Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: nimfe necapacite

Mesajde ignatov andrei » 02 Sep 2016, 18:51

filip scrie:Chestiunea asta cu gaselnita intr-un stup in cuibul cu puiet e o prostie.
E o tampenie sa afirmi ca e gaselnita in celula cand de fapt sunt cateva celule cu nimfe necapacite.


"e o prostie", "tampenie"

...cata profunzime...

Stiinta, dom'le, ce mai...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Anul apicol 2016

Mesajde peterneamt » 02 Sep 2016, 20:38

Daca puietul de albina este inaltat adica celula este mai crescuta fata de restul ramei de puiet, atunci vorbim de prezenta larvelor de gaselnita ( arata ca si in cazul puietului ghebos ) .........daca nu ..............poate fi .....sau... :D
;)
Ultima oară modificat de peterneamt pe 02 Sep 2016, 20:40, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: nimfe necapacite

Mesajde cucubau » 02 Sep 2016, 21:16

Din toate problemele existente tocmai asta ne mai lipsea. Normal ca fumigatiile cu sulf se fac impotriva gaselnitei doar la fagurii fara albine , dar eu intrebam oamenii cu experienta cum putem trata familiile afectate de gaselnita . Nu ma astept la un raspuns academic , dar macar unul asa pe puterea de intelegere a d-lor daca se poate . Oare sa nu existe tratament impotriva gaselnitei ? Oare chiar asa de periculoasa sa fie ? Cum de nu s-au gandit cei care au elaborat tratate despre apicultura de acest flagel ?
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: nimfe necapacite

Mesajde ignatov andrei » 02 Sep 2016, 21:24

cucubau scrie:Din toate problemele existente tocmai asta ne mai lipsea. Normal ca fumigatiile cu sulf se fac impotriva gaselnitei doar la fagurii fara albine , dar eu intrebam oamenii cu experienta cum putem trata familiile afectate de gaselnita . Nu ma astept la un raspuns academic , dar macar unul asa pe puterea de intelegere a d-lor daca se poate . Oare sa nu existe tratament impotriva gaselnitei ? Oare chiar asa de periculoasa sa fie ? Cum de nu s-au gandit cei care au elaborat tratate despre apicultura de acest flagel ?



Nu e flagel, se convietuieste fara probleme, deci nu exista tratamente!
Mai vine cate un nene si face caz cu trei celule descapacite... E bine si asa, ca ne mai dam seama ce vedete apicole - de carton - intalnim, din pacate, in viata!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: nimfe necapacite

Mesajde Shrek » 02 Sep 2016, 22:04

jonny_it scrie:
ignatov andrei scrie:Unii "stupari", ori nu se pricep, ori o anumita zona a corpului a ramas necoapta, sau s-a ofilit...! ;)


Este goala :lol:

Este goala cutia nene jonny! Ce sa fac daca atunci cand s-o impartit prostia io n-am ajuns!? Ca aia de-or luat-o toata nu renunta la ea in ruptu'capului!
Da' ia fii atent ca dom' profesor a inceput iar cursul cu albina doica care nu mai secretă.... Si albina doica când nu mai alaptează se face culegatoare! Tine-mi un loc profesore..... De data asta sper sa prind si io cata prostie. Sa nu mai zică lumea ca sunt sărac!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: nimfe necapacite

Mesajde filip » 02 Sep 2016, 23:00

In filmuletul de mai sus e puiet racit nu VSH
Sa spargi cuibul in septembrie cu rama cu foita e o performanta.
Deci in august stupul era pe restrans pe 6 rame dupa care o spart cuibul si acum e pe 9 rame. :D
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: nimfe necapacite

Mesajde filip » 02 Sep 2016, 23:37

”Albina lucratoare : In prima zi dupa depunere, oul sta vertical in celula, a doua zi se inclina putin pentru ca a treia zi sa fie complet culcat pe fundul celulei. Catre sfarsitul celei de a treia zi, albinele doici depun in celula laptisor de matca, produs de glandele lor salivare. Invelisul oului se moaie si din el iese larva. Aceasta are forma unui viermisor de culoare sidefie. In primele trei zile larva este hranita de albinele doici cu laptisor de matca. La aceasta, spre sfarsitul celei de-a treia zi, albinele adauga miere si pastura pentru ca incepand cu a patra zi larvele sa fie hranite numai cu amestec de pastura, miere si apa. In primele zile larvele stau incolacite pe fundul celulei. In ziua a sasea catre sfarsit larva se intinde in lungul celulei, cu capul spre deschiderea ei, nu mai primeste hrana si albinele astupa celula cu un capacel poros de ceara, amestecata cu polen. In interiorul celulei larva tese o gogoasa si in ziua a 14-a de la depunerea oului se formeaza nimfa. In ziua a 21-a iese albina lucratoare.”
http://www.stuparitul.com/familia_de_albine.html
Daca tot am ramas repetent pot contesta nota la lucrarea de control?
Iata pentru ce am ramas repetent:
”Începând cu a patra zi de stadiu larvar, adica dupa sase zile de la depunerea oului în celula,”
incepand cu a patra zi de stadiu de larva inseamna:
3 zile stadiu ou
3 zile stadiu larva
A patra zi de stadiu de larva e dupa cele 3 zile.
Da e grele matematica si stiinta albinei,Ori albina FURAJERA difera de cea Melifera.
Eu am avut doar albine Melifere.............. :D
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: nimfe necapacite

Mesajde ignatov andrei » 03 Sep 2016, 08:43

filip scrie:”Albina lucratoare : In prima zi dupa depunere, oul sta vertical in celula, a doua zi se inclina putin pentru ca a treia zi sa fie complet culcat pe fundul celulei. Catre sfarsitul celei de a treia zi, albinele doici depun in celula laptisor de matca, produs de glandele lor salivare. Invelisul oului se moaie si din el iese larva. Aceasta are forma unui viermisor de culoare sidefie. In primele trei zile larva este hranita de albinele doici cu laptisor de matca. La aceasta, spre sfarsitul celei de-a treia zi, albinele adauga miere si pastura pentru ca incepand cu a patra zi larvele sa fie hranite numai cu amestec de pastura, miere si apa. In primele zile larvele stau incolacite pe fundul celulei. In ziua a sasea catre sfarsit larva se intinde in lungul celulei, cu capul spre deschiderea ei, nu mai primeste hrana si albinele astupa celula cu un capacel poros de ceara, amestecata cu polen. In interiorul celulei larva tese o gogoasa si in ziua a 14-a de la depunerea oului se formeaza nimfa. In ziua a 21-a iese albina lucratoare.”
http://www.stuparitul.com/familia_de_albine.html
Daca tot am ramas repetent pot contesta nota la lucrarea de control?
Iata pentru ce am ramas repetent:
”Începând cu a patra zi de stadiu larvar, adica dupa sase zile de la depunerea oului în celula,”
incepand cu a patra zi de stadiu de larva inseamna:
3 zile stadiu ou
3 zile stadiu larva
A patra zi de stadiu de larva e dupa cele 3 zile.
Da e grele matematica si stiinta albinei,Ori albina FURAJERA difera de cea Melifera.
Eu am avut doar albine Melifere.............. :D


Frumoasa lectie...!
Ai o bere de la mine!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: nimfe necapacite

Mesajde ignatov andrei » 03 Sep 2016, 08:46

Shrek scrie:
jonny_it scrie:
ignatov andrei scrie:Unii "stupari", ori nu se pricep, ori o anumita zona a corpului a ramas necoapta, sau s-a ofilit...! ;)


Este goala :lol:

Este goala cutia nene jonny! Ce sa fac daca atunci cand s-o impartit prostia io n-am ajuns!? Ca aia de-or luat-o toata nu renunta la ea in ruptu'capului!
Da' ia fii atent ca dom' profesor a inceput iar cursul cu albina doica care nu mai secretă.... Si albina doica când nu mai alaptează se face culegatoare! Tine-mi un loc profesore..... De data asta sper sa prind si io cata prostie. Sa nu mai zică lumea ca sunt sărac!


Pentru tine, este loc numai la catedra, langa mine...! ;)
Nu-ti fa probleme, ca ajunge si pentru tine, pentru ca am bagat totul la cartela! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: nimfe necapacite

Mesajde Adi Hodis » 04 Sep 2016, 11:03

ignatov andrei scrie: ...
Nu e flagel, se convietuieste fara probleme, deci nu exista tratamente!
Mai vine cate un nene si face caz cu trei celule descapacite... E bine si asa, ca ne mai dam seama ce vedete apicole - de carton - intalnim, din pacate, in viata!

D-le Ignatov, aruncati prea usor cuvinte care jignesc. De aceea am si intrat pe topic.

Pina la urma, gaselnita, NU e diagnosticul corect. Probabil din graba ...

Pe care linie de capacele bombate, sa mearga colegul cu furculita de descapacit ca sa scoata viermele din fagure ?.
Amintesc ca problema era nimfele necapacite ... eu nu am vazut vre-o linie care sa le conecteze.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: nimfe necapacite

Mesajde balu » 04 Sep 2016, 12:11

Ase nimfe am vazut si eu, f multe, dar mie rusine :lol: , nu cred ca de la gaselnite, ca am vazut si pe rame noi-noute, poate prima generatie de puiet, credeam ca sunt moarte, ca daca nu misca... :lol:
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: nimfe necapacite

Mesajde cucubau » 04 Sep 2016, 14:54

balu scrie:Ase nimfe am vazut si eu, f multe, dar mie rusine :lol: , nu cred ca de la gaselnite, ca am vazut si pe rame noi-noute, poate prima generatie de puiet, credeam ca sunt moarte, ca daca nu misca... :lol:

Unde vezi celule descapacite , scoate nimfa si cerceteaza , la nevoie sectioneaza cu un cutit si vezi daca exista galerii sapate de larvele de gaselnita. Daca nu gasesti , taie fagurele celula cu celula pana gasesti larva de gaselnita. Una singura daca scapa face prapad.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: nimfe necapacite

Mesajde filip » 04 Sep 2016, 15:25

Daca un profesor iti spune sa te arunci de la etaj,te arunci fara sa gandesti..........pentru simplu fapt ca a zis dom” profesor?
De la doua trei nimfe necapacite vad ca s-a ajuns la sectionarea unui intreg ram de puiet capacit.
Si sunt sigur ca mai exista inca alte solutii la fel de bune :roll:
Da ce te faci cand gasesti fenomenul in anotimpul in care fluturele de gaselnita nu zboara si nu are cum sa ajunga in stup?
https://filip41.sunphoto.ro/Albinutele_ ... CVGPQSEFYY
Parca vad si in poza facuta in februarie ceva celule mai bombate,sigur o fi fost ceva........... :D
Astept cu interes sa vad pana unde se poate ajunge :!:
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: nimfe necapacite

Mesajde cucubau » 04 Sep 2016, 16:32

Exista o zicala : Unde-i minte , si prostie!
Stiind ca materia cenusie reprezinta valoarea unui om , si daca pentru minte punem semnul "+" iar pentru prostie semnul "-" rezulta ca in capatana unui om cu valoare exista "0" materie cenusie.
Pai daca tartacuta d-lui este seaca , cum ar putea sa dea solutii viabile? :lol:
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: nimfe necapacite

Mesajde filip » 04 Sep 2016, 16:50

Daca in matematica ”-” adunat cu ”-” da ”+”
Prostie adunata cu prostie rezulta tot prostie dar mai mare.
O prostie facuta in apicultura nu se remediaza printr-o noua prostie.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: nimfe necapacite

Mesajde cucubau » 04 Sep 2016, 17:22

Aici greseseti , ''-" adunat cu ''-" da tot minus , dar ''-" inmultit cu minus ''-" da + , deci prostie enorm de mare! :lol:
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori