cu miere si polen jos 4R cu puiet dar si populatia era mai redusa ,daca aveam si catul 4 probabil ca avand spatiu mai mare nu ar fi blocat mare parte din catul al 2 lea si ar fi fost mai puternic ,am luat mierea din catul 3 si de la un roi de MAI m-am ales si cu 12 kg de miere an prezent catul 3 este despartit cu o plasa de tantari si gratie subtire de plastic si are un roi cu a doua regina pe care am sa ancerc sa-l trec iarna an mare cam asa am lucrat cu aceasta lada.
Avatar utilizator
MIHALACHE
 
Mesaje: 168
Membru din: 23 Sep 2012, 16:28
Localitate: MIHAILESTI-GIURGIU

Re: Roinita pe 6 rame ....... stup de productie?

Mesajde mihai33 » 30 Sep 2014, 10:03

pe ME dupa cate se vede functioneaza,..eu am sa va spun anul urmator pe dadant...ms D-le Mihalache
Apicultura este o arta, multi pot desena, dar putini isi pot vinde lucrarile!!!
mihai33
 
Mesaje: 232
Membru din: 06 Dec 2011, 01:56
Localitate: italia

Re: Roinita pe 6 rame ....... stup de productie?

Mesajde andrei_calinescu » 09 Oct 2014, 11:57

Merge si pe Dadant, practic ai la 3 corpuri 18 rame(volumul unui orizontal), insa dispuse vertical.
Voi lucra la anul cu fam ajutatoare sus cu urdinis individual, jos o alta matca si corpuri de stransura intre.
Alt avantaj la maniera asta, e pentru pavilionar, duci dublu de stupi pe aceeasi unitate de spatiu.
Poza de anul asta.
Fişiere ataşate
starter_open (Medium).JPG
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Roinita pe 6 rame ....... stup de productie?

Mesajde andrei_calinescu » 09 Oct 2014, 12:02

Acum arata asa. voi ierna pe 2 corpuri, in corpul 1 sunt rame goale, corpul 2 cu ghemul si 4 rame full miere.
Fişiere ataşate
SAM_2006 (Medium).JPG
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Roinita pe 6 rame ....... stup de productie?

Mesajde nae » 09 Oct 2014, 13:08

Fiind ''subtirel'' si greu sus e posibil(f posibil) ca un vanticel sa-i mute centrul de grutate in fata sau spate si sa-l rastoarne ; il ancorati ?
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Roinita pe 6 rame ....... stup de productie?

Mesajde andrei_calinescu » 09 Oct 2014, 20:54

Stupii stau unul langa celalalt, neavand nici un profil inafara. Astfel nu sunt pericole la vant.
In poza eram inca pe vatra, fiind adapostit.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Roinita pe 6 rame ....... stup de productie?

Mesajde Gicuta » 04 Iul 2016, 15:05

Anul acesta am incercat sa dezvolt 4 familii pe verticala in 6 rame ME. Esec total. Pentru dezvoltarea roiurilor este ok, in primul an, dar transformarea roinitei in stup de productie nu are rezultate bune!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Roinita pe 6 rame ....... stup de productie?

Mesajde jonny_it » 04 Iul 2016, 16:20

kamy scrie:Lada de 12 isi dovedeste eficienta doar daca ai pe langa casa o fabrica de rame de puiet s-o tii plina tot timpu,ceea ce implica oleaca de manopera,si nu te tine de primavara pana toamna,ar cam trebui 2 asemenea operatii.,sau cu 2 matci sau in cazul meu nu vad de ce nu 5 matci,asta insemnand full,turbo tot anul si vizite in cuib doar in caz de avarii.


In ultimii 16 ani am testat mai multe tipuri de stupi. La inceput orizontali, apoi multietajati(11 rame/corp), dadant pe 10 rame + caturi de ME, dadant pe 12 rame si caturi de ME sau 1/2.
Cel mai mult imi place in continuare ME-ul, dar din cei aprox 200 de familii care le avem acum aprox 15 mai sunt pe ME, am trecut pe dadant pe 12 rame si cat de 1/2 sau dadant pe 10 rame si cat de 1/2 sau 3/4.

La munte ajungeam lejer la 2 corpuri ME pline cu puiet + ceva polen si miere(nu aveam seceta, cules de polen si ceva nectar pana la prima zapada), era un vis. :lol:
Aveam tot timpul albina multa si roiau pana am trecut pe ME. La ME slabe sanse sa roiasca daca te joci cu corpurile putin.

Dupa ce am schimbat "marca" reginelor am trecut pe ce aveam la indemana si erau mai ieftini, dadant(10 sau 12 rame) + cat.

Daca ai zona cat de cat buna, sau daca faci pastoral oricum ai face vara ai echivalentul a 8 - 10 rame cu puiet, daca mai ai si niste polen, miere, da sigur mai mult de 10 nu? :lol:
Catre toamna alea 2 rame cu miere + mierea din coronite care se mai aduna intre timp sunt perfecte pentru iernare, scap de facut completari sau de mutat prea multe rame. Pur si simplu iau ramele goale din centru si gata.
Dadant-ul pe 10 rame mi se pare bun la rapita, urca putin mai repede in cat, este mai practic pentru pastoral si mai usor, in cuib ai mai multa miere. In schimb daca ai o regina buna posibil ca la prima extractie sa il lasi fara miere.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Roinita pe 6 rame ....... stup de productie?

Mesajde asd2 » 05 Iul 2016, 14:15

Nu vad ce probleme poate crea o lada mai ales una in care dezvoltarea e pe verticala. Sigur alta a fost cauza esecului.
asd2
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2016, 07:35

Re: Roinita pe 6 rame ....... stup de productie?

Mesajde jonny_it » 05 Iul 2016, 14:19

asd2 scrie:Nu vad ce probleme poate crea o lada mai ales una in care dezvoltarea e pe verticala. Sigur alta a fost cauza esecului.


Ai nevoie de 2 corpuri pt cuib, inca 1-2 pentru miere .. te duci cam sus. :D
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Roinita pe 6 rame ....... stup de productie?

Mesajde asd2 » 05 Iul 2016, 14:46

Pai bine asta nu e o problema :D, dezvoltare sa fie.
asd2
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2016, 07:35

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori