Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde balu » 19 Sep 2015, 17:39

Mosule, bag de sama ca mata n-ai decit tuica slaba... :D
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 19 Sep 2015, 19:02

balu scrie:Mosule, bag de sama ca mata n-ai decit tuica slaba... :D


....Pt albini da=cat mai puturoasa-ca miros acesta-i scopul :idea: ...Pe cand si o intrebare tehnic vorghind :!: :oops: ....P.S aia tareeee o "pun" la visinata-afanata :P
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde joohny » 19 Sep 2015, 20:40

gica.mosu scrie:Cuuum,ff simplu ii muti locul in stupinala 10-15 m iar dupa 6-7 zile ce nu s-a intors din albini pi locul vechi il arunc la distanta cat mai mari de stupina si-paaa :!: VAR 2=unificat cu un roi-s-au st slab cu matca in colivie :idea: Var 3-lasat asa pana vini frigul(doar pe faguri noi-foi de faguri)apoi il impartit la alti stupi(in jur de 0*) pus cate o rama intre df si prima rama de la stupul primitor....Atentie la v1 poti stropi cu poslete(tuica slaba)atat stupii primitor (st si dr)cat si stupul mutat=bezmetic(eviti "macelul")...spor la tb si baftaaa-G.M....

Va salut.Nu stiu in ce varianta ma incadrez insa eu o sa-l duc la 4-5 km distanta de stupina si treaba lor ce vor face.Aceasta varianta este banuiesc cea mai simpla si fara eventual probleme in stupina.Acum este numai pe rame oarbe.Daca aveam o matca imperechiata il mai tineam asa pe rame oarbe citeva zile dupa care introduceam matca in cusca.Insa chiar daca o accepta este prea tirziu pt. asi face albina pt. iarna si mai ales sa treaca si iarna.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 20 Dec 2015, 10:16

...Am mai scris cati ceva prin alte MS....Dupa 15 oct-015 am org cuibul la stupi+df di polistiren in partea dreapt+rami cu ceva miere dupa DF,tratamente=2 cu VF..iar dupa 1 noiembrie am dat la "lins=curatat"40-50 r cu miere necapacita(40 m in fundul curtii)si surprizele au aparut ;) ....La (roi--matoi) am schimbat df normala cu o df cu sita=au primit un soc termic+temp mari care au urmat(albinele aduceau inca polen :idea: ) a facut ca matcile fecundate la sfarsit di aug-sept sa prelungeasca-reanceapa ponta pana in prima decada a luni dec :mrgreen: P.S-acum s-au oprit nu mai oua niciuna...pana cand=ele stiu....vom videa :!: P.S2-am facut impachetarea finala,am gasit si rame aproapi goali in mijlocul ghemului la cei( care a crescut puiet pana tarziu)dar si miere"proaspata" ca efect al "stimularii "tarzii in ramele din mijlocul ghemului(la ceilalti stupi),le prinde bini chiar daca mai areeee G.M si ceva la "rezerva de stat=DGRS" ca in poza...Spor in viata si multa sanatate-sarbatori cu bini va ureaza-G.M :!:
Fişiere ataşate
IMG_0110.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde stoican.catalin » 20 Dec 2015, 18:59

Acum multi ani am gasit in revista Practic un articol despre stimularea familiei de albine primavara, incerc sa il redau din memorie, sau mai bine zis franturi din ce mi-a mai ramas in memorie:

Sirop 1:1 in care se adauga: plante medicinale ( musetel, coada soricelului, sunatoare, menta, galbenele), ceapa, usturoi. La 4 litri de sirop se adauga cate o fiola de B6, B12 si pantotenat de calciu.

Daca recunoasteti reteta si ma puteti ajuta cu completari m-as bucura mult.
De asemenea si comentarii pe seama ei ar fi binevenite.

O seara frumoasa!
stoican.catalin
 
Mesaje: 12
Membru din: 02 Sep 2015, 15:29
Localitate: Bucuresti

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde Shrek » 20 Dec 2015, 19:09

Cu sirop si vitamine din comlexul B, am incercat eu! Rezultatele sunt excelente dar exista riscul sa nu mai poti controla ponta si sa iti roiasca inainte de calcam. Concentratia a fost de cate o fiola din vit B1, B6, B12 la o galeata de sirop.
Multa bafta!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde Marius Adrian » 21 Dec 2015, 12:45

Eu folosesc apicomplex si sunt multumit
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 20 Ian 2016, 22:45

...Pt S.....Catalin...Am folosit doar o data in primavara lui 1985 sirop +suc de ceapa 20ml/litru+ streptomicina...au fost ff agresive si am renuntat 8-) In rest doar ce am scris in Ms mele,cu ff bune rezultate sirop+zer s-au lapte degresat 1,5% grasime cu adaus de oua proaspete...iar in turte,POLAPILMER(polrn+apilarnil+miere) in cari albina gaseste ceea ce gaseste si in APICOMPLEX (tot complexul de vitamine si microelemente) s-au pastura....Aceleasi preparate...le-am folosit in 2013 cand am facut pe 3 roi/4rame ,un test de longevitate la albine :!: ...P.s Sper sa fiu sanatos si sa reiau ac experiment iar rez sa vi le prezint=scriu si voua...Spor-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 22 Feb 2016, 22:28

...Avand in vedere temp anormal de mari din ac iarna,am incercat si o altfel de stimulare(sub sopru pt lemne,rame cu ceva miere care partial merg la topit)cu rame agatate ,fara sa le descapacesc...cu ce rez voi vedea :idea: P.S-au adus ceva polen d'afara,umbla dupa apa ca nebunele,tb sa montez si adapatorul si doamne ajuta :)
Fişiere ataşate
IMG_0205.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde vasilefi » 23 Feb 2016, 23:48

nu e risc de furtisag?
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 24 Feb 2016, 08:39

...Pana acum(ieri)au fost linistite....am inceput sa le dau dupa Df ce rami mai am....Eu cred ca datorita caldurii16-21* intra si ceva nectar d'afara,deja am vazut "miere noua" in jurul puietului+polen la greu...sper sa le cada bineee :idea: dar "ca siguranta" le-am mai pus o turta proteica'cap,la care au consumat-o in 6-8 zile...si dovada...
Fişiere ataşate
IMG_0207.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 03 Mar 2016, 21:24

.....La o parte dintre stupi,pe langa r dupa DF zgariate(si proteica+energ pe rame)...am dat si la 3 zile cate o "proteica lichida" ...ce se vede in bidoane,cate 250ml la fam...ce suparare mare pe "fete"...pe langa polenul care a intrat in zilele cu ceva soare=bomba cu efect intarzaiat :P ....
Fişiere ataşate
IMG_0255.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde Avram » 03 Mar 2016, 22:39

Nea Gica ce bunataturi ascund sticlele alea ?

Cumva ... sirop 1/1 cu zer sau altceva ?
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 10 Mar 2016, 10:14

Avram,citeste pe ac topic fila 1pct 4,si mai nou pun si 3-5 oua cu tot cu albus/portie,si le dau in uluc,rama,pungi2-300ml la 3 zile....Iata si cateva "sfaturi" pt incepatori si nu numai:Cand organizez(reorg)cuibul primavara,sa zicem 6rame'nghem,r1+r6 sunt cu miere=ceva pastura..iar ramele 2,3,4,5 cu puiet...iar cand sunt pline "coco" cu puiet si albine,de regula la infloritul zarzarului...introduc o rama stropita cu sirop intre r cu miere si ultima cu puiet=largesc cuibul,dupa caz pun o r cu hranitor s-au rk-(claditoare)pt trantori...sirop le dau in uluc s-au in pungi (cant mici)cand aduc polen si cand temp sunt peste12*afara...Gratiea pt soareci o deschid (fara dinti) 3 degete=4-6cm...pt a evita aglomeratiea...tratament pt varooa il incep cand noptile sunt peste 12* noaptea....Intoarcerea si spargerea cuib o fac cand celi 4r din cuib sunt pline cu puiet(de regula cand infl ciresul(tot atunci pun si FA la cladit) timpul=vremea dicteaza :idea: )si fam respectiva "cere"spatiu...Cum am mai scris pun si ce am dupa DF zgariat,ca in poza...s-au ce are fiecare,nu refuza nici cati o r de cat cu ceva miere pe ia..1-2kg... :!:
Fişiere ataşate
IMG_0251.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 17 Oct 2016, 19:36

Din lipsa de timp(sa faci 130 m de gard,partial in interior cu fundatie...tb ceva munca+timp) nu am mai scris pe ac topic,cu toate ca nu e usor sa ai grija si de aprox 100 stupi ;) Datorita ploii si apoi secetei unele fam au incetat ponta inca din prima decada a lunii aug,fapt pt care odata cu completarea +stimularea lor am dat in 2 randuri 26 aug si 13 sept cate o proteica cu scop de a asigura corpul gras cu toate ca aduceau ceva polen(turte 300-800gr ca'npoza) dar am pus in paralel la 3 zili cati un"kerosen" din miere+sirop 2/1+apinectar+ lapte si oua...si rez nu au intarzieat sa apara avand in vedere si vremea f calda din septembrie....In aug-sept si oct am facut 5 tratamente...paduchi cazuti ff putini la ultimul,mai fac unul cand nu va mai fi puiet defel(au cazut 5% din matci la tratamente :mrgreen: ) daca vremea ma ajuta... Ca si in 2014 aud f muulti apicultoti care se plang ca au stupii f slabi...pai da,stimularea la timp cat si tratamentele facute si-au spus cuvantul si in acest an(cred eu)...Spor la toti-G.M :!:
Fişiere ataşate
IMG_0366.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 20 Oct 2016, 09:31

Am mai scris= vb la tel cu unul cu altul despre faptul ca folosesc la stimularea cu turte s-au in punga miere R2 ;) da,in perioada fara cules din natura(2014-2016 mai- iunie) la o parte din stupi am stimulat cu sirop 1/1 in pungi la 2 zile...iar inainte de "venirea nectarului"din natura(tei+ faneata) am dat la centrifuga ce au pus in caturi si am pus-o in bidoane separate apoi o folosesc cum am scris mai sus la stimulare completare in august s-au primavara alaturi de alte ingrediente -apinectar,sirop2-3/1, polen, oua, drojdie de bere inactiva ...P.S- in ac toamna multe fam-roi au savurat= folosit cu rez f bune ac turte si ceva laptic+ sirop separat...Aveti si o poza :idea: P.S2- acest MS il dedic d-nei Irina si nu numai...Spor-G.M :!:
Fişiere ataşate
20160829_011033.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori