Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Matci - iarna

Mesajde vulpea » 11 Sep 2016, 10:26

eu daca accept sa bibilesc roiuturile,cum zici tu,o fac numai de amorul artei(poate asa mai descopar ceva din tainele albinelor) si mai ales din orgoliu,daca sunt in stare sa descopar cauzele si mai ales daca sunt in stare sa gasesc solutiile corecte la situatie.in rest,sunt perfect de acord cu tine.PS.cu un singur amendament la'...ca sa priceapa iapa':dece esti convins ca toate 'iepele' depe forum ar fi in stare sa priceapa 'batutul seii' ?
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Matci - iarna

Mesajde ignatov andrei » 11 Sep 2016, 11:36

cucubau scrie:Din experienta pot sa spun ca ori cat s-ar straduii cineva sa faca familii puternice prin unirea mai multor familii slabe sansele de reusita...


Mai experimenteaza...!
Cercetarea e un domeniu frumos, nu te plictisesti...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Matci - iarna

Mesajde bmdna » 11 Sep 2016, 14:48

Daca fiecare roi are cel putin 1-2 rame bine acoperite de albine se pot ierna in aceeasi lada, fara diafragma despartitoare, fara urdinisuri separate dar cu matcile in izolator, construit special pentru acest tip de iernat. la primavara se pot desparti la loc. Sint multe avantaje ale acestui sistem si el se practica.
bmdna
 
Mesaje: 74
Membru din: 02 Oct 2014, 12:34
Localitate: Piatra Neamt

Re: Matci - iarna

Mesajde marco68 » 11 Sep 2016, 20:49

bmdna scrie:Daca fiecare roi are cel putin 1-2 rame bine acoperite de albine se pot ierna in aceeasi lada, fara diafragma despartitoare, fara urdinisuri separate dar cu matcile in izolator, construit special pentru acest tip de iernat. la primavara se pot desparti la loc. Sint multe avantaje ale acestui sistem si el se practica.



Explici putin , rugam , despre izolator........matci multiple in acelasi stup ....multumiri.
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 200
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Matci - iarna

Mesajde bmdna » 12 Sep 2016, 22:22

Am o carte in care se prezinta sistemul. E mult de scris si undeva am scris deja, nu vreau sa se considere ca fac reclama. In princpiu, matcile de aceeasi varsta pot fi iernate in isolator.

Izolatorul se poate construe foarte usor dintr-o gratie haneman din acelea foarte subtiri si cateva bucati de sipca de 10 mm. Interesul e ca izolatorul sa fie cat mai subtire, pentru a nu aglomera prea multe albine in intervalul in care se gaseste pentru ca exista riscul sa moara de foame. Forma lui poate fi ca in poza atasata. Dintr-o gratie rezulta doua isolatoare.

Identificam roiurile pe care dorim sa le unim si plasma matcile in isolator, dupa care asezam izolatorul inapoi in fiecare familie. In prag de iarna, cand temperature diurna este in jur de 10 grade si urmeaza deja o perioada rece, se unesc roiurile respective. Fiind rece, nu e nevoie de foarte multe precautii. Dupa ce s-au unit, se aseaza astfel ramele si izolatoarele (de la peretele stupului): Rama plina cu miere, rama plina cu miere (doua rame cu miere la perete), isolator cu matca, rama plina cu miere, isolator cu matca si asa mai departe. Ansamblul se inchide tot cu doua rame cu miere. Este important sa avem rame acoperite cu albine, altfel ghemul se va strange si va incalzi numai matcile pe care le prinde in interior, iar daca avem albina suficienta ghemul va acoperi toate ramele si, implicit, toate izolatoarele. Eu am iernat experimental mai multe matci in astfel de izolatoare. Am iernat 3 matci intre 6 rame cu albina. Doua au supravietuit pana in primavara iar una a murit. Cea care a murit avea si un picior rupt si cred ca albinele le-au preferat pe celelalte doua. Sistemul nu ofera 100% sanse de success, dar daca matcile sint de aceeasi varsta rata de supravietuire este peste 80%.

Sint multe de scris, e o carte...
Fişiere ataşate
DSCN4864.JPG
bmdna
 
Mesaje: 74
Membru din: 02 Oct 2014, 12:34
Localitate: Piatra Neamt

Re: Matci - iarna

Mesajde marco68 » 13 Sep 2016, 09:46

Multumesc, forma izolatorului e interesanta si logica, am inteles care e tehnica.
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 200
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Matci - iarna

Mesajde bmdna » 13 Sep 2016, 21:49

Iata si un stup care a iesit in primavara cu ambele matci. In toamna au fost doua rooiuri care au fost unite, matcile fiind plasate fiecare in cate un isolator. Se vad in poza cele doua izolatoare, cele mai inguste decat o rama.
Fişiere ataşate
DSC00415.JPG
bmdna
 
Mesaje: 74
Membru din: 02 Oct 2014, 12:34
Localitate: Piatra Neamt

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 66 vizitatori