Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

puiet putin.este normal pentru perioada asta?

Mesajde b2007 » 18 Iul 2016, 12:38

buna ziua! am si eu cateva intrebare de incepator.
am umblat ieri la stupi si am constatat ca acum dupa floarea soarelui puietul este cam cat un lat de palma(adunat pentru ca este imprastiat pe rama) pe trei patru rame din zece(pe ambele fete ) iar pe restul este miere si pastura si sunt intercalate cu cele de puiet.este normal asta?eu am tras din cuib una doua rame care au fost doar cu miere(am tras doar partea de jos) lasandu-le coronita capacita pentru iarna ,ca sa fac loc sa oua matca si am grupat ramele cu puiet pe mijlocul cuibului dar nu stiu daca am procedat bine.matcile sunt in al doilea an si pana acum au avut rame pline cu puiet nu asa imprastiat si putin.dupa floare o sa mai puna puiet? cam cat de mult si cum trebuie sa fie distribuit ca sa fie normal? trebuie sa mai fac eu vreo lucrare anume?
Multumesc!
b2007
 
Mesaje: 5
Membru din: 25 Mar 2015, 09:21
Localitate: craiova

Re: puiet putin.este normal pentru perioada asta?

Mesajde stefanmadalin » 18 Iul 2016, 12:43

Eu le-am deblocat 2 rame mai negre si am spart cuibul cu ele. Cuiburile erau blocate bine.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: puiet putin.este normal pentru perioada asta?

Mesajde lucky5strike » 18 Iul 2016, 20:50

Este !
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: puiet putin.este normal pentru perioada asta?

Mesajde varza » 19 Iul 2016, 15:32

Nu are nimic . Ai facut bine ca ai adunat puietul. Cauta sa asiguri spatiul necesar ouatului cu rame mai inchise la culoare si va fi bine.
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: puiet putin.este normal pentru perioada asta?

Mesajde b2007 » 20 Iul 2016, 17:54

Multumesc pentru raspunsuri.ma speriasem ca se depopuleaza pana in iarna.oare sa mai trag mierea din 2 rame ca sa fac loc mai mult pt ouat? Si sa trag tot din ele sau sa las coronita care este capacita(se apropie de jumatatea ramei)
b2007
 
Mesaje: 5
Membru din: 25 Mar 2015, 09:21
Localitate: craiova

Re: puiet putin.este normal pentru perioada asta?

Mesajde Arhivistu » 20 Iul 2016, 22:17

daca ai destula miere in ei,extrage 2 rame pline si ai rezolvat problema
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: puiet putin.este normal pentru perioada asta?

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 20 Iul 2016, 23:38

La iarna crapa ca ie slab rau .
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: puiet putin.este normal pentru perioada asta?

Mesajde Arhivistu » 21 Iul 2016, 07:18

Nu crapă ca are miere multă,domnu' Nicu!
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: puiet putin.este normal pentru perioada asta?

Mesajde varza » 02 Aug 2016, 14:21

Nicolaie Astaifoaiei scrie:La iarna crapa ca ie slab rau .

De crapat nu crapa.... Garantez ca trece si cu 2 rame de albina .... doar hrana sa aiba si tratamente.... in schimb creste riscul de a fi furat de alte albine +eventualul risc de boli.
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


cron