Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde Sam » 07 Oct 2016, 17:49

tiih scrie:
Sam scrie:Nu stiu cat de bine stam...

Astept weekend-ul sa vad productia pe 1 saptamana si sa fac un varachet "regulamentar", sa vad atunci ce pica.


Asteapta fereastra de caldura(ploua si e foarte frig in weekend-ul astal :idea: Varachetul actioneaza timp de 48 ore si are efect100% cand in acest interval temperatura nu scade sub 12...14 grade(deci 2 zile si 2 nopti)

PS.Pentru un efect de 50...80 % si crearea de imunitate rapida la aceasta substanta(datorita necesitatii de a aplica mult mai multe tratamente de-a lungul anilor) aplica-l oricand :lol:


M-am gandit si eu la asta, multumesc de sfat!
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde maravela » 07 Oct 2016, 19:20

andrei_calinescu, puteti detalia prepararea benzilor cu scabotox si cum le aplicati in stup?
Am observat ca aveti mai multa experienta in lucrul cu aceasta substanta-daca nu e secret...
maravela
 
Mesaje: 52
Membru din: 08 Feb 2015, 16:24

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde Sam » 10 Oct 2016, 09:43

Au cazut paduchi si la mine la ultimul tratament cu Scabatox. Intre 20 si 100 paduchi(aproximativ)/stup, in interval de 1 saptamana. E clar ca primul flacon de Scabatox nu a fost bun.
Este tratament dupa ureche, dar atat timp cat eu nu accesez PNA pentru reducerea costurilor (inca nu am nr de stupi) este o varianta pentru mine. Varachetul o sa ramana doar pentru tratamentele de final de sezon - fara puiet in stupi, poate si in ianuarie/februarie daca ma lasa vremea.
Sper sa invat sa lucrez si cu acid formic/oxalic in sezonul urmator.
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde apivasmob » 11 Oct 2016, 06:09

Sam scrie:Au cazut paduchi si la mine la ultimul tratament cu Scabatox. Intre 20 si 100 paduchi(aproximativ)/stup, in interval de 1 saptamana. E clar ca primul flacon de Scabatox nu a fost bun.
Este tratament dupa ureche, dar atat timp cat eu nu accesez PNA pentru reducerea costurilor (inca nu am nr de stupi) este o varianta pentru mine. Varachetul o sa ramana doar pentru tratamentele de final de sezon - fara puiet in stupi, poate si in ianuarie/februarie daca ma lasa vremea.
Sper sa invat sa lucrez si cu acid formic/oxalic in sezonul urmator.

De unde tebuie sa ai un numar de stupi ca sa poti accesa PNA, scrie undeva?
Nimeni nu este perfect
Avatar utilizator
apivasmob
 
Mesaje: 144
Membru din: 05 Oct 2011, 09:34
Localitate: Onesti , Bacau

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde Sam » 11 Oct 2016, 09:13

Salut,

Stiam ca trebuie sa ai (cel putin in acte!) 50 de stupi. Gresesc?
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde apivasmob » 12 Oct 2016, 06:31

Sam scrie:Salut,

Stiam ca trebuie sa ai (cel putin in acte!) 50 de stupi. Gresesc?

Din cate stiu este limita superioara pentru Impozitare adica 75 de fam ,dar nu se specifica de cea inferioara deci poate fi 1.
Nimeni nu este perfect
Avatar utilizator
apivasmob
 
Mesaje: 144
Membru din: 05 Oct 2011, 09:34
Localitate: Onesti , Bacau

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde danielmihai » 12 Oct 2016, 13:26

Sam scrie:Salut,

Stiam ca trebuie sa ai (cel putin in acte!) 50 de stupi. Gresesc?

Salut.Nu greșești!pentru accesarea PNA ai nevoie de 50de stupi declarați. ;)
Avatar utilizator
danielmihai
 
Mesaje: 269
Membru din: 24 Oct 2012, 11:18
Localitate: Alexandria

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde DoarEu » 16 Oct 2016, 18:39

Scabatox'ul pe benzi merge si cand albinele sunt in ghem? :?:
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde apivasmob » 16 Oct 2016, 19:12

DoarEu scrie:Scabatox'ul pe benzi merge si cand albinele sunt in ghem? :?:

NU, orice tratament pentru albine, mai putin acela cu oxalic, se da cand afara temperatura este peste +12grade.
Nimeni nu este perfect
Avatar utilizator
apivasmob
 
Mesaje: 144
Membru din: 05 Oct 2011, 09:34
Localitate: Onesti , Bacau

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde titico 2 » 11 Feb 2017, 00:19

e al patrulea an cand tratez cu scabatox concentratie 38 ml la1l ulei transparent de la dedeman sant foarte multumit nu am probleme cu caderi de matci sau depopulari ,fac 3tratamente in august si 2 sau 3 in octombrie in 3 ore tratez 350 de fam si ma costa pana in 500lei /an
titico 2
 
Mesaje: 6
Membru din: 23 Noi 2016, 19:29

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde Closcutz » 11 Feb 2017, 12:05

Dle Titico cum aplici tratamentul cu scabatox pe benzi de bumbac, servetele, fasii de carton, ?
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde ALBINEL.1984 » 11 Feb 2017, 17:35

titico 2 scrie:e al patrulea an cand tratez cu scabatox concentratie 38 ml la1l ulei transparent de la dedeman sant foarte multumit nu am probleme cu caderi de matci sau depopulari ,fac 3tratamente in august si 2 sau 3 in octombrie in 3 ore tratez 350 de fam si ma costa pana in 500lei /an


tratament efectuat cu furetro??
ALBINEL.1984
 
Mesaje: 5
Membru din: 14 Oct 2016, 16:56

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde titico 2 » 15 Feb 2017, 22:04

tratamentul il fac cu fureto un fum la un corp de 3/4 1/2 fumuri la 10r 1/1si 3 fumuri la stupii pe 20 r
titico 2
 
Mesaje: 6
Membru din: 23 Noi 2016, 19:29

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde Kingraa » 08 Aug 2017, 13:32

Bună.
Afectează tratamentul cu scabatox ponta mătcii? Aș vrea să fac tratament la niște roiuri la care momentan mătcile pontează foarte bine. N-aș vrea să le stric apetitul.
Tratamentul vreau să-l fac cu benzi îmbibate cu scabatox puse între rame.
Mulțumesc.
Kingraa
 
Mesaje: 52
Membru din: 27 Sep 2015, 21:53
Localitate: Campia Turzii

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde jr1 » 03 Ian 2022, 00:13

titico 2 scrie:e al patrulea an cand tratez cu scabatox concentratie 38 ml la1l ulei transparent de la dedeman sant foarte multumit nu am probleme cu caderi de matci sau depopulari ,fac 3tratamente in august si 2 sau 3 in octombrie in 3 ore tratez 350 de fam si ma costa pana in 500lei /an

ati fi de acord sa inscriptionati borcanele Dv de miere cu urmatoarea specificare?
"aceasta miere este produsa de albine tratate cu scabatox; Scabatoxul este un medicament de uz veterinar folosit pentru combaterea râiei la bovine, ovine, caprine, porcine si câini si nu este aprobat pentru tratamentul albinelor;"
jr1
 
Mesaje: 28
Membru din: 26 Noi 2018, 22:28

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde jr1 » 05 Ian 2022, 16:53

intrebare catre ANSVSA:
de ce pentru cumpararea Varachetului este necesara reteta emisa de medicul veterinar, in timp ce Scabatoxul este vandut "la liber", inclusiv online, de catre farmacii veterinare si magazinele de materiale apicole, cu specificarea in oferta ca poate fi folosit ca tratament antivaroa, desi pe ambalaj sunt pozele animalelor ce pot fi tratate cu scabatox impotriva râiei?
jr1
 
Mesaje: 28
Membru din: 26 Noi 2018, 22:28

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori