Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Ioan Guist » 22 Sep 2016, 12:39

Ba ??? ce faci tu acilea?? :roll: De unde-i asta Isus Sirah si de-al cui din Congonita e ?? :lol:
Ce treaba are asta cu Biblia? Are cat am eu cu Rechinii de pe planeta Marte.

Nu o da in citate apocrife ca intram in alta zona .

Deci... nu ce scrie, cugeta un preot sau imam ori chiar acest Isus Sirah e in discutie.Da ...religia e construita de om .Adevarul este insa un Altul.

Hai...sa fim sanatosi ca de dat la pace nu-i timp.

Auzi la el ...Sirah Isus. :lol:
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Cristian IONITA » 22 Sep 2016, 12:44

cucubau scrie: ...
Pentru omenire cunoasterea impreuna cu divinitatea costituie un intreg , cu cat creste cunoasterea cu atat scade divinitatea .


pai ... nu ne contrazicem in aceasi fraza?

sau daca divinitate + cunoastere = intreg .... cum se mai aplica > cunoastere => < divinitate ???? .... adica unde e cunoastere multa rezulta divinitate mica ... si viceversa ??

LE: apropo de cunoastrre intu' divinitate:

http://adevarul.ro/news/politica/elena- ... index.html
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Catalin Rotaru » 22 Sep 2016, 14:11

Ma gandeam ca este o discutie serioasa , dar din nefericire vad ca unii duc in derizoriu...
Produsii mas mediei ....inernetului ...nu pot focaliza o discutie vedeti https://www.youtube.com/watch?v=hfB87vm4cCI
Catalin Rotaru
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Mar 2016, 09:29

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Shrek » 22 Sep 2016, 14:35

Se poate detalia?
Ai timp ? sau detaliem dupa...ce stoarcem anul asta.Vezi ca nu o fost soare prea mult si nema probe adevarate,deci ai grije la zahar. :lol: ca-l faci palinca.[/quote]
Am vrut sa spun ca practic nu exista " sa te sacrifici pentru altii"! Doar daca te referi la cei apropiati ori la familie dar presupun ca asta nu se ia in considerare.
Este adevarat ca "spiritul de sacrificiu" este o " virtute" dar ce presupune el? Sa iti donezi averea săracilor? Conform celor discutate mai sus ar putea fi un "pacat" daca asociem sărăcia cu lenea. Sa iti donezi organele după moarte? Conform altor percepte religioase si acesta este un pacat. Sa pleci la război si sa iti riști viata pentru ca un dement a luat-o razna si altii la fel " rationali" vor sa-l aducă pe drumul cel bun? Este pacat sa iei viata altuia. Si atunci care este sensul acestei expresii? De aceea eu cred ca nu exista decat o ipocrizie. Parerea mea!
In ceea ce priveste vinul, anul acesta este un vin de calitate daca strugurii au fost culesi inainte de ploi. De notat.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Cristian IONITA » 22 Sep 2016, 15:17

Catalin Rotaru scrie:Ma gandeam ca este o discutie serioasa , dar din nefericire vad ca unii duc in derizoriu...
Produsii mas mediei ....inernetului ...nu pot focaliza o discutie vedeti https://www.youtube.com/watch?v=hfB87vm4cCI



dragul meu .... facem si noi ce si cat se poate ... ca tu considerii eforturile noastre "derizorii" ... regret sa aud ... mai ales ca urmarind interventiile tale le gasesc departe de profunzimea unuia care are pretentii de a judeca ce fac altii, dar .... fiecare cu si cat poate.

te supara bag de seama massmedia si internetul ... probabil ptr faptul ca ofera tuturor acces facil la informatie ...
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Cristian IONITA » 22 Sep 2016, 15:24

Shrek scrie: ....

Am vrut sa spun ca practic nu exista " sa te sacrifici pentru altii"! Doar daca te referi la cei apropiati ori la familie dar presupun ca asta nu se ia in considerare.
Este adevarat ca "spiritul de sacrificiu" este o " virtute" dar ce presupune el? Sa iti donezi averea săracilor? Conform celor discutate mai sus ar putea fi un "pacat" daca asociem sărăcia cu lenea. Sa iti donezi organele după moarte? Conform altor percepte religioase si acesta este un pacat. Sa pleci la război si sa iti riști viata pentru ca un dement a luat-o razna si altii la fel " rationali" vor sa-l aducă pe drumul cel bun? Este pacat sa iei viata altuia. Si atunci care este sensul acestei expresii? De aceea eu cred ca nu exista decat o ipocrizie. Parerea mea!
In ceea ce priveste vinul, anul acesta este un vin de calitate daca strugurii au fost culesi inainte de ploi. De notat.


ar fi bine ca expresia sa fie o simpla ipocrizie, din pacate realitatea este ca traiul fiecaruia dintre noi aduce beneficii altora .... iar "traiul" presupune si sacrificiu .... in logica pur capitalista ... fiecare dintre noi muncim pentru a trai conform convenientelor sociale (bani, mancare, casa, excursii, etc) iar munca aceasta ne "consuma" .... daca nu am face asta semeni de-ai nostrii ar avea de pierdut (nu te plimbi in excursii nu are "job" nici pilotu', nici chelneru, nici bucataru, nici baiatu de bagaje de la hotel.

razbiul este iar un prilej de sacrificii ... directe chiar .... te sacrifici o data ca poti muri tu .... dar mai ales iti incarci constiintafiind tu cel care omoara pe altii.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde cucubau » 22 Sep 2016, 17:36

Cristian IONITA scrie:adica unde e cunoastere multa rezulta divinitate mica ... si viceversa ??

Omenirea cu cat se indreapta mai mult spre cunoastere cu atat se departeaza de divinitate.
La inceputuri omenirea se contopea cu divinitatea , cunoasterea era zero.
Incalcand poruncile sfinte omul a devenit curios , daca este sa ne referim la biblie a muscat din fructul oprit si a facut primul pas in a se departa de divinitate.
Odata cu trecerea timpului cunoasterea a devinit tot mai mare si departarea de divinitate imtocmai. Pentru multe fenomene la care raspunsul era "asa a vrut domnul " sau gasit explicatii logice in care nu mai intervenea divinitatea si de la sine inteles puterea si marirea zeilor a scazut .
Deasemeni multe asa zise minuni dealungul timpului au fost dezlegate , bolile care altadat erau fatale si se vindecau doar prin rugaciuni astazi sunt vindecabile.
Oare cum sunt priviti cei care atunci cand se inbolnavesc merg la preot sau vrajitoare ? Dar cei care merg la medic?
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Mircea_63 » 22 Sep 2016, 22:02

Cristian IONITA scrie:
Ioan Guist scrie:Cristi
a nu stiu cata oara scriu eu sau altii ca "crede si nu cerceta " nu este , nu se regaseste in Biblie .


„Cele mai grele de tine nu le cerca si cele mai tari decit tine nu le cerceta. , pentru ca nu-ti sint de treaba tie cele ascunse. Intru prisoseala lucrurilor tale nu iscodi, pentru ca mai mult decit intelegerea omului s-au aratat tie. Caci pre multi au inselat gindul lor, si in socoteala rea au lunecat cugetele lor.” (Intelepciunea lui Isus Sirah, III, 20-23)


Totusi,Sirah nu te indeamna sa crezi, ci sa cercetezi! Hai sa "cercetam" textul!
"Cele mai grele de tine nu le cerca si cele mai tari decit tine nu le cerceta." Citit in cheia: in momentul in care realizezi ca esti prost, nu mai esti (chiar atat de) prost. Exista o limita umana a intelegerii si "cercetarii" si trebuie sa stii unde sa te opresti.
"Intru prisoseala lucrurilor tale nu iscodi, pentru ca mai mult decit intelegerea omului s-au aratat tie." Este in folosul tau sa nu-ti bati capul cu lucrurile pentru care din fabricatie nu ai dotarea de a le intelege vreodata. Ci..."Cele ce ti s-au poruncit tie, acestea cugeta..." adica, mai bine bate-ti capul cu lucrurile care chiar iti sunt de folos in viata.(acesta e sensul "ti s-au poruncit tie", sensul de soarta, realitate determinata dialectic.
"Caci pre multi au inselat gindul lor, si in socoteala rea au lunecat cugetele lor." Fii atent! Nu e vorba ca iti interzice divinitatea sau ca te pedepseste cineva!!! Este un sfat de-a dreptul medical. Statistic se observase legatura intre "filosofi" si problemele mintale. Acuma, ca prea multa cugetare era cauza nebuniei sau ca de fapt nebunii isi bat capul cu lucruri adesea doar de ei intelese, asta e alta poveste, dar statistic se facuse aceasta conexiune si era un sfat de bun simt.

Este un sfat al unui intelept, sfat legat de viata si n-are nici clin nici maneca cu religia! Poti arata -te rog- de unde concluzia ca are de-a face cu religia?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde ignatov andrei » 22 Sep 2016, 23:14

Cristian IONITA scrie:

interventiile tale le gasesc departe de profunzimea unuia care are pretentii de a judeca ce fac altii, dar .... fiecare cu si cat poate.



Cea mai tare chestie pe anul asta, dar si pentru anii care vor veni...

(sa-mi f... una de la mine din scara...) :!:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Shrek » 23 Sep 2016, 09:59

Mircea_63 scrie:
Cristian IONITA scrie:
Ioan Guist scrie:Cristi
a nu stiu cata oara scriu eu sau altii ca "crede si nu cerceta " nu este , nu se regaseste in Biblie .


„Cele mai grele de tine nu le cerca si cele mai tari decit tine nu le cerceta. , pentru ca nu-ti sint de treaba tie cele ascunse. Intru prisoseala lucrurilor tale nu iscodi, pentru ca mai mult decit intelegerea omului s-au aratat tie. Caci pre multi au inselat gindul lor, si in socoteala rea au lunecat cugetele lor.” (Intelepciunea lui Isus Sirah, III, 20-23)


Totusi,Sirah nu te indeamna sa crezi, ci sa cercetezi! Hai sa "cercetam" textul!
"Cele mai grele de tine nu le cerca si cele mai tari decit tine nu le cerceta." Citit in cheia: in momentul in care realizezi ca esti prost, nu mai esti (chiar atat de) prost. Exista o limita umana a intelegerii si "cercetarii" si trebuie sa stii unde sa te opresti.
"Intru prisoseala lucrurilor tale nu iscodi, pentru ca mai mult decit intelegerea omului s-au aratat tie." Este in folosul tau sa nu-ti bati capul cu lucrurile pentru care din fabricatie nu ai dotarea de a le intelege vreodata. Ci..."Cele ce ti s-au poruncit tie, acestea cugeta..." adica, mai bine bate-ti capul cu lucrurile care chiar iti sunt de folos in viata.(acesta e sensul "ti s-au poruncit tie", sensul de soarta, realitate determinata dialectic.
"Caci pre multi au inselat gindul lor, si in socoteala rea au lunecat cugetele lor." Fii atent! Nu e vorba ca iti interzice divinitatea sau ca te pedepseste cineva!!! Este un sfat de-a dreptul medical. Statistic se observase legatura intre "filosofi" si problemele mintale. Acuma, ca prea multa cugetare era cauza nebuniei sau ca de fapt nebunii isi bat capul cu lucruri adesea doar de ei intelese, asta e alta poveste, dar statistic se facuse aceasta conexiune si era un sfat de bun simt.

Este un sfat al unui intelept, sfat legat de viata si n-are nici clin nici maneca cu religia! Poti arata -te rog- de unde concluzia ca are de-a face cu religia?

Cand il manca pe unu' prin partile moi bas trebe scarpinat! Io unu zic pas! Prea complicat, prea ca la tara......
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Cristian IONITA » 23 Sep 2016, 10:15

cucubau scrie: ....
Omenirea cu cat se indreapta mai mult spre cunoastere cu atat se departeaza de divinitate.
...


gresim daca afirmam ca "bazarea pe divinitate" este sinonim cu "ignoranta"?

Mircea_63 scrie:
Cristian IONITA scrie:
Ioan Guist scrie:Cristi
a nu stiu cata oara scriu eu sau altii ca "crede si nu cerceta " nu este , nu se regaseste in Biblie .


„Cele mai grele de tine nu le cerca si cele mai tari decit tine nu le cerceta. , pentru ca nu-ti sint de treaba tie cele ascunse. Intru prisoseala lucrurilor tale nu iscodi, pentru ca mai mult decit intelegerea omului s-au aratat tie. Caci pre multi au inselat gindul lor, si in socoteala rea au lunecat cugetele lor.” (Intelepciunea lui Isus Sirah, III, 20-23)


Totusi,Sirah nu te indeamna sa crezi, ci sa cercetezi! Hai sa "cercetam" textul!
"Cele mai grele de tine nu le cerca si cele mai tari decit tine nu le cerceta." Citit in cheia: in momentul in care realizezi ca esti prost, nu mai esti (chiar atat de) prost. Exista o limita umana a intelegerii si "cercetarii" si trebuie sa stii unde sa te opresti.
"Intru prisoseala lucrurilor tale nu iscodi, pentru ca mai mult decit intelegerea omului s-au aratat tie." Este in folosul tau sa nu-ti bati capul cu lucrurile pentru care din fabricatie nu ai dotarea de a le intelege vreodata. Ci..."Cele ce ti s-au poruncit tie, acestea cugeta..." adica, mai bine bate-ti capul cu lucrurile care chiar iti sunt de folos in viata.(acesta e sensul "ti s-au poruncit tie", sensul de soarta, realitate determinata dialectic.
"Caci pre multi au inselat gindul lor, si in socoteala rea au lunecat cugetele lor." Fii atent! Nu e vorba ca iti interzice divinitatea sau ca te pedepseste cineva!!! Este un sfat de-a dreptul medical. Statistic se observase legatura intre "filosofi" si problemele mintale. Acuma, ca prea multa cugetare era cauza nebuniei sau ca de fapt nebunii isi bat capul cu lucruri adesea doar de ei intelese, asta e alta poveste, dar statistic se facuse aceasta conexiune si era un sfat de bun simt.

Este un sfat al unui intelept, sfat legat de viata si n-are nici clin nici maneca cu religia! Poti arata -te rog- de unde concluzia ca are de-a face cu religia?



draga Mircea .... cel putin fata de mine ai dovedit faptul ca perspicacitatea si capacitatea analitica nu sunt deloc puncte forte ... cu ce spui acum subliniezi acest aspect.

Interpretarile pot fi multiple .... si mai ales relative .... eu din textul de mai sus inteleg un indem la supunere, la resemnare .... la a te multumi cu ceea ce ai deja si sa nu te puna necuratu' sa-ti doresti mai mult .... la "focus" limitat pe anumite aspecte ceea ce pentru mine este egal cu "demotivarea".

din fericire nu toti oamenii au inghitit/acceptat asa ceva .... ca daca ar fi facut-o am fi trait ca pe vremea distinsului Sirah.
Ultima oară modificat de Cristian IONITA pe 23 Sep 2016, 10:22, modificat 1 dată în total.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde cucubau » 23 Sep 2016, 10:20

Ioan Guist scrie:
Cristi
a nu stiu cata oara scriu eu sau altii ca "crede si nu cerceta " nu este , nu se regaseste in Biblie .

Toma necredinciosu si invierea Domnului va sugereaza ceva ?
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Cristian IONITA » 23 Sep 2016, 10:50

Shrek scrie: ....
Cand il manca pe unu' prin partile moi bas trebe scarpinat! Io unu zic pas! Prea complicat, prea ca la tara......


sa nu-ti faci procese de constiinta ... nu-s putini cei in situatia ta .... noroc insa ca nu sunt toti la fel.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Mircea_63 » 23 Sep 2016, 17:21

Cristian IONITA scrie:
draga Mircea .... cel putin fata de mine ai dovedit faptul ca perspicacitatea si capacitatea analitica nu sunt deloc puncte forte ... cu ce spui acum subliniezi acest aspect.


Da, am observat acest aspect, tocmai de aceea ti-am intins o mana de ajutor. Poate cu timpul, daca mai exersezi, incet incet vei deveni mai perspicac. Succes! :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Cristian IONITA » 23 Sep 2016, 19:00

Dragul meu .... vad ca nu ai inteles .... deh greu cu perspicaca asta ..... tu esti cel imbecil (folosesc termenul "dur" doar pentru ca interlocutorul tine mortis sa nu inteleaga altfel).
Mana de ajutor de la tine o sa poate fi utila doar in criza acuta de hartie sau alt inlocuitor.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Mircea_63 » 23 Sep 2016, 20:04

Logic si argumentat. Un asemenea compliment din partea ta nu poate decat sa ma onoreze. Multumesc! :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori