Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Când ar trebui date caturile jos de pe stupi!

Mesajde andrei_calinescu » 24 Aug 2016, 12:28

"Azi la un control de rutina, surpriza, constatând următoarele :
- în corpul de jos din 10 rame: - doua cu puiet iar restul erau rame goale fără puiet și miere.
- in cat din 10 rame : - 6 rame cu miere și 4 cu puiet. "

Pariez ca cele 2 rame din corpul 1 aveau puiet sporadic, cel mai probabil capacit. Ce vreau sa spun e ca matca si implicit cuibul de iernare se situeaza sus, in C2.
Eu as lasa configuratia intacta, te avantajaza ca si confort termic iarna, plus ca nu muncesti inutil, ele si-au aranjat deja cuibul, tu ai putea doar sa strici.
Inca ceva, cuibul de iernat e pregatit acum in C2 , deoarece nu ai avut conditii de cules teribile, daca ar fi fost cazul, cuibul cu matca erau in C1.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Când ar trebui date caturile jos de pe stupi!

Mesajde cristi82 » 24 Aug 2016, 13:38

Mulțumesc tuturor. Mi-am mai făcut cât decât o imagine privind lucrul cu stupii verticali.
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Când ar trebui date caturile jos de pe stupi!

Mesajde cristi82 » 24 Aug 2016, 13:52

Apropo mi-am cumpăr plasa pt recoltarea de propolis. As dori sa pun plasa la 2 din stupi. Voi o decupați și o puneți direct pe rame și după puneți podișorul peste ea?
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Când ar trebui date caturile jos de pe stupi!

Mesajde cristi_vidican » 24 Aug 2016, 14:51

Legat de caturi și când se dau jos ...
Dacă le ținem peste iarnă sub/pe stup, e mai greu dacă face fumigații contra varroa.
De regulă, fumigația se face la volum.
eu țin peste cuib dar obturat cu folie.
la final de sept iau jos și stivuiesc în șopron, câte 8 caturi/fund.
De asemenea mai intervine și metoda de hrănire în august-septembrie, când etajele pot încurca.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Când ar trebui date caturile jos de pe stupi!

Mesajde cristi82 » 24 Aug 2016, 16:56

andrei_calinescu scrie:"Azi la un control de rutina, surpriza, constatând următoarele :
- în corpul de jos din 10 rame: - doua cu puiet iar restul erau rame goale fără puiet și miere.
- in cat din 10 rame : - 6 rame cu miere și 4 cu puiet. "

Pariez ca cele 2 rame din corpul 1 aveau puiet sporadic, cel mai probabil capacit. Ce vreau sa spun e ca matca si implicit cuibul de iernare se situeaza sus, in C2.
Eu as lasa configuratia intacta, te avantajaza ca si confort termic iarna, plus ca nu muncesti inutil, ele si-au aranjat deja cuibul, tu ai putea doar sa strici.
Inca ceva, cuibul de iernat e pregatit acum in C2 , deoarece nu ai avut conditii de cules teribile, daca ar fi fost cazul, cuibul cu matca erau in C1.


Culmea cele 2 rame erau cu puiet larvat. Într-adevăr eu în zona am dat cules de la pomii fructiferi și salcam si ceva tei. Cules de întreținere la flori spontane și lucerna . Cules de floarea soarelui nu am.
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Când ar trebui date caturile jos de pe stupi!

Mesajde cristi82 » 24 Aug 2016, 16:57

cristi_vidican scrie:Legat de caturi și când se dau jos ...
Dacă le ținem peste iarnă sub/pe stup, e mai greu dacă face fumigații contra varroa.
De regulă, fumigația se face la volum.
eu țin peste cuib dar obturat cu folie.
la final de sept iau jos și stivuiesc în șopron, câte 8 caturi/fund.
De asemenea mai intervine și metoda de hrănire în august-septembrie, când etajele pot încurca.

Îi Bună ideea . Mulțumesc
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Când ar trebui date caturile jos de pe stupi!

Mesajde Domn_sergiu » 24 Aug 2016, 20:48

Pai daca ele sau cocotat ,umplut si coborit cu gatatu ce mai cauti matale sa le strici rostu.Da in varoua si cata vatra pt salcim
Domn_sergiu
 
Mesaje: 27
Membru din: 24 Oct 2012, 18:40

Re: Când ar trebui date caturile jos de pe stupi!

Mesajde joohny » 24 Aug 2016, 20:54

Va salut.Cind vrem sa iernam cu cat de 1/2 pe cuib cu rame de 1/1 cum se procedeaza?Multumesc anticipat.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Când ar trebui date caturile jos de pe stupi!

Mesajde cristi_vidican » 24 Aug 2016, 22:42

joohny scrie:Va salut.Cind vrem sa iernam cu cat de 1/2 pe cuib cu rame de 1/1 cum se procedeaza?Multumesc anticipat.Sanatate.

Dacă nu vrei să treci pe MER, ar fi bine să nu iernezi cu catul de 1/2 deasupra.
Cel mai bine e să pui folie între cuib și etaj și să descăpăcești câte 2 rame odată.
În felul acesta albina trage mierea în cuib.
Altfel, s-ar prea putea ca la primăvară să ai puiet în etaj, ceea ce încurcă lucrurile.
Sau, mai poți pune catul cu miere sub cuib și vor trage albinele mierea în cuib.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Când ar trebui date caturile jos de pe stupi!

Mesajde un OM » 24 Aug 2016, 22:50

cristi82, lasa naibii plasa pentru colectat propolis, ai timp sa te documentezi pentru anul viitor, acum baga papa si tratamente.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Când ar trebui date caturile jos de pe stupi!

Mesajde asd4 » 25 Aug 2016, 07:47

andrei_calinescu scrie:"Azi la un control de rutina, surpriza, constatând următoarele :
- în corpul de jos din 10 rame: - doua cu puiet iar restul erau rame goale fără puiet și miere.
- in cat din 10 rame : - 6 rame cu miere și 4 cu puiet. "

Pariez ca cele 2 rame din corpul 1 aveau puiet sporadic, cel mai probabil capacit. Ce vreau sa spun e ca matca si implicit cuibul de iernare se situeaza sus, in C2.
Eu as lasa configuratia intacta, te avantajaza ca si confort termic iarna, plus ca nu muncesti inutil, ele si-au aranjat deja cuibul, tu ai putea doar sa strici.
Inca ceva, cuibul de iernat e pregatit acum in C2 , deoarece nu ai avut conditii de cules teribile, daca ar fi fost cazul, cuibul cu matca erau in C1.


Primavara la cei pe un corp am urcat, din marginea cuibului, cate 2-3 rame sus, iar jos am intercalat rame goale de lemn. Asa fac eu extinderea in sistemul de stuparit fara foite. Au fost cateva familii care nu au depasit C1 ca si dezvoltare(datorita culesului prost) asa ca de aia am inversat - pt. confort termic la iarna. La majoritatea ghemurile se vor forma intre corpuri - albina poate prea multa pentru perioada asta din an datorita unui august nesecetos, cu rezerve mari de polen la toti.
asd4
 
Mesaje: 46
Membru din: 05 Aug 2016, 07:34

Re: Când ar trebui date caturile jos de pe stupi!

Mesajde asd4 » 25 Aug 2016, 07:50

Pacaleala a fost dupa culesul la pomi in primavara, ca albinele erau intr-o expansiune ferventa si am extins cuiburile - normal. Ce a urmat dupa a fost o stagnare datorita vremii. Ar fi trebuit sa restrang la loc si sa hranesc insa nu am facut-o. Pana la urma a fost OK.
asd4
 
Mesaje: 46
Membru din: 05 Aug 2016, 07:34

Re: Când ar trebui date caturile jos de pe stupi!

Mesajde cristi82 » 25 Aug 2016, 08:33

un OM scrie:cristi82, lasa naibii plasa pentru colectat propolis, ai timp sa te documentezi pentru anul viitor, acum baga papa si tratamente.


Mâncare au nu-i problema . Și nici nu cred ca o sa bag sirop ca și completare acolo unde e cazul. O sa le dau după diafragma rama cu miere descapacita. Am destule de la stupii orizontali. Azi o sa mă uit sa văd cum stau și ceilalți stupii verticali. În ceilalți ani nu am avut nici o problema cu organizarea la stupii orizontali, am ieșit în fiecare an fără pierderi după iarna . Problema era la organizarea stupilor verticali, fiind în primul an cu stupi verticali, m-a cam depășit puțin situația găsită :) .
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 20 vizitatori