Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI

Discutii despre folosirea tratamentelor naturiste in combaterea diferitelor boli , la oameni si albine
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Tratament pentru stomac-Helicobacter pylori

Mesajde missroma » 17 Aug 2016, 14:59

Dragi apicultori,

Sunt o mare fana a tot ce e produs de albine atat ca alimentatie dar si ca tratamente naturiste.
Am o mare problema.
Fratele meu sufera de dureri de stomac,mai precis Heliobacter Pylori.
Ia medicamente de ani de zile.
Acum 2 luni a facut un atac de inima minor,3 zile in spital,plus ca are medicamente noi de luat pentru inima(anticoagulant,pentru colesterol..)
Tot in acest timp urmeaza tratamentul pt.stomac.
Problema e ca acum 2 zile a avut dureri groaznice de stomac,azi e programat la doctor.
Ma gandesc ca boala lui de stomac sa agravat si datorita noilor medicamente.
Vreau sa stiu un tratament naturist cu miere/propolis/polen..etc..pentru al ajuta.
Nu exclud nici plantele medicinale,singure sau in combinatie cu produsele stupului.
Sunt sigura ca exista printre voi persoane care au cunostinte ,au probat ,au consumat astfel de retete.
Va multumesc
Tina
missroma
 
Mesaje: 4
Membru din: 09 Iun 2015, 08:38

Re: Tratament pentru stomac-Helicobacter pylori

Mesajde mellis » 17 Aug 2016, 18:30

Salut,

Am colegi care au cumparat miere de manuca cu proprietati unice - antibiotic ce ar vindeca aceasta bacterie.
Mierea de manuca se face doar de firme acreditate si se vinde doar de ei, din un arbore special - doar in zona respectiva.
Pretul este e masura, si nu stiu daca este reclama sau si functioneaza.
Am sa-i intreb despre rezultate.
MAi cunosc un api-fito-terapeut ce face medicamente din combinatii produse apicole.
Daca doriti - va pot pune in legatura cu el - este din Timisoara.

Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Tratament pentru stomac-Helicobacter pylori

Mesajde missroma » 17 Aug 2016, 20:50

mellis scrie:Salut,

Am colegi care au cumparat miere de manuca cu proprietati unice - antibiotic ce ar vindeca aceasta bacterie.
Mierea de manuca se face doar de firme acreditate si se vinde doar de ei, din un arbore special - doar in zona respectiva.
Pretul este e masura, si nu stiu daca este reclama sau si functioneaza.
Am sa-i intreb despre rezultate.
MAi cunosc un api-fito-terapeut ce face medicamente din combinatii produse apicole.
Daca doriti - va pot pune in legatura cu el - este din Timisoara.

Sanatate.

Multumesc mult Mellis.
Da,m-ar interesa sa iau legatura cu acel terapeut.
missroma
 
Mesaje: 4
Membru din: 09 Iun 2015, 08:38

Re: Tratament pentru stomac-Helicobacter pylori

Mesajde Mircea_63 » 19 Aug 2016, 18:14

missroma scrie:Fratele meu sufera de dureri de stomac,mai precis Heliobacter Pylori.
Ia medicamente de ani de zile.


Nu cred! Tratamentul pentru Helicobacter Pylori dureaza 10 zile. E vorba de un antiacid si unu sau doua antibiotice. Daca pe astea le ia "de ani de zile" ... post si rugaciuni.

Era celebra reteta simpla: un stamplu mic de palinca cu miere, pe stomacul gol. In palinca aia e binevenit si propolisul.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Tratament pentru stomac-Helicobacter pylori

Mesajde peterneamt » 20 Aug 2016, 06:14

Consumati cu incredere in timpul meselor..... ardeiul iute si scapati de probleme in 2-3 saptamani ! ;)http://www.csid.ro/health/medicina-alte ... -14958748/
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Tratament pentru stomac-Helicobacter pylori

Mesajde mellis » 29 Sep 2016, 23:17

Unul dintre colegii ce au cumpărat manuca, mi-a spus că fiul său nu mai are streptococ auriu după tratament..(vreo 2 borcane de 300/400 mg)..
Nu i-am spus la dr ca nu a luat antibiotic - ci miere...nu ar fi priceput oricum.
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Tratament pentru stomac-Helicobacter pylori

Mesajde Mircea_63 » 30 Sep 2016, 09:11

mellis scrie:Unul dintre colegii ce au cumpărat manuca, mi-a spus că fiul său nu mai are streptococ auriu după tratament..(vreo 2 borcane de 300/400 mg)..
Nu i-am spus la dr ca nu a luat antibiotic - ci miere...nu ar fi priceput oricum.
Sanatate..

Cum sa priceapa din moment ce soferii de taxi sunt cei mai buni Prim Ministrii, babele sunt cei mai buni doctori...
Da-i naibii de doctori, e pro sti.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Tratament pentru stomac-Helicobacter pylori

Mesajde ignatov andrei » 30 Sep 2016, 10:41

peterneamt scrie:Consumati cu incredere in timpul meselor..... ardeiul iute si scapati de probleme in 2-3 saptamani ! ;)http://www.csid.ro/health/medicina-alte ... -14958748/


Ardeiul sa fie mestecat foarte bine, pana devine o pasta (daca nu ustura gura... o sa usture altceva :lol: )
Evitati piperul negru!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Tratament pentru stomac-Helicobacter pylori

Mesajde cristi_vidican » 30 Sep 2016, 12:13

ignatov andrei scrie:Evitati piperul negru!

De ce?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Tratament pentru stomac-Helicobacter pylori

Mesajde Mircea_63 » 30 Sep 2016, 18:47

Piperul negru stimuleaza teribil secretia gastrica si productia de acid clorhidric, or cei care au probleme cu mucoasa gastrica deteriorata de HP, nmai de asta nu au nevoie, ba chiar li se administreaza antiacide si reducatoare ale productiei de HCl. Ardeiul iute in schimb contine capsaicina -efect inclusiv antialgic.

Andrei a scris asta din extremism. Nu-i plac negrii, ca el se albeste de la un an la altul, iar inainte era blond, ca orice rusnac! :lol:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Tratament pentru stomac-Helicobacter pylori

Mesajde ignatov andrei » 30 Sep 2016, 22:05

Mircea_63 scrie:
Andrei a scris asta din extremism. Nu-i plac negrii, ca el se albeste de la un an la altul, iar inainte era blond, ca orice rusnac! :lol:


Sa-mi pastrezi un pui, ai inteles...?!? :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Tratament pentru stomac-Helicobacter pylori

Mesajde wineto77 » 01 Oct 2016, 14:13

mi-a spus că fiul său nu mai are streptococ auriu după tratament..(vreo 2 borcane de 300/400 mg)..
Imi puteti spune de unde a procurat mierea de manuca, sunt multe adrese pe net ...ceva confirmat mi-ar fi de ajutor.
Multumesc!
Crezi ca pokerul e un joc de noroc?...joaca la 6/49 ai mai multe sanse.Eu(din experienta)
Avatar utilizator
wineto77
 
Mesaje: 154
Membru din: 22 Noi 2013, 16:56
Localitate: BUZAU-NEHOIU

Re: Tratament pentru stomac-Helicobacter pylori

Mesajde gica.mosu » 01 Oct 2016, 21:20

...Interesanta ac topic si ce a-ti scris aici.....acest microb il are cca 80%din oameni si tb tratat cu seriozitate....alfel urmeaza ceva mai grav-cancer gastric :mrgreen: daca durerile de stomag sunt insotite si de reflux gastro esovagian nocturn...nu tb stat pe ganduri...o simpla analza a sangelui si un tratament cu antibiotice 7-10 zile urmat si de ceva naturist 2-3 saptamani si se rezolva....de regula reapare,deci tb repetate analiza la 3-4 ani :idea: Dupa tratament(obligatoriu) cu madicamente prescris de medic.puteti folosi miere cu polen si propolis cu adaos de apilarnil...400 gr miere de mai-salcam+150 gr polen proaspat-s-au uscat(rasnit)+30-50ml tinct de propolis+15gr apilarnil...Se iau dimineata cate o lingura cu o ora inainte de masa 2-3 saptamani....Sanatate la toti-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Tratament pentru stomac-Helicobacter pylori

Mesajde ignatov andrei » 01 Oct 2016, 22:12

Sa traiesti nea Gica!
Stii, chestia cu polenul... parca ar fi oaresce interdictii la folosirea lui, cand e vorba d'ale stomacului...!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Tratament pentru stomac-Helicobacter pylori

Mesajde mellis » 07 Oct 2016, 00:54

Mierea de manuka este cunoscuta ca armă in lupta cu Helicobacter dar și streptococ auriu...
Am povestit cu colegul al cărui copil are streptococ...
Examen urina la un centru a găsit stafilococus aureus peste limita de sute mii unități din cate am înțeles....
A comandat un borcan (după ce a studiat cine are si vinde mierea cu brevet) si la control 2 a scăzut sub limita.
Borcanul 2 l-a luat din magazin naturist local, a scăzut și după el dar cu câteva mii.
Borcanul 3, de pe net a adus analizele la 1000 unități de la zeci de mii sau mai mult...
Costa cam 200 Ron borcanul din cate am înțeles...dacă vreți ii cer detalii de unde a luat...
Sanatate
PS : nu am interes, nu vând miere manuka , din cate am i teles există brevet. Se poate produce doar i tr-un loc...studiați bine înainte!!!
Căutați pe google despre stafilococus aureus, ...dacă aveți nelămuriri...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Tratament pentru stomac-Helicobacter pylori

Mesajde MyBees » 07 Oct 2016, 01:29

mellis scrie:Salut,
Mierea de manuca se face doar de firme acreditate si se vinde doar de ei, din un arbore special - doar in zona respectiva.


peste 80% din mierea de manuka de pe piata engleza(de unde se importa si la noi) este contrafacuta...
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Următorul

Înapoi la TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori