Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Sparceta

Mesajde misu78 » 06 Oct 2016, 10:33

stie cineva de unde pot sa cumpar seminte de sparceta? Mi-ar trebui numai 5 kg am gasit undeva dar numai sac de 25kg multumesc
misu78
 
Mesaje: 7
Membru din: 17 Ian 2014, 19:18

Re: Sparceta

Mesajde delorin I » 06 Oct 2016, 13:06

Eu am cumparat acum vreo 2 ani din piata dela Onesti- Bacau! 20 de ron sau 25...ceva de genul asta! Exista zone, in special in ungurime, unde a existat un bun obicei de a ajuta pasunea si s-a aruncat sparceta....personal am avut ocazia unui astfel de pastoral!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Sparceta

Mesajde csaa » 06 Oct 2016, 13:39

delorin I scrie:Eu am cumparat acum vreo 2 ani din piata dela Onesti- Bacau! 20 de ron sau 25...ceva de genul asta! Exista zone, in special in ungurime, unde a existat un bun obicei de a ajuta pasunea si s-a aruncat sparceta....personal am avut ocazia unui astfel de pastoral!

Unde anume era obiceiul asta?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Sparceta

Mesajde zip2006 » 06 Oct 2016, 15:51

Salutare ,inra pe olx vezi ca botosenenii si galatenii au saminta am luat acum 3 ani de la galati cu 7 lei/kg si sint foarte multumit de ea .
zip2006
 
Mesaje: 153
Membru din: 26 Iun 2011, 08:48

Re: Sparceta

Mesajde misu78 » 08 Oct 2016, 21:01

multumesc
misu78
 
Mesaje: 7
Membru din: 17 Ian 2014, 19:18

Re: Sparceta

Mesajde stefanmadalin » 09 Oct 2016, 21:16

http://www.pajisti-grassland.ro/ofertacercetarii.htm

Eu zic sa incercati si aici, sau la alte institute de prin zonele voastre.
De prin carti, stiu ca sparceta este cea mai valoroasa specie furajera din punct de vedere melifer. Doar ca-i trebuie si ei niste conditii pentru a atinge potentialul acesta.
Daca as fii in locul vostru as incerca sa seman ceva din zona mea, este material genetic adaptat.
Cei ce luati din zona Moldovei sunt sanse ca semintele sa provina de la fratii nostri din Republica Moldova. Ceea ce nu este deloc un lucru rau. Ideea este ca ei nu prea sunt controlati la materialul saditor comercializat (nu sunt in UE) si pot pune pe piata tot felul de prosti. Mai ales daca diferentele de pret sunt mari.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52


Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori