Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Seriozitate

Mesajde jonny_it » 05 Sep 2016, 19:44

Am asteptat o luna dupa o firma din zona sa vina sa continue lucrarile la casa, dupa o luna m-au anuntat ca nu mai pot veni pentru ca au plecat angajatii in strainatate(cel putin au sunat si au spus).
Zilele trecute am batut palma cu o alta echipa, pareau foarte ok, am spus ca le platesc fix cat au cerut, nu am negociat, nu am comentat nimic.
De 2 zile tot sunt si nu raspund, astazi mi-au raspuns si au spus ca nu mai pot veni, nu mi-au spus de ce.

Caut altii, am luat toate ziarele posibile + olx si alte site-uri cu anunturi, ma rog de ei sa imi spuna un pret ... chiar atat de mare este criza de forta de munca?
Teoretic daca te ocupi cu amenajari interioare si constructii ar trebui sa cauti clienti, sa trimiti oferte sa convingi clientul.
Astia din constuctii parca sunt niste domnisoare nemaritate :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Seriozitate

Mesajde cristi_vidican » 05 Sep 2016, 19:55

jonny_it scrie:Am asteptat o luna dupa o firma din zona sa vina sa continue lucrarile la casa, dupa o luna m-au anuntat ca nu mai pot veni pentru ca au plecat angajatii in strainatate(cel putin au sunat si au spus).
Zilele trecute am batut palma cu o alta echipa, pareau foarte ok, am spus ca le platesc fix cat au cerut, nu am negociat, nu am comentat nimic.
De 2 zile tot sunt si nu raspund, astazi mi-au raspuns si au spus ca nu mai pot veni, nu mi-au spus de ce.

Caut altii, am luat toate ziarele posibile + olx si alte site-uri cu anunturi, ma rog de ei sa imi spuna un pret ... chiar atat de mare este criza de forta de munca?
Teoretic daca te ocupi cu amenajari interioare si constructii ar trebui sa cauti clienti, sa trimiti oferte sa convingi clientul.
Astia din constuctii parca sunt niste domnisoare nemaritate :lol:


Ce greu e când oamenii nu-și țin cuvântul!!! :(

Am un prieten care are firmă de construcții.
Lucrează în special pe izolații termice - fațade.
Are lucru prins și pe anul viitor.
Refuză clienții pt că nu poate face.
Nu are suficienți oameni câți ar avea nevoie.
Le-a mărit salariile ca să nu mai piardă oameni. Nu prea mai găsește alții.
A mărit prețurile. Surpriză! unii clienți dau mai mult de cât le cere, doar să vină să le facă.

Pe deasupra, e vârf de sezon în construcții în această perioadă.

Sugestia mea: fă-le o ofertă să nu o poată refuza!
Dacă ai văzut filmul, știi la ce mă refer :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Seriozitate

Mesajde Shrek » 05 Sep 2016, 20:02

Ori esti rau de plată ori esti cusurgiu!? De multe ori, maistorii sa anunță între ei când au pe cineva de acest gen. Eu iti recomand sa cauti o firma serioasa si sa închei un contract ferm cu clauze si termene fixe. Un pret mai mare te poate scuti de stres si nervi. De asemenea, trebuie sa fii pregătit financiar pentru o depăsire cu cel putin 50% a bugetului initial. Multa baftă!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Seriozitate

Mesajde jonny_it » 05 Sep 2016, 20:31

Shrek scrie:Ori esti rau de plată ori esti cusurgiu!? De multe ori, maistorii sa anunță între ei când au pe cineva de acest gen. Eu iti recomand sa cauti o firma serioasa si sa închei un contract ferm cu clauze si termene fixe. Un pret mai mare te poate scuti de stres si nervi. De asemenea, trebuie sa fii pregătit financiar pentru o depăsire cu cel putin 50% a bugetului initial. Multa baftă!


Echipa care nu a venit este cea care a ridicat casa, au spus ca vin, deci in nici un caz nu au avut ceva de comentat, am platit la timp si in plus si nu a fost cel mai mic pret, au fost niste oameni deosebiti. De aia voiam sa lucram tot cu ei.

Cei de zilele trecute erau la un pret mai mic, "cusurgiu" nu am cum sa fiu, nu ma pricep la tencuit, le-am spus doar ca vrem sa ne mutam pana vine frigul, atat.
Am vrut sa le dau un avans si au spus ca dupa ce incep ... din auzite se pare ca au gasit alta lucrare mai aproape de oras. Totusi puteau sa anunte.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Seriozitate

Mesajde jonny_it » 05 Sep 2016, 20:34

cristi_vidican scrie:Sugestia mea: fă-le o ofertă să nu o poată refuza!
Dacă ai văzut filmul, știi la ce mă refer :lol:


O sa le fac :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Seriozitate

Mesajde Adi Hodis » 05 Sep 2016, 21:16

Eheei Jonni, vezi cum intoarce Dumnezeu roata ? ... candva nici tu nu te-ai sinchisit sa dai un telefon, sa ne spui ce era de spus.

Vezi ce bine iti pica ?.

Las' ca timpul le rezolva pe toate.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Seriozitate

Mesajde jonny_it » 05 Sep 2016, 21:18

Adi Hodis scrie:Eheei Jonni, vezi cum intoarce Dumnezeu roata ? ... candva nici tu nu te-ai sinchisit sa dai un telefon, sa ne spui ce era de spus.

Vezi ce bine iti pica ?.

Las' ca timpul le rezolva pe toate.


Jonny trimite email-uri, de aceea am avut de la toata lumea adresa de email. Multi pot confirma ca au primit email.
Si oricum pe munte nu aveam semnal.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Seriozitate

Mesajde Cristian IONITA » 05 Sep 2016, 23:19

Eu nu am primit nici telefon si nici email ... dar nu i bai ca asa cum bine vezi nu i lipsa de oameni fara cuvant.

Este criza cu adevarat de forta de munca ... mai ales acum in plun sezon. Recomand sa cauti pe altii si sa faci contract cu focalizare pe capitolul penalitati. Poate nu te muti pana la iarna dar ... te scoti cu banii de un revelion.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Seriozitate

Mesajde mellis » 06 Sep 2016, 11:30

Sunt in situatie similara.
La mine au incercat sa "carpeasca" sa se vada progresul..au trimis unul sa faca treaba cat de cat...si a trebuit sa imi iau liber si sa desfac/refac ce au facut - izolatie la mansarda.
Acum caut alta echipa ca nu au mai venit..
Ca si afacere - cei ce renunta la apicultura se pot apuca de constructii ;)
Trebuie mers pe recomandari..dar sunt si alea greu de gasit.
Am un coleg ce are echipa ce face de la 0 - si sunt foarte seriosi si buni..dar sunt si foarte rare aceste cazuri..
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Seriozitate

Mesajde yulian » 06 Sep 2016, 12:32

Greu cu seriozitatea in domeniul constructiilor. Am inceput la interioare - tencuieli, sapa, modificari cu un tip f ok. Mi-a recomandat un electrician, vecin cu el. Un baiat de nota 20, din pacate, dupa ce mi-a terminat lucrarea a plecat cu contract in Franta - el a fost oricum mai mult plecat, in State, in Franta. La instalatii am avut pe cineva la care ii tin contabilitatea - nu a scapat de mine :D :D . Acum continuam interioarele, din pacate meseriasul se plange ca nu are cu cine lucra pentru ca cei tineri pur si simplu nu vor sa lucreze...mai bine stau si sparg seminte decat sa munceasca. :x . In ziua de azi, daca stii meserie, in domeniul constructiilor, se castiga f f bine...se vede dupa manopera ;) ;)
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Seriozitate

Mesajde cucubau » 06 Sep 2016, 14:59

Traim in tara lui Papura Voda , cei care pot nu au motivatie iar cei ce sunt motivati nu au putinta.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Seriozitate

Mesajde jonny_it » 06 Sep 2016, 20:55

Cristian IONITA scrie:Eu nu am primit nici telefon si nici email ... dar nu i bai ca asa cum bine vezi nu i lipsa de oameni fara cuvant.


Iti fac forward la email cat de curand, le am pe toate.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Seriozitate

Mesajde jonny_it » 06 Sep 2016, 20:56

mellis scrie:Ca si afacere - cei ce renunta la apicultura se pot apuca de constructii ;)


Da, este o idee buna. Dar in Romania nu mai sunt scoli profesionale, greu gasesti oameni tineri pregatiti sa munceasa in domeniu.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Seriozitate

Mesajde florin trintoru » 06 Sep 2016, 21:16

Adevărații meseriași nu caută de muncă ,meseriașii adevărați sau format afara ,au învățat multe care la noi abia apar sunt din 2009 în țară și simt că bat pasul pe loc la finisaje ,de ridicat case le ridică toți mai drepte mai strimbe,dar cînd vine vorba de finisaje o cotesc cum pot,s i dacă găsesc de ridicat alta te lasă imediat
florin trintoru
 
Mesaje: 224
Membru din: 06 Dec 2015, 15:19
Localitate: Gorj,Olt,Dolj

Re: Seriozitate

Mesajde lucky5strike » 06 Sep 2016, 22:37

Daca angajezi o lucrare in constructii, cauti ultimele 3-4 lucrari executate si iti faci o idee...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Seriozitate

Mesajde Bambucha » 07 Sep 2016, 08:07

jonny_it scrie: ... chiar atat de mare este criza de forta de munca?
Teoretic daca te ocupi cu amenajari interioare si constructii ar trebui sa cauti clienti, sa trimiti oferte sa convingi clientul.
Astia din constuctii parca sunt niste domnisoare nemaritate :lol:


Dap, e criza! Mai ales pe finisaje unde este munca migaloasa. Se prefera rosu deoarece se merge pe repede inainte!
Apropo de seriozitate. Exact ce intalnim in viata de zi cu zi, regasim si la alesii nostrii. In Romania avem faianta stramba, fiindca ne lipseste seriozitatea si responsabilitatea visavis de lucrul bine facut!

PS: Pentru un copil nu e nevoie musai sa te muti in casa proaspat tencuita :mrgreen: ;)
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori