Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Eficienta tratament varachet

Mesajde zahcat » 06 Oct 2016, 17:38

Va salut.
Din cauza temperaturilor foarte scazute pe timp de noapte,nu reusesc sa fac al doilea tratament cu Varachet conform prospectului.M-am gandit la solutia de compromis de al administra in timpul zilei(mai precis spre seara,cand activitatea la urdinis este slaba.)Sunt constient ca eficienta este mai scazuta,dar decat deloc....Ce parere aveti?A mai procedat cineva asa si cu ce rezultate?
zahcat
 
Mesaje: 47
Membru din: 10 Mar 2013, 13:23
Localitate: bacau

Re: Eficienta tratament varachet

Mesajde jonny_it » 06 Oct 2016, 18:15

zahcat scrie:Va salut.
Din cauza temperaturilor foarte scazute pe timp de noapte,nu reusesc sa fac al doilea tratament cu Varachet conform prospectului.M-am gandit la solutia de compromis de al administra in timpul zilei(mai precis spre seara,cand activitatea la urdinis este slaba.)Sunt constient ca eficienta este mai scazuta,dar decat deloc....Ce parere aveti?A mai procedat cineva asa si cu ce rezultate?


Da-i linistit si ziua cand ai temperatura peste 14-15 grade. ;)
Decat sa nu mai dai deloc mai bine asa.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Eficienta tratament varachet

Mesajde cristi_vidican » 06 Oct 2016, 18:58

zahcat scrie:Va salut.
Din cauza temperaturilor foarte scazute pe timp de noapte,nu reusesc sa fac al doilea tratament cu Varachet conform prospectului.

Înafară de primul tratament cu Varachet forte, ai mai făcut vreunul în acesta an?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Eficienta tratament varachet

Mesajde andrei_calinescu » 06 Oct 2016, 22:42

"tratament cu Varachet conform prospectului"

Buna seara, se pare ca tu ai gasit alt prospect pentru Varachet.
Da-le linistit in timpul zilei, nu e nici o problema.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Eficienta tratament varachet

Mesajde Shrek » 06 Oct 2016, 23:20

jonny_it scrie:
zahcat scrie:Va salut.
Din cauza temperaturilor foarte scazute pe timp de noapte,nu reusesc sa fac al doilea tratament cu Varachet conform prospectului.M-am gandit la solutia de compromis de al administra in timpul zilei(mai precis spre seara,cand activitatea la urdinis este slaba.)Sunt constient ca eficienta este mai scazuta,dar decat deloc....Ce parere aveti?A mai procedat cineva asa si cu ce rezultate?


Da-i linistit si ziua cand ai temperatura peste 14-15 grade. ;)
Decat sa nu mai dai deloc mai bine asa.

Da, da! Poti sa le faci tratament si ziua! De regula după masa de prânz cand se asază albinele la somn ( siesta)! Ca dup-aia zboară si nu mai apuca fum! Da' nu-i bai ca le opresc celelalte cate o gura de fum si le da si lor!
Cum sa le trateze ziua, nu sunt plecate albinele?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Eficienta tratament varachet

Mesajde mellis » 06 Oct 2016, 23:32

Problema este ca albinele sunt ghem deja. Tratamentul nu este la fel de eficient ca si când sunt împrăștiate pe rame.
Dacă este frig, cum ies albinele afara la un tratament făcut corect?
Mai sunt zile mai calde, dar atenție la ora..eu nu as face noaptea pe frig..
Sanatate
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Eficienta tratament varachet

Mesajde balasbebe » 07 Oct 2016, 06:16

varachetul dupa parerea mea este bun sa-l dai la innceput de august. Daca se intarzie, asa cum am patit si eu trebuie folosite si alte metode ca altfel este prea tarziu. Doar o data la 7 zile si cu puiet capacit este foarte putin probabil sa se scape de varroa.
Eu am inceput doar din 26 august, cam tarziu si ieri inca mai erau picati destul de multi. Nu era peste tot dar inca sunt ingrijorat daca mai scapa coloniile pana la primavara intregi.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Eficienta tratament varachet

Mesajde asd5 » 07 Oct 2016, 08:07

Din proprie experienta si nu numai: daca infestarea a depasit 10% poti sa le treci pe pomelnic la morti de pe acum(virusi). Eu ma pregates de extras :lol: (macar am fost pe faza cu furtisagul)
Daca am reusi un tratament cu eficienta spre 100% inainte de a iesi generatia de iarna altfel am discuta. In August e mai corect Mavrirorul insa nu stiu ce eficienta are.

Fiecare pe zona lui ar putea sa isi faca un program in functie de culesuri.
Ex. dupa primul cules mai puternic, cand familiile sunt bine dezvoltate se ia tot puietul capacit si se face un roi langa familie cu o botca; familia ramasa fara puiet se trateaza; dupa eclozarea puietului din roi se trateaza si acesta; dupa imperecherea matcii(sau nu) se uneste la loc. Nemtii practica metoda asta prin Iulie.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Eficienta tratament varachet

Mesajde stroe » 07 Oct 2016, 08:22

zahcat scrie:Va salut.
Din cauza temperaturilor foarte scazute pe timp de noapte,nu reusesc sa fac al doilea tratament cu Varachet conform prospectului.M-am gandit la solutia de compromis de al administra in timpul zilei(mai precis spre seara,cand activitatea la urdinis este slaba.)Sunt constient ca eficienta este mai scazuta,dar decat deloc....Ce parere aveti?A mai procedat cineva asa si cu ce rezultate?

Inchizi stupii dimineata si la pranz faci tratamentul. ii lasi inchisi inca 20 min si gata.
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: Eficienta tratament varachet

Mesajde Dan Paşca » 07 Oct 2016, 09:00

Eu zic sa nu te sperii ca or mai veni si vremuri mai bune,nu vine iarana de pe acum.
Dan Paşca
 
Mesaje: 31
Membru din: 21 Iun 2015, 10:13
Localitate: Lupşa, Alba

Re: Eficienta tratament varachet

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 07 Oct 2016, 09:08

cristi_vidican scrie:
zahcat scrie:Va salut.
Din cauza temperaturilor foarte scazute pe timp de noapte,nu reusesc sa fac al doilea tratament cu Varachet conform prospectului.

Înafară de primul tratament cu Varachet forte, ai mai făcut vreunul în acesta an?

Trebuiesc mai multe pe an ? :shock: :shock:
Unu nu ajunge ?
Ie cam scump .
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Eficienta tratament varachet

Mesajde ignatov andrei » 07 Oct 2016, 09:20

Shrek scrie:Cum sa le trateze ziua, nu sunt plecate albinele?


Unde sa fie plecate, acum, in octombrie...?!?
Bag sama ca, mai degraba sunt plecati unii "stupari"...! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Eficienta tratament varachet

Mesajde ignatov andrei » 07 Oct 2016, 09:21

stroe scrie:Inchizi stupii dimineata si la pranz faci tratamentul. ii lasi inchisi inca 20 min si gata.



Ne-am dat dracu'...! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Eficienta tratament varachet

Mesajde Shrek » 07 Oct 2016, 09:53

ignatov andrei scrie:
Shrek scrie:Cum sa le trateze ziua, nu sunt plecate albinele?


Unde sa fie plecate, acum, in octombrie...?!?
Bag sama ca, mai degraba sunt plecati unii "stupari"...! :lol:

La... buda! Stupii mei nu sunt prevăzuți cu baie, asa ca albinele merg la buda in.... fundul curții!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Eficienta tratament varachet

Mesajde mellis » 07 Oct 2016, 10:28

Vai de stupii prevzazuti cu baie!!
"Sarac asa ca in anul acesta, ca in anul trecut, si ca de cand sunt, niciodata n-a fost."
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Eficienta tratament varachet

Mesajde zahcat » 07 Oct 2016, 17:14

andrei_calinescu scrie:"tratament cu Varachet conform prospectului"

Buna seara, se pare ca tu ai gasit alt prospect pentru Varachet.
Da-le linistit in timpul zilei, nu e nici o problema.


In prospect,la RECOMANDARI PRIVIND ADMINISTRAREA CORECTA,se specifica ca: Tratamentele se vor aplica numai când temperatura exterioară este de peste 12 grade Celsius și albinele nu sunt strânse în ghem. Tratamentele se aplică atunci când majoritatea albinelor se află în stup (dimineața sau în amurg).
zahcat
 
Mesaje: 47
Membru din: 10 Mar 2013, 13:23
Localitate: bacau

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 51 vizitatori