Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Mortalitati 2016

Mesajde asd5 » 26 Sep 2016, 08:32

Ar fi interesant de abordat si aceasta tema ca vad ca de laudat toata lumea se lauda.

Eu personal am momentan 50% pierderi datorita infestarii masive cu varroa si incapatanarii de a folosi doar tratamente BIO, si alea puse cat mai rar... unu pe an.

Singurul tratament cu oxalic administrat in noiembrie anul trecut nu si-a facut treaba dintr-un anume motiv(era expirat de 2-3 luni???) asa incat m-a prins primavara cu o infestare de aprox 1-2%(enorm pt. inceput de sezon). Datorita acestui motiv am facut 3 tratamente tot cu oxalic in iunie. La sfarsitul lui August, inceputul lui Septembrie am pierdut apox. 10 familii, dar asa rapid. Familiile erau bine populate insa ultima generatie de puiet a fost praf. Daca nu as fi fost in tema cu varroa as fi jurat ca e CCD.
In primii doi ani schema a mers bine insa anul asta am cam dat chix. Ce am facut diferit anul asta a fost ca am mentinut familiile puternice pe tot sezonul fara sa le iau rame de puiet pentru roi.

E foarte interesant cum familiile care au beneficiat cat de cat de o pauza in cresterea puietului datorita pierderii de matci sunt bine populate acum. Am si cateva familii care s-au descurcat foarte bine si fara aceasta pauza iar de acolo o sa-mi trag matci la anul.

Momentan am facut un tratament cu oxalic in urma caruia au mai pierit inca cateva familii - CCD provocat.

Nu imi place sa imi pierd timpul cu tratamente; incerc sa gasesc o varianta cat mai simpla pentru stuparitul stationar. Dupa 4 sezoane de albinarit solutia mi-a sarit in ochi: "teilen un behandeln". Infestarea cu varroa scade drastic de exemplu cand o familie roieste. Cautati si Mel Disselkoen care tine albine fara tratamente doar prin productie de roiuri.


Ar fi un avantaj si in pierderea asta: inainte oamenii omorau albinele ca sa le ia mierea; acum varroa face treaba pentru mine, si asa ma plangeam ca nu e si ca am prea multi stupi. In tot raul e si un bine.

Sa dea Domnul o Iarna adevarata ca altfel vai de albine.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Mortalitati 2016

Mesajde mellis » 26 Sep 2016, 08:47

Sa spui din nou ca este bine ca au murit albinele si ai rămas cu mierea, este cam mult.
Eu nu vad un câștig mierea respectivă..păcat.
Pierderi anul acesta am avut mai multe ca-n alți ani, majoritatea din cauza bezmeticirii.
Roi prinși și lăsați de capul lor pe foita în lada.
Am avut si un caz ciudat, în august un roi târziu a intrat dintr-o lada unde aveam albine.
La verificare, familia inițială lipsea, era doar roiul ce curata celulele de "puiet varos" din câte am constatat, posibil să mă fi înșelat..
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Mortalitati 2016

Mesajde stefanmadalin » 26 Sep 2016, 08:48

In ce zona ai vatra?
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Mortalitati 2016

Mesajde stroe » 26 Sep 2016, 08:55

asd5 scrie:Ar fi interesant de abordat si aceasta tema ca vad ca de laudat toata lumea se lauda.

Eu personal am momentan 50% pierderi datorita infestarii masive cu varroa si incapatanarii de a folosi doar tratamente BIO, si alea puse cat mai rar... unu pe an.

Singurul tratament cu oxalic administrat in noiembrie anul trecut nu si-a facut treaba dintr-un anume motiv(era expirat de 2-3 luni???) asa incat m-a prins primavara cu o infestare de aprox 1-2%(enorm pt. inceput de sezon). Datorita acestui motiv am facut 3 tratamente tot cu oxalic in iunie. La sfarsitul lui August, inceputul lui Septembrie am pierdut apox. 10 familii, dar asa rapid. Familiile erau bine populate insa ultima generatie de puiet a fost praf. Daca nu as fi fost in tema cu varroa as fi jurat ca e CCD.
In primii doi ani schema a mers bine insa anul asta am cam dat chix. Ce am facut diferit anul asta a fost ca am mentinut familiile puternice pe tot sezonul fara sa le iau rame de puiet pentru roi.

E foarte interesant cum familiile care au beneficiat cat de cat de o pauza in cresterea puietului datorita pierderii de matci sunt bine populate acum. Am si cateva familii care s-au descurcat foarte bine si fara aceasta pauza iar de acolo o sa-mi trag matci la anul.

Momentan am facut un tratament cu oxalic in urma caruia au mai pierit inca cateva familii - CCD provocat.

Nu imi place sa imi pierd timpul cu tratamente; incerc sa gasesc o varianta cat mai simpla pentru stuparitul stationar. Dupa 4 sezoane de albinarit solutia mi-a sarit in ochi: "teilen un behandeln". Infestarea cu varroa scade drastic de exemplu cand o familie roieste. Cautati si Mel Disselkoen care tine albine fara tratamente doar prin productie de roiuri.


Ar fi un avantaj si in pierderea asta: inainte oamenii omorau albinele ca sa le ia mierea; acum varroa face treaba pentru mine, si asa ma plangeam ca nu e si ca am prea multi stupi. In tot raul e si un bine.

Sa dea Domnul o Iarna adevarata ca altfel vai de albine.


Inca un tratament doua cu oxalic pana la sfarsitul anului si Domnul nu mai poate face nimic nici daca se concentreaya pe problemele apicultorilor.
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: Mortalitati 2016

Mesajde asd5 » 26 Sep 2016, 09:10

Marginimea Sibiului.

Nu se mai poate pune problema de inca un tratament cu oxalic. Generatia de iarna nu suporta multiple aplicari.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Mortalitati 2016

Mesajde stefanmadalin » 26 Sep 2016, 09:27

Esti certiificat bio si nu poti folosi tratamente conventionale pentru varroa?
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Mortalitati 2016

Mesajde asd5 » 26 Sep 2016, 09:34

Folosesc ME si mi-e mai simplu sa extrag orice rama fara sa le tin contul ca au fost sau nu tratate. Nu am certificare.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Mortalitati 2016

Mesajde ignatov andrei » 26 Sep 2016, 10:07

asd5 scrie:Ar fi interesant de abordat si aceasta tema ca vad ca de laudat toata lumea se lauda.

Eu personal am momentan 50% pierderi datorita infestarii masive cu varroa si incapatanarii de a folosi doar tratamente BIO, si alea puse cat mai rar... unu pe an.

Singurul tratament cu oxalic administrat in noiembrie anul trecut nu si-a facut treaba dintr-un anume motiv(era expirat de 2-3 luni???) asa incat m-a prins primavara cu o infestare de aprox 1-2%(enorm pt. inceput de sezon). Datorita acestui motiv am facut 3 tratamente tot cu oxalic in iunie. La sfarsitul lui August, inceputul lui Septembrie am pierdut apox. 10 familii, dar asa rapid. Familiile erau bine populate insa ultima generatie de puiet a fost praf. Daca nu as fi fost in tema cu varroa as fi jurat ca e CCD.
In primii doi ani schema a mers bine insa anul asta am cam dat chix. Ce am facut diferit anul asta a fost ca am mentinut familiile puternice pe tot sezonul fara sa le iau rame de puiet pentru roi.

E foarte interesant cum familiile care au beneficiat cat de cat de o pauza in cresterea puietului datorita pierderii de matci sunt bine populate acum. Am si cateva familii care s-au descurcat foarte bine si fara aceasta pauza iar de acolo o sa-mi trag matci la anul.

Momentan am facut un tratament cu oxalic in urma caruia au mai pierit inca cateva familii - CCD provocat.

Nu imi place sa imi pierd timpul cu tratamente; incerc sa gasesc o varianta cat mai simpla pentru stuparitul stationar. Dupa 4 sezoane de albinarit solutia mi-a sarit in ochi: "teilen un behandeln". Infestarea cu varroa scade drastic de exemplu cand o familie roieste. Cautati si Mel Disselkoen care tine albine fara tratamente doar prin productie de roiuri.


Ar fi un avantaj si in pierderea asta: inainte oamenii omorau albinele ca sa le ia mierea; acum varroa face treaba pentru mine, si asa ma plangeam ca nu e si ca am prea multi stupi. In tot raul e si un bine.

Sa dea Domnul o Iarna adevarata ca altfel vai de albine.


ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Mortalitati 2016

Mesajde maruta » 26 Sep 2016, 12:04

asd5 scrie:Folosesc ME si mi-e mai simplu sa extrag orice rama fara sa le tin contul ca au fost sau nu tratate. Nu am certificare.

Daca nu ai certificare BIO si nu ai inceput programul de conversie de ce nu ai aplicat un tratament conventional.
maruta
 
Mesaje: 8
Membru din: 08 Mar 2011, 19:03

Re: Mortalitati 2016

Mesajde cucubau » 26 Sep 2016, 16:36

De la aparitia vietii si pana in prezent selectia naturala s-a facut prin disparitia indivizilor nerezistenti chiar pana la disparitia speciei in totalitate.
In cele mai fericite cazuri specia s-a regenerat prin supravietuirea unor indivizi aflati in medii departate necontaminate .
Maladiile care altadata macinau populatia pamantului astazi pot fi controlate prin medicamente , prea putin prin selectie.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Mortalitati 2016

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 26 Sep 2016, 22:10

mellis scrie:Sa spui din nou ca este bine ca au murit albinele si ai rămas cu mierea, este cam mult.

Ie bine . Ca daca nu crapau rau chinuiau .
Poate au fost si batrane saracile si daia au crapat .
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Mortalitati 2016

Mesajde asd5 » 27 Sep 2016, 11:30

Cat de naiv trebuie sa fii ca sa ma postezi ceva pe forumul asta? Am dobandit o obisnuinta incurabila se pare. :lol: Si totusi vad ca cei mai multi s-au dezobisnuit. Care ar fi solutia?
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Mortalitati 2016

Mesajde teinegru64 » 27 Sep 2016, 21:20

Am cutreierat ani in sir marile
si cind ne-am intors ne-am dat seama
cit de putin ne indepartasem de tarm.
De fapt, nu ne indepartasem deloc.
Eram tot acolo si iubeam aceleasi lucruri
numai ca eram mai batrini
si ne venea greu sa suradem.
Ne-am pierdut la Troia obiceiul de a surade usor.
Si iubim altfel, mai trist.
In rest, suntem aceiasi si iubim aceleasi lucruri,
iubim..
O.P.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Mortalitati 2016

Mesajde ignatov andrei » 28 Sep 2016, 21:03

teinegru64 scrie:Am cutreierat ani in sir marile
si cind ne-am intors ne-am dat seama
cit de putin ne indepartasem de tarm.
De fapt, nu ne indepartasem deloc.
Eram tot acolo si iubeam aceleasi lucruri
numai ca eram mai batrini
si ne venea greu sa suradem.
Ne-am pierdut la Troia obiceiul de a surade usor.
Si iubim altfel, mai trist.
In rest, suntem aceiasi si iubim aceleasi lucruri,
iubim..
O.P.


Si cine s-ar opri sa planga...

ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Mortalitati 2016

Mesajde asd5 » 29 Sep 2016, 07:39

Mama cat romantism... probabil ca m-ati inteles gresit: evenimentul nu a avut vreun impact emotional asupra mea :lol:
V-as dedica si eu ceva insa deocamdata nu imi vine ceva in minte.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Mortalitati 2016

Mesajde asd5 » 29 Sep 2016, 07:41

asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori