Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Arbusti si pomi fructiferi

Mesajde jonny_it » 03 Oct 2016, 13:08

cristi_vidican scrie:
teinegru64 scrie:In Vaslui doar fraierii planteaza.,

Deci, să înțeleg că în Vaslui oricine nu este fraier știe să altoiască. :lol:

Sunt mulți?



Stiu sa altoiesc, cu toate ca nu sunt vasluian :lol: dar trebuie timp si rabdare, in toamna aceasta nu prea le am. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Arbusti si pomi fructiferi

Mesajde wineto77 » 03 Oct 2016, 14:37

Nu te ambala Wineto77! Mai si glumim p-aici! Ai cumva si tehnologia de uscare a prunelor ? M-ar interesa!

Fiind producator, am cautat diferite metode de a obtine un pret cat de cat rezonabil...Cea mai buna solutie gem-compot(+ valoare),solutie medie -tuica ,(poate fii si cea mai buna- daca te autorizezi ca mic producator cu antrepozit fiscal si produci o tuica de origine ,dar nu mai mult de 3000l/an),sau cea mai slaba sol. -le comercializezi când se coc la diferite preturi (anul in curs ex- 1 leu) sau sa le deshidratezi.
La deshidratare se pierd 70% din masa fructelor supuse acestui procedeu...la un calcul grosso modo , cam trebuie sa obtii un pret de vanzare de peste 10 ron tinand cont ca o instalatie semiprofesionala e undeva la 50 000 euro.
Crezi ca pokerul e un joc de noroc?...joaca la 6/49 ai mai multe sanse.Eu(din experienta)
Avatar utilizator
wineto77
 
Mesaje: 154
Membru din: 22 Noi 2013, 16:56
Localitate: BUZAU-NEHOIU

Re: Arbusti si pomi fructiferi

Mesajde Shrek » 03 Oct 2016, 17:36

Serios!!!! Asa scumpă? Pai ce face instalația aceea, distilează....... zăpada? Io credeam ca este ceva mai simplu de genul le pui in cutii, faci focul si apoi le tamai putin si gata! Pai cu 50000 de euroi poti sa faci lucruri mai interesante decat sa usuci prune. Parerea mea!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Arbusti si pomi fructiferi

Mesajde wineto77 » 03 Oct 2016, 18:56

Sunt de aceiasi parere.
Crezi ca pokerul e un joc de noroc?...joaca la 6/49 ai mai multe sanse.Eu(din experienta)
Avatar utilizator
wineto77
 
Mesaje: 154
Membru din: 22 Noi 2013, 16:56
Localitate: BUZAU-NEHOIU

Re: Arbusti si pomi fructiferi

Mesajde lucianbure » 21 Feb 2018, 15:27

Impreună cu domnul prof. univ. dr. Alin Dobrei de la Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară a Banatului, am realizat cateva video-uri care sa va ajute la îngrijirea viței-de-vie și a pomilor fructiferi. În fiecare săptămână vom publica episoade noi, deci vă așteptăm să reveniți pe site-ul nostru în fiecare săptămână. Noutățile vor fi publicate și pe pagina de Facebook a MACOS & HALL.

http://mah.ro/ingrijirea-vitei-de-vie-s ... ructiferi/

Vizionare placuta!
lucianbure
 
Mesaje: 2
Membru din: 21 Feb 2018, 15:26

Re: Arbusti si pomi fructiferi

Mesajde Donbazil » 22 Feb 2018, 21:58

Salut!

Ma toot intreb si iar ma-ntreb: D'apai nu s-o gasi un moderator care sa contopeasca cele doua subiecte cu aceiasi tema?
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Arbusti si pomi fructiferi

Mesajde Viorel2020 » 02 Aug 2020, 09:00

Bună dimineata! M-am lovit de o problema: am 4 arbuști de evodia de aprox. 6-7 ani. Anul trecut 3 au înflorit, iar anul acesta aceia 3 nu (decât 3-4 flori in tot pomul), in schimb cel de-al patrulea (care anul trecut a "somat"), acum e plin. Părinții mi-au zis (stupii ii tin in curtea lor) că nu i-am curata niciodată și de aceea nu au înflorit. Așa este, dar cel de-al patrulea? ...in fine, ideea este că acum uitandu-ma mai bine la cei trei, am observat că au frunzele mai inchise la culoare decât cel roditor, sunt decolorate (au zone mai decolorate și pe marginile cat și în mijlocul frunzei, spre rahis) ceea ce la cel roditor nu am găsit, plus că au într-adevăr multe cracute care sunt fara frunze spre vârful lor (toți trei). Am scris înainte de a lua masuri, adică de-a mă duce cu câteva frunze la cei de la fito, in ideea că poate cineva a mai întâmpinat aceiași problema și are habar ce ar putea fi....
Viorel2020
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Aug 2020, 08:44

Anterior

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori