Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PROTOFIL

Mesajde Mircea_63 » 04 Mar 2015, 11:51

Alcoolmetrul este de fapt un densimetru gradat/calibrat pentru solutia apa-alcool. In momentul in care in solutie mai ai si alte componente, indicatiile alcoolmetrului nu mai sunt valabile.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: PROTOFIL

Mesajde saty1 » 04 Mar 2015, 13:26

Mircea_63 scrie:Alcoolmetrul este de fapt un densimetru gradat/calibrat pentru solutia apa-alcool. In momentul in care in solutie mai ai si alte componente, indicatiile alcoolmetrului nu mai sunt valabile.


bun si asta este o varianta,iar acum se naste o intrebare:cum se poate aduce la 40 grade protofilul dupa ce a stat la macerat in alcool de 70 de grade daca cu alcoolmetru nu mai este valabil?
saty1
 
Mesaje: 6
Membru din: 31 Dec 2014, 11:29
Localitate: Ciorani,Prahova

Re: PROTOFIL

Mesajde Mircea_63 » 04 Mar 2015, 13:47

Adaugand apa distilata.

La 1.0 L si 70 grd, adaugi 0.750 L apa distilata. Respecti proportiile, e aritmetica simpla. La 100 ml mai adaugi 75 ml.

Daca rezulta 38 sau 43 grade, e mai putin important. 40 grade nu e o cifra magica.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: PROTOFIL

Mesajde saty1 » 04 Mar 2015, 15:31

Mircea_63 scrie:Adaugand apa distilata.

La 1.0 L si 70 grd, adaugi 0.750 L apa distilata. Respecti proportiile, e aritmetica simpla. La 100 ml mai adaugi 75 ml.

Daca rezulta 38 sau 43 grade, e mai putin important. 40 grade nu e o cifra magica.


Multumesc pentru raspuns
saty1
 
Mesaje: 6
Membru din: 31 Dec 2014, 11:29
Localitate: Ciorani,Prahova

Re: PROTOFIL

Mesajde iunicu » 05 Mar 2015, 00:15

Alchoolul este un solvent pentru substantele pe care vrem sa le extragem din plante. In urma studiului s-a ajuns la concluzia ca extractia cea mai buna se intampla cand solutia hidroalcoholica are 70*. Dupa ce tinctura este gata se poate scadea alcoholemia la orice valoare fara a afecta proprietatile curative ale acesteia.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: PROTOFIL

Mesajde afrodel » 13 Aug 2015, 15:18

Va salut. alcoolul de la sirbi nu mai are 98 grade , are si 51 de grade, asa ca veti grija.
afrodel
 
Mesaje: 1
Membru din: 13 Aug 2011, 19:05

Re: PROTOFIL

Mesajde alin75 » 13 Aug 2015, 15:41

afrodel scrie:Va salut. alcoolul de la sirbi nu mai are 98 grade , are si 51 de grade, asa ca veti grija.

Atentie si la "grad"ati stiu si ei ca este sezonul siropurilor!
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: PROTOFIL

Mesajde sovian » 01 Sep 2015, 19:36

salut,
se poate folosi protofil cu apicomplex?
se poate face si ceai pt sirop si sa pun PROTOFIL?
ms
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: PROTOFIL

Mesajde nae » 01 Sep 2015, 20:24

In mod normal daca aduc polen nu le trebuie decat glucidic .
In polen au si antibiotic si vitamine si grasimi = tot ce le trebuie
Nu am expertiza veterinara/bio-chimica :) , folosesc protofil+ apicomplex +glucidic ; glucidic +hipoclorit ; glucidic + plante/ceai :? Conform prospect sau la cele neconventionale ''dupa ureche'' :?
Cel mai rau e ca nu folosesc martor , finalul nu-i rau ; cui se datoreaza NU STIU :(
Cauta/citeste >Nutritia albinelor <de P Moraru sau alte surse .
Protofilul/ceaiurile/mirosurile le ''activeaza'' = atentie !
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: PROTOFIL

Mesajde lefter » 08 Sep 2016, 14:45

pab scrie:
vslsilviu scrie:Si adio Protofil... bine ai venit APIFITOFORT ... :(

Ma miram de ce nu se mai gaseste...

Imagine

Am lipsit cam mult de pe aici si, in calitate de medic veterinar la ICDA implicat in activitatea de productie ma simt dator cu niste clarificari:
Protofil si Apifitofort sunt 2 produse total diferite, respectiv Protofil este un medicament autorizat de catre ANSVSA pentru combaterea nosemozei, iar Apifitofort este un supliment alimentar-biostimulator de uz veterinar apicol. Nu se substituie unul pe celalalt, asa cum vad ca s-a inteles pe aici. Apifitofort a aparut pe fondul largirii gamei de produse fabricate de catre ICDA. In viitor vor aparea si alte produse noi care vin in sprijinul dezvoltarii apiculturii.
Restul sunt barfe de la coltul strazii.

aveti un produs nou ,apifito/vit spuneti cite ceva si despre el.multumesc
lefter
 
Mesaje: 57
Membru din: 22 Aug 2011, 21:09

Re: PROTOFIL

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 09 Sep 2016, 23:09

Ce ieticheta smechera are !
Ie scumpa o uiaga ?
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: PROTOFIL

Mesajde kiloz » 11 Sep 2016, 20:21

A doua spalatura de plante,se mai scoate un rind de solutie de pe componentele protofilului cu niste adaosuri in plus!


http://www.icbmv.ro/prospecte/protofil-110332.pdf
MEDICAMENTELE DE UZ VETERINAR SE GASESC DOAR IN FARMACIILE VETERINARE!
PERSOANELE VIZICE VOR PREZENTA RETETA TIPIZATA DE LA DOCTORUL VETERINAR!
MEDICAMENTELE DE UZ VETERINAR NU SE LIVREAZA ONLINE!!!

http://www.icdapicultura.ro/magazin/doc ... tofort.pdf 19.70 Lei (TVA inclus)
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: PROTOFIL

Mesajde pol » 25 Oct 2016, 19:14

lefter scrie:
pab scrie:
vslsilviu scrie:Si adio Protofil... bine ai venit APIFITOFORT ... :(

Ma miram de ce nu se mai gaseste...

Imagine

Am lipsit cam mult de pe aici si, in calitate de medic veterinar la ICDA implicat in activitatea de productie ma simt dator cu niste clarificari:
Protofil si Apifitofort sunt 2 produse total diferite, respectiv Protofil este un medicament autorizat de catre ANSVSA pentru combaterea nosemozei, iar Apifitofort este un supliment alimentar-biostimulator de uz veterinar apicol. Nu se substituie unul pe celalalt, asa cum vad ca s-a inteles pe aici. Apifitofort a aparut pe fondul largirii gamei de produse fabricate de catre ICDA. In viitor vor aparea si alte produse noi care vin in sprijinul dezvoltarii apiculturii.
Restul sunt barfe de la coltul strazii.

aveti un produs nou ,apifito/vit spuneti cite ceva si despre el.multumesc


Poate puteti sa-mi dati si mie un raspuns la ce mi s-a intamplat in toamna aceasta. Dupa hranirea albinelor din toamna aceasta in care am folosit Apifitofort in loc de Protofil, m-am trezit azi ca albinele au roit (sau cel putin asa pare) si din 8 stupi am mai ramas doar cu unul slab. Celelalte erau doar cu o mana de albine si ramele erau pline de botci roase. Unele dintre ele aveau matca abia iesita. Cei 8 stupi ai mei stau intr-o prisaca in care mai sunt inca vreo 100 de stupi care nu au nimic. Precizez ca numai eu am folosit la stupii mei Apifitofort si am dedus ca folosirea acestuia mi-a cauzat acesta paguba. Daca are cineva vreo explicatie a fenomenului, astept cu nerabdare lamurirea misterului.
pol
 
Mesaje: 4
Membru din: 25 Oct 2016, 18:50

Re: PROTOFIL

Mesajde Shrek » 25 Oct 2016, 22:04

Mancare mai aveau in stupi? Mai degraba a fost un furtisag decat un roit la cum povestesti!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: PROTOFIL

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 25 Oct 2016, 22:48

pol scrie:
Poate puteti sa-mi dati si mie un raspuns la ce mi s-a intamplat in toamna aceasta.
Dupa hranirea albinelor din toamna aceasta in care am folosit Apifitofort in loc de Protofil, m-am trezit azi ca albinele au roit (sau cel putin asa pare) si din 8 stupi am mai ramas doar cu unul slab.
Celelalte erau doar cu o mana de albine si ramele erau pline de botci roase.

Nu li drag de dumeata .
A uma ieu spui tre ca sau mutat de la dumeata la cumatru cu 100 sa aibe si dansu albine fortificate .
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: PROTOFIL

Mesajde MIHAI BALS » 25 Oct 2016, 23:40

pol,
cine esti tu?
de ce tii 8 stupi impreuna cu 1 bals?
trebuie(max) 40 de stupi in mijlocul unui cerc de 3km(raza)!
e ca si cum ai da 1 galeata la 4 vaci.
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori