Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: nimfe necapacite

Mesajde tiih » 01 Sep 2016, 10:41

ignatov andrei scrie:
tiih scrie:.fiindca m-ati atacat


Ma maguliti, domnule! Nu-mi permit sa pierd vremea, "atacand" nonvalorile!


Semnat:
un teoretician


OK daca asta e parerea dvs.!

Semneaza:un mare practician ...cu sange de stupar din mosi..stramosi :!:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: nimfe necapacite

Mesajde andrei_calinescu » 01 Sep 2016, 10:42

Gaselnita, se vede puietul tubular.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: nimfe necapacite

Mesajde cucubau » 01 Sep 2016, 14:33

Nu stiu ce sa mai cred , in acest topic oameni cu valoare isi impun puctul de vedere care teoretic pentru d-lor exprima realitatea .
Dupa cate stiu gaselnita se combate prin fumigatii cu batoane de sulf.
O intrebare pentru d-lor : cate tratamente recomannda a fi facute la o familie de albine si care ar fi perioada optima.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: nimfe necapacite

Mesajde csaa » 01 Sep 2016, 18:39

cucubau scrie:Nu stiu ce sa mai cred , in acest topic oameni cu valoare isi impun puctul de vedere care teoretic pentru d-lor exprima realitatea .
Dupa cate stiu gaselnita se combate prin fumigatii cu batoane de sulf.
O intrebare pentru d-lor : cate tratamente recomannda a fi facute la o familie de albine si care ar fi perioada optima.

Tratamente cu batoane de sulf la familia de albine?????
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: nimfe necapacite

Mesajde ignatov andrei » 02 Sep 2016, 07:42

cucubau scrie:Nu stiu ce sa mai cred , in acest topic [color=#0000FF]oameni cu valoare isi impun puctul de vedere[/color] care teoretic pentru d-lor exprima realitatea .
Dupa cate stiu gaselnita se combate prin fumigatii cu batoane de sulf.
O intrebare pentru d-lor : cate tratamente recomannda a fi facute la o familie de albine si care ar fi perioada optima.


Ce fel de "om de valoare" ma consideri (nu ma refer la ceilalti), de valoare in prostie...?!?
Cum poti sa pui asemenea intrebari...?!?

Tu esti stupar, sau lucrezi la "Salubritatea" si ai gasit niste hartii - prin gunoaie - si le-ai citit...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: nimfe necapacite

Mesajde cristian bh » 02 Sep 2016, 08:40

ignatov andrei scrie:
cucubau scrie:Nu stiu ce sa mai cred , in acest topic [color=#0000FF]oameni cu valoare isi impun puctul de vedere[/color] care teoretic pentru d-lor exprima realitatea .
Dupa cate stiu gaselnita se combate prin fumigatii cu batoane de sulf.
O intrebare pentru d-lor : cate tratamente recomannda a fi facute la o familie de albine si care ar fi perioada optima.



Cum poti sa pui asemenea intrebari...?!?

Tu esti stupar, sau lucrezi la "Salubritatea" si ai gasit niste hartii - prin gunoaie - si le-ai citit...?!?
Dumnealui e medic de familie al albinei,.. specializat pe probleme medicale interne. :) Asa ca,....in problema gaselnitei nu s-au inventat inca antibioticele.
Si eutanasia de fapt, e tot o practica medicala,........in fond. :lol:
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: nimfe necapacite

Mesajde Shrek » 02 Sep 2016, 09:26

Hai c-a devenit interesantă discuția! În problema gaselnitei in stupii vii, in afara tratamentului cu..... indiferența si.... tamaie exista un tratament, ceva homeopatic? Ori în cazul aparitiei acestei..... gaze de companie trebuie sa trecem stupul la pierderi si un cartonas galben stuparului?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: nimfe necapacite

Mesajde tiih » 02 Sep 2016, 12:44

Cartonas rosu si baton de sulf cand larvele de gaselnita au ajus sa se infiltreze si sa afecteze puietul capacit!
PS. Fara mila!....fara regrete!...fara mortaciuni!!!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: nimfe necapacite

Mesajde ignatov andrei » 02 Sep 2016, 13:57

Shrek scrie:Hai c-a devenit interesantă discuția! În problema gaselnitei in stupii vii, in afara tratamentului cu..... indiferența si.... tamaie exista un tratament, ceva homeopatic? Ori în cazul aparitiei acestei..... gaze de companie trebuie sa trecem stupul la pierderi si un cartonas galben stuparului?


Unii "stupari", ori nu se pricep, ori o anumita zona a corpului a ramas necoapta, sau s-a ofilit...! ;)
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: nimfe necapacite

Mesajde jonny_it » 02 Sep 2016, 14:13

ignatov andrei scrie:Unii "stupari", ori nu se pricep, ori o anumita zona a corpului a ramas necoapta, sau s-a ofilit...! ;)


Este goala :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: nimfe necapacite

Mesajde filip » 02 Sep 2016, 14:32

Chestiunea asta cu gaselnita intr-un stup in cuibul cu puiet e o prostie.
Chiar daca inainte de a oua regina fagurele a fost afectat de gaselnita,albinele repara celula.
Si totusi fenomenul exista.
Eu intreb:
Acest fenomen exista pe rame cladite de roi?
Acest fenomen exista pe rame deformate de centrifuga?
Acest fenomen e pe foarte vechi si deformate de centrifuga?
Cred ca raspunsul e forma celulei si dezvoltarea maxima la care ajunge larva la un moment dat.
Daca larva nu e la parametrii normali celula nu e capacita.Ori prin trecerea timpului larva se transforma in nimfa.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: nimfe necapacite

Mesajde filip » 02 Sep 2016, 15:05

Pentru cei care au dubii privind afirmatiile mele:
”Începând cu a patra zi de stadiu larvar, adica dupa sase zile de la depunerea oului în celula, albinele doici hranesc larvele cu o hrana compusa din polen, miere si apa, hrana predigerata. Aceasta le dezvolta corporal, încât în cea de a 9-a zi de la depunerea oului larvele umplu în întregime celulele.”
Intrebare:
Cand a fost plina celula in stadiul de larva in cazul prezentat (nimfe necapacite)?
Apoi ati vazut celule cu nimfe necapacite sa ajunga albine mature fara sa fie capacita celula?
Din fotografie se observa ca celula cu nimfa e pregatita pentru a fi capacita.
Problema se pune altfel:din nimfe necapacite iese albina viabila?
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: nimfe necapacite

Mesajde ignatov andrei » 02 Sep 2016, 18:26

filip scrie:Pentru cei care au dubii privind afirmatiile mele:
”Începând cu a patra zi de stadiu larvar, adica dupa sase zile de la depunerea oului în celula, 1.albinele doici hranesc larvele cu o hrana compusa din polen, miere si apa, hrana predigerata. Aceasta le dezvolta corporal, încât în cea de a 9-a zi de la depunerea oului larvele umplu în întregime celulele.”
Intrebare:
2.Cand a fost plina celula in stadiul de larva in cazul prezentat (nimfe necapacite)?
Apoi ati vazut celule cu nimfe necapacite sa ajunga albine mature fara sa fie capacita celula?
Din fotografie se observa ca celula cu nimfa e pregatita pentru a fi capacita.
Problema se pune altfel:din nimfe necapacite iese albina viabila?


Nene Filip, sezi molcom, ca le confunzi...
Cu ceea ce ai spus, la orice curs de anatomie, fiziologie si biologie, erai lasat repetent... cu succes!

1. Nu albinele doici hranesc larvele cu mixtura polen+miere+apa...!

2. Intr-o marti, pe seara (la asa intrebare, asa raspuns)

Hai, sa fii sanatos!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: nimfe necapacite

Mesajde ignatov andrei » 02 Sep 2016, 18:27

filip scrie:Chestiunea asta cu gaselnita intr-un stup in cuibul cu puiet e o prostie.
Chiar daca inainte de a oua regina fagurele a fost afectat de gaselnita,albinele repara celula.
Si totusi fenomenul exista.
Eu intreb:
Acest fenomen...


O mostra de cunoastere profunda a fenomenului complex...
Ultima oară modificat de ignatov andrei pe 02 Sep 2016, 18:32, modificat de 3 ori în total.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: nimfe necapacite

Mesajde ignatov andrei » 02 Sep 2016, 18:29

jonny_it scrie:
ignatov andrei scrie:Unii "stupari", ori nu se pricep, ori o anumita zona a corpului a ramas necoapta, sau s-a ofilit...! ;)


Este goala :lol:


Atunci, cum se explica incapatanarea cu care persista in prostie...?!?
De unde se trage...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: nimfe necapacite

Mesajde filip » 02 Sep 2016, 18:41

In orice carte de apicultura citita una din criteriile de baza e ”Igiena fam de albine”
Ori un test pentru aflarea gradului de igiena a fam de albine nu e comparabil cu situatia concret prezentata.Una e sa descapacesti puietul si sa vezi in cat timp albinele curata portiunea de fagur si alta e.......
Ori atunci cand e o problema cu racirea puietului,albinele inlaturaacel puiet si remediaza problema.
E o tampenie sa afirmi ca e gaselnita in celula cand de fapt sunt cateva celule cu nimfe necapacite.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori