Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Rotația anuală a coloniilor - se merită?

Mesajde filip » 10 Oct 2016, 21:54

Shrek scrie:Turez, turez da' nu indica bine turometru'! Inainte de salcam, cei mai puternici ii apuca tremuriciu.Apoi decolează direct...în salcam. Pe creanga!

Aici intervine SELECTIA si REGINELE de 1 AN.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Rotația anuală a coloniilor - se merită?

Mesajde Shrek » 10 Oct 2016, 22:42

Si ce sa fac?! Vorba lu'Nicolae, sa-l tocmesc pe Daum? Pana la urma mi-o iesi si mie .....rotația! Auzi, da' rotația asta se face in sensul acelor de ceasornic?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Rotația anuală a coloniilor - se merită?

Mesajde filip » 10 Oct 2016, 22:46

Shrek scrie:Si ce sa fac?! Vorba lu'Nicolae, sa-l tocmesc pe Daum? Pana la urma mi-o iesi si mie .....rotația! Auzi, da' rotația asta se face in sensul acelor de ceasornic?

In sens invers acelor de ceasornic,ideia e nu sa scapi de culegatoare ci de surplusul de doici si puiet gata de eclozioinat....... :D
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Rotația anuală a coloniilor - se merită?

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 11 Oct 2016, 00:17

Shrek scrie:Si ce sa fac?! Vorba lu'Nicolae, sa-l tocmesc pe Daum? Pana la urma mi-o iesi si mie .....rotația! Auzi, da' rotația asta se face in sensul acelor de ceasornic?

Deja ma ploua in grumaz!

.;I;..
V-an aripa de pretenasi ! :P
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Rotația anuală a coloniilor - se merită?

Mesajde florinapi » 11 Oct 2016, 05:19

Pentru unii,rotatia familiilor ramane un deziderat.
Pentru stuparii ,,de salon''cu atat mai mult.
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: Rotația anuală a coloniilor - se merită?

Mesajde peterneamt » 11 Oct 2016, 07:51

De aplicat.....1.Mutarea ramelor cu puiet căpăcit de la o familie de producţie la alte două la fel de puternice ( de preferat le punem în catrurile de miere, adică deasupra cuibului şi nu ar strica un haneman ) şi aplicarea unui tratament cu.......familiei donatoare...
2.Peste o aproximativ 10 zile formăm câte un roi ...din familiile ce au primit puiet ..... folosind ramele primite ce mai au puiet ne eclozat + acoperitoare.......şi cu celelalte rame cu puiet căpăcit din cuib, repetăm punctul 1.
3. .........
ps. este rotaţia în sens invers a acelor de ceasornic......glumesc.... ! ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Rotația anuală a coloniilor - se merită?

Mesajde asd5 » 11 Oct 2016, 08:05

ignatov andrei scrie:
andrei_calinescu scrie:Ce-oti fi discutand atata , nu inteleg.


Trafic, dragul meu, trafic! Doar nu vrei sa amorteasca scumpetea de STUPARIT...! :lol:


Nu prea mai e nimic de discutat nou, eventual patanii apicole, necazuri, cafenea. In afara de asta si de intrebarile incepatorilor, carora le e frica sa le puna, oricum, de teama ridiculizarii, forumul acesta este in metastaza avansata la fel ca si natiunea care l-a promovat :lol:
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Rotația anuală a coloniilor - se merită?

Mesajde asd5 » 11 Oct 2016, 08:33

De fapt ar mai fi ceva foarte important de discutat sau cel putin de raportat: cazurile de otraviri masive. Insa cei care patesc treaba asta nu le mai arde de discutii. Ma trece cu fiori pe sira spinarii la gandul ca pierderile mele ar putea fi datorate altor cauze decat varoa insa sunt neputincios in a le afla. "Cercetatorii" nostrii au alte preocupari ca si asa suntem prea multi si nu ne mai incape planeta.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Rotația anuală a coloniilor - se merită?

Mesajde cristian bh » 11 Oct 2016, 08:49

asd5 scrie:De fapt ar mai fi ceva foarte important de discutat sau cel putin de raportat: cazurile de otraviri masive. Insa cei care patesc treaba asta nu le mai arde de discutii. Ma trece cu fiori pe sira spinarii la gandul ca pierderile mele ar putea fi datorate altor cauze decat varoa insa sunt neputincios in a le afla. "Cercetatorii" nostrii au alte preocupari ca si asa suntem prea multi si nu ne mai incape planeta.

La pariu ca macar un coleg ti-ar recomanda aghiazma. :lol: Una dintr-aia 3 in 1,..
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Rotația anuală a coloniilor - se merită?

Mesajde cucubau » 11 Oct 2016, 09:12

cristian bh scrie:La pariu ca macar un coleg ti-ar recomanda aghiazma. Una dintr-aia 3 in 1,..

Agiazma este valabila atunci cand necuratul isi face de lucru prin stupina in cauza .
Totusi putina evlavie insotita smerenie si asociate cu post si rugaciune nu ti-ar strica nici dumitale..
Numai cel de sus poate lecuii o astfel de situatie.
Dogmatica a fost inlocuita de cunoastere , acolo unde cunoastertea lipseste doar D-zeu poate vindeca , dar pe lumea cealalta.
Pana atunci sa ne bucuram de ce avem , unii bucurii alti necazuri!
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Rotația anuală a coloniilor - se merită?

Mesajde cristi_vidican » 11 Oct 2016, 10:42

As aprecia dacă am evita discuțiile off-topic.
Altfel, s-ar putea să vă supărați că dispar din discuție. Discuțiile dispar, nu eu.

Revenind la discuție...
Se vede clar că metoda aceasta este una bună.
Interesul meu a fost legat de cum o putem aplica.
Ioan Guist a spus că e mai greu pt cine face pastoral cu 200 și ceva de stupi.
Cristian Ioniță a spus că e greu să ai mătci atunci (sfârșit de mai) pentru roii la pachet.

Alții practică metoda 2-3 ani la rând, apoi nu. De ce se renunță?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Rotația anuală a coloniilor - se merită?

Mesajde filip » 11 Oct 2016, 10:49

cristi_vidican scrie:As aprecia dacă am evita discuțiile off-topic.
Altfel, s-ar putea să vă supărați că dispar din discuție. Discuțiile dispar, nu eu.

Revenind la discuție...
Se vede clar că metoda aceasta este una bună.
Interesul meu a fost legat de cum o putem aplica.
Ioan Guist a spus că e mai greu pt cine face pastoral cu 200 și ceva de stupi.
Cristian Ioniță a spus că e greu să ai mătci atunci (sfârșit de mai) pentru roii la pachet.

Alții practică metoda 2-3 ani la rând, apoi nu. De ce se renunță?

In ultimii ani toate prognozele sunt date peste cap.Iarna nu mai este iarna,primavara e capriciosa.Salcamul nu mai are o prognoza sigura de inflorire.
Fiecare incearca sa optimizeze culesurile existente.
Ne adaptam din mers.........
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Rotația anuală a coloniilor - se merită?

Mesajde tiih » 11 Oct 2016, 10:51

asd5 scrie:De fapt ar mai fi ceva foarte important de discutat sau cel putin de raportat: cazurile de otraviri masive. Insa cei care patesc treaba asta nu le mai arde de discutii. Ma trece cu fiori pe sira spinarii la gandul ca pierderile mele ar putea fi datorate altor cauze decat varoa insa sunt neputincios in a le afla. "Cercetatorii" nostrii au alte preocupari ca si asa suntem prea multi si nu ne mai incape planeta.


Paduchele e mic copil pe linga celalalte cauze care au distrus si vor mai distruge familiile de albine...(parerea mea)
Pentru paduche s-a inventat subarul! dai cu fel si fel de substante pana ce vezi foarte putini paduchi cazuti pe subar sau nu mai vezi deloc(nici paduchi cazuti,nici matci prin stupi :shock:
Problema e cu celalalte boli ASCUNSE,bacteriene si mai ales virotice,care actioneaza insiduos,si ajungi spre final de sezon sau de iernare,cu o mana de albina,cu o mana de puiet!
Pentru asa ceva nu exista subar,doar experienta si principii caci BOALA...

"era pe cand nu o vedeam
azi o vedem si...nu e.....(stupina) :o ;) ;)

(La steaua.......M.Eninescu...) :lol:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Rotația anuală a coloniilor - se merită?

Mesajde mellis » 11 Oct 2016, 10:58

De ce nu aplicam metoda pentru cei ce stau acasa si "doneaza" pentru cei din pastoral?
In acest fel avem mereu o rezerva de sange proaspat.
Probleme: timpul limitat, lipsa ajutorului din pastoral sau acasa..
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Rotația anuală a coloniilor - se merită?

Mesajde cucubau » 11 Oct 2016, 14:43

Idea este nobila , are un caracter de noutate dar din punctul meu de vedere nu este o munca in plus .
Sa le analizam pe rand :
In opinia d-voastra roiul la pachet este format in perioada imediat urmatoare salcamului . Familia de baza trebuie sa ramana suficient de mare pentru a valorifica in continuare urmatoarele culesuri . Roiul format trebuie dus intr-o zona izolata pentru a se dezvolta in continuare fara a fi contaminat cu paraziti .
In toamna albinele din familia de baza sunt unite cu roiul facut in primavara si sa inteleg tot prin metoda roiului la pachet.

Tot castigul in urma acestei munci il constituie schimbarea in totalitate a ramelor de cuib . In anul urmator ciclul se reia , adica se importa varroua de la vecinii de pastoral si se face in continuare acelasi scenariu pentru eliminarea lor.
Un scenariu demn de Socola , cine reuseste sa umple un butoi fara fund sau sa scoata apa din fantana cu o ciutura sparta.
Succes in continuare !
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Rotația anuală a coloniilor - se merită?

Mesajde cristi_vidican » 11 Oct 2016, 14:55

cucubau scrie:Un scenariu demn de Socola , cine reuseste sa umple un butoi fara fund sau sa scoata apa din fantana cu o ciutura sparta.
Succes in continuare !

Să vezi dumneata când se umple butoiul!!!

Nu e un butoi fără fund.
După raționamentul dumneata, nu ar trebui să fac duș, că oricum mâine put.
Dacă tot dă putoarea de mine, de ce să mă spăl. Consum oricum apa degeaba.
Unii trăiesc după acest principiu și e greu de conviețuit cu ei.
În ciuda faptului că ei nu se spală, eu mă spăl ... cu riscul ca mâine să fiu iar murdar.

Avantajul rotației coloniilor nu e doar contra varroa.
L-aș considera ca un spital care funcționează într-o clădire nouă.
Se știe că în multe spitale, sunt bacterii, care nu dispar decât la demolare.

Cam asta e și cu rotația asta. Rezolvă mai multe dintr-un glonț.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori