Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

FOLIE! Pro si contra!

Mesajde mibu » 03 Oct 2011, 19:36

Sunt sigur ca acest subiect a fost dezbatut ! Pentru ca sunt mai "nou" pe aici aceasta problema nu o am foarte clara ! As vrea sa stiu si pozitia celor care folosesc acest sistem !Va multumesc !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde mechenici » 03 Oct 2011, 19:51

Salut.Daca ai plasa anti varoa merge daca ai fundul stupului din blana ca ale mele NU.am incercat shi mult condens
Avatar utilizator
mechenici
 
Mesaje: 58
Membru din: 24 Feb 2011, 21:04
Localitate: ORSOVA-MEHEDINTI

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde stuparul2011 » 07 Oct 2011, 15:05

buna,
si eu m-am legat de aceeasi problema. intr-adevar,daca fundul stupilor este fix nu se poate folosi folia deoarece are loc condensul.
chiar ieri am avut examen de apicultor si am vorbit acolo cu cativa apicultori despre acest lucru si au zis ca nu folosesc daca fundul este fix. pentru ca este foarte periculos.
multa bafta.
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde gica » 07 Oct 2011, 17:53

Mai nou-venitilor.
Bine ati venit.
Cititi si voi cele 14 pagini de pe forumul vechi si daca mai este ceva nediscutat avem loc destul aici.
Cititi aici:
http://stuparitul.3xforum.ro/post/1814/ ... mp_CONTRA/
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde mibu » 09 Oct 2011, 15:01

Domnule Gica te salut! am citit pe aici destul despre folie si am ajuns la urmatoarea concluzie; cine e destept pricepe !!!
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde balu » 25 Dec 2011, 20:33

Craciun fericit. Azi am ridicat capacele la citiva stupi, mi-a atras atentia umezeala de pe scindura de zbor, si condens la greu, desi folia nu acopera tot cuibul, ramine o fantade 2 cm, peste folie am polistiren exp de 2 cm, i-am aplecat in fata , dar cred ca nu rezolv problema, podisoare nu am, ar merge o coala de hirtie mai groasa in locul foliei? sau o izolatie de vine sub parchet
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde horia_ch » 25 Dec 2011, 20:58

Dacă ai funduri pline (fanta din folie) polistirenul nu lasă să funcţioneze hornul. Dacă ai FAV, fanta nu are ce căuta acolo.
Undeva e o greşeală.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde pngflorin » 25 Dec 2011, 21:49

De vreo trei ani, folosesc sistemul asta si nu am avut pb.
fund anti varoa cu tablita pusa, folie peste rame, cu o zona libera de vreo 10 cm, podisor, capac si ..........tratamente corecte , fara deranj plus mancare buna si suficienta
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde pescaru » 26 Dec 2011, 13:19

despre cei care spuneti ca ati citit forumul vechi ,nu ati citit nimic s-au ati citit printre randuri , pai daca ai folie si pui peste folie izolant de parchet de 0,3,0,4,0,5 ,o,6 , si poate pui si lateral ,, ca sa nu le fie frig '' la albinute si ermetic pana jos , si cel mai important de fapt lucru urdinisul intre 1-5 cm ,va intreb unde se duce si unde ar trebui sa dispara condensul caci orcum orce stup s-au fiinta vie degaja caldura si implicit condens . deci nea Gica ,, saracul '' toaca degeaba la tastatura si mai face si cate o poza la ,,micimea urdinisului'', iar folia se lasa 10 cm fanta in spate si eventual fanta se acopera cu un material absorvant poate fi si ziar ca ie ieftin ,iar lateral se lasa dupa ultima rama in jos dupa rama ,a-5,a-6 a-7 ,fiecare dupa cum are stupii de puternici . stupii nu se infofolesc iarna ci primavara . santem in ziua de Craciun repetam ca sa nu uitam nici ziua de Craciun ce semnificatie are ,nici folia ce rol are . Personal am fund fix si nu am condens , si nici ,,mortaciuni '' si am avut si eu gheata in stupi si nu in 2-3 . cel mai bine ce am observat eu este ca sa nu iernezi toti stupii in acelasi mod mai ales la inceput , scriind observatiile din iarna precedenta ai scapat de majoritatea problemelor din iarna viitoare ,orcum fiecare face cum doreste . Craciun fericit :)
pescaru
 
Mesaje: 160
Membru din: 28 Feb 2011, 19:19
Localitate: Berbesti.Valcea

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde mihaistuparu » 26 Dec 2011, 13:55

CRACIUN FERICIT! Folia se poate folosi in orice anotimp cu conditia lasari unui spatiu de aerisire.
mihaistuparu
 
Mesaje: 3
Membru din: 10 Noi 2011, 20:33

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde pngflorin » 26 Dec 2011, 21:59

mihaistuparu scrie:CRACIUN FERICIT! Folia se poate folosi in orice anotimp cu conditia lasari unui spatiu de aerisire.


nu sunt de acord cu tine ca se poate folosi in toate anotimpurile, eu nu o folosesc vara deloc, gandestete ce se intampla cand afara sunt 30 de grade s-au poate si mai mult.....roit, barba,topit faguri, albina mai multa la ventilat...
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde proapis13 » 26 Dec 2011, 22:07

pescaru scrie: Personal am fund fix si nu am condens , si nici ,,mortaciuni ''
si am avut si eu gheata in stupi si nu in 2-3 .
cel mai bine ce am observat eu este ca sa nu iernezi toti stupii in acelasi mod mai ales la inceput ,

Nu ai avut mortaciuni dar ai avut.... gheata :shock:
Fa-ma si pe mine sa pricep,cum
salve :D
pngflorin scrie:nu sunt de acord cu tine ca se poate folosi in toate anotimpurile, eu nu o folosesc vara deloc, gandestete ce se intampla cand afara sunt 30 de grade s-au poate si mai mult.....roit, barba,topit faguri, albina mai multa la ventilat...

NU se intampla nimic deosebit vara;din contra,incearca
Am un prieten nascut mai de multisor si foloseste folia deasupra si vara si iarna
A :!: ,singurul lucru inovator in stupina lui a fost ca anul acesta a trecut la fundul cu sita
NU citeste forumurile,asa a prins stupii acum 30 de ani cand a inceput apicultura si asa s-a rupt
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde florinapi » 26 Dec 2011, 22:56

Eu de cate ori am folosit folia iarna nu am fost multumit nici o data,indiferent ca am avut fund plin sau cu sita,urdinisul larg deschis sau mai stramtorat stupi restransi sau nu,de fiecare data am avut condens.Nustiu unde gresesc,dar la mine nu merge.
Vara in schimb este ne lipsita de pe stupi.
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde vali79 » 27 Dec 2011, 02:30

pngflorin scrie:
mihaistuparu scrie:CRACIUN FERICIT! Folia se poate folosi in orice anotimp cu conditia lasari unui spatiu de aerisire.


nu sunt de acord cu tine ca se poate folosi in toate anotimpurile, eu nu o folosesc vara deloc, gandestete ce se intampla cand afara sunt 30 de grade s-au poate si mai mult.....roit, barba,topit faguri, albina mai multa la ventilat...

Incearca un pres,covoras mocheta pus pe rame sub folie,se vor schimba multe...
Sanatosi sa fim ca boala...vine!
vali79
 
Mesaje: 87
Membru din: 05 Mar 2011, 20:49
Localitate: Teius/Alba

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde dorindafi » 27 Dec 2011, 09:14

cu doi ani in urma la trei apicultori din zona sibiului care au venit cu pavilioanele la salcam 2 in gorj am vazut preshuri tzesute la razboi [ cum se faceau mai demult } puse peste rame in loc de podishor shi la unele familii shi nailon
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde balasbebe » 27 Dec 2011, 09:43

florinapi scrie:Eu de cate ori am folosit folia iarna nu am fost multumit nici o data,indiferent ca am avut fund plin sau cu sita,urdinisul larg deschis sau mai stramtorat stupi restransi sau nu,de fiecare data am avut condens.Nustiu unde gresesc,dar la mine nu merge.
Vara in schimb este ne lipsita de pe stupi.

Stupii deranjati de animale, pasari si stupari vor face condens.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 49 vizitatori