Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Duma

Mesajde FLORINELU » 03 Mai 2016, 18:57

pentru cati stupi ai tu ai nevoie de atatea diplome,atestate,insigne,etc...
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Duma

Mesajde duma » 05 Mai 2016, 19:38

FLORINELU scrie:pentru cati stupi ai tu ai nevoie de atatea diplome,atestate,insigne,etc...

Am vrut sa fiu si eu in rand cu lumea buna ....sa devin si eu apicultor sa nu raman la stadiul de PRIETEN CU STUPARII ......dar se pare ca degeaba .... :lol:
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Duma

Mesajde ovidiu8403 » 05 Mai 2016, 19:58

duma scrie:
FLORINELU scrie:Duma te invidiez,pe cand ai programare la stors?

Nea Florin ...progeramare la stors nu am ....am programare la refacut culegatoarea ....ca in fiecare an ...ACA si Restul suitei de stupari adevarati si cei mai stuparii dintre stupari ...vin iau de la altii culegatoarele ...mierea si dupa aceea se dau mari ca ce stiu ei sa fac si cat sunt de meseriasi ...... mai mult ca sigur ca ma voi duce la o sedinta de la ACA SI in fata tuturor intr-un cos am sa imi arunc toate atestatelele , diplome , carnete si insigne si ce mama supararii mai am ...si de pe la DSV ..ETC , ETC .... SI RENUNT LA A mai fi cu acte in regula ..... si sunt convins ca va fi mult mai bine .



bai tati , io nu am nimic -primarie , dsv, apia , medic veterinar, diploma de apicultor sau asociatie , si nu voi avea niciodata nimic , merg pe naspa cu toate si vand miere de acas cu 25 lei kilu cu borcanu clientului la schimb . eu tin trantorii din stup degeaba ( cativa ) nu ii tin si pe toti din institutii ale mariei sale statul . la cat lucru si polenizez zona cu culturi agricole ar trebui sa imi aduca ei mie bani .mut stupii unde vreau , cand vreau , cu duba ,nu ma intreaba nime de nimic , pe vecini prea curiosi cand lucru in lazi , sa-i tot intepe , la anu si la multi ani .asta cat sunt mic si voinic ... mai mare nu vreau sa fiu de 25 ...

PS: si da storc miere anu acesta in stationar . scot findca bag din iulie pana in martie ,de la turte la api... de toate vitamine , imi fac protofilu , imi fac invertitu , mi-s dragi de aia le tin nu pentru bani sau avere sau masuri ...

Bafta , salutari , numai bine.
Cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ca sti mai putin...
Avatar utilizator
ovidiu8403
 
Mesaje: 193
Membru din: 01 Iul 2013, 08:59
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: Duma

Mesajde FLORINELU » 05 Mai 2016, 20:56

ovidiu8403 scrie:
duma scrie:
FLORINELU scrie:Duma te invidiez,pe cand ai programare la stors?

Nea Florin ...progeramare la stors nu am ....am programare la refacut culegatoarea ....ca in fiecare an ...ACA si Restul suitei de stupari adevarati si cei mai stuparii dintre stupari ...vin iau de la altii culegatoarele ...mierea si dupa aceea se dau mari ca ce stiu ei sa fac si cat sunt de meseriasi ...... mai mult ca sigur ca ma voi duce la o sedinta de la ACA SI in fata tuturor intr-un cos am sa imi arunc toate atestatelele , diplome , carnete si insigne si ce mama supararii mai am ...si de pe la DSV ..ETC , ETC .... SI RENUNT LA A mai fi cu acte in regula ..... si sunt convins ca va fi mult mai bine .



bai tati , io nu am nimic -primarie , dsv, apia , medic veterinar, diploma de apicultor sau asociatie , si nu voi avea niciodata nimic , merg pe naspa cu toate si vand miere de acas cu 25 lei kilu cu borcanu clientului la schimb . eu tin trantorii din stup degeaba ( cativa ) nu ii tin si pe toti din institutii ale mariei sale statul . la cat lucru si polenizez zona cu culturi agricole ar trebui sa imi aduca ei mie bani .mut stupii unde vreau , cand vreau , cu duba ,nu ma intreaba nime de nimic , pe vecini prea curiosi cand lucru in lazi , sa-i tot intepe , la anu si la multi ani .asta cat sunt mic si voinic ... mai mare nu vreau sa fiu de 25 ...

PS: si da storc miere anu acesta in stationar . scot findca bag din iulie pana in martie ,de la turte la api... de toate vitamine , imi fac protofilu , imi fac invertitu , mi-s dragi de aia le tin nu pentru bani sau avere sau masuri ...
BINE ZIS,BINE FACUT.
Bafta , salutari , numai bine.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Duma

Mesajde duma » 17 Mai 2016, 18:56

ovidiu8403 scrie:
duma scrie:
FLORINELU scrie:Duma te invidiez,pe cand ai programare la stors?

Nea Florin ...progeramare la stors nu am ....am programare la refacut culegatoarea ....ca in fiecare an ...ACA si Restul suitei de stupari adevarati si cei mai stuparii dintre stupari ...vin iau de la altii culegatoarele ...mierea si dupa aceea se dau mari ca ce stiu ei sa fac si cat sunt de meseriasi ...... mai mult ca sigur ca ma voi duce la o sedinta de la ACA SI in fata tuturor intr-un cos am sa imi arunc toate atestatelele , diplome , carnete si insigne si ce mama supararii mai am ...si de pe la DSV ..ETC , ETC .... SI RENUNT LA A mai fi cu acte in regula ..... si sunt convins ca va fi mult mai bine .



bai tati , io nu am nimic -primarie , dsv, apia , medic veterinar, diploma de apicultor sau asociatie , si nu voi avea niciodata nimic , merg pe naspa cu toate si vand miere de acas cu 25 lei kilu cu borcanu clientului la schimb . eu tin trantorii din stup degeaba ( cativa ) nu ii tin si pe toti din institutii ale mariei sale statul . la cat lucru si polenizez zona cu culturi agricole ar trebui sa imi aduca ei mie bani .mut stupii unde vreau , cand vreau , cu duba ,nu ma intreaba nime de nimic , pe vecini prea curiosi cand lucru in lazi , sa-i tot intepe , la anu si la multi ani .asta cat sunt mic si voinic ... mai mare nu vreau sa fiu de 25 ...

PS: si da storc miere anu acesta in stationar . scot findca bag din iulie pana in martie ,de la turte la api... de toate vitamine , imi fac protofilu , imi fac invertitu , mi-s dragi de aia le tin nu pentru bani sau avere sau masuri ...

Bafta , salutari , numai bine.

.....inteleapta treaba ...bravo ...cine stie ...poate te urmez !!!
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Duma

Mesajde duma » 24 Oct 2016, 11:25


salutare
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Duma

Mesajde duma » 24 Oct 2016, 11:26


nea FLORINELU ...IACA STUPUL MATALE
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Duma

Mesajde duma » 24 Oct 2016, 11:28


UN ME care a facut ce avrut el tot anul ..... la anul daca nici cu alta matca nu face treaba ...il azvarl cu tot cu lada peste gard !!!!
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Duma

Mesajde mellis » 24 Oct 2016, 15:42

Bine ai revenit ;)
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Duma

Mesajde BRUMITA » 24 Oct 2016, 18:58

[quote="duma ,,
UN ME care a facut ce avrut el tot anul ..... la anul daca nici cu alta matca nu face treaba ...il azvarl cu tot cu lada peste gard !!!![/quote]

Bine ai revenit .
Eeeee...sotiile.....cum au ele dreptate . :lol:
Dacă ai mult , dă și altora din bunurile tale .
Dacă ai puțin, dă din inima ta.
(Fernad Fauriner Avery )
Avatar utilizator
BRUMITA
 
Mesaje: 945
Membru din: 04 Mar 2014, 22:11
Localitate: Pucioasa DB

Re: Duma

Mesajde FLORINELU » 24 Oct 2016, 20:22

duma scrie:
nea FLORINELU ...IACA STUPUL MATALE


te salut prietene Duma,de ce ma provoci?imi place stupul roz care tu spui ca e al meu,nu e al meu ci al tau ,al meu a fost un mic roisor si tu lai adus la stadiul la care este acuma,deci meritul este al tau si nu al meu ceea ce nu inseamna ca imi place cum arata,degeaba tot spui tu are mancare fiindca eu nu sant multumit cu cata macare are acolo ca sa poata sa iasa din iarna,are cam putina mancare dupa umila mea parere,eu nu l-as lasa pe 6 rame rame asa cum se prezinta,4 max.5,iar ca sa fie o reusita sigura iti propun sa-l unifici cu cel pe care l-ai aratat dupa el si care este foarte slab.si daca tot mai provocat iti spun ca dupa parerea mea ramele tale sant mult prea negre chiar si pentru iernat. vorbesc de stupul ROZ. acum daca tot te-am suparat mai vii cu gratarele alea si cu fagurii la topit? :?: :?: ,apropo ,imi place scula aia de scos ramele,dar daca nu le simt eu intre degete si fara manusi parca nu are nici un farmec.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Duma

Mesajde Avram » 24 Oct 2016, 20:34

Nea Florinelu .... imi esti tare drag si postarea anterioara la fel ... sunt perfect de acord cu parerea dumitale AM MANCARE - N-AI MANCARE :lol:
AI MANCARE - DA NU AI ALBINA :lol:

Bine ai revenit printre noi Duma !
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Duma

Mesajde ionel07196555 » 24 Oct 2016, 20:47

duma scrie:
FLORINELU scrie:Duma te invidiez,pe cand ai programare la stors?

Restul suitei de stupari adevarati si cei mai stuparii dintre stupari ...vin iau de la altii culegatoarele ...mierea si dupa aceea se dau mari ca ce stiu ei sa fac si cat sunt de meseriasi .......

Sa zici multumesc ca nu lasa si urme [ un pui de LA>>LE ] sa muncesti pe brinci sa nu mai ramina nimic si sa puna capac la toate sa ai bafta sa nu fiarba mierea bagata la tuica .
STAN patitu.
ionel07196555
 
Mesaje: 192
Membru din: 19 Noi 2012, 21:51

Re: Duma

Mesajde duma » 25 Oct 2016, 13:09

BRUMITA scrie:[quote="duma ,,
UN ME care a facut ce avrut el tot anul ..... la anul daca nici cu alta matca nu face treaba ...il azvarl cu tot cu lada peste gard !!!!


Bine ai revenit .
Eeeee...sotiile.....cum au ele dreptate . :lol:[/quote]
MARE adevar zici Doamna mea ...... vesnic sotia mea are dreptate ...chiar daca acum la pranz zice ca e nopate :D
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Duma

Mesajde duma » 25 Oct 2016, 13:16

FLORINELU scrie:
duma scrie:
nea FLORINELU ...IACA STUPUL MATALE


te salut prietene Duma,de ce ma provoci?imi place stupul roz care tu spui ca e al meu,nu e al meu ci al tau ,al meu a fost un mic roisor si tu lai adus la stadiul la care este acuma,deci meritul este al tau si nu al meu ceea ce nu inseamna ca imi place cum arata,degeaba tot spui tu are mancare fiindca eu nu sant multumit cu cata macare are acolo ca sa poata sa iasa din iarna,are cam putina mancare dupa umila mea parere,eu nu l-as lasa pe 6 rame rame asa cum se prezinta,4 max.5,iar ca sa fie o reusita sigura iti propun sa-l unifici cu cel pe care l-ai aratat dupa el si care este foarte slab.si daca tot mai provocat iti spun ca dupa parerea mea ramele tale sant mult prea negre chiar si pentru iernat. vorbesc de stupul ROZ. acum daca tot te-am suparat mai vii cu gratarele alea si cu fagurii la topit? :?: :?: ,apropo ,imi place scula aia de scos ramele,dar daca nu le simt eu intre degete si fara manusi parca nu are nici un farmec.

Nea Florin ...vin cu gratarele si cu mai ceva ...insa din 13 August cand l-am trantit din pastoral acasa in curte si i-am dat catul jos ...catul plin de miere .....nu a mai capatat nimic ...numai 2 litri de sirop cu ce trebe in el ...in rest el a facut restul ....s-au nu a facut .... sa sti ca nu ma stresez prea tare ...au fost ani in care au avut si mai putina mancare si totusi au iesit bine in Martie ....sper si anul acesta la fel . mai urmeaza o restrangere si decizia finala cine intra in iarna ...am in vizor 3 lazi ...in rest ...ma bucur ca va citesc ...imi lipseau sfaturile voastre ;)
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Duma

Mesajde duma » 25 Oct 2016, 13:22

Avram scrie:Nea Florinelu .... imi esti tare drag si postarea anterioara la fel ... sunt perfect de acord cu parerea dumitale AM MANCARE - N-AI MANCARE :lol:
AI MANCARE - DA NU AI ALBINA :lol:

Bine ai revenit printre noi Duma !

Avrame ..... incerc voit si uneori nevoit si alte ori fara a-mi da seama ..... sa arat numai ce nu se vede la multi. Momentan pot spune ca toamna asta am tras multe concluzi vizavi de pregatirea de iernare ...e poveste lunga ...dar incheierea sta in mierea adunata de ele face foarte mult ...si ca investitie si ca lucru ...in fine ..... eu sper ca anul acesta sa am si eu mortalitate ...macar unul ..sa nu zica lumea ca , cum de eu nu am asa ceva ;) . Multumesc la Dumnezeu ca traiesc in Banat si 'nu e grele ' iernile :D
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori