Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

reinceperea oatului

Mesajde octavianpopescu » 14 Iul 2016, 18:35

Am adus doua matci buckfast din danemarca.problema este ca au stat destul de mult pe drum,mi-au ajuns dupa 7 zile.cand au venit le-am bagat intr-o cusca de plasa direct pe rama....astazi dupa trei zile le-am eliberat,nu parea sa le atace albinele,chiar daca la un roi erau cam agitate...
Intrebarea este dupa cate zile reincepe normal ponta?!le-o fi afectat timpul indelungat petrecut in cusca?!una din ele parea mai "plina",cealalta era mai mica si mai agitata.sunt putin cam speriat ca ma asteptam sa vad deja oua....
Multumesc frumos
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: reinceperea oatului

Mesajde Cristian IONITA » 14 Iul 2016, 18:46

Pai .... rabdare .... verifica dupa cateva zile si te vei linisti.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: reinceperea oatului

Mesajde cristi_vidican » 14 Iul 2016, 20:29

Stimulează cu sirop!
Sunt și cazuri când matca primită prin postă nu mai pontează.
Matca poate suferi din cauză că a fost luată din nucleu imediat ce a început să ponteze, apoi a avut de îndurat condiții mai grele 1 săptămână.
Apoi poate albinele au sărit pe cușcă etc.

Sper să fie bine!
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: reinceperea oatului

Mesajde octavianpopescu » 14 Iul 2016, 20:49

Cam greu cu rabdarea.....
O sa dau si ceva stimulare si mai dau si cu rabdare....
Dar normal,cam in cate zile ar trebui sa inceapa ponta!?unde am citit de metoda de introducere zicea ca in 4 zile ar trebui sa fie oua...maine ar fi a 4-a zi....
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: reinceperea oatului

Mesajde Cristian IONITA » 14 Iul 2016, 20:56

4 zile de cand o eliberezi .... inteleg ca deabia adtazi le ai deschis cusca ....
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: reinceperea oatului

Mesajde ignatov andrei » 14 Iul 2016, 21:10

octavianpopescu scrie:Cam greu cu rabdarea.....
O sa dau si ceva stimulare si mai dau si cu rabdare....
Dar normal,cam in cate zile ar trebui sa inceapa ponta!?unde am citit de metoda de introducere zicea ca in 4 zile ar trebui sa fie oua...maine ar fi a 4-a zi....


Daca de la intreruperea ouatului au trecut mai mult de 10 zile, atunci ai de asteptat 6 zile! Exista si posibilitatea sa astepti... mult si bine dar, in mod normal, dureaza atat cat a durat pana a inceput ouatul dupa ce s-a imperecheat!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: reinceperea oatului

Mesajde octavianpopescu » 14 Iul 2016, 21:37

Matca a fost pusa luni pe 4 iulie si a ajuns peste fix o saptamana luni.cum a ajuns am bagat-o in asa ceva impreuna cu albinele ei si pe niste puiet neeclozat care a iesit intre timp

http://img.plici.ro/image/wZA

Andrei,presupun ca ei au "recoltat-o" tot luni....la imperechere parca erau 2 zile pana incepea,nu?!nu cred(adica sper) ca e cazul sa vorbim de 10 zile...cand le-am spus ca nu a ajuns vineri si sunt ingrijorat de timpul prea mare de asteptat in cusca au zis ca 7 zile nu e problema...deci probabil nu e mai mult de 7 zile

Acum ma gandesc ca nu prea a putut fi hranita in vederea ouatului in cusca pusa de mine din cauza ca e prea deasa si cele din exterior nu au ajuns la ea..e plauzibil?
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: reinceperea oatului

Mesajde un OM » 14 Iul 2016, 22:13

Nu este o problema gaurile la sita. Si daca ar fi fost din plasa pentru tantari ar fi existat posibilitatea de schimb de hrana.
Rabdare si tutun.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: reinceperea oatului

Mesajde octavianpopescu » 14 Iul 2016, 22:17

Fara tutun ca e mai bine, merci.
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: reinceperea oatului

Mesajde Mishu05 » 14 Iul 2016, 22:29

Daca ai facut roiurile pentru acele matci pe aceeasi vatra e cam lipsa de culegatoare acolo. Adica nu prea are cine sa aduca nici polen nici apa. Si eu sunt intr-o situatie similara ( eu am bagat-o pe 9 iulie) si de abia de 2 zile a inceput sa oua mai serios. Desi ai miere si pastura pe rame daca nu e culegatoare nu are cine sa tureze motoarele. Mai baga-i o rama de capacit care acum iese sa fie albina multa.
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: reinceperea oatului

Mesajde octavianpopescu » 14 Iul 2016, 22:46

Roiurile le-am facut cu 8 zile inainte dar din cauza intarzierii au avut 10 zile pana in momentul cand i-am bagat matca.au fost facute pe aceasi vatra,dar asta e un avantaj,in sensul ca vechea culegatoare nu se impaca prea bine cu o matca de alta rasa.asa am auzit si eu....acum are si ceva culegatoare,doar pentru apa si polen,nu prea multa...faza e ca de a doua zi de cum i-am pus matca am vazut ca au inceput sa aduca polen,probabil au simtit-o..
Problema e ca nu am prea am mancare in ei acum si nici nu prea as vrea sa le mai deranjez sa ridic podisoru pentru sirop 1-2 zile sa nu o tabere....cand mi-a scris cristi de stimulare deja ma duceam sa le dau,dar am zis ca nu o muri 1 o zi doua cu mai putin,ca decat sa o tabere...un ou sa vad,ca dupa aia ma descurc eu ;)
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: reinceperea oatului

Mesajde ignatov andrei » 15 Iul 2016, 13:09

octavianpopescu scrie:Roiurile le-am facut cu 8 zile inainte dar din cauza intarzierii au avut 10 zile pana in momentul cand i-am bagat matca.au fost facute pe aceasi vatra,dar asta e un avantaj,in sensul ca vechea culegatoare nu se impaca prea bine cu o matca de alta rasa.asa am auzit si eu....acum are si ceva culegatoare,doar pentru apa si polen,nu prea multa...faza e ca de a doua zi de cum i-am pus matca am vazut ca au inceput sa aduca polen,probabil au simtit-o..
Problema e ca nu am prea am mancare in ei acum si nici nu prea as vrea sa le mai deranjez sa ridic podisoru pentru sirop 1-2 zile sa nu o tabere....cand mi-a scris cristi de stimulare deja ma duceam sa le dau,dar am zis ca nu o muri 1 o zi doua cu mai putin,ca decat sa o tabere...un ou sa vad,ca dupa aia ma descurc eu ;)


Nu da sirop!!!
Pune cate o rama cu hrana de la alte familii!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: reinceperea oatului

Mesajde asd2 » 15 Iul 2016, 15:57

Daca n-ai rame cu miere da-le zahar umectat, pe fund sau pe un ziar deasupra ramelor. Nu se face furtisag.
asd2
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2016, 07:35

Re: reinceperea oatului

Mesajde octavianpopescu » 15 Iul 2016, 22:00

Daca e problema de furtisag,nu cred ca e cazul...am izosugar si am vazut ca nu se face furtisag de la el.am lasat vreo ora intr-un castron afara mai demult si abia s-a pus o musca pe el.
Oricum,am ascultat si le-am dat cate o rama de miere...una dintre ele destul de linistita,dar inca nu a inceput cu oatul...cealalta insa,cand deschid podisoru,dupa diafragma pe peretele opus acesteia un pumn de albine si....matca in mijloc.asta e aia agitata.abia am putut sa o salvez...am bagat-o la alt roi care bagase de salvare,dupa ce am rupt toate botcele.am pus-o in cusca de plasa pe o rama si cu miere si cu puiet si pus doua servetele imbibate in alcool de 96 peste rame....si am schimbat locul la stup sa piarda culegatoarea....acum Doamne ajuta!....
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: reinceperea oatului

Mesajde jonny_it » 15 Iul 2016, 22:40

octavianpopescu scrie:Daca e problema de furtisag,nu cred ca e cazul...am izosugar si am vazut ca nu se face furtisag de la el.am lasat vreo ora intr-un castron afara mai demult si abia s-a pus o musca pe el.
Oricum,am ascultat si le-am dat cate o rama de miere...una dintre ele destul de linistita,dar inca nu a inceput cu oatul...cealalta insa,cand deschid podisoru,dupa diafragma pe peretele opus acesteia un pumn de albine si....matca in mijloc.asta e aia agitata.abia am putut sa o salvez...am bagat-o la alt roi care bagase de salvare,dupa ce am rupt toate botcele.am pus-o in cusca de plasa pe o rama si cu miere si cu puiet si pus doua servetele imbibate in alcool de 96 peste rame....si am schimbat locul la stup sa piarda culegatoarea....acum Doamne ajuta!....


Lasa regina linistita 1 saptamana, asa o sa inceapa sa oua. Daca tot deschizi stupul zilnic posibil sa ramai fara ea. ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: reinceperea oatului

Mesajde Mircea_63 » 15 Iul 2016, 23:34

Dandu-le sirop, le indemni sa-si modifice structura populatiei in favoarea culesului, ori tu ai nevoie de doici. Rama cu miere le asigura hrana, adica rezerve. Deranjarea este periculoasa. Pana nu incepe ponta, matca e sperioasa și risti sa fie atacata si omorata. De la inceperea pontei, dupa 21 de zile abia apar ficele matcii. Cand populatia va fi formata preponderent din urmasele ei, abia atunci acceptarea e deplina. Pana atunci te poti astepa si la o schimbare linistita.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori