Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Mircea_63 » 13 Oct 2016, 18:05

Catalin Rotaru scrie:E vreii sunt cele doisprezece triburi ale lui David...dar de al treisprezecelea trib ai auzit....de Kazari care de fapt se ascund sub denumirea de e vreu dar au o limba diferita... idis care e diferita de limba ebraica...Acestea sunt responsabili pentru tot raul din lume.
Cred ca nu ai propretatea cuvintelor,dupa ce comparatii faci. Esti indoctrinat de comunisti.... nu vezi?


Bine ca ai gasit sursa raului in lume! :D

Probabil ca sunt indoctrinat de comunisti, daca zici tu. Totusi... care-i morala? Ca nu inteleg.
O gandire exact pe acelasi calapod a dus la uciderea a milioane de oameni in lagare si camere de gazare. "Nesansa" ta este ca te-ai nascut la locul nepotrivit si timpul nepotrivit, altfel, dupa cum sustii in ce scrii, pari a fi intru totul deacord cu cele ce s-au intamplat. De judecat i-ai judecat deja. Lipseste doar ocazia si conjunctura in care sa-i si condamni pe acesti "kazari care de fapt se ascund sub denumirea de evreu".

Candva, intr-o alta viata strigam impreuna: "Pe Baraba il vrem". Si ca sa-ti fie pe deplin credinta cunoscuta, presupun ca te declari crestin.
Moarte tuturor in numele iubirii! Grabeste-te, adineauri anunta unul pe net ca iarasi vine Apocalipsa.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Shrek » 13 Oct 2016, 19:51

proapis13 scrie:
Cristian IONITA scrie:
proapis13 scrie:Ma facusi curios,care este legatura kazarilor cu Biblia,eu unul nu am citit despre asa ceva... :?: :?



pai .... mai largeste "orizonturile" .... citeste si altceva decat iti este recomandat si .... mai ales .... citeste printre randuri.

Ia ilumineaza-ma tu...iluminatule...scrie cum ti-ai largit ...orizonturile...si care dintre ele...poate iti urmeaza cineva sfatul...
...din pacate pentru unii...NU mi se recomanda INCA ce sa citesc....oricum NU exista nici o legatura intre kazari si cartea sfanta....

Da, da! Ce te impiedica sa-ti largesti "orizonturili"!? Uite ai putea sa îți largesti orizonturile cu "Orizonturi rosii" ceva interesant! Fara "kazari" si fara rasism dar totusi interesanta! Unde a mers un marfar de carti mai merge una.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde cucubau » 13 Oct 2016, 20:11

Catalin Rotaru scrie:
E vreii sunt cele doisprezece triburi ale lui David...dar de al treisprezecelea trib ai auzit....de Kazari care de fapt se ascund sub denumirea de e vreu dar au o limba diferita... idis care e diferita de limba ebraica...Acestea sunt responsabili pentru tot raul din lume.


Ceva detalii .
https://ro.wikipedia.org/wiki/Hazar
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Catalin Rotaru » 14 Oct 2016, 08:39

Multumesc....Nu imi permit sa judec pe nimeni.
Dar sunt doua situatii in cazul tau :
1.Ori nu stii istoria lor(internetul e plin de dezimformare si povesti false ,pentru dezorientare)
2.Ori incerci sa acoperi....
Catalin Rotaru
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Mar 2016, 09:29

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde cucubau » 14 Oct 2016, 10:39

Catalin Rotaru scrie:1.Ori nu stii istoria lor(internetul e plin de dezimformare si povesti false ,pentru dezorientare)
2.Ori incerci sa acoperi....

Nimeni nu s-a nascut invatat, cunoasterea creste odata cu trecerea timpului , dar si uitarea tot de trecerea timpului este conditionata.
Istoria se bazeaza pe dovezi si mai putin pe barfe.
Ce sa cred , o istorie documentata este demna de a fi luata in seama . Dupa cate se pare kazarii au fost, sau dus si nu mai sunt. Sfarsitul lor a fost cu mult inainte de anul 1000.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde mellis » 14 Oct 2016, 11:45

Ioan Guist scrie:Ori crezi ....ori nu crezi, trufia si ridicarea fiecaruia in slavile sale, ori de cate ori se uita cu dispret la interlocutor e de prost gust.

Daca "gura satului" ar asculta mai des astfel de vorbe...si le-ar citi dimineata pe stomacul gol...
Prea usor de citit printre randuri..
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Domn_sergiu » 14 Oct 2016, 18:45

De marea actualitate si de extema urgenta: la "rra" aistea scurtati la preput se vaicaresc ca nu li se gasesc urme .Vezi doamne din pricina "muslimilor".
Domn_sergiu
 
Mesaje: 27
Membru din: 24 Oct 2012, 18:40

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Domn_sergiu » 14 Oct 2016, 20:50

Prieteneste vorbind, e greu sa nimeresti "askenad"in goangles....Din rica lor cu aia biblici,sa ramina citi am botezat eu!
Domn_sergiu
 
Mesaje: 27
Membru din: 24 Oct 2012, 18:40

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Cristian IONITA » 17 Oct 2016, 10:22

subiectul despre evrei ar merita un topic separat

revenind la "gaura cheii" .... acum de sezon
Fişiere ataşate
14717057_1139351266151286_2590049559426150318_n.jpg
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Cristian IONITA » 17 Oct 2016, 10:22

si .... trista actualitate
Fişiere ataşate
14572231_1218234674864494_5252254485344562062_n.jpg
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Cristian IONITA » 17 Ian 2017, 10:31

trist
Fişiere ataşate
15965036_1194065830689258_1448162812043103954_n.png
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Puffy » 17 Ian 2017, 23:11

Lăsați domnu Cristi ca si altii au facut catedrale sa nu luptăm impotriva lui Hristos,sa nu fim antihristi .
Puffy
 
Mesaje: 96
Membru din: 05 Ian 2017, 16:19

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Donbazil » 15 Noi 2017, 23:32

Salut!

:idea: :idea: :idea:

Parintele Calistrat
13 ore ·
Noi românii am ajuns ca o haită de câini între care se aruncă o bucată de carne, iar noi ne mușcăm, ne sfâșiem și ne luptăm unii cu alți!
"Frate văd că de oameni nu te temi și de lume nu te rușinezi.. PRIVEȘTE CERUL CĂ DE ACOLO VINE PEDEAPSA!"
Așa ar trebui să procedăm și noi!
M-am uitat zilele acestea cât a pulsat mass-media pe știrea acesta "că nu știu care preot din Ardeal, a făcut nu știu ce cu un tânăr".. Ia-l domnule de urechi, cheamă-l la tine, judecă-l, oprește-l de la slujbă, pedepsește-l.. dar nu confunda Instituția Ortodoxă cu un om care a greșit!
În primul rând, prima greșeală fundamentală este alta..
PĂCATUL NU SE EXPUNE PUBLIC!
Nici Hristos nu a ieșit în Ierusalim să strige:
"Petru m-a trădat, da-ți cu pietre în el!"
Biserica trebuie să își rezolve treburile ei interioare, nu trebuie să intre mass-media până în altar și să explice ea regulile bisericești.
Eu cred că cel care a greșit trebuie să înțeleagă printr-o simplă cerere și o semnătură, că locul lui nu este acolo.
Atitudinea moralizatoare!
Nu se spunea nici pe vremuri în Pateric, când cineva cădea într-un păcat..
- Părinte m-a ispitit dracul și am căzut în păcat!
- Nu mă.. stai să chemăm presa, televiziunea.. ce, tu crezi că așa scapi? Dar tu batjocorești haina aia cu apucături de genul acesta? Hai.. afară!
Nu, i se spunea: "Mergi în chilia ta, stai acolo și te pocăiește că te va învăța de toate!
Păcatele care se săvârșesc azi în societate sunt suficient de grele ca Dumnezeu să trimită o plagă și să ne șteargă de pe fața pământului!
Dar El a spus: "Nu până în sfârşit se va iuţi, nici în veac se va mânia. Nu după păcatele noastre a făcut nouă, nici după fărădelegile noastre a răsplătit nouă, Ci cât este departe cerul de pământ, atât este de mare mila Lui, spre cei ce se tem de El. Pe cât sunt de departe răsăriturile de la apusuri, depărtat-a de la noi fărădelegile noastre.."(Psalmul 102)
Pentru asta s-a lăsat Taina Iertării și Taina Pocăinței ca fiecare om să poată să plece genunchii și să primească iertare.
Cu cât ierți din toată inima, cu cât dezlegi din toată inima și cu cât îți pare rău din toată inima cu atât mai mult se bucură Dumnezeu! Dumnezeu nu stă să numere păcate și greșeli, Dumnezeu caută inima înfrântă și zdrobită.. și "n-o va urgisi"!
https://www.youtube.com/watch?v=f2RdG6d-pns
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde akmm » 16 Noi 2017, 09:59

Daca tot suntem la capitolul citate biblice, sa mai dam unul din pildele lui Solomon.
21.
Pentru trei lucruri se cutremură pământul, ba chiar pentru patru nu poate să rabde:
22.
Pentru robul care ajunge rege, pentru nebunul care se satură de pâine,
23.
Pentru o femeie dispreţuită când ea se mărită şi pentru o slugă care moşteneşte pe stăpâna sa
Nu se potriveste deloc cu securistii de la coada vacii care se ocupa de reconstructia tarii.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Donbazil » 22 Noi 2017, 23:53

Salut!

Parintele Calistrat
13 ore ·
Orice creştin are datoria să cinstească cărţile sfinte, căci aşa ne-a poruncit Mântuitorul, zicând:
„Voi cercetaţi Scripturile, căci socotiţi că în ele aveţi viaţă veşnică. Şi tocmai ele sunt care mărturisesc despre mine”(Ioan 5, 39).Cum citim și interpretăm Sfânta Scriptură?
"Acestea sunt cuvintele pe care le-am grăit către voi fiind încă împreună cu voi, că trebuie să se împlinească toate cele scrise despre Mine în Legea lui Moise, în prooroci şi în psalmi. Atunci le-a deschis mintea ca să priceapă Scripturile.(Luca 24:44,45) Acesta este elementul primordial din toată Evanghelia de astăzi. Sf. Ioan Gură de Aur învaţă că „este imposibil ca cel care stă de vorbă cu Dumnezeu şi Îl ascultă, să nu dobândească vreun folos” (Omilia LIII, 3, la Ioan). Sfânta Scriptură este plină de dumnezeiască lumină şi putere întăritoare de suflete, care luminează sufletele pe cărările cele bune ale vieţii. Căci Sfânta Scriptură „ne luminează credinţa, ne deşteaptă conştiinţa şi ne curăţă cugetul pentru împlinirea virtuţilor” (Omilia LIII, 3, la Ioan). „Mare rău este necunoaşterea Scripturilor” (Omilia XXXIV, 5 la Facere) şi „aceasta este cauza tuturor relelor, de a nu cunoaşte Sfintele Scripturi”. Şi chiar dacă bunul creştin, din pricina slăbiciunii omeneşti, înţelege doar puţine adevăruri din Sfânta Scriptură, totuşi el nu trebuie să înceteze citirea lor, căci din însuşi acest simplu contact cu cărţile sfinte el dobândeşte multă sfinţenie. Însă, a o tălmăci numai Biserica prin profesorul de cateheză sau duhovnic are dreptul. Sfinții Părinți ai Bisericii au precizat că Biblia poate fi citită de orice creştin, dar nu poate fi tălmăcită de oricine, deoarece nu este o carte uşor de înţeles. Ea nu este o scriere pe înţelesul tuturor (II Petru 3, 16). Dimpotrivă, are unele locuri greu de înţeles din cauza vechimii sale, a obiceiurilor şi tradiţiilor vremii, al cuprinsului variat al celor 66 de cărţi. Astfel, Sf. Apostol Petru într-una din epistolele sale, vorbind despre epistolele Sfântului Apostol Pavel, spune că „în ele sunt unele lucruri cu anevoie de înţeles pe care cei neştiutori şi neîntăriţi le răstălmăcesc, ca şi pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare” (II Petru, 3, 16). Ea este o carte ce vorbeşte despre revelaţii dumnezeieşti care nu pot fi înţelese uşor fără o pregătire temeinică, iar orice interpretare liberă duce în mod inevitabil la pierzania sufletului celui ce interpretează eronat şi a altora la fel de neiniţiaţi, dispuşi să subscrie interpretărilor eronate. Tocmai de aceea, ca nici o altă scriere, Sfânta Scriptură, nefiind înţeleasă în mod corect, a dat naştere la dispute aprinse, care uneori s-au soldat cu grave erori de doctrină. Şi atunci, pentru a se evita astfel de erori doctrinare, este nevoie de cineva care să explice credincioşilor aceste adevăruri. De aceea, într-una din omiliile sale, Sf. Ioan exclamă: „Să primim cu multă recunoştinţă cuvintele Scripturii; să nu depăşim măsura noastră, dar nici să iscodim cele mai presus de noi, aşa cum au păţit duşmanii adevărului, care, voind să cerceteze totul cu propriile lor gânduri, nu s-au gândit că este cu neputinţă omului să cunoască desăvârşit creaţia lui Dumnezeu” (Omilii la Facere, omilia II, II). Adevărata călăuză în cunoaşterea şi interpretarea Scripturii este Biserica, prin tot tezaurul învăţăturilor sale, cuprins atât în comentariile Sfinţilor Părinţi, cât şi în învăţătura cărţilor de cult. Biblia este a Bisericii şi numai Biserica o poate tălmăci fără greşeală, deoarece Biserica este „stâlp şi temelie a adevărului”(II Timotei, 3, 15).
https://www.youtube.com/watch?v=fx-i3Avux7A
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde cristian bh » 23 Noi 2017, 00:08

Donbazil scrie:Salut!
................

Nu se putea ca un loc din asta,...pt suflet, sa nu fie el asaltat de lumea buna,..osteniti prin toate cerculetele statului,...activi,dar mai ales de cei in asteptarea scarii de funie ce duce-n rai,..ca omul obisnuit,..cetateanul de rand,s-ar duce pana-n fundu iadului,.. doar ca sa se simta in sfarsit lasat in plata Domnului,... ,.ca s-a saturat de compania asta de sorginte statala, pamanteasca,..
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori