Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde cristi_vidican » 17 Oct 2016, 14:01

yulian scrie:Exact atat mi-a luat sambata...asta inseamna in jur de 2 minute/stup. Am ajuns la 7 fara 10 si am terminat la 9 jumate. :x
P.S. am 61 buc.
P.S.2 - lucrez singur...nu ma ajuta nimeni, inchide urdinis, pregateste fitile...etc..etc.


La 72 de stupi mie îmi ia maxim 1 oră.
Am fitilele îndoite dinainte.
Am tăvițele de introducere puse pe fiecare capac.
Pun fitilele pe capace, sub tăvițe.
Bureții pe jos în față la fiecare stup.
Cu o pipetă plină fac 6 stupi. Pun picuri pe fiecare fitil la cel 6 stupi.
Am o brichetă anti vânt.
Stupii îi am pe 4 rânduri. Când am terminat rândul 2, deschid primul rând ... și tot așa.
Dacă mă grăbesc, termin mai repede.
Și eu fac sigur tot.

Prefer să merg pe această cărare, pe care o cunosc bine. De multe ori scurtăturile te încurcă.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde yulian » 17 Oct 2016, 14:18

De unde si diferenta...eu am pus polistiren in funduri, asa ca fac pe la urdinis...classic cu varrojet-ul ;)
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde daffid mihailov » 17 Oct 2016, 15:04

Se pare ca e serioasa problema cu inhalarea. Eu am avut si mulți stupi. Problema e ca nu imi trece. Ma ustura gâtul cand înghit ceva. Si nu am nici un simptom de răceala. A mai pățiț careva? Jena a apărut dupa tratamentul cu vf.


Molluc ce simptome ai avut cand ti- a trecut? Tot de la varachet ? Esti sigur?
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde kiloz » 18 Oct 2016, 02:41

Nu va jucati cu tratamente gen-amitraz,aciduri si altele- fara echipament potrivit de protectie.In multe tari o perioada foarte lunga au fost interzise tratamentele pe baza de amitraz din cauza toxicitatii foarte mare pentru om!Este cancerigen si sint dovedite cu examene de laborator! La noi nu vorbeste nimeni de efectele secundare fata de cel care face tratamentele.Inhalarea gazului,sau a fumului produs in timpul tratamentelor este foarte periculos,acumularea ei produce greturi,ameteli, cu timpul chiar cancer de plamini!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde proapis13 » 18 Oct 2016, 09:38

Apicultorii care se respecta folosesc masca la tratamentul prin fumigatie,daca ne gandim la consecintele negative pentru sanatatea noastra dupa inhalarea fumului,costa o nimica toata...voi credeti ca majoritatea apicultorilor trec de gugumani la tratamentele prin contact...???...sunt la fel de eficiente,iti ia mai putin timp...si bineinteles costurile sunt mai mici... :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde cristi_vidican » 18 Oct 2016, 10:13

La ultima conferință apicolă, cineva care ne încuraja să folosim masca la tratamente spunea: o mască e mai ieftină decât o înmormântare. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde tiih » 18 Oct 2016, 12:10

cristi_vidican scrie:
yulian scrie:

La 72 de stupi mie îmi ia maxim 1 oră.
Am fitilele îndoite dinainte.
Am tăvițele de introducere puse pe fiecare capac.
Pun fitilele pe capace, sub tăvițe.
Bureții pe jos în față la fiecare stup.
Cu o pipetă plină fac 6 stupi. Pun picuri pe fiecare fitil la cel 6 stupi.
Am o brichetă anti vânt.
Stupii îi am pe 4 rânduri. Când am terminat rândul 2, deschid primul rând ... și tot așa.
Dacă mă grăbesc, termin mai repede.
Și eu fac sigur tot.

Prefer să merg pe această cărare, pe care o cunosc bine. De multe ori scurtăturile te încurcă.


Si eu procedez ca dumitale cu o mica diferenta(la cei peste 100 stupi pe care ai detin)Ma ajuta cel putin un om care imi aprinde bricheta si imi da hartia(buretele) ptr a le inchide cat mai repede urdinisul,eliminand cat mai mult riscul inhalarii.....
Dupa mine in apicultura sant doua lucruri la care nu trebuie sa ne facem probleme ca dureaza prea mult sau ca e nevoie de prea multi oameni(tratamentul contra paduchilor care trebuie sa fie cat mai eficient si fara efecte secundare..la matci si ..oameni...si extrasul mierii(nu santem la tropice,sa extragem continu... doar acolo 1...4 extrageri intr-un an,daca mai tine si natura cu noi,pe linga stupii foarte puternici pe care trebuie sa-i avem la momentul oportun!

PS.Una e ca otrava sa fie imprastiata treptat,si ventilata de albine pana a ajunge la matca si alta e sa invadeze stupul in 1..2 secunde ..gen "furettro"
O regina "afumata" de 9..10 ori pe an e..terminata!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde daffid mihailov » 18 Oct 2016, 18:38

E bine de știut asta. Ar trebui avut in vedere aspectul asta. Un topic special cu protecția muncii in stupina ar fi bun. Cine folosește masca, ghete cu bot de fier, manusi, etc.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde gica.mosu » 18 Oct 2016, 19:06

...Lasati, ca nu-i dracul asa di negru ;) Am folosit peste 25 de an tratamentul cu varachet pe fitile...si n-am nica :P Beam 1/2 lapte dupa terminare.... si iata acum va scriu...E bine pt cei care au peste 50 stupi sa ia in calcul ceaa ce a-ti scris mai su=in binele lor :idea: Pt Tiih-mai ghini pierd 3-5% din matci decat sa ma trezesc in septembrie cu 2 -3 pumni de alghina in stupi :mrgreen: ...si mai fac si selectiea" naturala" ,cine rezista traiesteeee cine nu pa alta=ari balta peste(matci de rezerva).....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde Hunbee » 18 Oct 2016, 20:57

Bun. Asa si fumul de esapament poate provoca cancer. Si il inhalezi zilnic.
Daca totusi folosim masca, de care sa fie? Nu orice masca filtreaza fumul.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde Aurel1959 » 19 Oct 2016, 23:06

daffid mihailov scrie:Se pare ca e serioasa problema cu inhalarea. Eu am avut si mulți stupi. Problema e ca nu imi trece. Ma ustura gâtul cand înghit ceva. Si nu am nici un simptom de răceala. A mai pățiț careva? Jena a apărut dupa tratamentul cu vf.


Molluc ce simptome ai avut cand ti- a trecut? Tot de la varachet ? Esti sigur?

Exact asa am patit si eu.Aceleasi simptome.Acum nu mai suport deloc fumul de varachet fapt pentru care trebuie sa recurg la alta metoda de tratament. M-am gandit sa folosesc metoda cu scabatocs pe benzi .Poate sa-mi spuna cineva daca este recomandata acum la temperaturi mai scazute?
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde daffid mihailov » 19 Oct 2016, 23:35

Pana la urma ti-a trecut? Ai luat ceva tratament?
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde Molluc » 20 Oct 2016, 07:15

daffid mihailov scrie:Pana la urma ti-a trecut? Ai luat ceva tratament?



Pana la urma nu am avut alte probleme decat atunci cand am facut tratamentul. In concluzie trebuie masca de protectie pt. Caile respiratorii si manusi. Numai bine va doresc.
Molluc
 
Mesaje: 130
Membru din: 03 Ian 2014, 11:50
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde akmm » 20 Oct 2016, 10:05

cristi_vidican scrie:La ultima conferință apicolă, cineva care ne încuraja să folosim masca la tratamente spunea: o mască e mai ieftină decât o înmormântare. :lol:

Asa e, dar la inmormantare scapi, pe cand la masca cumperi intr-una...
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde Hunbee » 20 Oct 2016, 10:48

:)
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde pvc » 20 Oct 2016, 20:56

varoua.jpg
stup tratat cu taktik

Famile cu "resedinta" in Bucuresti, tratata cu formic exact cand a venit frigul (cadeau zilnic 20-30 de paduchi).Astazi dimineata suparat tare am bagat 2 bete cu taktik si a rezultat ce se vede.Cica sa lasi stupii nestresati.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori