Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Albine rusesti

Mesajde jonny_it » 22 Iul 2016, 19:31

In 2017 am posibilitatea sa aduc 5 - 10 regine din Canada, albine rusesti, destul de scumpe(nu exagerat) dar garanteaza crescatorul ca ajung vii in Romania.
Stiu ca nu avem culesul de la ei, si probabil nici cunostiintele :) dar as testa cateva regine de acolo.

Din discutiile pe care le-am avut am inteles ca este cea mai rezistenta albina la acarapis woodi, mai rezistenta si decat buckfast-ul, considerat a fi cea mai rezistenta albina la acarapis woodi din Europa si cica productia foarte buna. Le-am explicat si eu ca pe aici mai avem cate 1 luna de ploaie zi de zi si ciudatenii meteo si au spus ca au si ei. :lol:
As fi curios ce are in plus fata de buckfast. :D

Ce spuneti, sa aduc, merita riscul? :?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Albine rusesti

Mesajde mircea_tm » 22 Iul 2016, 19:46

te salut! sincer, am citit unele studii, facute pe matci si printre altele spunea asa: " daca o matca imperecheata, este transportata pe calea aerului , la o altitudine de peste zece mii de metri , din cauza radiatiilor UV....are toate sansele de a fi sterilizata " . acum...
CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: Albine rusesti

Mesajde jonny_it » 22 Iul 2016, 20:02

mircea_tm scrie:te salut! sincer, am citit unele studii, facute pe matci si printre altele spunea asa: " daca o matca imperecheata, este transportata pe calea aerului , la o altitudine de peste zece mii de metri , din cauza radiatiilor UV....are toate sansele de a fi sterilizata " . acum...


Din 2002 aduc din Germania si Danemarca si in majoritatea cazurilor vin cu avionul si nu au fost probleme. Totusi in Europa vorbim de 2 ore de zbor, din Canada sunt 10 ore + escala prin Anglia, Franta ..

Nu stiu ce sa zic :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Albine rusesti

Mesajde Mircea_63 » 22 Iul 2016, 22:41

Nu e de-a noastra, nu e buna.

Fratilor, radiatia UV nu trece nici macar prin sticla, darmite prin duralumuniu. Varu-meu a fost in America. S-a intors cu avionul si era cam palid, desi avionul zbura destul de sus, iar radiatia UV e cea care bronzeaza.
In plus, de unde stii ca nu zboara noaptea?

Colegul Dafinescu face apicultura montana. La munte radiatia UV e puternica. Precis ca matcile sunt trantorite.

App. voi ati stat la soare???
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Albine rusesti

Mesajde pustu » 23 Iul 2016, 13:53

jonny_it scrie:In 2017 am posibilitatea sa aduc 5 - 10 regine din Canada, albine rusesti,
.......
Ce spuneti, sa aduc, merita riscul? :?

Petru din Moldova a avut . Nu mai are . Nu mai vrea . Poti intreba daca nu scrie pe aici . Cred ca a si zis in unul din liveuri
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Re: Albine rusesti

Mesajde jonny_it » 24 Iul 2016, 23:48

pustu scrie:
jonny_it scrie:In 2017 am posibilitatea sa aduc 5 - 10 regine din Canada, albine rusesti,
.......
Ce spuneti, sa aduc, merita riscul? :?

Petru din Moldova a avut . Nu mai are . Nu mai vrea . Poti intreba daca nu scrie pe aici . Cred ca a si zis in unul din liveuri



Cunosc si eu cativa care au avut BMW si nu mai au si nici nu mai vor, asta nu inseamna ca nu sunt bune :lol:
Vedem ce se mai intampla pana la anul.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Albine rusesti

Mesajde tuturicius » 25 Iul 2016, 09:51

Nu stiu ... nu sunt adaptate la cultura noastra :lol:
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Albine rusesti

Mesajde Cristian IONITA » 25 Iul 2016, 10:00

jonny_it scrie:In 2017 am posibilitatea sa aduc 5 - 10 regine din Canada, albine rusesti,
.......
Ce spuneti, sa aduc, merita riscul? :?



eu zic sa aduci .... si sa ne spui apoi si noua ce si cum :)

serios acum .... cel de la care am luat eu primul stup spunea ca prin ani 80 a fost implicat intr-un proiect care presupunea ajutarea de catre Romania a unei tarii prietene din Africa de Nord (Maroc dar nu sunt chiar foarte sigur) ... iar proiectul presupunea si ceva pastoral pe acolo .... si cica dupa zbor stupii (ca au transportat stupii cu totul) nu au fost foarte incantati .... acum aicxi pot interveni multi factori de stres altii decat faptul ca au fost transportati la altitudine ridicata (manipulare la incarcare / descarcare, "socul" schimbarii locatiei - in cateva ore intreaga familie a fost teleportata la distanta mare - inclusiv modificari climatice, etc).

acum doar ptr regine .... poate ca nu este chiar asa de tragic

am vazut ca in Canada se practica importul de albine din zone mai sudice .... dar se transportau sub forma de "roi la pachet" si nu familie intreaga cu rame crescute, puiet in diferite stadii, etc.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Albine rusesti

Mesajde tiih » 25 Iul 2016, 21:53

E vorba de Tunisia,peste 1000 stupi exportati cu avionul in ianuarie la plin cules de rozmarin,....Dupa cateva zile de zbor de curatenie si cules , carpatina noastra si-a redus turatie...de parca ar fi asteptat sa vina iarna.....Abia in anul 2 dupa incrucisari cu rasa locala lucrurile au revenit la normal....
Parerea mea cine vrea o anumita rasa sa incerce sa o ia direct din arealul ei de dezvoltare,adica din Rusia....nu albine rusesti din Canada....si albina liqustica din....Australia.....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Albine rusesti

Mesajde cristi_vidican » 25 Iul 2016, 23:30

Din câte știu eu, albinele rusești, aduse de DM în discuție sunt niște albine rusești - Primoski îmbunătățite în USA.
Cred că albinele rusești, în varianta folosită de DM se pot obține doar din State (America de Nord) și nu din Rusia.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Albine rusesti

Mesajde balu » 06 Dec 2019, 22:27

jonny_it scrie:In 2017 am posibilitatea sa aduc 5 - 10 regine din Canada, albine rusesti, destul de scumpe(nu exagerat) dar garanteaza crescatorul ca ajung vii in Romania.
Stiu ca nu avem culesul de la ei, si probabil nici cunostiintele :) dar as testa cateva regine de acolo.

Din discutiile pe care le-am avut am inteles ca este cea mai rezistenta albina la acarapis woodi, mai rezistenta si decat buckfast-ul, considerat a fi cea mai rezistenta albina la acarapis woodi din Europa si cica productia foarte buna. Le-am explicat si eu ca pe aici mai avem cate 1 luna de ploaie zi de zi si ciudatenii meteo si au spus ca au si ei. :lol:
As fi curios ce are in plus fata de buckfast. :D

Ce spuneti, sa aduc, merita riscul? :?

in cutiuta aia pe linga matca si albine, aduci o multime de chestii care nu se vad, stai cuminte!
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Albine rusesti

Mesajde jonny_it » 07 Dec 2019, 09:09

balu scrie:in cutiuta aia pe linga matca si albine, aduci o multime de chestii care nu se vad, stai cuminte!


Ai raspuns la o postare din 2016, buna dimineata!! :lol:
kiloz, acum sa nu zici ca tot eu sunt ala rau :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Albine rusesti

Mesajde teinegru64 » 07 Dec 2019, 19:19

Kiloz e prietenul tău ? A căzut în prima capcana. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Albine rusesti

Mesajde kiloz » 07 Dec 2019, 21:04

Eu cu toată lumea îs prieten,până nu calcă pe bec!
Cititi numai câtiva postări ale mele.
Dar am un proverb , care văd în fata mea totdeauna.
"Fereşte-mă, Doamne, de prieteni, că de duşmani mă apăr singur! "
:roll:
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08


Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori