Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Matci - iarna

Mesajde biogiubi » 09 Sep 2016, 21:26

Va salut
Am de unificat niste roiuri mai slabe, dar nu vreau sa pierd matcile(sunt de anul asta). Cum șe pot pastra vii pana la primavara (poate imi trebuie prin martie)?
biogiubi
 
Mesaje: 4
Membru din: 09 Sep 2016, 21:21

Re: Matci - iarna

Mesajde proapis13 » 09 Sep 2016, 21:38

Salve...daca nu ti-au confirmat matcile de anul asta pana acum,
ce te face sa crezi ca in martie or sa fie ...mitraliere... :?: :?
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Matci - iarna

Mesajde biogiubi » 09 Sep 2016, 21:45

Si totusi ... cum?
biogiubi
 
Mesaje: 4
Membru din: 09 Sep 2016, 21:21

Re: Matci - iarna

Mesajde ignatov andrei » 09 Sep 2016, 22:00

biogiubi scrie:Si totusi ... cum?


Mai multe roiuri, in aceeasi lada!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Matci - iarna

Mesajde Avram » 09 Sep 2016, 22:05

Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Matci - iarna

Mesajde biogiubi » 09 Sep 2016, 22:07

Asta inseamna sa mut un roi, il va slabi si poate nu va trece iarna.
biogiubi
 
Mesaje: 4
Membru din: 09 Sep 2016, 21:21

Re: Matci - iarna

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 09 Sep 2016, 22:13

ieu spui sa le criogenizezi .
Sa doarma .
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Matci - iarna

Mesajde biogiubi » 09 Sep 2016, 22:28

Multumesc pentru ajutor si pentru link-uri.
biogiubi
 
Mesaje: 4
Membru din: 09 Sep 2016, 21:21

Re: Matci - iarna

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 09 Sep 2016, 22:54

Si daca nutti trebuiesc in martie la anu nui paguba ca geaba au mancat la miere toata iarna ?
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Matci - iarna

Mesajde cucubau » 10 Sep 2016, 08:16

biogiubi scrie:Va salut
Am de unificat niste roiuri mai slabe, dar nu vreau sa pierd matcile(sunt de anul asta). Cum șe pot pastra vii pana la primavara (poate imi trebuie prin martie)?

Roiurii slabe.... cauze? .... de ce slabe?
Daca reginele acelor roiuri sunt de vita nobila este ceva in neregula cu norodul. O fi oare prea pacatos sa trebuiasca aghezmuit pentru a fi iertat de pacate ?
Daca se intarzie cu aghezmuirea si reginele devin pacatoase si ori cata agheazma ar primii tot pacatoase raman.
:twisted: :twisted: :twisted:
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Matci - iarna

Mesajde vulpea » 10 Sep 2016, 19:55

eu zic ca nu e in regula sa vorbiti in dodii ! omul v-a intrebat respectuos si voi doar raspundeti daca aveti chef,altfel...
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Matci - iarna

Mesajde vulpea » 10 Sep 2016, 20:02

PS.si ca sa raspund la obiect:eu as face rost de 2 EWK,le-as alatura intr-un micronucleu si le-as tine 'in casa'(un spatiu semiincalzit=15/18* !)toata iarna.in final faci cum crezi ca ti-e mai bine,cat si lor mai ales.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Matci - iarna

Mesajde cucubau » 10 Sep 2016, 20:26

vulpea scrie:eu zic ca nu e in regula sa vorbiti in dodii ! omul v-a intrebat respectuos si voi doar raspundeti daca aveti chef,altfel...

Cel mai mare rau pe care poti sa-l faci cuiva este ca atunci cand cand urmeaza o cale gresita sa-l incurajezi pentru a merge pe aceeasi cale.
De iernat este foarte simplu : alaturi de o familie puternica despartiti printr-o diafragma etansa dar subtire.
PS Un nucleu pe un singur interval poate depasii iarna fara probleme daca este sanatos are hrana si impachetaj corespunzator. Ori in cazul de fata se pare ca ii lipseste ceva ? Ceva acel , este exact cauza care a impiedicat dezvoltarea .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Matci - iarna

Mesajde vulpea » 10 Sep 2016, 23:28

vazusi ca putusi sa scri si altfel,deci ?
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Matci - iarna

Mesajde vulpea » 10 Sep 2016, 23:32

PS.niciodata sa nu-ti bati joc de vre-o regina;de fiecare data sa zici bogdaproste ca o ai,indiferent cum a-i considera-o ca este de neajutorata.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Matci - iarna

Mesajde cucubau » 11 Sep 2016, 09:20

vulpea scrie:vazusi ca putusi sa scri si altfel,deci ?

Din experienta pot sa spun ca ori cat s-ar straduii cineva sa faca familii puternice prin unirea mai multor familii slabe sansele de reusita sunt foarte slabe
In prima faza prin unire rezulta ceva comunitati puternice , dar acel amanunt care a facut ca cele in cauza sa fie slabe va lucra in continuare si va duce la epuizarea nou uniunii create .
Faptul ca exista roiuri slabe ma face sa cred ca in domeniul ""tratamentelor"" cel in cauza nu face decat ""despaducherii"" lasand natura sa faca selectie in continuare.
Un nucleu foarte slab trece peste iana daca :
- nu are probleme de sanatate ,
-are suficienta hrana ,
-spatiul este dimensionat corect la puterea comunitatii ,
In schimb daca se incearca marirea comunitatii fara eliminarea problemelor de sanatate , sansele sunt foarte mici . De regula din iarna va iesii tot un roiulet sau nu va iesii deloc.
Vorbitul in dodii era ceva de genul a bate saua ca sa priceapa iapa , aici pe forum cand vorbesti de tratamente parca vorbesti de funie in casa spanzuratului.
vulpea scrie:PS.niciodata sa nu-ti bati joc de vre-o regina;de fiecare data sa zici bogdaproste ca o ai,indiferent cum a-i considera-o ca este de neajutorata.

Intodeauna am sustinut ca o regina ori cat de neperformanta ar fi nu i se poate pune in carca toate neajunsurile unei familii si mai ales in cazul unei matci tinere.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori