Prima pagină TARGURI APICOLE SI INTALNIRI TARGURI SI EVENIMENTE APICOLE

Aceasta rubrica se vrea a fi un altfel de calendar apicol...adica unul scris de catre apicultori. Evenimente apicole, targuri de apicultura, simpozioane...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde filip » 01 Sep 2016, 13:47

andrei_calinescu scrie:Nu va mai contrati inutil pe un subiect care nu va avea finalitate si care din start e absurd.

Am inteles ,selectia si vanzarea materialului genetic e un subiect TABU.
Fiecare se descurca cum poate
In Romania Regina Carpatina e fata Morgana!
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde proapis13 » 01 Sep 2016, 14:03

filip scrie:
andrei_calinescu scrie:Nu va mai contrati inutil pe un subiect care nu va avea finalitate si care din start e absurd.

Am inteles ,selectia si vanzarea materialului genetic e un subiect TABU.
Fiecare se descurca cum poate
In Romania Regina Carpatina e fata Morgana!

Nu e nimic TABU....ca doar nu se vand sau se fac ...la secret....
Numai ca aveti grija ce/si de unde cumparati...scepticii cereti certificatul de conformitate si actele
prevazute de LEGE ...autorizarea,certificatul ANZ cu certificatul de origine al reginei multiplicate,etc....
Asa ca,atentia marita si...spranceana zburlita... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde andrei_calinescu » 01 Sep 2016, 14:16

filip scrie:
andrei_calinescu scrie:Nu va mai contrati inutil pe un subiect care nu va avea finalitate si care din start e absurd.

Am inteles ,selectia si vanzarea materialului genetic e un subiect TABU.
Fiecare se descurca cum poate
In Romania Regina Carpatina e fata Morgana!



Filip,

Ce vreau sa adaug ca o mica explicatie la afirmatia mea, e ca un astfel dew targ il consider absurd deoarece nu se vand masini.
La un targ de masini iti explica frumos constructorul ce performante are masina respectiva, dupa care, daca vrei dai o tura cu ea, cu ocazia asta te convingi IMEDIAT daca ce a spus marketistul se regaseste in realitate.
IMEDIAT.

Ei, la matci nu e IMEDIAT.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde filip » 01 Sep 2016, 14:29

Avand in vedere ca multi producatori de matci au un cite pe care e pusa o poza cu o regina. Cumparatorul efectiv nu stie pe ce da banii.
Ori un astfel de targ ar scoate in evidenta diferentele intre diferite rase si liniile a aceleiasi rase pe regiuni.
Da daca nu se poate ,am inteles ,nu se poate............
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde Cristian IONITA » 01 Sep 2016, 16:37

proapis13 scrie:
filip scrie:
andrei_calinescu scrie:Nu va mai contrati inutil pe un subiect care nu va avea finalitate si care din start e absurd.

Am inteles ,selectia si vanzarea materialului genetic e un subiect TABU.
Fiecare se descurca cum poate
In Romania Regina Carpatina e fata Morgana!

Nu e nimic TABU....ca doar nu se vand sau se fac ...la secret....
Numai ca aveti grija ce/si de unde cumparati...scepticii cereti certificatul de conformitate si actele
prevazute de LEGE ...autorizarea,certificatul ANZ cu certificatul de origine al reginei multiplicate,etc....
Asa ca,atentia marita si...spranceana zburlita... ;)



Esti te rog amabil sa ne explici cum anume mai precis ne vor ajuta

certificatul de conformitate si actele prevazute de LEGE ...autorizarea,certificatul ANZ cu certificatul de origine al reginei multiplicate,etc
??!!!

regina o sa ponteze mai bine sau mai rau in functie de ce toner a fost folosit la printarea certificatului de origine? sau cum ?


andrei_calinescu scrie:
filip scrie:
andrei_calinescu scrie:Nu va mai contrati inutil pe un subiect care nu va avea finalitate si care din start e absurd.

Am inteles ,selectia si vanzarea materialului genetic e un subiect TABU.
Fiecare se descurca cum poate
In Romania Regina Carpatina e fata Morgana!



Filip,

Ce vreau sa adaug ca o mica explicatie la afirmatia mea, e ca un astfel dew targ il consider absurd deoarece nu se vand masini.
La un targ de masini iti explica frumos constructorul ce performante are masina respectiva, dupa care, daca vrei dai o tura cu ea, cu ocazia asta te convingi IMEDIAT daca ce a spus marketistul se regaseste in realitate.
IMEDIAT.

Ei, la matci nu e IMEDIAT.



faptul ca ptr a vinde masini se procedeaza ceva mai altfel ca la vanzarea de regine este adevarat .... dar oricum ideea unui targ nu este deloc absurda .... poate vrei sa spui ca sunt multi incapabili de a concepe asa ceva ...

nici de la targul de imobiliare nu pleci IMEDIAT cu casa acasa :)

"targurile" de orice fel ar fi ele (si de masini si de detergenti si imobiliare etc) au componenta importanta de informare .... de legatura directa intre producator si cumparator ...

acum 100 de ani sunt sigur ca nu erau putini cei care considerau "absurda" ideea stupului sistematic, in Romania inca se considera "absorda" ideea vanzarii albinelor sub forma de roi la pachet ... etc

filip scrie:Avand in vedere ca multi producatori de matci au un cite pe care e pusa o poza cu o regina. Cumparatorul efectiv nu stie pe ce da banii.
Ori un astfel de targ ar scoate in evidenta diferentele intre diferite rase si liniile a aceleiasi rase pe regiuni.
Da daca nu se poate ,am inteles ,nu se poate............


nu te grabi sa abandonezi ideea .... in nici un caz ptr ca avem colegi amatori de birocratie sau ... incapabili de a accepta noutatile.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde proapis13 » 01 Sep 2016, 17:36

Cristian IONITA scrie:Esti te rog amabil sa ne explici cum anume mai precis ne vor ajuta

certificatul de conformitate si actele prevazute de LEGE ...autorizarea,certificatul ANZ cu certificatul de origine al reginei multiplicate,etc
??!!!

regina o sa ponteze mai bine sau mai rau in functie de ce toner a fost folosit la printarea certificatului de origine? sau cum ?

Decontarea mat biologic nu se poate face prin PNA fara actele doveditoare ale provenientei reginei :!:
Actele in sine pentru multi creeaza acea stare de confort psihic si de impacare sufleteasca.... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde jonny_it » 01 Sep 2016, 17:45

proapis13 scrie:Decontarea mat biologic nu se poate face prin PNA fara actele doveditoare ale provenientei reginei :!:
Actele in sine pentru multi creeaza acea stare de confort psihic si de impacare sufleteasca.... ;)


Nemtii si danezii nu dau acte pentru PNA, deci neinteresant. :lol:
In schimb dau alte certificate. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde filip » 01 Sep 2016, 18:01

Am vazut si eu cum arata un astfel de act.......
Dar am vazut si Factura pe care erau toate rasele cunoscute in Romania .
Toate aceste regine se imperechiasera natural.
Acum eu cred ca ligustica are atata demnitate sa nu se imperecheze cu trantori Carpatini ori Caucazieni. :D
Avand la vanzare toate rasele,cum se protejeaza rasa autohtona Albina Carpatina?
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde filip » 01 Sep 2016, 23:07

Ne temem de un targ cu material biologic la vedere cu marfa pe tejghea.
In schimb materialul biologic se aduce pe comanda doritorilor ,material produs in afara tarii.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde filip » 02 Sep 2016, 10:39

filip scrie:Ne temem de un targ cu material biologic la vedere cu marfa pe tejghea.
In schimb materialul biologic se aduce pe comanda doritorilor ,material produs in afara tarii.

Textul scris de mine a fost modificat.Da nu-i bai............
Avem procesatori care cumpara miere de albina dar in acelasi timp vand siropuri.
Mai nou aduc material biologic regine italiene si carnica pe comanda.
Dupa falsificarea mierii urmeaza si poluarea rasei autohtone cu material biologic netestat la conditiile din tara.
Apropos cine doreste sa afle numele procesatorului o sa dau link pe privat.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde Cristian IONITA » 02 Sep 2016, 10:44

de ce pe privat?

banuiesc ca are site .... un link .... banuiesc ca macar acum moderatorii au depasit faza in care sa considere orice link ca fiind reclama fara discernamant.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde filip » 02 Sep 2016, 10:53

Cristian IONITA scrie:de ce pe privat?

banuiesc ca are site .... un link .... banuiesc ca macar acum moderatorii au depasit faza in care sa considere orice link ca fiind reclama fara discernamant.


Vezi ca am postat preturile la achizitia de miere de albina. :D
Procesatorul are multi FIII
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde proapis13 » 02 Sep 2016, 11:16

filip scrie:Sigur ca se poate asigura si protectie pentru vizitatori aratand un ”stup scoala”.
Iar pentru apicultori un loc in care albina zboara liber unde fiecare sa-si prezinte materialul biologic...........

Mai dureaza pana sa vedem asa ceva si pe la noi...
Fişiere ataşate
Prezentare stupi.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde filip » 02 Sep 2016, 11:33

Visul meu e de a amenaja o sala in care vizitatorii sa fie inauntru iar pe terasa sa pot arata practic cum se lucreaza cu albina.
Un fel de turism apicol cu produse la vanzare.
Cand eram mic tata mi-a facut o laduta cu un roi mic.Numaram albinele care pleaca in camp si care vin.Cate aduc polen si cate aduc miere.Daca reuseam sa numar albinele va dat seama cat era de mic roiul?
Asa am prins drag de albine
Daca castig la loto sigur ca voi realiza asta,pana atunci nu imi permit.
Momentan produc miere de albina fara a avea haranitoare pe stupi.............
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde cucubau » 02 Sep 2016, 13:48

Multi vad si tot mai putini pricep!
Materialul biologic nu este o marfa oarecare , nu pate fi coservat si pastrat pana cand pofteste cumparatorul . Sunt crescatori care ridica materialul biologic din nuclee in prezenta cumparatorului . Cumparatorul poate accepta sau refuza marfa ce i se propune. Ce poate fi mai transparent de atat?
In alta ordine de idei familiile de albine sunt organisme colective , nu pot fi inchise si deschise de spe ori pe zi fara urmari.
Daca se doreste in schimb un targ de oferte este cu totul si cu totul altceva , dar din pacate pentru initiatori acest targ exista de foarte multa vreme .Targul se afla doar la un cliK distanta .
Spor la cautat!
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Targ Apicol cu regine selectionate.

Mesajde filip » 02 Sep 2016, 20:23

filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

AnteriorUrmătorul

Înapoi la TARGURI SI EVENIMENTE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori