Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde gica.mosu » 02 Oct 2014, 20:48

mihai33 scrie:unele regine isi intrerup ouatul la 10% taktic,..observatie personala,..totusi cred ca este foarte mult...dar..fiecare face cum doreste,..eu la 10% sunt multumit.


Mihai,la mini dupa 3 tratamente cu furetto(cu scabatox)la roi,3 la 7 zile...am pierdut 2 matci de 2014 si tot mai cad=au puiet inca,am pus si benzi cu MAVRIK,pote le vin de hac la urati :idea:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde csabio » 02 Oct 2014, 21:57

Mosu, eu nu am folosit Mavrik,dar am folosit acid oxalic in lipsa totala de puiet stropit peste albine, cand sau restrans .Este f.bun cred ca indispensabil. Am avut de gand sa incerc amitraz pe benzi de hartie dar cred ca am intarziat.Un prieten stupar cu 170 de fam.a facut acest tip de tratament de pe la mijlocul lui septembrie pe benzi de hartie cu tac tic si ulei de fl.s. intre rame,tine c-am 3-4 zile.Dupa spusele lui au cazut intre 30-40 de buc in prima zi.Eu din lipsa de timp am dat cu furetto tac tic cu ulei de parafina si au cazut pana la 300 dupa 30 de minute. Am mai vorbit cu un stupar tot cu o suta si de familii care a fost de parere ca furetto este mai bun ca si benzile de amitraz. Pe forumuri din ungaria unii sunt de parere ca o doza subletala de amitraz (care in cazul benzilor sau altor purtatori scade in 3-4 zile dupa experientele colegilor)duce la formarea rezistentei la acesta si este logic.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde mihai33 » 03 Oct 2014, 22:59

eu am folosit pe hartie igienica din lipsa de fogger,...dar sunt adeptul fumigatiilor,..timpul se scurteaza foarte mult,..timp pe care eu nu il am, programul meu de crestere al reginelor este foarte strans.
acum cand ajung acasa cumpar un fogger..

am avut rezultate foarte bune cu hartia igienica
Apicultura este o arta, multi pot desena, dar putini isi pot vinde lucrarile!!!
mihai33
 
Mesaje: 232
Membru din: 06 Dec 2011, 01:56
Localitate: italia

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde glaliona » 04 Oct 2014, 09:26

Intervin si eu cu o nelamurire -folositi solutie pura TACTIC pe hartie igienica ori diluata cu ulei de masa ? Nu am folosit decat VARACHET de 4 ani (de atunci am albine ) si as incerca alte metode .Folosind VF in aceasta toamna nu am vazut caderi masive de varooa ( cum precizau unii stupari ) si as incerca cu o alta solutie sa vad eficienta tratamentelor facute pana in prezent .
glaliona
 
Mesaje: 185
Membru din: 18 Sep 2011, 13:25
Localitate: Galati

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde glaliona » 04 Oct 2014, 09:31

Dl Proapis13 , ce cantitate de solutie activa folositi pe benzile de furnir pe familie si ce anume ? Multumesc anticipat si scuze daca ati precizat undeva si mi-a scapat .
glaliona
 
Mesaje: 185
Membru din: 18 Sep 2011, 13:25
Localitate: Galati

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde mihai33 » 05 Noi 2014, 18:37

glaliona scrie:Intervin si eu cu o nelamurire -folositi solutie pura TACTIC pe hartie igienica ori diluata cu ulei de masa ? Nu am folosit decat VARACHET de 4 ani (de atunci am albine ) si as incerca alte metode .Folosind VF in aceasta toamna nu am vazut caderi masive de varooa ( cum precizau unii stupari ) si as incerca cu o alta solutie sa vad eficienta tratamentelor facute pana in prezent .


salut!
10 ml de taktic la 100mlulei de floarea soarelui
Apicultura este o arta, multi pot desena, dar putini isi pot vinde lucrarile!!!
mihai33
 
Mesaje: 232
Membru din: 06 Dec 2011, 01:56
Localitate: italia

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde nae » 05 Noi 2014, 19:17

mihai33 scrie:salut!
10 ml de taktic la 100mlulei de floarea soarelui

Cu respect , am folosit , multumesc .
Acum sunt in ghem , la primavara .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde proapis13 » 05 Noi 2014, 20:22

glaliona scrie:Dl Proapis13 , ce cantitate de solutie activa folositi pe benzile de furnir pe familie si ce anume ? Multumesc anticipat si scuze daca ati precizat undeva si mi-a scapat .

1mll de tactik nediluat...cealalta substanta nu o pot scrie deoarece inca testez la ea ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde kiloz » 08 Noi 2014, 10:27

16 Aug 2014, 17:17

viewtopic.php?f=8&t=5390
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde glaliona » 08 Noi 2014, 18:16

Mersi mult de raspunsuri , le-am notat . :P
glaliona
 
Mesaje: 185
Membru din: 18 Sep 2011, 13:25
Localitate: Galati

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde asd5 » 19 Sep 2016, 08:59

Uite ca avut unul ideea asta de a replica Apivarul in Noua Zeelanda:

http://www.nzbees.net/threads/amitraz-h ... deas.7361/

...si ce reactie negativa a avut comunitatea

Benzile de la Apivar sunt din plastic si sunt impregnate cu ajutorul vidului. Problemele mari care pot aparea cu aceste improvizatii sunt supradozarea avand ca si consecinta contaminarea stupului sau subdozarea ce poate duce la obisnuirea acarianului cu substanta activa.
Cand ma gandesc ca sunt gramada de stupari care au recunoscut pe acest forum ca extrag mierea din cuiburi... Mi-a trecut prin cap sa folosesc aceasta metoda insa citind mai mult m-am razgandit.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde ignatov andrei » 19 Sep 2016, 14:26

asd5 scrie:Cand ma gandesc ca sunt gramada de stupari care au recunoscut pe acest forum ca extrag mierea din cuiburi... Mi-a trecut prin cap sa folosesc aceasta metoda insa citind mai mult m-am razgandit.


Esti, un pic, cam nehotarat...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde asd5 » 27 Sep 2016, 14:49

Am facut o sintetizare (ordonare dupa cantitatea de substanta aplicata):

Cod: Selectaţi tot
Autor      Concentratie*   Mod de aplicare

Ecuador      -      4ml substanta nediluata/familie/3X22 buc. carton
Unguri      32%      benzi carton 21X3
Dan Puisoru   25%      servetele imbibate si stoarse cate unul pe familie
Mihai33      10%      hartie igienica - 10cm/roi; 20cm/familie
Proapis      -      1ml substanta nediluata/familie
Pustu      5%      5ml/banda * 2/stup - la roi o singura banda



* concentratie substanta - ulei alimentar
** amitraz 12.5% cu ulei alimentar (Taktic, Scabatox)


Corectati daca e ceva gresit.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde asd5 » 27 Sep 2016, 14:57

Ma gandesc ca uleiul are doua roluri in toata ecuatia:

1. Prelungeste perioada de evaporare a substantei active si implicit a actiunii ei
2. Poate sa aiba el insusi proprietati antiacariene prin blocarea cailor respiratorii ale paduchilor(cine stie)

Avand in vedere multitudinea de metode si concentratii varianta castigatoare in opinia mea e a lui Dan Puisoru avand in vedere simplitatea.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde asd5 » 27 Sep 2016, 15:28

Am adaugat si Apivar-ul(ml~=mg). Interesant ca folosesc 1ml/familie si concentratia in ulei(sau ce-o fi "vehicle") e mult mai mica. Concluzia mea e ca aceasta concentratie da si perioada activa mult mai lunga de 6 saptamani, ca sa nu mai spun de materialul si felul in care e impregnata solutia.

Cod: Selectaţi tot
Autor      Concentratie*   Mod de aplicare

Ecuador      -      4ml substanta nediluata/familie/3X22 buc. carton
Unguri      32%      benzi carton 21X3
Dan Puisoru   25%      servetele imbibate si stoarse cate unul pe familie
Mihai33      10%      hartie igienica - 10cm/roi; 20cm/familie
Proapis      -      1ml substanta nediluata/familie
Pustu      5%      5ml/banda * 2/stup - la roi o singura banda

Apivar      3.3%      20 ml/banda * 2/familie



* concentratie substanta - ulei alimentar
** amitraz 12.5% cu ulei alimentar (Taktic, Scabatox)


http://www.apivar.co.nz/application.htm

Apivar® quantitative and qualitative composition
Amitraz.............0.5 g (or 3.33%)
Vehicle...........15.0 g

Apivar-ul e considerat a fi cel mai "tare" tratament de pe piata. Comparati putin concentratiile si trageti concluziile referitor la improvizatiile de mai sus. Cel mai nasol e ca rata de evaporare e mult mai mare la toate. Ar trebui un suport care sa retina substanta mai mult timp. Veniti cu idei.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde amadeusmbi » 27 Sep 2016, 20:19

Pai vezi daca se poate amesteca cu vreo gelatina (cum sunt cutiutele cu timol sau metoda asta pt oxalic: http://apiaraucania.blogspot.ro/2016/01 ... arroa.html)
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori