Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Turta la punga pentru iarna

Mesajde leonardus » 25 Sep 2016, 15:39

Anii trecuti am pus la impachetare si o punga cu turta peste ramele de iernare si am iernat stupii asa (teama novicelui de a nu avea suficienta hrana albinele); rezultatul a fost extrem de multumitor, in primavara la primele zile consecutive cu soare mult, toate familiile scoteau punga ciopartita pe urdinis. Si in plus mi s-a parut ca familiile erau mai puternice decat in anii trecuti la iesirea din iarna. Anul asta vreau sa fac la fel, totusi as dori sa va cer opiniile. Stima si respect.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Turta la punga pentru iarna

Mesajde nicu has » 25 Sep 2016, 18:19

Buna eu personal pun turta in luna februarie daca chiar trebuie nu la impachetare
FAC completari in luna August incat SA aiba hrana destula sanatate
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: Turta la punga pentru iarna

Mesajde leonardus » 25 Sep 2016, 18:50

nicu has scrie:Buna eu personal pun turta in luna februarie daca chiar trebuie nu la impachetare
FAC completari in luna August incat SA aiba hrana destula sanatate

Asta nu inseamna insa lipsa de deschidere pentru ''trucuri'' noi.....si benefice.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Turta la punga pentru iarna

Mesajde cristian bh » 25 Sep 2016, 22:33

leonardus scrie: Asta nu inseamna insa lipsa de deschidere pentru ''trucuri'' noi.....si benefice.

Exista consum printre oameni la sucuri cu un leu petul,...parizer 5 leikg,.etc...,super benefice la buzunarul celui ce si-ar manca propria kk si care arata bine,grasuni,imbujorati la prima vedere,
Si astea-s trucuri benefice ,descoperite de neste indivizi destul de destepti de altfel,...
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Turta la punga pentru iarna

Mesajde Marius Adrian » 26 Sep 2016, 10:11

Acesta nu e un truc, e o prostie. Daca in luna decembrie e cald ,o vor consuma din instinct. Iar de aici apar problemele......
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Re: Turta la punga pentru iarna

Mesajde mellis » 26 Sep 2016, 10:56

Mai ales daca este proteica!!!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Turta la punga pentru iarna

Mesajde leonardus » 26 Sep 2016, 12:09

Marius Adrian scrie:Acesta nu e un truc, e o prostie. Daca in luna decembrie e cald ,o vor consuma din instinct. Iar de aici apar problemele......

Nu e nevoie de ''blehaieli'', stiam dezavantajele, ma interesa doar parerile.......pacat ca pe unii ''tarzan'' ii ia gura pe 'dinainte. Nu vorbeam de turta proteica, doar simpla. Am incerca asta o singura data si n-am avut probleme.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Turta la punga pentru iarna

Mesajde Sam » 26 Sep 2016, 12:38

leonardus scrie:
Marius Adrian scrie:Acesta nu e un truc, e o prostie. Daca in luna decembrie e cald ,o vor consuma din instinct. Iar de aici apar problemele......

Nu e nevoie de ''blehaieli'', stiam dezavantajele, ma interesa doar parerile.......pacat ca pe unii ''tarzan'' ii ia gura pe 'dinainte. Nu vorbeam de turta proteica, doar simpla. Am incerca asta o singura data si n-am avut probleme.


Salut,

Nu o lua asa cu "tarzan" ... cred ca ideea e ca daca exista niste (posibile) dezavantaje evidente (despre care spui ca le stii), nu are sens asumarea acestui risc/metode.
Aste e parerea mea.
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Turta la punga pentru iarna

Mesajde Marius Adrian » 26 Sep 2016, 13:22

Daca ai intrat aici si ti s-a raspuns politicos, nu trebuie sa jignesti. Daca ti-a mers bine cu turta pusa toamna ,si esti convins ca e bine, de ce ne mai intrebi?!! Tarzanii astia ti-au spus parerea lor care e demonstrata de cercetatori in domeniul apiculturii.
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Re: Turta la punga pentru iarna

Mesajde CATALIN » 26 Sep 2016, 13:50

leonardus scrie:
Marius Adrian scrie:Acesta nu e un truc, e o prostie. Daca in luna decembrie e cald ,o vor consuma din instinct. Iar de aici apar problemele......

Nu e nevoie de ''blehaieli'', stiam dezavantajele, ma interesa doar parerile.......pacat ca pe unii ''tarzan'' ii ia gura pe 'dinainte. Nu vorbeam de turta proteica, doar simpla. Am incerca asta o singura data si n-am avut probleme.

colegu..in apicultura tre sa fi promt....nici o iarna nu seamana cu alta nici o zi cu alta si nici o lucrare cu alta....asa ca PAREREA mea e ca reusita din acea iarna a fost un noroc...care se poate repeta sau nu...insa...ideal ar fi ca familiile de albine sa intre in iarna PREGATITE....ca daca iarna e grea si in decembrie poti deschide fara probleme pentru o turta....atunci ai si sadisfactia ca le vezi si nici nu pare ca te-ai spalat pe maini cu ele si le mai astepti la primavara....ia tot ce e bun de la toti si fa cum crezi tu ca e mai bine....lasati nervi deoparte ;)
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Turta la punga pentru iarna

Mesajde leonardus » 26 Sep 2016, 19:53

Marius Adrian scrie:Daca ai intrat aici si ti s-a raspuns politicos, nu trebuie sa jignesti. Daca ti-a mers bine cu turta pusa toamna ,si esti convins ca e bine, de ce ne mai intrebi?!! Tarzanii astia ti-au spus parerea lor care e demonstrata de cercetatori in domeniul apiculturii.

In primul rand dumnealui a jignit ''select'' primul. Apoi eu am pus ghilimele, capisce ? In al treilea rand nu e nevoie de sarcasm daca nu-ti convine un subiect, poti sa mergi mai departe.....parerea mea e ca prea multi stupari sufera de infatuare.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Turta la punga pentru iarna

Mesajde Shrek » 26 Sep 2016, 21:03

Lasă domnu' leonardus, nu te nacaji asa iute! Asa este la discutii, mai spune unu' ceva, altu' il combate, altu... o ia pe armătura! Auzi, da, turta ceea de care vorbesti, ce contine? Fanina nu pui sa o..... intaresti? Cand o pui in stup pui si hartie igienică? Am incercat si io intr-o iarna da' in primavara pereții stupilor si ramele erau ca o pictură de Van Goh! (Oi fi scris bine numele pictorului? )
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Turta la punga pentru iarna

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 26 Sep 2016, 21:45

leonardus scrie:Anii trecuti am pus la impachetare si o punga cu turta peste ramele de iernare si am iernat stupii asa (teama novicelui de a nu avea suficienta hrana albinele); rezultatul a fost extrem de multumitor, in primavara la primele zile consecutive cu soare mult, toate familiile scoteau punga ciopartita pe urdinis. Si in plus mi s-a parut ca familiile erau mai puternice decat in anii trecuti la iesirea din iarna. Anul asta vreau sa fac la fel, totusi as dori sa va cer opiniile. Stima si respect.

Leoane nu te lua dupe tarzani ca te prostesc sa moara stupii lu matale de foame sa traiasca decat a lor sa se lude dupe aia .
Ieu zic ca numidecat sa pui turte ca sa faci stupi puternici pe iarna , Daca spui ca scoteau decat punga goala pe urdinise inseamna ca nu a fost destul . Ieu as pune mai multe turte una pe alta sa fie rezultat si mai extrem de multumit .
Multi tarzani nu stie treaba asta si lasa stupi sa gioarlaie de foame !
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Turta la punga pentru iarna

Mesajde Mircea_63 » 26 Sep 2016, 21:56

leonardus scrie: nu e nevoie de sarcasm daca nu-ti convine un subiect, poti sa mergi mai departe.....parerea mea e ca prea multi stupari sufera de infatuare.


Ai dreptate, leonardus! Colegul Marius a fost sarcastic, nu te lua dupa el, dar mai sunt si colegi de bine. Uite, Shrek si cu Aiastăfoaie sunt chiar amabili si vin cu o multime de propuneri. :D

Nu baga in seama infatuarile. Nimeni nu-i perfect. Selecteaza informatia.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Turta la punga pentru iarna

Mesajde Shrek » 27 Sep 2016, 01:47

Leoane nu te lua dupe tarzani ca te prostesc sa moara stupii lu matale de foame sa traiasca decat a lor sa se lude dupe aia .
Ieu zic ca numidecat sa pui turte ca sa faci stupi puternici pe iarna , Daca spui ca scoteau decat punga goala pe urdinise inseamna ca nu a fost destul . Ieu as pune mai multe turte una pe alta sa fie rezultat si mai extrem de multumit .
Multi tarzani nu stie treaba asta si lasa stupi sa gioarlaie de foame ![/quote]
Mai Nicolaie nu-ncurca omu'! Cum sa pună turtele una peste alta? Vrei sa-nburde stupu?! Leonardus, neaparat sa le pui una langa alta ca altfel se-ncurca pungile si nu le mai scot pe urdinis! Da totusi doar ți s-a părut ca sunt mai puternici stupii primavara in realitate erau...... dusi de mult asa-i?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Turta la punga pentru iarna

Mesajde yulian » 27 Sep 2016, 06:29

Ba...da' ce oameni rai Shrek si Astaifoaiei....nu te lua dupa ei. Pune turte cu moderatie...nu de alta...dar sa nu-ti roiasca peste iarna si sa te trezesti in primavara cu lada goala :lol: :lol:
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Următorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori