Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Stup cu mai multe matci

Mesajde UrzicaSergiu » 30 Sep 2016, 23:42

Va aduc la cunostina ca anul acesta am realizat un stup cu 3,4,5 matci, Pana in luna august am facut 15 roiuri artificiale. Din aceste 15 roiuri 4 au devenit familii puternice. Nu stiu motivul si explicatia, dar aceasta ,,anomalie,, (asa o pot numi deocamdata) o voi studia. Si va spun urmatorul lucru ,, NU MA CAUTATI PENTRU A AFLA CUM STAU LUCRURILE,, deocamdata este in cercetare. Dupa o examinare amanuntita (asta va dura cel putin 5 ani ) voi breveta descoperirea si abea atunci veti afla secretul, evident contra cost. :lol: :lol: Va multumesc....
UrzicaSergiu
 
Mesaje: 1
Membru din: 30 Sep 2016, 23:34

Re: Stup cu mai multe matci

Mesajde mellis » 01 Oct 2016, 00:14

Nenea Urzica,
Pe când scoateți cartea?
Dacă spuneați minunea în cules, erau multi unsi cu miere, dar au roit si nu s-au gândit să le călărească virgulă când trebuia..
Nu va stresam, va lăsăm să treacă efectul dopaminei cu votcă si apoi...până atunci...strângem bani..
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Stup cu mai multe matci

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 01 Oct 2016, 09:19

UrzicaSergiu scrie:Va aduc la cunostina ca anul acesta am realizat un stup cu 3,4,5 matci, Pana in luna august am facut 15 roiuri artificiale. Din aceste 15 roiuri 4 au devenit familii puternice. Nu stiu motivul si explicatia, dar aceasta ,,anomalie,, (asa o pot numi deocamdata) o voi studia. Si va spun urmatorul lucru ,, NU MA CAUTATI PENTRU A AFLA CUM STAU LUCRURILE,, deocamdata este in cercetare. Dupa o examinare amanuntita (asta va dura cel putin 5 ani ) voi breveta descoperirea si abea atunci veti afla secretul, evident contra cost. :lol: :lol: Va multumesc....

Deacuma dumeata studie bine cum stau lukrurile si peste 5 ani te caut sami spui SECRETUL ca si ieu vreau sa stiu a face anomalia .
Decat ca pe la ce ora brevetezi descoperirea?
Ca sa stiu cand sa te caut .
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Stup cu mai multe matci

Mesajde teinegru64 » 01 Oct 2016, 09:45

În lume-nţelepciunea nici un profit n-aduce
Din fructul lumii-acestea doar proştii pot gusta.
Să vină cel ce poate de râpă s-o arunce,
Poate aunci destinul de noi se va-ndura.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Stup cu mai multe matci

Mesajde ignatov andrei » 01 Oct 2016, 10:43

UrzicaSergiu scrie:Va aduc la cunostina ca anul acesta am realizat un stup cu 3,4,5 matci, Pana in luna august am facut 15 roiuri artificiale. Din aceste 15 roiuri 4 au devenit familii puternice. Nu stiu motivul si explicatia, dar aceasta ,,anomalie,, (asa o pot numi deocamdata) o voi studia. Si va spun urmatorul lucru ,, NU MA CAUTATI PENTRU A AFLA CUM STAU LUCRURILE,, deocamdata este in cercetare. Dupa o examinare amanuntita (asta va dura cel putin 5 ani ) voi breveta descoperirea si abea atunci veti afla secretul, evident contra cost. :lol: :lol: Va multumesc....


Intreaba mataluta de avocatul CUDELCA, din Roman (Dumnezeu sa-l ierte), ca dumnealui avea si mai multe matci, decat tine, intr-o familie, crestea si albina in celule de trantor, asa ca... las-o mai moale cu brevetatul...!
Esti in urma cu cercetarea... ;)
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Stup cu mai multe matci

Mesajde Shrek » 01 Oct 2016, 13:52

UrzicaSergiu scrie:..... Si va spun urmatorul lucru ,, NU MA CAUTATI PENTRU A AFLA CUM STAU LUCRURILE,, deocamdata este in cercetare. Dupa o examinare amanuntita (asta va dura cel putin 5 ani ) voi breveta descoperirea si abea atunci veti afla secretul, evident contra cost. :lol: :lol: Va multumesc....

Maareee-i grădina...... Si tocmai ce reparasera gardul! Nu te cautam neica! Doar sa ai grija zilele astea ca este luna noua! Sa nu te trasformi in.... regina lup!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Stup cu mai multe matci

Mesajde cucubau » 01 Oct 2016, 19:55

UrzicaSergiu scrie:Va aduc la cunostina ca anul acesta am realizat un stup cu 3,4,5 matci,

Felicitari !
Nu ai precizat , in stup erau si albine ?
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Stup cu mai multe matci

Mesajde MUSTA » 01 Oct 2016, 20:45

matci cu varful acului, aripile sau antenele taiate ?
Ultima oară modificat de MUSTA pe 01 Oct 2016, 21:15, modificat 1 dată în total.
MUSTA
 
Mesaje: 116
Membru din: 17 Ian 2013, 16:20

Re: Stup cu mai multe matci

Mesajde ignatov andrei » 01 Oct 2016, 20:54

cucubau scrie:
UrzicaSergiu scrie:Va aduc la cunostina ca anul acesta am realizat un stup cu 3,4,5 matci,

Felicitari !
Nu ai precizat , in stup erau si albine ?


Nu-i de ras!
Cudelca reusise (asa afirma) sa aiba cateva matci in aceeasi familie! Tot el afirma ca, daca pierea una din acele matci, stupul tragea botci, chiar daca mai erau cateva matci in familie!

Acum... cine, ce si cum - cu care ochi de sticla - a vazut, nu mai stiu...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Stup cu mai multe matci

Mesajde cucubau » 01 Oct 2016, 21:23

Exista varianta "cu matca ajutatoare " sau varianta celor din canada : roiuri alaturate +caturi comune .
Numai ca Dl Urzica nu a precizat clar parca ar fi nehotarat 3,4,5.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Stup cu mai multe matci

Mesajde Florin Dobre » 01 Oct 2016, 23:56

UrzicaSergiu scrie:Va aduc la cunostina ca anul acesta am realizat un stup cu 3,4,5 matci, Pana in luna august am facut 15 roiuri artificiale. Din aceste 15 roiuri 4 au devenit familii puternice. Nu stiu motivul si explicatia, dar aceasta ,,anomalie,, (asa o pot numi deocamdata) o voi studia. Si va spun urmatorul lucru ,, NU MA CAUTATI PENTRU A AFLA CUM STAU LUCRURILE,, deocamdata este in cercetare. Dupa o examinare amanuntita (asta va dura cel putin 5 ani ) voi breveta descoperirea si abea atunci veti afla secretul, evident contra cost. :lol: :lol: Va multumesc....

Mama si ce ne mai chinuim noi la salcam sa evitam "anomalia" asta....unii chiar de pe la rapita. :lol:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Stup cu mai multe matci

Mesajde mellis » 02 Oct 2016, 11:01

Îl știți pe ala de respira greu...?
Era tatsu, profesorul Ursul...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Stup cu mai multe matci

Mesajde robert gua » 02 Oct 2016, 11:37

Am vazut la cineva venit din Anglia unde a lucrat la un institut de cercetare în apicultura, avea 6 marci intr-un stup fara gratie hanneman. Pontau toate odată. Erau buckfast.
robert gua
 
Mesaje: 172
Membru din: 27 Oct 2011, 19:26
Localitate: Calinesti, Arges

Re: Stup cu mai multe matci

Mesajde kiloz » 02 Oct 2016, 11:48

Poate au fost euroi nu marci. Dar.Mai mult ca sigur niste regine de viesp.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Stup cu mai multe matci

Mesajde robert gua » 02 Oct 2016, 12:24

Matci....
robert gua
 
Mesaje: 172
Membru din: 27 Oct 2011, 19:26
Localitate: Calinesti, Arges

Re: Stup cu mai multe matci

Mesajde jon baz » 02 Oct 2016, 13:15

UrzicaSergiu scrie: un stup cu 3,4,5 matci

Pai fratilor, omul spune un "stup" cu n-spe matci, nu o familie de albine cu mai multe matci. Poate are mai multe familii de albine care "locuiesc" fiecare separat intr-un singur stup kilometric si tot se joaca omul cu ele... na, zic si eu, pana nu s-or juca albinele cu el, ca acus vine iarna.... :D :D :roll:
jon baz
 
Mesaje: 112
Membru din: 24 Mar 2014, 22:35
Localitate: Radauti

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori