Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Metode de deblocare-cu sau fara centrifuga!

Mesajde DoarEu » 05 Aug 2016, 15:47

Sa scriem aici cum face fiecare cu deblocatul.Eu personal foloseam aceasta metoda cand nu aveam centrifuga si nici rame maro goale bune de ouat.
Scoteam din toate familiile 1-2 rame full cu miere pe care le puneam la rezerva(asta ca sa am loc in lada)
Luam 1 rama maro marginasa(de acoperire) cu miere, o zgariam si o puneam in centru punand in locul ei o rama alba goala sau cu putina miere.
Mai puneam dupa ultima rama de puiet un FA si mai verificam dupa o saptamana.Toata treaba asta cu descapacitul o faceam seara.
Dupa o saptamana la control daca tot mi se pareau blocati si cu puiet insuficient repetam operatiunea cu mentiunea ca mai scoteam 1-2 rame marginase full cu miere pe care o puneam la rezerva(asta depindea de cat de blocati erau)
Lasam pt iernat ramele albe introduse de mine(care la momentul restrangerii aveau miere capacita full) ca si marginase+ramele din centru cu coronitele aferente.Daca nu aveau coronite consistente luam o rama full de la rezerva , o puneam in centru si o descapaceam unpic mai mult de jumate.Ce nu avea coronite deloc le scoteam si le inlocuiam.
Daca nu aveam nici rama cladita alba(incepatorii n-au multe...rame...caturi...faguri etc etc) bagam 1 fa artificial inainte cu 3-4 zile de asa zisa deblocare si descapaceam putin din o rama marginasa.
Complicat dar cel putin la mine dadea roade.Aveam la inceput de septembrie puiet ca la salcam.
Voi cum ati fii facut in locul meu?
Le:Sper sa tineti cont ca eu am stupina in sudul tarii.Nu stiu daca metoda asta merge si in alte regiuni cu clima mai rece pt perioada mentionata...
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Metode de deblocare-cu sau fara centrifuga!

Mesajde topy » 05 Aug 2016, 17:20

Si daca ii lesi in pace ce se intampla? La sute de stupi cari toata ziua la rame....
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: Metode de deblocare-cu sau fara centrifuga!

Mesajde DoarEu » 06 Aug 2016, 08:48

topy scrie:Si daca ii lesi in pace ce se intampla? La sute de stupi cari toata ziua la rame....

Daca ii las in pace?! Din cate stiu eu se ierneaza albine cu miere nu miere cu albine :oops:
Am recomandat metoda incepatorilor care nu au nici centrifuga,nici caturi,nici rame negre nici etc etc...
Crezi ca acum la 178 familii de productie si la 50 roi as mai face asa? Nici gand...pus caturi la familii si stors cu centrifuga 3 rame din cuib la roi si sanatate...
Totusi...nu ai spus cum ai face tu(d-ta)...
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Metode de deblocare-cu sau fara centrifuga!

Mesajde Marius Adrian » 06 Aug 2016, 10:47

topy scrie:Si daca ii lesi in pace ce se intampla? La sute de stupi cari toata ziua la rame....
Bravo. Isi fac singuri treaba,aia se intampla.
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Re: Metode de deblocare-cu sau fara centrifuga!

Mesajde DoarEu » 06 Aug 2016, 11:10

Marius Adrian scrie:
topy scrie:Si daca ii lesi in pace ce se intampla? La sute de stupi cari toata ziua la rame....
Bravo. Isi fac singuri treaba,aia se intampla.

Detaliaza putin te rog...unde muta mierea fara cat in cap...sau mai bine zis...daca ai cui sa pui cat... ;)
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Metode de deblocare-cu sau fara centrifuga!

Mesajde topy » 06 Aug 2016, 23:01

Problemele apar cand e putina miere in stupi, nu cand e prea multa. Eu nu deblochez niciodata. In salbaticie cine le debloca?
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: Metode de deblocare-cu sau fara centrifuga!

Mesajde Domn_sergiu » 06 Aug 2016, 23:23

Nu muta bre nimeni mierea sa deblocheze.poate doar vreun stupar fara minte.Dupa culesu de Fs fam reincepe sa creasca puiet .pt o suprafata de puiet se consuma una mai mare de miere .daca de afara vine cu miere peste aceasta diferenta trebe faguri goi in cat sau pe faguri marginasi.
Domn_sergiu
 
Mesaje: 27
Membru din: 24 Oct 2012, 18:40

Re: Metode de deblocare-cu sau fara centrifuga!

Mesajde cucubau » 07 Aug 2016, 06:43

Deblocarea cuiburilor este cea mai importanta operatiune ce trebuie sau mai bine zis trebuia efectuata .
Daca din diferite metode in aceasta perioada cuibul este blocat familia scade ca prin minune si din ditamai familia ramane un biet roisor.
Perioada de viata a albinelor in aceasta perioada este scurta si daca pe parcursul vietii unui ciclu de albine nu se dezvolta suficient puiet care sa-i reia locul stupul respectiv scade drastic ca populatie.
Debolcarea in aceasta perioada nu se face prin spargere de cuib cu FA sau faguri albi . Matca nu va mai ponta decat in faguri ce au avut cel putin un rand de puiet.
Fagurii de culoare alba daca exista in cuib se vor scoate . Pot ramane doar pe margini in nici un caz in zona de centru.
As putea spune ca daca exista cuib blocat si nu exista si faguri de cuib goi cu care sa fie inlocuiti cei existenti , fara centrifuga deblocarea nu poate fi posibila.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Metode de deblocare-cu sau fara centrifuga!

Mesajde yuonyuon » 07 Aug 2016, 11:02

fara centrifuga , fara rame, fara cat si fara maini... pai cam dificil. stai cu ei blocati .

intrebare : daca ai cules la fs 3 saptamani mai ai puiet in cuib??(banuiesc ca se discuta la carpatina)
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Metode de deblocare-cu sau fara centrifuga!

Mesajde Domn_sergiu » 07 Aug 2016, 13:22

La un cules de fs monocultura se blocheaza si nucleul care maninca din traista si fam care vine cu 4 kile la zi.Pt ca nu are si polen puietul este in scadere.Mierea este directionata cit mai sus si inspre cuib ca acolo este motorul fam.Asa apare asa zisu cuib blocatSi tre sa intelegem ca in scorbura nu exista "cat".Crede cineva o fam se auto distruge de jena de a folosii faguri noi in perioada asta pt puiet?
.De citiva ani am fs cu fineata .polenul de la fineata e continuu .Cit tine fs cu nectar cresterea puietului se intensifica.
Domn_sergiu
 
Mesaje: 27
Membru din: 24 Oct 2012, 18:40

Re: Metode de deblocare-cu sau fara centrifuga!

Mesajde yuonyuon » 07 Aug 2016, 21:00

Domn_sergiu scrie:Si tre sa intelegem ca in scorbura nu exista "cat".
eu din ce stiu copacii is verticali si scorbura in in acelasi fel , nu e de mirare ca albinile sau adapta in asa mod sa verticalizeze proviziile.
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Metode de deblocare-cu sau fara centrifuga!

Mesajde yulian » 07 Aug 2016, 21:27

Cel mai bun cules la FS de cand fac pastoral. Matci, doar carpatine, asta nu inseamna ca nu sunt deschis la...diverse. Extractie de 17kg/familie, nu am avut de extras decat din magazii si ultima rama din cuib...in rest puiet pe 8 rame. F multumit de matcile pe care le am acum (nu am timp de facut, doar cumpar). Nu mi-a roit niciun stup anul asta ;)
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Metode de deblocare-cu sau fara centrifuga!

Mesajde DoarEu » 08 Aug 2016, 12:44

A doua deblocare sau mai bine zis...extractie...
Medie ~20kg/stup...
Mai tarziu revin cu poze...
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Metode de deblocare-cu sau fara centrifuga!

Mesajde stefanmadalin » 08 Aug 2016, 15:15

Ce scoruri aveti, 8 rame cu puiet, 20 kg/extractie....iar ma bagati la studiu cu media mea de 6 kg la poliflora.....si 3 rame de puiet....
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Metode de deblocare-cu sau fara centrifuga!

Mesajde DoarEu » 09 Aug 2016, 11:09

De pe o vatra de test :)
Curand mutam un sfert de efectiv...
Le: cu ce pot sa filtrez mierea a.i sa nu mai se ridice toata ceara aia? Mi-e destul de greu la o cantitate mare sa stau sa adun la impuritati...
Fişiere ataşate
20160809_105426_800x480.jpg
20160809_105220_800x480.jpg
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Metode de deblocare-cu sau fara centrifuga!

Mesajde vulpea » 09 Aug 2016, 19:28

D E ,'dai de baut' ? ia o palnie si o bagi pe gatul bidonului dupa ce s-au strans impuritatile si incepi sa torni miere bine strecurata in palnie pana incepe sa dea pe afara impuritatile si gata rezolvata problema.mai dai odata de baut si-ti scriu si cum sa nu zoiesti bidonul de miere !iei dopul bidonului si-l slefuiesti pe periferie la 45* pana se decupeaza fundul.dupa care faci rost,dela nevasta,de folie alimentara ultrasubtite(cea care se pune peste alimentele din farfurie si se'lipeste' pe peretii farfuriei sau peste castroane cu mancare,asezi folia cam pe la mijloc pe gatul de bidon,dupa care insurubezi dopul fara fund,dai o gaura in folie(gaura ceva mai larga decat gatul palniei) si cu 'gulerul' rezultat dela folie faci in asa fel sa se scurga intr-un alt vas impuritatile care ies din bidon.na ca am scris cam mult si am 'obosit'.SUCCESURI !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 17 vizitatori