Prima pagină OFF TOPIC ZONA VERDE - STRANGERI DE MANA , RECONCILIERI

Esti certat cu cineva de pe forum si doresti o reconciliere ? Aici este locul....in Zona Verde...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Feriti-va de XXXX, este un partener neserios

Mesajde Shrek » 22 Oct 2016, 16:07

Totusi corect si moral este sa-i acordam si lu'Bunka dreptul la replica. Ai cuvantu' maestre!
PS. Domnu' Adi, vreau sa comand si io fo 20 de lăzi de.....bere! Sa-ti trimit un avans inainte? Daca se poate pana la MIAO 2016! Vreau sa fac cinste!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Feriti-va de XXXX, este un partener neserios

Mesajde BUNKA » 22 Oct 2016, 16:21

Un mic amanunt si va las sa continuati...pagubitul nu a specificat ca la momentul cand a facut comanda, a insistat foarte mult sa ii fac si ca eu l-am avertizat ca nu stiu cand anume reusesc sa ii fac fiind prins cu altele mai mari. Acum vrea bani nu mai vrea lazi desi eu sunt dispus.
De fapt vrea sa imi futa imaginea...dar ea e de mult fututa si m-am obisnuit cu ideea.
I-am explicat omului ca am un copil pe drum..ca sunt cheltuieli..ca pot sa ii trimit laditele...nu vrea sa auda.
Vrea circ aici...sunt altii care ma asteapta mult mai de mult si au f mult bun simt.
Oare cand se vor obisnui apicultorii sa fie gospodari..adica sa isi faca iarna lazi si vara miere ?? (treaba cu caru' si sania)
Oricum, invidia si rautatea nu au ocolit nici tagma asta apicultoriceasca din pacate.

Cat despre Deloni...am fost atacat mereu..nu mai fac la nimeni..nici unul nici 100...nu mai insistati!!
Mai am 2 restante..le execut si pa...iar despre topicul cu pricina nu imi mai bat nici gura nici capul.
Am dat mult acolo..
In alta ordine de idei...tamplaria nu e o treaba simpla sau usoara..sau banoasa in conditiile pretului la produs finit, si al pretului materialelor.
Sunt altii puternici financiar si nu putini care au inchis pravalia..inclusiv colegi de forum.
Ati vazut tamplar bogat ??
Eu inca nu.
Deci povestea cu imbogatitul..ramane o poveste..mai ales cand vorbim de comenzi de astea "serioase"...un stup, 50 de rame si...as dori si o diafragma daca se poate...
Pe scurt..frate..iti trimit lazile..le vrei/ le ridici ..nu .le vrei foarte bine..platesc eu transportul dus-intors si bag musca in ele.

In rest..spor la toata lumea !
Iernare usoara !!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Feriti-va de XXXX, este un partener neserios

Mesajde cristi_vidican » 22 Oct 2016, 16:36

teinegru64 scrie:
cristi_vidican scrie:Tot răul spre bine: poate că ai fi pierdut și mai mult dacă ai fi băgat albine în ei.

Cati deloni aveti in batatura ?

Am zis „poate” ;)
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Feriti-va de XXXX, este un partener neserios

Mesajde cristi_vidican » 22 Oct 2016, 16:44

Bunka,
e bine că ai intervenit, să ne prezinți și punctul tău de vedere.
Normal era să stabiliți de comun acord un termen. Chiar și relativ, el e indicat într-o afacere.

Recent am negociat cu cineva niște lăzi. Omul mi-a zis: până la Crăciun. apoi am suplimentat comanda.
Omul mi-a zis: o parte până la Crăciun, alta până la final de februarie.
Omul și-a asigurat o marjă de confort, că e tâmplar cu experiență și știe cum stă treaba cu termenele.
Altfel, am ajunge să ne înjurăm.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Feriti-va de XXXX, este un partener neserios

Mesajde Closcutz » 22 Oct 2016, 16:52

Am comandat anul asta 30 de stupi, 20 de roinite si 10 nuclee. Tamplarul a vrut sa merg sa discutam fata in fata si sa-i las un mic avans pe care avea sa mi-l restituie cand ii virez banii. Mi-a zis ca in crl mult o luna comanda e gata...asa ca pe data de 23 a lunii urmatoare sa ma pregatesc de receptie. Pe 22 m-a sunat si mi-a zis ca e gata! Cred ca asa ar trebui sa lucreze orice tamplar care se respecta!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Feriti-va de XXXX, este un partener neserios

Mesajde filip » 22 Oct 2016, 17:37

Si totusi..........timp de o saptamana din momentul postarii nu s-a gasit o modalitate de stingere a conflictului?
Ori s-a mizat pe ideea ca pagubitul nu are curaj sa mearga mai departe.
Omul a platit cinstit si a asteptat ...o luna,doua,,,,,,,,cinci.
Care ar fi fost un timp rezonabil in opinia tamplarului?
Dai omului banii inapoi si cere-i scuze.........el a platit si a facut partea lui.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Feriti-va de XXXX, este un partener neserios

Mesajde cristi_vidican » 22 Oct 2016, 17:57

filip scrie:Si totusi..........timp de o saptamana din momentul postarii nu s-a gasit o modalitate de stingere a conflictului?
Ori s-a mizat pe ideea ca pagubitul nu are curaj sa mearga mai departe.
Omul a platit cinstit si a asteptat ...o luna,doua,,,,,,,,cinci.
Care ar fi fost un timp rezonabil in opinia tamplarului?
Dai omului banii inapoi si cere-i scuze.........el a platit si a facut partea lui.

Aici avem nevoie de niște lămuriri.
Amândoi spun că s-au dat banii. Bunka zice că nu putea să dea marfa când dorea Beekeeping.
Beekeeping a dorit rapid, de aceea și dat banii în avans. N-am înțeles dacă Bunka a solicitat avansul...
Beekeeping nu s-a mulțumit apoi cu termenul așa că a solicitat banii înapoi.
Bunka a cheltuit banii și nu i-a convenit să-i dea înapoi. În timp ce se certau, Bunka a făcut lădițele.
Beekeeping nu le-a mai vrut și uite-așa, s-a ajuns aici.

Sfatul meu pentru Beekeeping - acceptă lădițele, calcă peste supărare și va fi mai bine. Îți va mai trece din amar.
La anu poți încerca Delonii.
Dacă te încăpățânezi, rămâi fără bani. Dacă treci peste, rămâi cu lăzile. Eu zic că-i mai bine a doua variantă.

Ești dispus să primești lăzile acum de la Bunka?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Feriti-va de XXXX, este un partener neserios

Mesajde filip » 22 Oct 2016, 18:05

Eu daca eram in locul lui Bunka oferam bonus un nucleu,etc
Gaseam o solutie sa fie clientul multumit.
Increderea se castiga greu si se pierde repede........
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Feriti-va de XXXX, este un partener neserios

Mesajde Shrek » 22 Oct 2016, 18:08

Ati vazut tamplar bogat ??
Eu inca nu. !![/quote]
Nici eu! Dar escroci da!
Daca ai vazut ca omul vrea banii inapoi, de doua săptămâni de cand ne-am dat seama ca este vorba de tine, de ce nu l-ai sunat sa ii spui ca ii trimiți banii ?! Sau poate chiar sa ii trimiți! Ii scrii ca ai comanda de 800 de cutii cand tu nu esti in stare sa onorezi o comanda de 2!? Daca tot te-a mâncat prin...părțile moi sa scrii ca forumul te lasa rece s-ar putea sa te scarmanam oleacă! Asa ca de fo tri suti di lei!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Feriti-va de XXXX, este un partener neserios

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 22 Oct 2016, 18:10

BUNKA scrie:De fapt vrea sa imi futa imaginea...dar ea e de mult fututa si m-am obisnuit cu ideea.

Asa ie kand pui poze cu dumeata . Unii te plac si deacuma daca ai incasat tarifu tre sa si prestezi de bani .

BUNKA scrie:I-am explicat omului ca am un copil pe drum..ca sunt cheltuieli

Asta ie daravela curata !
Cum vine treaba ca omu cela a dat parale sa isi faca narav cu imaginea dumitale si candcolo deacuma ii tragi si pensie alimentara ? :shock:
Am spus ieu ca ie treaba slaba cu parteneriatu asta civil !
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Feriti-va de XXXX, este un partener neserios

Mesajde filip » 22 Oct 2016, 19:07

”De fapt vrea sa imi f' imaginea...dar ea e de mult f' si m-am obisnuit cu ideea
...........................................................................................................
Vrea circ aici...sunt altii care ma asteapta mult mai de mult si au f mult bun simt”

Chestia asta pe mine ma pune pe ganduri,nu am luat chestiunea cu copilul in calcul,nu are nimic in comun cu planificarea tamplarului si onorarea comenzilor.Copilul e pe drum........omul asteapta de 5 luni.
Acum sa nu zici ca copilul a fost conceput odata cu banii intrati in cont.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Feriti-va de XXXX, este un partener neserios

Mesajde cristian bh » 22 Oct 2016, 19:43

BUNKA scrie:Un mic amanunt si va las sa continuati...pagubitul nu a specificat ca la momentul cand a facut comanda, a insistat foarte mult sa ii fac si ca eu l-am avertizat ca nu stiu cand anume reusesc sa ii fac fiind prins cu altele mai mari. Acum vrea bani nu mai vrea lazi desi eu sunt dispus.
De fapt vrea sa imi futa imaginea...dar ea e de mult fututa si m-am obisnuit cu ideea.
I-am explicat omului ca am un copil pe drum..ca sunt cheltuieli..ca pot sa ii trimit laditele...nu vrea sa auda.
Vrea circ aici...sunt altii care ma asteapta mult mai de mult si au f mult bun simt.
Oare cand se vor obisnui apicultorii sa fie gospodari..adica sa isi faca iarna lazi si vara miere ?? (treaba cu caru' si sania)
Oricum, invidia si rautatea nu au ocolit nici tagma asta apicultoriceasca din pacate.

Cat despre Deloni...am fost atacat mereu..nu mai fac la nimeni..nici unul nici 100...nu mai insistati!!
Mai am 2 restante..le execut si pa...iar despre topicul cu pricina nu imi mai bat nici gura nici capul.
Am dat mult acolo..
In alta ordine de idei...tamplaria nu e o treaba simpla sau usoara..sau banoasa in conditiile pretului la produs finit, si al pretului materialelor.
Sunt altii puternici financiar si nu putini care au inchis pravalia..inclusiv colegi de forum.
Ati vazut tamplar bogat ??
Eu inca nu.
Deci povestea cu imbogatitul..ramane o poveste..mai ales cand vorbim de comenzi de astea "serioase"...un stup, 50 de rame si...as dori si o diafragma daca se poate...
Pe scurt..frate..iti trimit lazile..le vrei/ le ridici ..nu .le vrei foarte bine..platesc eu transportul dus-intors si bag musca in ele.

In rest..spor la toata lumea !
Iernare usoara !!

Cred ca pe langa tamplar/apicultor(chiar asa greu era de ghicit,.....avand in vedere ca doar el concura singur pe acest post) colegul nostru are valente deosebite si de actor/avocat.Unde gasiti voi in aceasta poveste termenii unei intelegeri?,....ca io vad aici doar fitele unei vedete in fata unui fan in transa!
PS,....una biluta alba pt colegu laie,.... :)
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Feriti-va de XXXX, este un partener neserios

Mesajde stefanmadalin » 22 Oct 2016, 23:07

Sa mor de nu sunteti incredibili, atat tam-tam pentru 2 stupi, ce dracu nu puteti sa va intelegeti, faceti o amiabila si gata treaba. Doar sunteti oameni mari. :lol: :lol:
Hai ca se poate!! :D :mrgreen:
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Feriti-va de XXXX, este un partener neserios

Mesajde Shrek » 22 Oct 2016, 23:13

Nu te-ai prins!? Emisiunea si-a schimbat numele: Trădați in dragoste!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Feriti-va de XXXX, este un partener neserios

Mesajde petru71 » 22 Oct 2016, 23:16

Mai fratilor, nu vreau sa-mi fac pacate...dar...
Bunkane, ai dat-o de gard. Din nou !
Pentru doua lazi nenorocite...
Eu, in locul tau, as posta aici un scan dupa viramentul prin care restitui banii omului. Aia 361 de lei.
Poate ca tu esti pe cai mari, da' omul n-are nici o vina. Sau poate doar te dai rotund...habar n-am...
Asta daca mai vrei sa vinzi lemne finisate pe Stuparitul.
Eu asa as face !
Ultima oară modificat de petru71 pe 22 Oct 2016, 23:21, modificat de 2 ori în total.
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Feriti-va de XXXX, este un partener neserios

Mesajde mausica » 22 Oct 2016, 23:17

Shrek scrie:Nu te-ai prins!? Emisiunea si-a schimbat numele: Trădați in dragoste!

:lol: :lol:
urmeaza partea a 2........emisiunea :iarta-ma
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ZONA VERDE - STRANGERI DE MANA , RECONCILIERI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori