Prima pagină TARGURI APICOLE SI INTALNIRI TARGURI SI EVENIMENTE APICOLE

Aceasta rubrica se vrea a fi un altfel de calendar apicol...adica unul scris de catre apicultori. Evenimente apicole, targuri de apicultura, simpozioane...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde filip » 30 Aug 2016, 11:19

Sigur ca e vorba de material biologic,dar in” stupul scoala” e evidentiata o regina mult mai bine decat intr-o cusca de transport.
Discutam totusi de prezentarea unor regine in cadrul unui targ de profil.
Una e sa vezi o regina in cusca si alta e pe un ram in plina activitate.
Eu asa vad lucrurile.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde jonny_it » 30 Aug 2016, 11:26

filip scrie:Sigur ca e vorba de material biologic,dar in” stupul scoala” e evidentiata o regina mult mai bine decat intr-o cusca de transport.
Discutam totusi de prezentarea unor regine in cadrul unui targ de profil.
Una e sa vezi o regina in cusca si alta e pe un ram in plina activitate.
Eu asa vad lucrurile.


Eu de aia ziceam sa aducem stupii cu totul. Nu este greu sa aduci 2 stupi ca exemplu. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde filip » 30 Aug 2016, 11:31

Sigur ca se poate asigura si protectie pentru vizitatori aratand un ”stup scoala”.
Iar pentru apicultori un loc in care albina zboara liber unde fiecare sa-si prezinte materialul biologic...........
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde jonny_it » 30 Aug 2016, 11:34

filip scrie:Sigur ca se poate asigura si protectie pentru vizitatori aratand un ”stup scoala”.
Iar pentru apicultori un loc in care albina zboara liber unde fiecare sa-si prezinte materialul biologic...........


Aici nu imi era clar :lol: vrei sa vina zi vizitatori, nu doar apicultori, gata, am inteles. Credeam ca il facem doar pe material biologic, sa vina doar apicultorii sa vada familii si regine.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde filip » 30 Aug 2016, 12:12

Apicultorii au copiii ori participarea acestora la asemenea targuri e pregatirea generatiei de maine in apicultura.
Pe de alta parte nu poti face discriminari sa propui un targ doar pentru apicultori,restul sa nu participe.
Targul nu e un club cu circuit inchis pe baza de legitimatie sa se faca intrarea.
Precizez pentru cei care au dubii in privinta mea:
1 Nu am vandut nici macar o matca nu reprezint pe nimeni din cei care produc logistica sa zicem ”stupi scoala” ori roi la pachet.
2Asa vad eu desfasurarea unui targ de profil............
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde Cristian IONITA » 30 Aug 2016, 14:42

hmmm .... ma bucur ca discutia prezinta interes
in mod evident multora dintre crescatorii de regine excesul de transparenta nu le surade, dar totusi hai sa fim atenti la turatie .... ca nu se stie unde ajungem dupa ce decolam.


ideea de a prezenta familiile in plina actiune are multe inconveniente dar totusi cu vointa se poate face, eventual cu inscriere prealabila a doritorilor (serie de maxim 5-6 persoane ca sa nu se calce unii pe altii pe picioare si nici sa-si incurce mastile) si deschiderea stupului de 1-2 ori pe zi (un stup deschis la fiecare 10 minute ca sa-l rasfoiasca de rame fiecare curios nu-l vad deloc prea fericit), gen stup deschis la ora 11 si ora 17.

targul de regine chiar cred ca e indicat a fi cu acces limitat .... sincer nu cred ca e de folos cuiva un flux de 100 de persoane pe ora .... atat timp cat interesati "pe bune" ar fi doar 2-3.
Il inteleg pe dl. Margarit ca si-ar dori sa participe ... dar am mari indoieli ca familiile dumnealui aduse din canada ar fi prezentabile ptr 2-3 zile cat dureaza targul. nici nu vreau sa ma gandesc la ce costuri ar ajunge sa transport familiile cu avionul .... ca sa nu mai spun ca foarte probabil este interzis sa introduci in tara albine de pe alt continent.

ideea cu invitatiile in stupinele producatorilor nu este deloc rea .... dar nici usor realizabila, cati dintre noi am accepta intrare in stupina a unor necunoscuti? .... nu mai spun ca degeaba vin daca nu si se uita in stupi & co
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde filip » 30 Aug 2016, 15:00

Orice inceput e greu......
Apoi nu bati sute de km fara sa imbini placutul cu utilul,aici ma refer la achizitii (o regina,un stup scoala)
ICDA ar trebuii sa fie primul partener in astfel de momente.
Majoritatea targurilor apicole sunt puse cand drumurile sunt troienite,nici vorba de prezentare a materialului biologic.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde filip » 30 Aug 2016, 15:07

@Cristian IONITA,
Daca fiecare producator de regine are un ”stup scoala”unde regina e privita de toti vizitatorii fara a fi deranjata.
Pasul doi sunt doritorii care vor sa achizitioneze ,acestia se impart in amatori care cumpara 1-2 regine si profesionisti care doresc cantitati importante.
Pentru acestia se pot asigura vizite in zona stupilor care zboara liber.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde jonny_it » 30 Aug 2016, 18:49

filip scrie:@Cristian IONITA,
Daca fiecare producator de regine are un ”stup scoala”unde regina e privita de toti vizitatorii fara a fi deranjata.
Pasul doi sunt doritorii care vor sa achizitioneze ,acestia se impart in amatori care cumpara 1-2 regine si profesionisti care doresc cantitati importante.
Pentru acestia se pot asigura vizite in zona stupilor care zboara liber.


Stup scoala nu am, deci nu ma incadrez la crescatori de regine. Lamine cand vine cineva au obiceiul prost sa se uite prin caturi, la puiet si cat de multa albina am. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde cristi_vidican » 30 Aug 2016, 19:01

Cristian Ionita,
Faza cu Dan Mărgărit era o gluma
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde filip » 30 Aug 2016, 19:05

jonny_it scrie:
filip scrie:@Cristian IONITA,
Daca fiecare producator de regine are un ”stup scoala”unde regina e privita de toti vizitatorii fara a fi deranjata.
Pasul doi sunt doritorii care vor sa achizitioneze ,acestia se impart in amatori care cumpara 1-2 regine si profesionisti care doresc cantitati importante.
Pentru acestia se pot asigura vizite in zona stupilor care zboara liber.


Stup scoala nu am, deci nu ma incadrez la crescatori de regine. Lamine cand vine cineva au obiceiul prost sa se uite prin caturi, la puiet si cat de multa albina am. :lol:

Si eu am fost criticat ca nu am albina in caturi desi aveam cate doua caturi care aratau asa:
https://filip41.sunphoto.ro/Apicultura_ ... KBKFQKRBVT
Pe atunci eram angajat in campul muncii si preferam gratiile Hanneman
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde Cristian IONITA » 30 Aug 2016, 19:05

Oki.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde jonny_it » 30 Aug 2016, 19:43

filip scrie:Si eu am fost criticat ca nu am albina in caturi desi aveam cate doua caturi care aratau asa:
https://filip41.sunphoto.ro/Apicultura_ ... KBKFQKRBVT
Pe atunci eram angajat in campul muncii si preferam gratiile Hanneman


Criticat ca nu am acut albina in caturi nu am fost pana acum, ca altfel era nasol, dar spuneam ca la asta se uita apicultorii.
Si pana la urma conteaza ce e in butoaie ca degeaba avem 3 caturi pline de albine :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde jonny_it » 30 Aug 2016, 19:55

Pentru familia asta nu am nevoie de sticla, vedem pe viu la targ :lol:
Nu mai pun cu BK pt ca nu are sens. :D

Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde andrei_calinescu » 01 Sep 2016, 09:57

Nu va mai contrati inutil pe un subiect care nu va avea finalitate si care din start e absurd.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde ignatov andrei » 01 Sep 2016, 10:02

andrei_calinescu scrie:Nu va mai contrati inutil pe un subiect care nu va avea finalitate si care din start e absurd.


LIKE!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la TARGURI SI EVENIMENTE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori