Prima pagină TARGURI APICOLE SI INTALNIRI TARGURI SI EVENIMENTE APICOLE

Aceasta rubrica se vrea a fi un altfel de calendar apicol...adica unul scris de catre apicultori. Evenimente apicole, targuri de apicultura, simpozioane...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde cristi_vidican » 29 Aug 2016, 10:15

Problema cu crescatorii de la noi e ca ei a ar prefera sa nu fie un astfel de târg.
Sau sa fie dar sa expuna doar un producător odata
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde filip » 29 Aug 2016, 10:39

cristi_vidican scrie:Problema cu crescatorii de la noi e ca ei a ar prefera sa nu fie un astfel de târg.
Sau sa fie dar sa expuna doar un producător odata

Odata cu aparitia targurilor apicole a explodat oferta de baza logistica pentru apicultori,lazi,rame,centrifuga............
Ori cel mai important in apicultura e materialul genetic.
Daca am avea un targ de profil spre finalul lunii iunie producatorii ar putea expune materialul genetic (regine,roi) si in acelasi timp sa preia comenzi.
Problema e ca producatorii nu produc cat zic ca produc dar nici nu isi doresc o concurenta.
Sa nu fie nici un producator de regine care sa accepte provocarea?
Daca e asa atunci se confirma banuielile mele..............
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde filip » 29 Aug 2016, 10:50

lucky5strike scrie:Ce comeback in forta! Neica Filip a reinceput a posta pe Stuparitul dupa ce, in prealabil, a postit vreo 700 de zile. :roll:

Ideea e cum sa spun, deeementiala. E fix ce ne mai lipsea in anii astia care au fost.

PS: Nene Filip, daca organizezi tu... si numai tu... targul asta, particip. :P

Nenea Lucky5strike,700 de zile de” post ”a fost initiativa mea sa stau departe de forum.Nu a fost in urma unei banari :D
Un prieten aliat in acest ”post” a fost si antivirusul........... :D
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde lucky5strike » 29 Aug 2016, 19:06

Vai de mine, ce fiinte sensibile este unii. Din cauza ca eu nu suport pe cutare... fie el si l5s (adevarul e ca sunt greu digerabil alora care nu-mi inteleg prostiile)..., hai sa si nu mai scriu pe forum... Astea-s "micisme", bai!

PS: Filipe, da... ce ti-am facut bre?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde lucky5strike » 29 Aug 2016, 19:11

Pe partea cu targul... ca numai la romani putea bubui chestia asta... se poate tine, nene. Tineti-l!

Concluzia mea in 10 ani: in tara asta e minim de lucrat pe albina. Minim. In schimb, infinit de lucrat pe apicultor. Baietasii astia cu VSH... sa nu uite ca si pe spinarea lor sunt paduchi.

Ciao, baietii, scuzati "rautatile"... si nu mai fiti asa sensibili .

:(
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde filip » 29 Aug 2016, 19:54

Si totusi de unde frica asta de a etala pe masa materialul biologic?
Orice expozitie de animale prezinta animalul nu cusca ori grajdiul.In apicultura se prezinta exact invers,toata logistica mai putin materialul biologic.
Sigur ca mai exista inca amatori de senzatii tari,dau banul pe o poveste frumoasa....
Si totusi sa nu se gaseasca macar unul din crescatorii de regine care sa poata expune pe masa materialul biologic?
Apicultorii se impart in doua categorii:
1 Cei care produc si vand indiferent daca primesc ori nu ceva din partea statului..........
2 Cei care fara ajutor tipa ca mor albinele achizionate prin PNA.........Acestia cer Ajutor de Minimis.
Concluzie:
Sa nu se dea ninic...............Ori sa se dea subventie pe fam ori stupina pentru toti.
Sigur ca la mentalitatea apicultorilor care doresc totul pentru ei,nimic pentru restul ,e grele”aceasta problema :roll:
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde lucky5strike » 29 Aug 2016, 19:59

Cand vorbim de mentalitatea "stuparului", ala care baga o matca buna in stup asteapta ca sa dea peste de albina si de miere, in care timp el e poate la pescuit...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde filip » 29 Aug 2016, 20:02

lucky5strike scrie:Cand vorbim de mentalitatea "stuparului"?

Oricand!
Odata cu mentalitatea stuparului trebuie discutata si rasa de albina.
Albina ”Furajera” versus Albina Melifera
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde lucky5strike » 29 Aug 2016, 20:04

Greu sa te mai intorci in anii '90...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde jonny_it » 30 Aug 2016, 10:18

Cand cumperi regine cel mai bine mergi sa le vezi pe viu, vezi si stupina de productie.
Degeaba expunem cateva nuclee sau familii fiecare..
Totusi daca ar fi un astfel de targ as participa, dar nu as cara dupa mine familii cu albine, poate cateva nuclee.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde filip » 30 Aug 2016, 10:35

jonny_it scrie:Cand cumperi regine cel mai bine mergi sa le vezi pe viu, vezi si stupina de productie.
Degeaba expunem cateva nuclee sau familii fiecare..
Totusi daca ar fi un astfel de targ as participa, dar nu as cara dupa mine familii cu albine, poate cateva nuclee.

Exista stupi cu geam de sticla pentru prezentare......
http://www.blog.mybees.ro/2016/04/20/sc ... i-mai-bun/
Pe langa acesta pot aduce regine imperechiate pentru vanzare ori roi la pachet
https://www.google.ro/search?q=roi+la+p ... LZMXTCM%3A
Nu toti au posibilitatea de a merge sa vada reginele intr-o stupina de multiplicare
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde jonny_it » 30 Aug 2016, 10:39

filip scrie:Exista stupi cu geam de sticla pentru prezentare......
http://www.blog.mybees.ro/2016/04/20/sc ... i-mai-bun/
Pe langa acesta pot aduce regine imperechiate pentru vanzare ori roi la pachet
https://www.google.ro/search?q=roi+la+p ... LZMXTCM%3A
Nu toti au posibilitatea de a merge sa vada reginele intr-o stupina de multiplicare


Targul poate avea loc pe un camp, sau undeva unde albinele sa poata zbura liber fara sa deranjeze pe nimeni. Si oricum cei care vin sunt apicultori, nu cred ca este nevoie neaparat de geamuri de sticla.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde cristi_vidican » 30 Aug 2016, 10:40

La târg si-a anuntat participarea si Dan Mărgărit.
Chiar daca nu se stie daca va fi un astfel de târg.

Acum, ideea este foarte buna. E asemenea târgurilor din turism, unde vezi oferta. Apoi te documentezi si vezi ce si cum.
Astfel, s-ar putea vedea cine sunt producătorii. Apoi poti merge la el in stupina. Daca are.

Cu siguranță va trebui adusa jandarmeria si alocati fiecarui crescător 10 jandarmi pt paza in urma injuraturilor rostite printre dinti
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde eduard.rotaru » 30 Aug 2016, 10:54

O provocare utopica as indrazni sa spun.
Insa as dori sa stiu care ar fi scopul real al unui astfel de targ?!
Eu unul il vad ca pe o expunere de material biologic "frumos impachetat" si nimic mai mult.
Mai degraba as fi incantat de o invitatie pentru acei crescatori care detin stupine personale de productie (un minim de 200 de colonii de productie cu material biologic dezvoltat in crescatoria proprie) ....atunci sa vezi cum ii numeri pe degete atat pe cei din Romania cat si pe cei din Europa.
Hai noroc si sanatate!
eduard.rotaru
 
Mesaje: 282
Membru din: 20 Sep 2012, 10:55
Localitate: Barlad

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde filip » 30 Aug 2016, 10:58

”Targul poate avea loc pe un camp, sau undeva unde albinele sa poata zbura liber fara sa deranjeze pe nimeni. Si oricum cei care vin sunt apicultori, nu cred ca este nevoie neaparat de geamuri de sticla.”
Pentru prima editie a targului trebuie asigurata protectia vizitatorilor,asa cum spune Cristi,targul sa fie o prezentare de oferte cu material biologic la vanzare.
Achizitionarea unor lazi de prezentare ”Stupi scoala”.
Si eu am primit in vizita in stupina elevi ,din pacate au privit de la distanta,nu am putut asigura protectie totala si nu am riscat.
Noi vrem sa creasca consumul de miere in tara,dar ce facem practic sa realizam asta?
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde jonny_it » 30 Aug 2016, 11:14

filip scrie:Pentru prima editie a targului trebuie asigurata protectia vizitatorilor,asa cum spune Cristi,targul sa fie o prezentare de oferte cu material biologic la vanzare.
Achizitionarea unor lazi de prezentare ”Stupi scoala”.
Si eu am primit in vizita in stupina elevi ,din pacate au privit de la distanta,nu am putut asigura protectie totala si nu am riscat.
Noi vrem sa creasca consumul de miere in tara,dar ce facem practic sa realizam asta?


Aici vorbim de un targ cu regine selectionate, deci prezentam material biologic, nu prea are treaba cu elevii de la scoala.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la TARGURI SI EVENIMENTE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori