Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Când ar trebui date caturile jos de pe stupi!

Mesajde cristi82 » 23 Aug 2016, 20:49

Bună ziua dragilor apicultori începători și veterani!
Am 10 familii de albine . Pana anul acesta am avut doar stupi orizontali. In primăvară mi-am cumpăr 4 stupi verticali cu rame dadant 1/1 cu fund antivaroua. În primăvara am făcut transzvazarea albinelor în stupi verticali. Toate au decurs normal , am adăugat caturile la timpul potrivit iar dezvoltarea familiilor a decurs normal. Caturile au rame dadant 1 / 1.
Cam de o luna și jumătate nu am mai umblat la ei neavand timp.
Azi la un control de rutina, surpriza, constatând următoarele :
- în corpul de jos din 10 rame: - doua cu puiet iar restul erau rame goale fără puiet și miere.
- in cat din 10 rame : - 6 rame cu miere și 4 cu puiet.

Dragi colegi în cazul de fata ce e de făcut și ce mă sfătuiți? Cum ar trebui sa îi organizez? Sa elimin catul și sa comasez în corpul de jos ramele cu puiet și miere?
Va amintesc ca nu am experiență cu stupii verticali în ai pregăti pt . iarna .
Aștept sfaturile voastre. Mulțumesc anticipat!
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Când ar trebui date caturile jos de pe stupi!

Mesajde brk_marian » 23 Aug 2016, 21:28

salut. In cazul de fata as face asa:
- cobor in corpul de jos o rama plina de miere la perete, apoi toate ramele cu puiet si completez cu rame cat mai pline cu miere la peretele celalat. Peste acest corp as adauga o folie peste rame( 3/4 din suprafata) si as adauga catul unde as descapacii cate o rama cu miere.
brk_marian
 
Mesaje: 4
Membru din: 30 Iul 2011, 08:50
Localitate: Brădeşti Bătrâni, Dolj

Re: Când ar trebui date caturile jos de pe stupi!

Mesajde mausica » 23 Aug 2016, 21:31

Tooate ramele cu puiet de sus le muti jos,raman in cuib doar ramele cu puiet si eventual flanchezi stanga-dreapta lor cu rame placi de miere(daca ai)pui o diafragma si dai rame cu ramasite de miere dupa (daca ai),daca nu stimulare/complectare,tratamente..etc
In mare cam asta ar fi.
Magaziile ar trebuii sa iasa din schema acum doar daca ai stupii inca asa dezvoltati incat nu incap in cuib
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Când ar trebui date caturile jos de pe stupi!

Mesajde Sam » 23 Aug 2016, 21:45

Salutare,

Eu organizez cuibul in corpul de jos astfel: rama miere + rama pastura si miere + rame puiet + rama/rame miere. Pun folie intre corp si cat, la data asta folia am pus-o pe aproape toata suprafata(mai las spatiu cat 1 rama). In cat am avut hranitor pentru stimulari, acum descapacesc ramele cu miere mai putina. Chiar daca pot lua caturile, inca nu o voi face, in cat nu intra gaselnita in rame (sau cel putin pana acum nu mi s-a intamplat asta).

Spor la treaba!
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Când ar trebui date caturile jos de pe stupi!

Mesajde cristi82 » 23 Aug 2016, 22:40

Mulțumesc pentru răspunsurile voastre. Vreau sa precizez ca sunt familii normale din punct de vedere al populației.
Stupii mei au plasa antivaroua pe o suprafață de aproximativ 80 % din suprafața stupului. Cam cât ar trebui băgat suberul?
Ultima oară modificat de cristi82 pe 23 Aug 2016, 22:50, modificat de 2 ori în total.
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Când ar trebui date caturile jos de pe stupi!

Mesajde cristi82 » 23 Aug 2016, 22:46

Aștept și alte păreri referitoare la organizarea stupului!
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Când ar trebui date caturile jos de pe stupi!

Mesajde cristi82 » 23 Aug 2016, 22:53

Sam scrie:Salutare,

Eu organizez cuibul in corpul de jos astfel: rama miere + rama pastura si miere + rame puiet + rama/rame miere. Pun folie intre corp si cat, la data asta folia am pus-o pe aproape toata suprafata(mai las spatiu cat 1 rama). In cat am avut hranitor pentru stimulari, acum descapacesc ramele cu miere mai putina. Chiar daca pot lua caturile, inca nu o voi face, in cat nu intra gaselnita in rame (sau cel putin pana acum nu mi s-a intamplat asta).

Spor la treaba!

Cu restul ramelor ce faci cu ele pana la intrarea în sezonul rece ? Mersi
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Când ar trebui date caturile jos de pe stupi!

Mesajde mausica » 23 Aug 2016, 22:58

cristi82 scrie:M Cam cât ar trebui băgat suberul?

La mine raman permanent fara suber si tot asa am sita
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Când ar trebui date caturile jos de pe stupi!

Mesajde cristi82 » 23 Aug 2016, 23:14

mausica scrie:
cristi82 scrie:M Cam cât ar trebui băgat suberul?

La mine raman permanent fara suber si tot asa am sita


Vara le-am lăsat și eu complet în fundul gol ! :))
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Când ar trebui date caturile jos de pe stupi!

Mesajde brk_marian » 23 Aug 2016, 23:16

de obicei caturile se dau jos cand nu mai sunt albine in ele. exista mai multe metode de pastrare a ramelor. eu stivuiesc ramele goale in cate 5 caturi si le afum cu batoane de sulf sau pun acid formic deasupra.
brk_marian
 
Mesaje: 4
Membru din: 30 Iul 2011, 08:50
Localitate: Brădeşti Bătrâni, Dolj

Re: Când ar trebui date caturile jos de pe stupi!

Mesajde cristi_vidican » 24 Aug 2016, 08:25

Baga subatul acum pana la iarna.
Peste cuib pui folie si o îndoi la colt ca sa intre o minge de ping-pong.
Tii ramele peste cuib pana noaptea coboară sub 15 grade mai multe nopti la rând. Atunci nu mai ataca gaselnita.
Organizarea jos o faci cum te-au sfătuit colegii mai sus.
pui la perete o rama plina cu miere, apoi una cu pastura si miere, apoi vii cu puietul. Dupa ce termini cu puietul pui rame cu miere.
In septembrie îl strângi pe cate rame ocupa.
In perioada asta faci tratamentele av si completările cu sirop.
Sa aiba mâncare suficienta la intrarea in iarna. Ramelel laterale pline, celelalte 2/3 cu miere. Asa poti dormi linistit la iarna si nu vei baga in seama topicul: "in fiecare iarna turta la putere"
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Când ar trebui date caturile jos de pe stupi!

Mesajde Closcutz » 24 Aug 2016, 08:32

Cei care folositi acid acetic ati avut probleme ....sa va rugineasca sarma ramelor ( chiar daca e de inox) sau cuiele de la rame? Ma streseaza foarte tare problema cu gaselnita de la depozitul cu rame. Anul trecut am fost nevoit sa bag la topitor vreo 170 de rame. Anul asta vreau sa le declar razboi total! Batoane cu sulf, acid acetic, apa oxigenata( se pare ca nu are efectul scontat, dar voi experimenta). Eram gata sa cumpar certan dar 1 litru costa 490 de lei :shock: !
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Când ar trebui date caturile jos de pe stupi!

Mesajde cristi_vidican » 24 Aug 2016, 10:43

Tine ramele peste stupi cu folie pana se raceste si nu vor fi probleme
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Când ar trebui date caturile jos de pe stupi!

Mesajde cristi x » 24 Aug 2016, 11:06

cristi82 scrie:Azi la un control de rutina, surpriza, constatând următoarele :
- în corpul de jos din 10 rame: - doua cu puiet iar restul erau rame goale fără puiet și miere.
- in cat din 10 rame : - 6 rame cu miere și 4 cu puiet.
Dragi colegi în cazul de fata ce e de făcut și ce mă sfătuiți? Cum ar trebui sa îi organizez? Sa elimin catul și sa comasez în corpul de jos ramele cu puiet și miere?

catul se foloseste pt a scoate miere de calitate si nu pt a face mai mult loc pt cuib - sfat: utilizeaza gratia haneman;
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: Când ar trebui date caturile jos de pe stupi!

Mesajde Adi Hodis » 24 Aug 2016, 11:28

cristi82 scrie:Bună ziua dragilor apicultori începători și veterani!
Am 10 familii de albine . Pana anul acesta am avut doar stupi orizontali. In primăvară mi-am cumpăr 4 stupi verticali cu rame dadant 1/1 cu fund antivaroua. În primăvara am făcut transzvazarea albinelor în stupi verticali. Toate au decurs normal , am adăugat caturile la timpul potrivit iar dezvoltarea familiilor a decurs normal. Caturile au rame dadant 1 / 1.
Cam de o luna și jumătate nu am mai umblat la ei neavand timp.
Azi la un control de rutina, surpriza, constatând următoarele :
- în corpul de jos din 10 rame: - doua cu puiet iar restul erau rame goale fără puiet și miere.
- in cat din 10 rame : - 6 rame cu miere și 4 cu puiet.

Dragi colegi în cazul de fata ce e de făcut și ce mă sfătuiți? Cum ar trebui sa îi organizez? Sa elimin catul și sa comasez în corpul de jos ramele cu puiet și miere?
Va amintesc ca nu am experiență cu stupii verticali în ai pregăti pt . iarna .
Aștept sfaturile voastre. Mulțumesc anticipat!

Eu procedez asa,
dupa ultimum extras de la floarea soarelui, fiecare cuib primeste magazia de recolta ( ce a fost extrasa, evident ) SUB CUIB. Modele de stupi, ME, MER si Verticali de 10 rame Dadant ( 1/1 ) cu caturi de 3/4.
Astfel, matcile au spatiu de extindere cuib in jos. Pe parcursul lunii august si septembrie se realizeaza coronitele de miere si nu trebuie sa depozitez caturile cu rame in magazie, sa le tratez contra gaselnitei ...

Magaziile de recolta le pun peste cuiburi anul viitor, inainte de rapita. Folosesc gratii Hanneman intre cuib si magazii/caturi.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Când ar trebui date caturile jos de pe stupi!

Mesajde asd4 » 24 Aug 2016, 11:46

E cea mai simpla varianta iar daca lucri si pe un singur tip de rama nu poate fi mai usor.
Si eu fac la fel. Anul asta insa nu a fost cazul, ME-urile ramanand toate pe 2 corpuri :(. E bine macar ca si-au asigurat rezervele pt. iarna. Am avut si cativa la care a a trebuit sa fac inversare din cauza ca nu au luat in lucru corpul 2.
asd4
 
Mesaje: 46
Membru din: 05 Aug 2016, 07:34

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 69 vizitatori