Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: nimfe necapacite

Mesajde filip » 04 Sep 2016, 17:44

cucubau scrie:Aici greseseti , ''-" adunat cu ''-" da tot minus , dar ''-" inmultit cu minus ''-" da + , deci prostie enorm de mare! :lol:

Da ,am gresit.
Si totusi printr-o noua prostie adougata nu poti remedia o prostie facuta.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: nimfe necapacite

Mesajde filip » 04 Sep 2016, 18:20

https://www.youtube.com/watch?v=gZl3heLp2-A
Apicultura ASA NU!
La deschiderea stupului rama a 3 si a 4 sunt pe post de diafragma rupand puietul in doua.
Dupa interventia apicultorului situatia se complica mai mult:
1Rama marginasa
2Rama cu puiet racit pe care e matca
3Rama 3/4 care nu-si are rostul acolo (diafragma ce separa puietul)
4Ram cu polen si puiet
5 Ram cu puiet
6Ram cu Foita e tot un fel de diafragma
7 Ram cu puiet
8 Ram probabil cu puiet
9 Ram marginas
Sa nu uitam ca data e 12 SEPTEMBRIE :roll:
Daca puietul e divizat in 3 compartimente cum e acoperit noaptea cand temperaturile scad?
Saraca regina ce sa faca?
Apicultorul respectiv are mari carente apicole.
Compactarea puietului e lectia pe care ar trebuii sa o cunoasca orice apicultor incepator.......un ABC apicol de baza.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: nimfe necapacite

Mesajde octavianpopescu » 04 Sep 2016, 21:26

Am verificat cum mi s-a zis celulele mai bombate,si aveau nimfe sanatoase...am batut putin si in speteaza si nimic,nici urma de gaselnita...daca as fi putin paranoia as zice ca pe fundul la doua celule am vazut cate o liniuta de 1-2 mm mai subtiat fagurele.dar cum am spus,asta cred ca tine de paranoia...
Parca atunci cand rodea gasenita,cat ar fi fost de mica parva tot ar fi existat niste resturi,"gunoite" sau nu stiu cum sa ii spun.cel putin din fagurii care ii scot mai devreme din stup,ii tin sub observatie ,si se vede foarte bine cand intra cea mai mica larva in el;chiar daca nu se vede larva,se vede traseul ei...si atunci cum ar fi ajuns ea in mijocul capacelulul de ceara sa roada fix in mijlocul acestuia(neatacand marginea sau peretii celulei si ocolind nimfa) fara nici un semn vizibil al traseului ei ca pe fagurii nepopulati?
Si nu cred ca daca unii cunosc adevarul(sau cel putin asa cred ei) le da dreptul sa atace sau sa jicneasca...imi place foarte mult semnatura d-lui ignatov(extrem de mult) dar parerea mea e ca intre semnatura si posturile sale e o nepotrivire...totusi ii apreciez cunostintele,dar trebuie lasat dreptul fiecaruia de a crede ce il duce mintea

L.E.filip,nu se potriveste si in cazul meu.la mine e neumblat la cuib de ceva timp,e aranjat de ele,cum au stiu ele..pe 6 rame destul de bine acoperite.nu sunt adeptul spartul cuibului(sau nu mai sunt),stiu ele mai bine ce si cum,eu doar maresc cand e de marit si micsorez cand e cazul
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: nimfe necapacite

Mesajde Avram » 04 Sep 2016, 22:29

octavianpopescu scrie:Am verificat cum mi s-a zis celulele mai bombate,si aveau nimfe sanatoase...



Multumesc Octavian ....oricum din cele 7 pagini parcurse se pot trage niste concluzii !
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: nimfe necapacite

Mesajde cucubau » 05 Sep 2016, 07:52

filip scrie: de filip » Ieri, , 18:20

https://www.youtube.com/watch?v=gZl3heLp2-A
Apicultura ASA NU!

In mare masura ai dreptate , dar filmarea sigur este realizata ceva mai timpuriu , numai data publicarii este in septembrie.
In septembrie nu cladesc FA nici batute , daramite sa mai si ponteze in ele.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: nimfe necapacite

Mesajde filip » 05 Sep 2016, 08:41

cucubau scrie:
filip scrie: de filip » Ieri, , 18:20

https://www.youtube.com/watch?v=gZl3heLp2-A
Apicultura ASA NU!

In mare masura ai dreptate , dar filmarea sigur este realizata ceva mai timpuriu , numai data publicarii este in septembrie.
In septembrie nu cladesc FA nici batute , daramite sa mai si ponteze in ele.

La minutul 1.40 el cu gurita lui spune ca data e 12 sept.La inceputul postarii spune ca fam de albina nu vrea sa traga mierea din magazie si sa o duca in cuib.
Probabil ca foita a fost pusa prin august,chiar daca ar fi fost asa acum trebuia sa o scoata la fel si ramul 3/4.Sa stranga ramele cu puiet una langa alta,sa dea magazia jos si sa puna ram la furat dupa diafragma...........
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


cron