Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Locuri pastoral HD

Mesajde leonardus » 25 Aug 2016, 18:41

mausica scrie:
leonardus scrie:
mausica scrie:
leonardus scrie:Stii vorba aia cu ,,facerea de bine e futere de mama,,.......asa ca .......ia karma aia negativa a ta si asteapta meliferele ca vor venii la tine repede.

De aia n-o sa fie Romania ca Germania veci, stimabile. Plus ca facerea de bine e o porunca divina; ma gandesc ca esti ortodox (de duminica, macar).
Ia citeste matale Iacov 4:17
''Deci, cine ştie să facă bine şi nu face, săvârşeşte un păcat!'' Stiai ? Posibil sa nu te intereseze. Dar oricum sa sti ca, 'karma'' te ...urmeaza.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Locuri pastoral HD

Mesajde yulian » 25 Aug 2016, 18:59

Cata rautate dom'le. Hai sa nu dam cu piatra. Ca sa fim fairplay...poti incepe sa ne spui cateva locuri de pastoral...ca sa fie un schimb correct de informatii :lol:
P.S. sa nu-mi spui ca te-ai apucat de apicultura doar pentru florile din gradina ;)

P.S. 2 ti-am zis ca in jud HD nu faci productie. Cauti in TM...rapita, FS, salcam; tei in CS..da' tu Batman, Batman :D :D
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Locuri pastoral HD

Mesajde mausica » 25 Aug 2016, 19:13

leonardus scrie:
mausica scrie:
leonardus scrie:
mausica scrie:
leonardus scrie:Stii vorba aia cu ,,facerea de bine e futere de mama,,.......asa ca .......ia karma aia negativa a ta si asteapta meliferele ca vor venii la tine repede.

De aia n-o sa fie Romania ca Germania veci, stimabile. Plus ca facerea de bine e o porunca divina; ma gandesc ca esti ortodox (de duminica, macar).
Ia citeste matale Iacov 4:17
''Deci, cine ştie să facă bine şi nu face, săvârşeşte un păcat!'' Stiai ? Posibil sa nu te intereseze. Dar oricum sa sti ca, 'karma'' te ...urmeaza.

Ma abtin ....te las cu Domnul ....poate te lumineaza si nu mai pierzi vremea pe aici cu noi ,,astia de Romania ,,
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Locuri pastoral HD

Mesajde Shrek » 25 Aug 2016, 19:32

leonardus scrie:Va salut,

Unde pot consulta o lista de locatii pentru pastoral de-a lungul unui sezon complet pentru judetul HD sau judetele limitrofe ? Toti ar trebui sa se ghideze pentru zone apropiate ca apicultura sa fie cat mai eficienta.....vreau de anul. viitor, daca traim si suntem sanatosi, sa fac primul meu pastoral. Sfaturi/link-uri va rog !

In vis.....
Lăsând gluma la o parte, vad ca esti mai vechi pe forum ca mine. Ori nu-ti place sa citesti, ori nu vrei, ori iti place s-o iei pe coaja. Nu vezi, ai colegi, conjudeteni de-ai tăi care te-ar trimite in pastoral pe insula Ada Kale!? Aia veche!
Pana iti da cineva adresa exactă, cauta o relație la Direcția Silvică sa iti spună unde sunt păduri de salcam, tei, unde este pășune , poate afli unde este pădurea de castani si o publici pe forum. Nimeni nu sufla nimic de ea. Da la tei vin ca la Arsenie Boca. Baftă la cautat!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Locuri pastoral HD

Mesajde leonardus » 26 Aug 2016, 10:01

Shrek scrie:
leonardus scrie:Va salut,

Unde pot consulta o lista de locatii pentru pastoral de-a lungul unui sezon complet pentru judetul HD sau judetele limitrofe ? Toti ar trebui sa se ghideze pentru zone apropiate ca apicultura sa fie cat mai eficienta.....vreau de anul. viitor, daca traim si suntem sanatosi, sa fac primul meu pastoral. Sfaturi/link-uri va rog !

In vis.....
Lăsând gluma la o parte, vad ca esti mai vechi pe forum ca mine. Ori nu-ti place sa citesti, ori nu vrei, ori iti place s-o iei pe coaja. Nu vezi, ai colegi, conjudeteni de-ai tăi care te-ar trimite in pastoral pe insula Ada Kale!? Aia veche!
Pana iti da cineva adresa exactă, cauta o relație la Direcția Silvică sa iti spună unde sunt păduri de salcam, tei, unde este pășune , poate afli unde este pădurea de castani si o publici pe forum. Nimeni nu sufla nimic de ea. Da la tei vin ca la Arsenie Boca. Baftă la cautat!

Castanul pentru polen ?
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Locuri pastoral HD

Mesajde Cristian IONITA » 26 Aug 2016, 12:16

exista pe forum arie dedica locatiilor de pastoral

viewforum.php?f=29

in mod deloc nesurprinzator locatiile exacte (strada, nr, cod postal) lipsesc cu desavarsire

ne place sau nu .... e consiti si corect sau nu .... altruismul pe aceasta tema mai mult incurca decat ajuta
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Locuri pastoral HD

Mesajde leonardus » 26 Aug 2016, 12:27

Cristian IONITA scrie:exista pe forum arie dedica locatiilor de pastoral

http://forum.stuparitul.com/viewforum.php?f=29

in mod deloc nesurprinzator locatiile exacte (strada, nr, cod postal) lipsesc cu desavarsire

ne place sau nu .... e consiti si corect sau nu .... altruismul pe aceasta tema mai mult incurca decat ajuta

Corect, nici nu am vrut locatii GPS. Doar informatii de uz general, spre exemplu: pe langa localitatea X se afla palcuri de salcami, etc.....
Inca o data stima si respect.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Locuri pastoral HD

Mesajde Mishu05 » 26 Aug 2016, 23:34

Salutare,
Nu vorbi fara sa stii. Du-te 2-3-4 ani in pastoral cu niste zeci de stupi, cauta locuri, vezi cum merge treaba si dupa aceea intoarce-te aici si citeste-ti posturile de mai sus. Dupa aceea vorbim cum e cu altruismul si ocupatia milenara. Succes !
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: Locuri pastoral HD

Mesajde mellis » 26 Aug 2016, 23:49

Leonardus,
Dar daca stupină ta e plina de loca sau alte boli, este corect/ortodox sa te invit pe vatra mea?
Fa o pagina personala povestește, fa legături de prietenie, ia exemplul lui Florin D..;).
Ai început strâmb aici...încearcă alta abordare..
E doar un sfat, faci cum crezi.
Te sfătuiesc sa testezi mai multe vetre la început, chiar daca alergi mai mult.
Pana la urma vezi ce merge.
Cu atitudinea aceasta nu merge..
Sănătate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Locuri pastoral HD

Mesajde Adi Hodis » 27 Aug 2016, 01:35

leonardus scrie:Asta imi confirma a 'n'-a oara o mai (foarte)veche certitudine. Nu vreau sa isc dispute sau animozitati, dar 'casta' asta a 'stuparilor' in genere este/a ajuns execrabila. Scuzati expresia, retineti continutul. Invidia, rautatea, mentalitatea de ghilda, infatuarea, au nenorocit ceea ce odata era o cauza de solidaritate si buna-credinta...asta ca o rezultanta directa a 'democratiei postrevolutionare'. Al doilea 'scuzati' vine asa: s-au inversat procentele ! Daca inainte era o placere sa mergi cu altii impreuna la pastoral, sa inveti meserie 'gratis' si altele, acuma 'emanciparea economiei de piata' a transformat 80-ciu in 20...
Nu mai este apicultura sanatoasa si adevarata dupa '89. Au nenorocit-o altii. Pe diverse cai. Cu voia si fara voia. Imi aduc aminte de bunicu', care atunci cand a invatat meserie, nu era nici afumator si nici stupi STAS, si totusi cand avea lucrari diverse veneau o gramada de apicultori si-al ajutau pentru....... un detz de vinars......si el mergea la ei. Am intrebat pentru ca nu mai imi aduc aminte bine unde mergea acum mai bine de 60 de ani bunicu'.....E cazul ca stuparitul sa se 'pocaiasca, zic eu.

Hai sa traiesti Leonard !. Sa traiesti cum iti doresti !. :)
Dar ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa primesti !.
Eu simt ca nu stii deocamdata ce-ti doresti.

Fac niste precizari la scrisele tale ( scuza-mi adresarea la per tu ).
Inainte, adica multi ani inainte, se muncea gratis 2 - 3 ani ca sa inveti meserie. Deci, ucenicul se ducea la munca, nu cerea secretele meseriei ... moca.

Solidaridatea, etc. si impartitul painii a fost intotdeauna intre prieteni si vizitatori, drumeti ... in sensul ca vizitatorii fac un mic popas si-si vad de drum. Prietenii ... e cu totul altceva.
leonardus scrie:
cristi_vidican scrie:
leonardus scrie:Asta imi confirma a 'n'-a oara o mai (foarte)veche certitudine. Nu vreau sa isc dispute sau animozitati, dar 'casta' asta a 'stuparilor' in genere este/a ajuns execrabila

Tu gândești ce vorbești? Sau ceea ce ceri?
i.
Sunt locuri, cu salcâm răzleț care dau mai bine decât masivul de salcâm, de exemplu.

Da, gandesc ce vorbesc. In plus, nimeni nu vine sa disloce pe altul sau sa-si puna stupii peste cei ai altuia. Spre exemplu, o padure de ceva melifer este o suprafata cu multe laturi....loc este pentru toti, ca de .....rautate nu mai vorbesc. Chestia aia cu salariul impartit e extrem de fortata......da, imi impart salariul daca si munca depusa scade pe masura.......teoretic. Hai, rog lasati 'caustica' la albine. Adevarul ca albinaritul la romani se potriveste ca o manusa....nu degeaba a fost una din indeletnicirile istorice milenare.....se leaga toate. Mersi pentru raspuns.

Cum ziceam, nu stii ce-ti doresti. De-ai sti cati au facut nasoale prin pastoraleee, ca deh ... rautatea, smecheria si alea-alea ... si nu doar in Romania ci si peste hotare, chiar si peste mari si oceane.
Omul e tot om, mai ales cand al vezi de departe. Dupa ce s-a apropiat poti avea surpriza si sa zici ... da-l dreaqu ca-i tigan !.
As putea sa-ti povestesc tiganii din multe locuri ... lume rea dom'le, lume rea !.

Fiecare incearca sa-si faca lumea sa ... buna. Ca deh, asa-i in "tenis" !. Adica, eu si zilele astea ce trecu' facui kilometri in cautare de ... sperante. Flori, cules adica.
Tu nu poti ?. E mai simplu si fara ... suparari.

Hai noroc si s'auzim de bine !.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Locuri pastoral HD

Mesajde kiloz » 27 Aug 2016, 11:12

leonardus scrie:De aia n-o sa fie Romania ca Germania veci, stimabile.
''Deci, cine ştie să facă bine şi nu face, săvârşeşte un păcat!''
"sa inveti meserie 'gratis' si altele"

.

Daca ai pomenit de Germania,hai povesteste si noua cum este pe acolo,ca noi nu o stim.
Nu cumva acolo dreptul de proprietate este sfint.Locurile de pastoral-vetrele se cumpara sau se mostenesc de la stupar la stupar!Cred dar poate gresesc.Nu se umbla haita dupa ureche,ca ma trimis X-Y ca acilea e loc bun de cules.Si nu altceva,macar un minim respect fata de ceilalti,limita bunului simti.

Dar cine vrea foloase nemeritata,unde se incadreaza. Toate lumea ar minca o felie de paine,dar daca scoti din gura altuia ,mai poti numii de binefacere!

"meserie gratis" :lol: , :cry:
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Locuri pastoral HD

Mesajde leonardus » 27 Aug 2016, 17:01

Mishu05 scrie:Salutare,
Nu vorbi fara sa stii. Du-te 2-3-4 ani in pastoral cu niste zeci de stupi, cauta locuri, vezi cum merge treaba si dupa aceea intoarce-te aici si citeste-ti posturile de mai sus. Dupa aceea vorbim cum e cu altruismul si ocupatia milenara. Succes !

Scuzati, ''daca tacea-i filozof ramaneai, zice o zicala''. Nu ma intereseaza astfel de conceptii. Am fost in pastoral o data ca ajutor cu cineva la tei in CS si asta nu inseamna ca mi-am schimbat parerile.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Locuri pastoral HD

Mesajde leonardus » 27 Aug 2016, 17:02

mellis scrie:Leonardus,
Dar daca stupină ta e plina de loca sau alte boli, este corect/ortodox sa te invit pe vatra mea?
Fa o pagina personala povestește, fa legături de prietenie, ia exemplul lui Florin D..;).
Ai început strâmb aici...încearcă alta abordare..
E doar un sfat, faci cum crezi.
Te sfătuiesc sa testezi mai multe vetre la început, chiar daca alergi mai mult.
Pana la urma vezi ce merge.
Cu atitudinea aceasta nu merge..
Sănătate.

Doar o parere......cu care nu sunt de acord. Eu nu vin sa-mi pun vatra peste a ta. In plus legea apiculturii e foarte clara in privinta asta. Primariile trebuie sa puna la ''dispozitie''.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Locuri pastoral HD

Mesajde leonardus » 27 Aug 2016, 17:05

[/quote]
Cum ziceam, nu stii ce-ti doresti. De-ai sti cati au facut nasoale prin pastoraleee, ca deh ... rautatea, smecheria si alea-alea ... si nu doar in Romania ci si peste hotare, chiar si peste mari si oceane.
Omul e tot om, mai ales cand al vezi de departe. Dupa ce s-a apropiat poti avea surpriza si sa zici ... da-l dreaqu ca-i tigan !.
As putea sa-ti povestesc tiganii din multe locuri ... lume rea dom'le, lume rea !.

Fiecare incearca sa-si faca lumea sa ... buna. Ca deh, asa-i in "tenis" !. Adica, eu si zilele astea ce trecu' facui kilometri in cautare de ... sperante. Flori, cules adica.
Tu nu poti ?. E mai simplu si fara ... suparari.

Hai noroc si s'auzim de bine !.[/quote]
Partial ai dreptate. Dar facerea de bine e un principiu etern si imuabil.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Locuri pastoral HD

Mesajde leonardus » 27 Aug 2016, 17:08

kiloz scrie:
leonardus scrie:De aia n-o sa fie Romania ca Germania veci, stimabile.
''Deci, cine ştie să facă bine şi nu face, săvârşeşte un păcat!''
"sa inveti meserie 'gratis' si altele"

.

Daca ai pomenit de Germania,hai povesteste si noua cum este pe acolo,ca noi nu o stim.
Nu cumva acolo dreptul de proprietate este sfint.Locurile de pastoral-vetrele se cumpara sau se mostenesc de la stupar la stupar!Cred dar poate gresesc.Nu se umbla haita dupa ureche,ca ma trimis X-Y ca acilea e loc bun de cules.Si nu altceva,macar un minim respect fata de ceilalti,limita bunului simti.

Dar cine vrea foloase nemeritata,unde se incadreaza. Toate lumea ar minca o felie de paine,dar daca scoti din gura altuia ,mai poti numii de binefacere!

"meserie gratis" :lol: , :cry:

Dai cu stangu-n dreptu'. Sau cum sa fortam (foarte tare) un subiect. Poate ai auzit de sofismul ''omul de paie''....
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Locuri pastoral HD

Mesajde petru71 » 27 Aug 2016, 22:27

Leonard,
eu zic sa lasi de-o parte neologismele sofisticate si sa ramai pe subiectul pe care l-ai generat.
Ti-au spus toti acelasi lucru, tu nimic...Batman forever...
Schimba abordarea, ca-i complet gresita.
Tu vrei ca unul care a muncit din greu pentru el sa-ti dea si tie o felie. Gratis ??
Aduna-te.

Cu cele mai bune intentii,
Pitar
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori